Vücut Estetiği

[Toplam: 18 Ortalama: 5]

Vücut Estetiği

Aşırı kilo kaybından sonra yapılan vücut şekillendirme ameliyatına
vücut estetiği denmektedir.
Vücut estetiği ameliyatı
ile yağ ve deriyi destekleyen deri altındaki dokuların şekli düzeltilmektedir. Sarkmış olan yağ ve deri fazlalıkları alınır. Kilo azaltma ameliyatlarının ya da aşırı kilo vermenin ardından deri ve dokular yeni vücut şekline uyum sağlayamazlar ve vücuda bol gelirler. Sonuç olarak da genişlemiş olan deri desteksiz kalmış ve sarkmaları meydana getirmiş olmaktadır. Üst kollar sarkabilir,göğüsler düzleşebilir, karın bölgesiyanlara ve arkaya doğru genişleyebilir ve vücut genelinde sarkmalar görülebilir. Bu ameliyat sonucunda vücut daha normal ve çok daha sıkı görüntüye kavuşur.

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur ?

Kilosu stabil duruma gelmiş olan her yaştan yetişkin kişiler bu ameliyata uygundur. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde iyileşmeyi engelleyen ya da ameliyata risk oluşturacak olan tıbbi rahatsızlığı olmayan kişiler de bu ameliyata uygun kişilerdir. Kişiler bu ameliyata girmeden önce vücut estetiği ile ilgili olumlu bakış açısına sahip olmalıdır. Doğru beslenme ve egzersiz yapma dahil olmak üzere sağlıklı yaşam sürmeye kararlı ve bunu yaşam tarzı edinmeye kararlı kişiler bu ameliyata tereddüt etmeden girebilmektedir.

Hasta İle Doktor Arasındaki İlişki

Vücut estetiği ameliyatı olmadan önce hastanın doktoru ile belirli konuşmaları yapmaya hazır olması gerekmektedir. Öncelikle hastanın ameliyatı isteme sebebi ve bu ameliyattan beklentilerini belirtmesi önemlidir. Vücut şekillendirme operasyonu için hangi seçeneklerin bulunduğunu da bilmek gerekir. Hastanın sağlık durumu, hangi ilaçlara karşı alerjisi olduğu ve önceden gecirilmiş olan ameliyat ve tedavileri hastanın doktoru ile konuşması önem taşımaktadır. Hastanın önceden kullandığı ilaçlar,bitkisel-kimyasal her türlü ek ilaçlar, alkol ve sigara kullanımı doktor ile konuşlmalıdır. Bu tür operasyonlarda cerraha olan güven oldukça önemlidir. Bu yüzden doktorun hastası ile ilgili her durumu bilmesinde büyük fayda vardır.Doktor ile hastası birlikte belli bir plan ve program yaparak operasyon seçeneklerini enine boyuna konuşarak, oluşacak olan risklerin nasıl en aza indirgeneceği belirlenerek hastanın ameliyat hakkındaki tüm düşünceleri giderilir.

Vücut Estetiği Ameliyatını Aşamaları

Vücut estetiği ameliyatlarında genellikle genel anestezi kullanılmaktadır. Cerrahi müdahele sırasında hastanın rahatlığı için gerekli ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar da damar içinden uygulanan sakinleştirici ile genel anestezidir. Hasta için en uygun ilaçlar belirlenir ve uygulanır. Vücut estetiği ameliyatındaki diğer bir aşama ameliyat bölgesinde kesi açma işlemidir. Vücut şekiilendirme işlemlerinde fazla olan deri veya yağları vücuttan uzaklaştırmak için belli bölgelere kesiler açmak gerekmektedir. Kesiler hastanın durumuna göre kesi sayısı ve boyutu değişmektedir. Doktor ile hastanın birlikte belirlediği stratejik yerlerden kesiler açılarak iz kalma durumunda sorun çıkması önlenmektedir. İlerlemiş olan cerrahi teknikler ile bu sorunlar en aza indirgenmektedir.
Vücut şekillendirme ameliyatı
aşamalar halinde yapılmaktadır. Bir anda yapılan ve sonuç veren bir operasyon mümkün değildir. Vücut estetiği ameliyatı Hasta ile doktorun aşama aşama birlikte katettiği bir yoldur. Her işlem hasta ile doktorun birlikte karar vermesi ile ve titizlikle gerçekleşmektedir.
Vücut estetiği operasyonu
bölgelere göre yapılmaktadır. Komple bir alt vücut germe işlemi ile birlikte beli, kalçayı, kaba etleri ve karnı düzeltir. Kesi de hastaya uygun bir biçimde yapılır. Vücut estetiği operasyonunun uygulandığı diğer bir bölge de göğüs bölgesidir. Fazla kilo kaybı ile meydana gelmiş olan vücuttaki sarkmalar göğüs bölgelerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden göğüs ucundan kesi açılarak göğüsteki fazla deri alınır ve gerekirse protez ile de desteklenir. Diğer bir vücut estetiği bölgesi olan kol sarkıklığıdır. Üst kollardaki sarkık deri kol altı bölgesinden tüm iç kol boyunca ya da üst kolun arkasına kadar uzayan bir kesi açılarak deri fazlalıkları alınmaktadır. Hastanın durumuna göre kesinin açıldığı bölge ve kesi saysısı değişim göstermektedir. Bir diğer vücut estetiği bölgesi ise uyluklardır. Uylukların yeniden şekillendirilmesi kasık bölgesinden diz hizasına kadar açılacak kesiler ile gerçekleşmektedir.Uyluğun dış bölgesinin şekillendirilmesi için kasıktan kalça ardına kadar uzanan bir kesi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta sağlıklı ve çok daha sıkı, düzgün ve pürürzsüz bir uyluğa sahip olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hasta ameliyat sonrası ameliyat olduğu bölgelere göre dokturunun önerdiği şekilde hareket etmelidir. Ameliyat kesilerinin tamamen iyileşene kadar aşırı zorlanmamasına, sürtünmeye veya aşınmaya maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Ameliyat sonrası vücudun yeni şekli gözle görülecek oranda hızlıca belirginleşmektedir. Ancak bu yeni şeklin korunması oldukça önemlidir. Bunu için de kişinin gerekli egzersizleri yapması, sağlıklı beslenmesi vücudun şeklinin düzgün kalmasını sağlayacaktır.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

29 yorum

Bir Yorum Yazın

Bir cevap yazın