Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı ve boyunda zaman içinde yaş almaya bağlı gelişen kırışıklık ve sarkma gibi belirtileri düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işleme kısaca “Yüz Germe” , Tıp diliyle “Ritidektomi” denmektedir. Bu ameliyatta sarkmış fazla deri çıkarılır, deri altındaki gevşek kas ve zarsı dokular gerilir, en üstteki deri şekillendirilmiş alt dokunun üzerine yeniden uygun şekilde yerleştirilir.

Yüz estetiği ameliyatlarında cerrahi dışı yapılan operasyonlar günümüzde oldukça yaygınlaştı. Botoks, dolgu, lazer enerjisi ile çalışan cihazlar gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler sayesinde yapılan bu operasyonların süresi uzun yıllar sürebilmektedir ve uzun süre genç görünmek mümkündür.

Kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama 50li yaşlara kadar yüzün genç görünmesi mümkündür. Bu işlemler belirli aralıklarla belirli dönemlerde sürekli olarak yapıldığında bu genç görünme süresi uzatılmaktadır.

Yüz Gerdirme Ameliyatında Neler Yapılır ?

Yüz gerdirme ameliyatlarında en önemli faktör yüzün bir bütün olduğunu unutmamaktır.
Yüz germe
operasyonlarında yüzdeki bölgelerin hiçbiri ayrı düşünülmez, hepsi birbiri ile bağlantılı olduğundan bütün olarak düşünülür. Tüm yüz birbiri ile uyumlu olduğu zaman ancak güzel sonuç elde edilir.

Yüz germe ameliyatlarında yapılacak olan işlemler bellidir. Yüzümüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve gevşek görünen deri uygun ölçüde alınır. Aynı anda alt ve üst göz kapağındaki yaşlılık belirtileri de düzeltilebilmektedir.

Bu bölgeden alınması gereken miktarda deri alınır ve yer değiştirmiş olan yağların uygun yere taşınımı ile birlikte fazla olan yağlar da alınır. Buna ek olarak 60 lı yaşlarda boyun bölgesinde de sarkmalar meydana gelmektedir ve bunun için de
yüz germe ameliyatı
yapılırken boyun kası da toplanabilmektedir. Sarkan deri uygun ölçüde alınarak gerginlik sağlanabilmektedir. Kilolu olan hastalarda boyun bölgesinden yağ almak da gerekebilmektedir.

Yüz germe ne zaman uygulanır?

 • Yüzünüzde belirgin sarkma ve çökme varsa,
 • Dudak ile yanak arasında derin bir katlantı oluştuysa,
 • Alt göz kapağının altında yanak bölgesine geçişte yumuşak doku belirginliğini yitirdiyse,
 • Göz yaşı oluğu derinleşip aşağı dışa doğru yanakla birleştiyse,
 • Yüze dolgunluk ve dirilik veren cilt altı yumuşak doku hacmini yitirip, kalan bölümüyle sarkma yaptıysa,
 • Dudak köşeleri ve yanak aşağı doğru sarkarak, çene altına doğru bir doku şişliği oluşturduysa,
 • Yüz derisinde ince ya da kalın çizgilenmeler meydana gelmişse,
 • Boyun cildinde sarkma ve belirgin kırışıklıklar oluştuysa,
 • Tüm bu gelişmeler kişiyi hem fiziksel, hem de psikolojik olarak olumsuz etkiliyorsa

yüz germe yapılabilir.

Yüz germe kimlere uygulanamaz?

 • Ameliyat ve anestezi uygulamasını engelleyecek ciddi sağlık problemleri olanlar,
 • Sigara içen ve/veya şeker hastalığı gibi iyileşmeyi olumsuz etkileyen ve doku beslenmesini bozan hastalıkları bulunanlarda temkinli ve seçici davranılır.
 • Ameliyat sonuçları konusunda gerçeküstü beklentileri olan, ruhen ve fiziken bu ameliyata hazır olmayan kişilerde

yüz germe işleminin yapılmaması veya temkinli olarak yaklaşılması uygundur.

Yüz germe nasıl yapılır?

 • Yapılacak ameliyatın şekline göre kısmi uyutma (sedasyon) ve uyuşturma ( lokal anestezi) ya da genel anestezi uygulanır.
 • Ameliyatın gerekli olduğu alanlara uzanacak şekilde saçlı deri , kulak önü ve arkasına uzanan klasik yüz germe kesisi ya da sadece kulak önü gibi sınırlı alanda yapılan kesilerle işlem gerçekleştirilir. Boyundaki işlemin niteliğine göre, çene altındaki doğal doku çizgisinden geçecek bir ameliyat kesisi eklenebilir.
 • Cilt kesisi sonrası , deri ile deri altı yumuşak doku planlanan alanda birbirinden ayrılır.
 • Alttaki gevşek ve sarkmış olan kas ve zarsı yapılar çeşitli şekillerde yukarı ve/veya üst bölgeye doğru asılarak gerginleştirilir.
 • Boyun orta hatta katlantı yapmış kas dokusu yeniden gerginleştirilir. Gerekirse o bölge yağ dokusu vakumlu yağ alma işlemi ile şekillendirilir.
 • Üstte kalan gevşek deri, alltaki gerginleştirilmiş doku üzerine tekrar yerleştirilir; yukarı ve/veya arkaya doğru gerilerek fazla olan kısmı çıkarılır.
 • Kesi uygun şekilde dikilir ve hafif baskılı pansuman uygulanır.

Ameliyat sonrası dönem nasıldır?

 • Ameliyat çıkışı ilaçlarla kontrol edilebilen hafif düzey bir ağrı olacaktır.
 • Dokuların birbirine yapışmasını kolaylaştırmak ve ameliyat bölgesinde sıvı birikimini önlemek için sıvı emici diren ve hafif baskılı bir pansuman bulunacaktır.
 • Tüm görünür bölge ameliyatlarında olduğu üzere, hafif bir miktar şişlik ve morluk gelişecektir.
 • Baş bölgesi yukarıda olacak şekilde yatak istirahatı yapılacaktır.
 • Takip ve kontrolün sağlıklı olması için bir gece hastanede kalınacaktır.
 • Bir kaç haftalık iyileşme süreci sonunda, sorunlarından kurtulmuş, dinç ve tazelenmiş bir yüz ve boyun görüntüsüne kavuşacak

Yüz germe, yüzdeki yaşlanma belirtilerini geriye çevirme ameliyatlarından bir tanesidir. Özellikle yanak, çene kenarları ve boyundaki sarkmaları toparlama amacıyla yapılır.

Yüz germe ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi ortalama 2,5 – 4 saattir.

Tam yüz ve boyun germe ameliyatında kulak önü ve arkasından yapılan kesiler ile yanak derisi belirli bir sınıra kadar kaldırılır, aşağıya doğru yer değiştirmiş olan dokular yukarıya ve yana doğru çekilir ve yeni yerlerine dikişlerle tespit edilir. Fazla doku ve deri çıkartılır. Yüz germe ameliyatında deri altında biriken kanın dışarı alınması için drenler konur, ertesi gün çıkartılır.

 • Bir gece hastanede geçirilir.
 • Dikişler 5-7 günde alınır.
 • Ödem ve morlukların geçmesi 1-3 haftayı bulur.
 • Yüz germe ameliyatında kesi hatları saçlarla kolaylıkla gizlenir.
 • Yüz germe ameliyatı Yüze yağ enjeksiyonu, göz kapağı estetiği, alın germe, kaş kaldırma gibi diğer ameliyatlarla kombine edilebilir.
 • Yüz germe ameliyatından en az 10 gün öncesinden aspirin, E vitamini gibi kanı sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır.
 • Sigara kullananlarda komplikasyon görülme ihtimali daha fazladır.
 • Yüz germe ameliyatının etki süresi kullanılan ameliyat tekniğine, hastanın yaşam
 • biçimine ve derisinin yapısına göre değişir.
 • Yıllar sonra tekrar yüz germe ameliyatı yapılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Yüz germe ameliyatı öncesinde her ameliyat öncesinde olduğu gibi kanı sulandıracak türde ilaçlar alınmamalıdır. E vitamini ilaçları, bitki çayları kesilmelidir. Sigara özellikle yüz germe ameliyatlarında yaraların iyileşmesini oldukça zorlaştırmaktadır. Bu yüzden yüz germe operasyonlarından ortalama 3 hafta önce sigara kullanımı kesilmelidir. Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için ameliyattan en az 1 hafta öncesinde boyatılabilmektedir. Ayrıca saçların uzun olması ameliyat sonrası kullanılacak pansumanların kamufile olması açısından faydalıdır.

Yüz Germe Ameliyatının Detayları Nelerdir ?

Kulak üzerindeki saçlı deriden başlanıp kulak önünden aşağı uzanarak kulak arkasındaki saçlı deriye kadar devam eden cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır. Yüzde sarkma oluşturan yumuşak doku özel dikişler ile asılır ve derinin gevşemiş olan fazlalık kısmı alınır.

Böylece yanak, çene ve şakak bölgesindeki deri bollukları ortadan kalkar. Ağız kenarındaki gülme çizgilerinin derinliği giderilir ve daha düz görünüm sağlanır.
Yüz germe operasyonu
genel anestezi uygulanarak yapılır.

Yüz germe operasyonu ile birlikte hastanın durumuna göre göz kapağı estetiği ve boyun germe de yapılabilmektedir. Bu yüzden ameliyat süresi artabilmektedir. Genelde kullanılan özel dikiş ve pansuman malzemeleri sayesinde ameliyat sonrası izler en aza indirilir. İzler saçlı deride az miktarda kalacağı için dışardan görünmez ve rahatsız edici bir görüntü oluşturmaz.

Eğer ameliyat sonrası gerekli şeylere dikkat edilmezse kanama, enfeksiyon gibi sorunlar oluşabilir ve yaraların iyileşmesi gecikebilir, buna bağlı olarak da tedavi gerektiren izler kalabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ameliyattan 1 gün sonra kulak arkasındaki alanda oluşan sıvıların toplanmasını önlemek için konulan dren alınır. Ameliyat sonrası buz uygulaması iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Ameliyatın 2. günü hasta taburcu olabilir.

Taburcu oldıktan sonra bir süre günes gözlüğü takılması önerilebilir. 1 haftada yüz ve göz kapaklarında bulunan dikişler alınır. 10. günde ise saç içindeki metal dikişler alınır. Hasta ameliyattan ancak 2 gün sonra banyo yapabilmektedir.Hasta makyaj yaparken, saçını tararken hassas hareketlerle yapmalıdır. Hasta normal hayatına dikişler alındıktan sonra dönebilmektedir.

Hasta Birkaç ay süresince alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden uzak durmalıdır ve ameliyat olunan bölgeleri daha dikkatli korumalıdır. Hasta Güneş koruyucu kremleri 6 aya kadar düzenli olarak kullanmalıdır. Şişlik ve morluklar ortalama 3 haftada ortadan kalkar.

Ayrıca yüz germe ameliyatının etkinliğini artırmak için göz çevresi ve alın bölgesine botoks yapılarak bakışlar canlandırılanbilir, ağız çevresi ve dudaklara yapılan dolgu işlemi ile ağız çevresinde oluşan gülme çizgileri azaltılabilmektedir.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

4 yorum

Bir cevap yazın