migren-botoksu-nasıl-yapılır

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Genellikle bulantı ve kusmayla birlikte seyreden migren, pek çok hastada ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet oluşmasına neden olur. Tamamen tedavi edilememesi ve günlük aktivileri bile yapmaya izin vermemesi migreni en sancılı hastalıklardan biri haline getirir.

Pek çok farklı faktöre bağlı olarak hastada zonklayıcı baş ağrısına neden olan migren hastalığının tedavisinde, migren botoksu adı verilen yeni bir yöntem uygulanır. Peki migren botoksu nedir ve nasıl uygulanır? Tüm detayları sizler için inceledik...

Migren Nedir?

Migren, baş ağrısı rahatsızlıkları arasında en fazla karşılaşılan sorundur ve toplumda pek çok kişide bulunur. Yaşam kalitesini son derece etkileyen migren; ışık, ses ve alkol tüketimi gibi pek çok duruma bağlı olabilir.

Sosyal yaşantıyı ve iş hayatını yakından etkileyen migren atakları için ne yazık ki kalıcı bir tedavi yöntemi bulunmaz.

Bu nedenle atak geldiği an yapılması gereken şey sessiz ve karanlık bir ortamda ağrı kesici alarak geçmesini beklemektir.

Öte yandan migrenin tam olarak neden kaynaklandığı da bilinmemektedir.

Bu da tedavi edilmesini daha zor hale getirir. Oldukça yaygın bir hastalık olan migren, zaman içinde ilerleyerek kronik ağrılara neden olabilir. Seviye seviye farklılaşan migren hastalığı, nöroloji uzmanlarının kontrolünde hafifletilebilir.

İletişime Geç


Migren Neden Olur?

Migrenin kesin olarak nedeni bilinmese de migrene neden olan ana faktörler şu şekildedir:

  • Alkol kullanımı
  • Çeşitli ilaçlar
  • Kadınlarda regl dönemi ve hormonal düzensizlikler
  • Aşırı duygusallık ve hassasiyet
  • Aşırı kilo
  • Migren için kullanılan ağrı kesici ilaçlara karşı bağışıklık geliştirme

Migrenin belirtileri kişiden kişiye değişir ve genellikle ataklar 4 ila 72 saat arası sürer. Atak halinde gelişen migrende belirli noktalarda baş ağrısı ve zonklama ortaya çıkar. Ayrıca bazı durumlarda kusma ve bulantı da gözlenebilir. Ağrının şiddeti ve bölgesi duruma göre farklılaşabilir.

Genellikle hastalar aşırı ses ile ışığa karşı duyarlı hale gelirler ve karanlık ortamda kendilerini daha iyi hissederler. Ağır fiziksel hareketler yapmak da migren ağrılarını tetikleyebilir. Bununla birlikte bulanık görme gibi görme sorunları kimi hastalarda atakların devamında ortaya çıkabilir.

Migren Botoksu Nedir?

Nedeninin tam olarak bilinmemesi migren tedavisini zorlaştırır. Ancak enjeksiyon halinde uygulanan migren botoksunun migrene iyi geldiği bilinmektedir. Botoksun migrene iyi geldiği tesadüfen ortaya çıkmıştır.

Başka bir sebeple uygulanan botoksun migreni dindirdiği tespit edildikten sonra, migren botoksu olan yöntem geliştirildi.

Migren botoksu beyindeki ağrı yapıcı sinirleri etkiler ve bu sinirlerin salgılama yapmasını önler. Bu şekilde migren ataklarını engeller.

Migren botoksu uzman doktor kontrolünde yapılması gereken tıbbi bir tedavi yöntemidir.

Üzerinde hala çalışmaların yapıldığı bu yöntemle baş ve boyun bölgesindeki sinir sıkışmalarının da önüne geçilir.

Bu sıkışmaların migren ağrısında etkisi olduğu bilinmektedir.

Botoks uygulaması ile kasların tedavi edilmesi, düzgün çalışmasının sağlanması ve bu şekilde ağrı yapıcı durumların ortadan kaldırılması amaçlanır.

migren

Migren Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Migren botoksu kronik hale gelen migren ataklarının tedavi edilmesinde ve yaşam standartlarının iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Ancak işlemin yapılması için öncelikle nöroloji uzmanının kontrolü gerekir. Fiziksel muayene, kan tahlili ve MR taraması gibi çeşitli tetkiklerden sonra gerekirse tedaviye başlanabilir.

Botoks yöntemi;

  • Hamilelere
  • Belirli sağlık problemi olan hastalara
  • Emzirme dönemindeki annelere

yapılmaz. Bunun dışında migren ataklarından şikayetçi olan ve ilaçla atakları kontrol altına alamayan migren hastaları için önerilen bir yöntemdir.

Migren Botoksu Nasıl Yapılır?

Migren botoksu uygulamasında, migren ataklarına ve sinir sıkışmalarına iyi geldiği bilinen özel bir madde minik iğneler aracılığıyla vücuda enjekte edilir. Bu enjeksiyon baş, boyun ve alın bölgelerinden uygulanır. İşlem sırasında acı hissedilmez ve ortalama 15 dakikada operasyon tamamlanır.

Migren botoksunun etkili olabilmesi için genellikle 2 veya 3 seans sürdürülmesi gerekir. Migrenin şiddetine göre gerekirse migren atakları kronikleşmekten çıkana kadar tedaviye devam edilebilir. Seanslar arası süre ise 3 ila 6 ay olarak kişiden kişiye farklılaşır.

Botoks işleminde beyindeki kas ve sinirler arasındaki iletişimsizlik ortadan kaldırılır ve bu şekilde ağrıların azaltılması sağlanır.

İşlemin uygulandığı bölge, yöntem ve plan hastanın ağrı şiddeti, sağlık durumu ve yaşadığı migren tipine göre değişkenlik gösterir. Bu yöntemde herhangi bir yan etki bulunmaz, fakat işlemin uygulama biçiminin nasıl olacağına uzman doktorun karar vermesi gerekir.

Botoks Migren Tedavisinde Kullanılır Mı?⁣

Botoksun migren tedavisinde yeri var mı? Bu tedavide nasıl kullanılıyor? Bununla ilgili bilgilendirmek istiyorum sizleri. Botoks migren tedavisinde özellikle kasları gevşetmek için kullanılan bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında, gerilim tipi baş ağrılarında da kullanılabiliyor. Bu kullanım kişiden kişiye göre farklılık gösterebiliyor. Her migreni olan kişide botoksun etkili olabileceği söylenemez. Ancak, çoğu kişide migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azalttığı kesin olarak ispat edilmiş.

Bu durum bilimsel olarak da ortaya konulmuştur. Bazı insanlarda özellikle gerilim tipi baş ağrılarında botoksun çok fayda ettiği görülmektedir. Bu kişilerde normal estetik botoksu (göz kenarı, alın ve glabella bölgelerine) yapıldığı zaman gerilim tipi baş ağrısının çok azaldığı hatta tamamen ortadan kalktığı izlemlenmektedir.⁣

Botoksun Migren Tedavisindeki Uygulamaları⁣

Botoks, migren tedavisinde özellikle gerilimi ve migren atakları fazlalaştıran kasların içine uygulanarak bu bölgede gevşeme sağlamak için kullanılmaktadır. Bu bölgeler; ense bölgesi, şakak bölgeleri, yüzümüzdeki mimik kaslarımızın olduğu bölgeler olarak karşımıza çıkıyor. Migrende özellikle trigeminal sinirin etkilendiği ve baş ağrısının çok yoğun olduğu zamanlarda botoksu düzenli olarak yaptıran kişilerde bu atakların sıklığının ve şiddetinin daha da azaldığını görüyoruz. Bunların dozajlaması biraz daha farklı. Bu kişilerde neredeyse 1 flakon gibi yüksek dozlarda botoks kullanılarak mimik kaslarının ve gerilime sebep olan ense bölgesi ile şakak bölgesi kaslarının gevşetilmesi sağlanmaktadır.⁣

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP