Selülit Tedavi Yöntemleri

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Vücut şekillendirme ve kontür belirginleştirme gibi estetik uygulamalarının çoğunda kullanılan yağ enjeksiyonu, kişinin kendi cilt altı dokularından karşılanan sağlıklı bir işlemdir. Giderek daha popüler hale gelen ve doku uyuşmazlığına bağlı komplikasyonları eleyen yağ enjeksiyonunda, kullanılacak yağların nereden alındığı vücut yapısına göre değişen bir olgudur.

 

Vücutta yağ depolama şekli ve miktarı her insanda farklı olduğundan, yağ transferi ve enjeksiyonu gibi işlemlerde, öncelikle bölgenin doğru tespit edilmesi büyük önem taşır.

Yağ Dokusu Nedir?

İnsan vücudundaki yağ hücreleri, enerji depolama, izolasyon ve koruma gibi işlevlere sahip olan yapılardır.

Normal vücut ağırlığının erkeklerde %15’ini, kadınlarda ise %30’unu yağ dokusu oluşturur ancak bu yağ dokusunun çeşidi ile kullanım şekli kişiden kişiye farklılaşır. Estetik müdahalelerde tercih edilen yağ dokusu, genellikle vücuttaki toplam yağ dokusunun %50 ila %55’ini oluşturan cilt altındaki sarı-beyaz yağ hücreleridir.

İletişime Geç


Yağ hücrelerinin vücutta birikim bölgesi yaşam alışkanlıklarına, genetik faktörlere ve hormonal değişimlere göre farklılaşmakla birlikte genellikle şu şekildedir:

  • Cilt altı yağ dokusunun en yoğun olduğu bölgeler yanak, meme, uyluk, kalça, bel ve sırt bölgeleridir.
  • Diz kapağı, çene altı, karın, kalça, uyluk gibi bölgelerde paketler halinde bulunur ve fazlasıyla kalındır.
  • Burun üstü, dudaklar, göz kapakları ve labia minora yağ dokusunun en ince olduğu bölgelerdir.
  • Uylukların iç kısmı kök hücre bulunan beyaz yağ doku yönünden zengindir.

Yağ dokusunun vücuda dağılımı, liposuction gibi yağ aldırma işlemlerindeki müdahale alanının belirlenmesini sağlar. Kişi ihtiyacına göre planlanan estetik bir girişim ile vücuttaki fazla yağların alınması ve vücut formunun yeniden düzenlenmesi mümkün olur.

Yağ Dokusu Çeşitleri

Cilt altı yağ dokusu, yenidoğan ve çocuklarda bütün vücuda eşit yayılmış durumdadır. Fakat yaşla birlikte ve özellikle ergenlik çağında, bu dokulardan bazıları incelerek geri kalanından kopar, diğer taraflar ise kalınlaşmaya başlar.

Cinsiyete bağlı değişimlerin başladığı aralıkta yağ dokusunun belirli bölgelere dağılımı gerçekleşir ve böylece vücut hatları oluşur.

Deri altı yağ dokusu da kendi içinde derin ve yüzeysel olmak üzere 2 ayrı tabakaya ayrılır:

  • Yüzeysel doku, fibröz bantlarla ayrılan ve damarsal açıdan zengin olan yağ hücreleridir. Aynı zamanda selülit oluşumunda görevlidir. Yüzeysel yağ hücreleri arasındaki bağ doku, erkek vücudunda çapraz yerleştiğinden kadınlarda selülit oluşumu daha yaygın bir problemdir.
  • Derin yağ doku, daha az fibröz bantla bölünmüş ve daha gevşek yapılı hücrelerdir. Derin yağ dokularının dağılımı genellikle genetik kaynaklıdır ve diyet veya egzersiz ile azalması pek mümkün değildir. Bu nedenle vücut şeklini esas belirleyen yapı, derin yağ dokularıdır.

Yağ dokusunun vücuttaki dağılımı karmaşık bir süreçtir ve çevresel, biyolojik veya anatomik pek çok farklı parametreden etkilenir. Bu nedenle yağ dokusu alma işlemlerinden önce detaylı bir konsültasyonun ve vücut değerlemesinin yapılması, yağ alımına en uygun bölgenin tespit edilmesi gerekir.

Hangi Bölgeden Yağ Alınacağı Neye Göre Belirlenir?

Kimi insanlar için vücudundaki istenmeyen, inatçı yağ birikimleri fazlasıyla rahatsız edicidir. Genellikle spor ve diyet ile giderilmesi mümkün olmayan bu yağlar, genel fiziki yapının bozulmasına ve kişinin öz güven kaybı yaşamasına neden olabilir.

 

Genetik, yaş, beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve kullanılan ilaçlar gibi birden fazla faktörün etkisinde gelişen yağlanma problemi herkesi farklı şekilde etkiler.

Dolayısıyla ancak estetik müdahale ile giderilmesi mümkün olan yağ dokularının nereden alınacağı, hangi işlemle alınacağı ve kalan yağlar nasıl şekillendirileceği tamamen kişiye özel bir süreçtir. Ayrıca uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Vücuttaki yağ dokuları özellikle karın, bel, kalça, uyluk, sırt ve yüz bölgelerinde birikmiş olsa da bu yağlara müdahale etmeden önce şu faktörler değerlendirilir:

Vücut Kompozisyonu

Kişinin vücudundaki yağ dağılımı ve oranı, vücut kompozisyonunu ifade eder. Herhangi bir yağ alımı söz konusu olduğunda, vücuda orantılı ve dengeli bir görünüm kazandırmak hedeflenir. Buna göre; vücut bütünlüğünü bozan, yağ birikiminin fazla olduğu alanlar tespit edilir ve bölgesel ihtiyaçlar belirlenir.

Vücut Oranları

Yağ alımının kişi vücut hatlarına ve yapısına uyumlu olması önemli bir konudur, bu nedenle işlem öncesinde vücut oranları göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin; üst ve alt beden arasında dengesizlik varsa veya kalça gibi belirli bir bölge genel vücut yapısını bozuyorsa, prosedürün buna göre şekillendirilmesi gerekir. Böylece daha dengeli, orantılı ve estetik bir vücut hattı oluşturulabilir.

Hasta İstekleri

Fazla yağların kişiyi etkileme şekli farklıdır ve aynı işlemi tercih eden bireyler, birbirinden farklı sonuçlar elde etmek isteyebilir. Bu nedenle vücut gereksinimlerine ek olarak hasta isteklerinin ve işlem sonunda sahip olmak istediği görünümün net şekilde belirlenmesi gerekir.

Selülit Tedavisinde Beslenme

Hekim ve hasta arasında kurulan sağlıklı bir iletişim ile beklentiler iyice aktarılır ve bütün işlem adımları buna göre şekillendirilir. Süreç içinde hem vücuttaki fazla yağlanma giderilir hem de kişisel beklentiler en iyi şekilde karşılanır.

Estetik Prosedür

Yağ aldırma işlemi, birden fazla estetik prosedür tercih edilerek yapılabilir. Özellikle bölgesel yağlanma sorunundan kurtulmanın en kolay yolu liposuction tekniğidir. Bu işlem sırasında vücuttaki fazla yağlar alınır ve bölgedeki yağ dokuları yeniden düzenlenir, böylece fiziki yapı estetik hale getirilir.

Ancak kişi vücudunda fazla yağ olmaması, sadece yağ dağılımının dengesiz olması halinde liposhaping gibi vücuttaki yağ dengesini düzenleyen teknikler kullanılabilir.

Bu teknikler yeri geldiğinde kombine edilerek kişi ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayabilir. Bu nedenle yağ alım operasyonlarında yağ alınacak bölge; yağın alındığı bölgeye, transfer edilecek alana ve diğer parametrelere göre belirlenir.

Sonuç olarak en ideal vücut oranlarının oluşturulması ve kişiye istenen görünümün kazandırılması hedeflenir.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP