Yüz Germe Ameliyatı

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yüz Germe Ameliyatı

Estetik ameliyatlarda cerrahi dışı yapılan operasyonlar günümüzde oldukça yaygınlaştı. Botoks, dolgu, lazer enerjisi ile çalışan cihazlar gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler sayesinde yapılan bu operasyonların süresi uzun yıllar sürebilmektedir ve uzun süre genç görünmek mümkündür. Kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama 50li yaşlara kadar yüzün genç görünmesi mümkündür. Bu işlemler belirli aralıklarla belirli dönemlerde sürekli olarak yapıldığında bu genç görünme süresi uzatılmaktadır.

Yüz Germe Ameliyatında Neler Yapılır ?

Yüz germe ameliyatlarında en önemli faktör yüzün bir bütün olduğunu unutmamaktır.
Yüz germe
operasyonlarında yüzdeki bölgelerin hiçbiri ayrı düşünülmez, hepsi birbiri ile bağlantılı olduğundan bütün olarak düşünülür. Tüm yüz birbiri ile uyumlu olduğu zaman ancak güzel sonuç elde edilir. Yüz germe ameliyatlarında yapılacak olan işlemler bellidir. Yüzümüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve gevşek görünen deri uygun ölçüde alınır. Aynı anda alt ve üst göz kapağındaki yaşlılık belirtileri de düzeltilebilmektedir. Bu bölgeden alınması gereken miktarda deri alınır ve yer değiştirmiş olan yağların uygun yere taşınımı ile birlikte fazla olan yağlar da alınır. Buna ek olarak 60 lı yaşlarda boyun bölgesinde de sarkmalar meydana gelmektedir ve bunun için de
yüz germe ameliyatı
yapılırken boyun kası da toplanabilmektedir. Sarkan deri uygun ölçüde alınarak gerginlik sağlanabilmektedir. Kilolu olan hastalarda boyun bölgesinden yağ almak da gerekebilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Yüz germe ameliyatı öncesinde her ameliyat öncesinde olduğu gibi kanı sulandıracak türde ilaçlar alınmamalıdır. E vitamini ilaçları, bitki çayları kesilmelidir. Sigara özellikle yüz germe ameliyatlarında yaraların iyileşmesini oldukça zorlaştırmaktadır. Bu yüzden yüz germe operasyonlarından ortalama 3 hafta önce sigara kullanımı kesilmelidir. Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için ameliyattan en az 1 hafta öncesinde boyatılabilmektedir. Ayrıca saçların uzun olması ameliyat sonrası kullanılacak pansumanların kamufile olması açısından faydalıdır.

Yüz Germe Ameliyatının Detayları Nelerdir ?

Kulak üzerindeki saçlı deriden başlanıp kulak önünden aşağı uzanarak kulak arkasındaki saçlı deriye kadar devam eden cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır. Yüzde sarkma oluşturan yumuşak doku özel dikişler ile asılır ve derinin gevşemiş olan fazlalık kısmı alınır. Böylece yanak, çene ve şakak bölgesindeki deri bollukları ortadan kalkar. Ağız kenarındaki gülme çizgilerinin derinliği giderilir ve daha düz görünüm sağlanır.
Yüz germe operasyonu
genel anestezi uygulanarak yapılır. Yüz germe operasyonu ile birlikte hastanın durumuna göre göz kapağı estetiği ve boyun germe de yapılabilmektedir. Bu yüzden ameliyat süresi artabilmektedir. Genelde kullanılan özel dikiş ve pansuman malzemeleri sayesinde ameliyat sonrası izler en aza indirilir. İzler saçlı deride az miktarda kalacağı için dışardan görünmez ve rahatsız edici bir görüntü oluşturmaz. Eğer ameliyat sonrası gerekli şeylere dikkat edilmezse kanama, enfeksiyon gibi sorunlar oluşabilir ve yaraların iyileşmesi gecikebilir, buna bağlı olarak da tedavi gerektiren izler kalabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ameliyattan 1 gün sonra kulak arkasındaki alanda oluşan sıvıların toplanmasını önlemek için konulan dren alınır. Ameliyat sonrası buz uygulaması iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Ameliyatın 2. günü hasta taburcu olabilir. Taburcu oldıktan sonra bir süre günes gözlüğü takılması önerilebilir. 1 haftada yüz ve göz kapaklarında bulunan dikişler alınır. 10. günde ise saç içindeki metal dikişler alınır. Hasta ameliyattan ancak 2 gün sonra banyo yapabilmektedir.Hasta makyaj yaparken, saçını tararken hassas hareketlerle yapmalıdır. Hasta normal hayatına dikişler alındıktan sonra dönebilmektedir. Hasta Birkaç ay süresince alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden uzak durmalıdır ve ameliyat olunan bölgeleri daha dikkatli korumalıdır. Hasta Güneş koruyucu kremleri 6 aya kadar düzenli olarak kullanmalıdır. Şişlik ve morluklar ortalama 3 haftada ortadan kalkar. Ayrıca yüz germe ameliyatının etkinliğini artırmak için göz çevresi ve alın bölgesine botoks yapılarak bakışlar canlandırılanbilir, ağız çevresi ve dudaklara yapılan dolgu işlemi ile ağız çevresinde oluşan gülme çizgileri azaltılabilmektedir.

Yazar: Editör
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın