botoks nedir_4Yüzdeki mimik kaslarının yıllarca hareket etmesi sonucu deride katlanmaya bağlı oluşan çizgiler yerleşik hale gelmektedir.

Botoks Nedir?

Göz çevresinde kaz ayağı dediğimiz çizgiler ağız çevresindeki dikey çizgiler ve alın bölgesindeki yatay çizgiler zamanla yerleşik hale gelen dinamik çizgilerdir.


Bu çizgiler kişilere olduğundan farklı ve kalıcı mimikler yükleyerek dışardan kişinin kendisini rahatsız eden veya çevreden olumsuz anlaşılacak bir duruma sokmaktadır.


Yüzdeki kasların hareketi

botoks nedirYüzdeki bu mimik kaslarının hareketi botoks uygulandığında zayıflar hatta bir süreliğine hareketler durabilir. Kasların hareketlerinin zayıflamasından dolayı geçmişte oluşan kırışıklıklar azalır veya tamamen yok olur.

Yüz ifadesi değişen ve sürekli mutsuz görüntüye sahip olmaya neden olan bu kırışıklıklar giderildikten sonra yüz daha genç ve canlı bir görünüm kazanabilmektedir.

Botoks yaptırmaya karar veren kişi doktoru ile ayrıntılı bir yüz analizi sonucunda botoks işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Botoks için enjeksiyon alanına lokal anestezik bir krem uygulanması yeterlidir. İnce uçlu hassas enjektörler ile yüzün ihtiyacına göre belirlenmiş alanlara yeterli miktarda botoks enjekte edilir.

Toplamda 10-15 dk lık bir işlemdir. Botoks sonrası enjeksiyonalanlarına soğuk tatbiki yapılmaktadır. Ve masaj yapılması asla önerilmemektedir.

Botoks etkisinin geçme süresi

botoks nedir_5Botoks sonrası hemen normal hayata dönmek mümkündür. Botoksun etkisi yapıldığı amaca göre belli süreler etkisini göstermektedir. Kırışıklık için yapılan botoks 6 ay civarında bir süre sonra etkisini kaybedebilmektedir.

Aynı zamanda terleme tedavisi için de botoks uygulanmaktadır. Bunun etkisi ise 11 aya kadar sürebilmektedir.

Botoksun etkisi bittiğinde tekrardan yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Aksine tekrar tekrar yapılabilmektedir.

Etki süresi biten botoksun fazla süre geçmeden tekrardan uygulanması bir sonraki botoksun etkisini daha uzun sürmesini sağlamaktadır. Botoks oldukça deneyim ve incelik isteyen bir işlemdir.

Yüz bölgesinde enjeksiyon yapılacak bölgelerin doğru belirlenmesi ile oldukça başarılı bir operasyon gerçekleştirmek mümkündür.

Sonucunda oldukça doğal, canlı ve genç bir görünüme kavuşulur. Sağlık açısından yan etkisi bulunmayan botoks günümüzde gelişmiş teknikler ile ağrısız ve acısız bir şekilde yapılmaktadır ve isteyen herkes tereddüt etmeden yaptırabilir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

1 Yorum

Bir cevap yazın