[Toplam: 23 Ortalama: 5]

Aşırı kilo kaybından sonra yapılan vücut şekillendirme ameliyatına
vücut estetiği denmektedir.Günümüzde artık vücut estetiği daha sık olarak yapılan ameliyatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücut estetiğinde içine giren alt başlıklar olarak sınıfladığımız zaman karın germe işlemleri en ön planda düşünülebilir.

Bunun yanında kol altındaki sarkıklar için kol germe işlemleri, bacak iç yüzündeki sarkmalar için bacak germe işlemleri bu germe işlemlerinin bir diğeri özellikle yoğun kilo verilmesi mide küçültme ameliyatlarından sonra, poponun yukarıya doğru gerilmesi veya 360 derece bodylift adını verdiğimiz 360 derece vücudun gerilmesi işlemlerini içerebilmektedir.Bunun yanı sıra vücudun şekillendirilmesi ve daha kavisli bir yapıya ulaştırılması için liposuction sistemlerinin kombinasyonları diye söyleyebileceğimiz yağın şekillendirilmesi yağ heykeltıraşlığı vücuttaki yağın işlenmesi ve vücudun şekillendirilmesi başlığı altında liposuction işlemlerinden de bahsedeceğim.


Vücut estetiği ameliyatı
ile yağ ve deriyi destekleyen deri altındaki dokuların şekli düzeltilmektedir. Sarkmış olan yağ ve deri fazlalıkları alınır. Kilo azaltma ameliyatlarının ya da aşırı kilo vermenin ardından deri ve dokular yeni vücut şekline uyum sağlayamazlar ve vücuda bol gelirler. Sonuç olarak da genişlemiş olan deri desteksiz kalmış ve sarkmaları meydana getirmiş olmaktadır. Üst kollar sarkabilir,göğüsler düzleşebilir, karın bölgesi yanlara ve arkaya doğru genişleyebilir ve vücut genelinde sarkmalar görülebilir. Bu ameliyat sonucunda vücut daha normal ve çok daha sıkı görüntüye kavuşur.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatları özellikle doğum yapan bayanlarda, kilo veren bireylerde özellikle günümüzde çok yoğun olarak yapılan mide küçültme veya gastrit baypas veya mide katlama ameliyatlarından sonra yoğun verilen kilolardan sonra bu kişiden kişiye çok değişiyor.
Özellikle benim gözlemlediğim 40 kilodan sonra kişilerin vücudunda deformasyonlar ortaya çıkmaya başlıyor. Yani 130 kilo olan bir hasta 90 kiloya düştüğü zaman vücudunun çeşitli bölgelerindeki yatkınlık varsa bunların en önde gelen yeri erkeklerde karın ve meme kısmı, bayanlarda da karın, meme, kol ve bacak gibi kısımlarda gevşeme ve sarkma deri bolluğunun ortaya çıkması daha sonra vücut estetiği için hastalarımız bize başvurmaktalar.

Özellikle karın bölgesinde yapılan doğumlardan sonra ortaya çıkan çatlakların göbek deliğinin altında olanların yok edilmesi için göbek deliğinin altında elips şeklinde bir bölgenin deri ve deri altındaki yağ dokusunun oradan çıkarılması işlemi karın germe ameliyatıdır.

Bu gözünde hanımların çok büyüttüğü bir ameliyat, çok çekindikleri bir ameliyat hal bu ki aslına baktığımız zaman böyle değil. Yani biz karnın içine bağırsakların olduğu yere girmiyoruz bu ameliyatta. Bu ameliyatta deri ve deri altında çalışıyoruz.

Oradaki deriden bir miktar çıkartıyoruz. Yağlı bölgeyi oradan alıyoruz. Onun altında mevcut olan kasları, karın zarını, oradaki fasya dediğimiz zarların hepsini koruyoruz. Bu şekilde yapmış olduğumuz ameliyatlardan sonra biz karnın içine bağırsakların olduğu, midenin olduğu kısma kesinlikle girmiyoruz.

Bunun yanında karın germe ameliyatından sonra hastalarımız çok ağrı olduğunu söylemekteler . Hal bu ki tam kararında yapılan bir karın germe işleminden sonra benim en fazla hastalarımızın söylediği şey “2-3 gün bir gerginlik oluştu doktor bey. Ondan sonra buda yavaş yavaş rahatladı.” Yani böyle korkutulacak inanılmaz bir ağrı ortaya çıkmıyor.
Karın germe ameliyatında biz deri ve deri altını ortadan kaldırdıktan sonra o bölgeyi aldıktan sonra altta mevcut olan iki tane karın kasımız var bunların adı rektusabdominist bu karın kasları kaburgalardan başlıyor. Alt kısımdaki kemiklere kadar bir kolon halinde yukardan aşağıya iniyor.

Hamilelikte bu iki tane kas yana doğru açılarak ortadan çocuğun gelişebileceği bir alan ortaya çıkartıyor. Hamileliğin hemen ertesinde hemen karın sporlarına başlamayan bireylerde bu iki kas yana açık olarak kalıyor ve ortada bir açıklık meydana geliyor.

İşte bu açıklığın adı rektus kasının iki yana açılması ve karın orta açıklığının büyümesi işte bazılarında orta karın fıtığı adı da verilen bu hadiselerde karının dışarıya doğru bombeleştiği erkek karnı gibi karnım var gibi ifadelerle hastalarımız bize başvurmakta. Biz karın germe ameliyatında geriyoruz. Bu açılmış olan kasları birbirine yaklaştırıyoruz ve bu şekilde karının dışarıya bombeliğini tamamen yok edebiliyoruz.

Bu her bayanda farklı düzeyde olmakta. Bazılarında daha fazla bazılarında daha az. İşte karın germe ameliyatıyla biz bu açılmış olan kasları yaklaştırıp kruvaze şeklinde birbirinin üstüne getiriyoruz . Bu neyi sağlıyor? Karnın ortasından bir bölmenin küçülmesini yanlardan da işte bu doku çekildiği için belinde incelmesini bunun yanında getiriyor.

Karın Germe Ameliyatlarında Göbek Deliği Ne Oluyor?

Bakın burada ameliyat tekniği çok önemli. Ameliyat tekniği düzgün doğru ve iyi bir teknik uygulanırsa karın özellikle göbek deliğinin yeri kesinlikle değiştirilmiyor. Kendi göbek deliğiniz korunuyor. Üstteki deri çekilip aşağıyla birleştirildikten sonra göbek deliğinin denk geldiği yerden yeni bir yer açılıp göbek deliği oraya ağızlaştırılıyor.

Bu yapıldığı takdirde eğer dikişler içeriye doğru gömülürse dışardan hiçbir ameliyat izi ortaya çıkmayabilir. Bu tamamiyle ameliyat tekniği, yapan doktorun becerisiyle ilgili bir mevzudur. Bunun yanında kulakçıklar ameliyat esnasında daha titiz bir çalışmayla tamamiyle çözülebilen bir konu. Titiz bir karın germe işlemiyle birlikte hastamızın yan kısmında kulakçıklar kalmıyor.

Bunları Ne Şekilde Yok Edebiliyoruz?

O bölgeye yaptığımız liposuctionla deri altını boşaltarak kulakçıkların yok olmasını sağlayabiliyoruz. Bu şekilde yapılan işlemlerden sonra başarılı bir karın ameliyatından sonra hastalarımız inanılmaz bir derecede mutlu oluyorlar. Ağrılarını kısa sürede unutuyorlar.

Hastaların övgü dolu sözleriyle karşılaşıyoruz. Ameliyattan sonra hastalarımızın 3-4 gün bir dinlenmesi gerekiyor. Kesinlikle yatak istirahat değil devamlı hastalarımızın yürümesini istiyoruz ve ameliyattan sonra hastalarımız 2-3 hafta sonra çok rahat olarak bir sportif faaliyete başlayabiliyorlar.

Dediğim gibi yürüyüş ameliyatın ertesi gününden itibaren serbest oluyor ve karın germe ameliyatı tamamlanmakta . Bunun yanında diğer işlemlerle kombine edilebilmekte.

Kol Germe Ameliyatı

Kol germe işlemi, kol germe dediğimiz aşağıya doğru sarkmış olan kolun gerdirilmesi. Eğer bu sarkıklık fazla değilse hastamızın cilt elastik kabiliyeti iyiyse vaser liposuctionla girerek bu bölgenin yağını alıyoruz deri kendini topluyor. Deri kalitesi iyiyse hiç kesi olmadan da kol germeye benzer bir sonuç elde edebiliyoruz.

Bacak Germe Ameliyatı

Aynı zamanda bacak iç yüzleri diz kapağının iç yüzlerinde de aynı şekil deri kalitesi iyiyse vaser liposuctionla yağları aldığımız zaman deri altındaki dokulara yapışıyor ve çok memnun kalan hastalarımızda bu şekilde mevcut oluyor. Deride çok fazla bolluk varsa deri elastikiyetini yitirdiyse o zaman koldan bir deri parçası da çıkartılıp liposuctionun yanında kol germe eklenebilir.

Bacaklara da bacak germe yapılarak kasık bölgesinde izleri bırakarak bir kasık germe işlemi kombine edilebilir. Bunun yanında özellikle mide küçültmeyle ciddi derecede vücudunda sarkma olan hastalarda popo kaldırma amaçlı 360 bodylift dediğimiz karın germenin sırta doğru devam ettiği bir durumda mevcut olabilir.

Vücut Estetiği ve 360 Bodylift

Bunda hastamız önce karın germe işlemine tabii tutuluyor. Yüz üstü çevrilip sırt bölgesinden de bir deri parçası çıkartılıp yukarıya doğru bir gerdirme sağlanıyor. Popoda da yukarıya doğru bir dikleşme sağlıyor. Bunların yanında hastalarımızda vaser liposuction adını verdiğimiz vücudun şekillendirilmesi özellikle sırt bölgesin yapılan bel bölgesine yapılan, burayı inceltici deri altındaki yağların tamamen dışarıya alınması önce vaser cihazı ile eritilmesi sonra dışarıya alınması.

Sırtımızda oluşan katlantıların yok edilmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yanında ön karın bölgesin yaptığımız işlemlerle özellikle yan olukların ve orta oluğun oluşturulması sportif bir görünümün ortaya çıkarılması mümkün olabilmektedir. Bunun yanında kol ve bacağa yapılan liposuctionlarla birlikte bunlar desteklenebilmektedir.Vaser liposuctionla kombine olarak lipomatik dediğimiz sistemleri kombine ederek en iyi sonuçları alabilmekteyiz. Bunların dışında bu almış olduğumuz yağların süzülüp işlenip vücuda enjekte edilmesiyle yeni vücut formları oluşturmaktayız.
Günümüzde brezilya poposu oluşturma veya dik bir popo oluşturma işlemi için almış olduğumuz yağları özel bir işlemden geçirip filtre edip popoya yeniden enjekte edilmesiyle daha dik daha yuvarlak popo şekiller elde edebilmekteyiz. Bu şekilde yapmış olduğumuz vücut estetiklerini birbiriyle kombine ederek hastamızın güzel daha yumuşak ve daha yuvarlak vücut hatları elde edebilmekteyiz.

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur ?

Kilosu stabil duruma gelmiş olan her yaştan yetişkin kişiler bu ameliyata uygundur. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde iyileşmeyi engelleyen ya da ameliyata risk oluşturacak olan tıbbi rahatsızlığı olmayan kişiler de bu ameliyata uygun kişilerdir. Kişiler bu ameliyata girmeden önce vücut estetiği ile ilgili olumlu bakış açısına sahip olmalıdır. Doğru beslenme ve egzersiz yapma dahil olmak üzere sağlıklı yaşam sürmeye kararlı ve bunu yaşam tarzı edinmeye kararlı kişiler bu ameliyata tereddüt etmeden girebilmektedir.

Hasta İle Doktor Arasındaki İlişki

Vücut estetiği ameliyatı olmadan önce hastanın doktoru ile belirli konuşmaları yapmaya hazır olması gerekmektedir. Öncelikle hastanın ameliyatı isteme sebebi ve bu ameliyattan beklentilerini belirtmesi önemlidir. Vücut şekillendirme operasyonu için hangi seçeneklerin bulunduğunu da bilmek gerekir. Hastanın sağlık durumu, hangi ilaçlara karşı alerjisi olduğu ve önceden gecirilmiş olan ameliyat ve tedavileri hastanın doktoru ile konuşması önem taşımaktadır. Hastanın önceden kullandığı ilaçlar,bitkisel-kimyasal her türlü ek ilaçlar, alkol ve sigara kullanımı doktor ile konuşlmalıdır. Bu tür operasyonlarda cerraha olan güven oldukça önemlidir. Bu yüzden doktorun hastası ile ilgili her durumu bilmesinde büyük fayda vardır.Doktor ile hastası birlikte belli bir plan ve program yaparak operasyon seçeneklerini enine boyuna konuşarak, oluşacak olan risklerin nasıl en aza indirgeneceği belirlenerek hastanın ameliyat hakkındaki tüm düşünceleri giderilir.

Vücut Estetiği Ameliyatını Aşamaları

Vücut estetiği ameliyatlarında genellikle genel anestezi kullanılmaktadır. Cerrahi müdahele sırasında hastanın rahatlığı için gerekli ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar da damar içinden uygulanan sakinleştirici ile genel anestezidir. Hasta için en uygun ilaçlar belirlenir ve uygulanır. Vücut estetiği ameliyatındaki diğer bir aşama ameliyat bölgesinde kesi açma işlemidir. Vücut şekiilendirme işlemlerinde fazla olan deri veya yağları vücuttan uzaklaştırmak için belli bölgelere kesiler açmak gerekmektedir. Kesiler hastanın durumuna göre kesi sayısı ve boyutu değişmektedir. Doktor ile hastanın birlikte belirlediği stratejik yerlerden kesiler açılarak iz kalma durumunda sorun çıkması önlenmektedir. İlerlemiş olan cerrahi teknikler ile bu sorunlar en aza indirgenmektedir.
Vücut şekillendirme ameliyatı
aşamalar halinde yapılmaktadır. Bir anda yapılan ve sonuç veren bir operasyon mümkün değildir. Vücut estetiği ameliyatı Hasta ile doktorun aşama aşama birlikte katettiği bir yoldur. Her işlem hasta ile doktorun birlikte karar vermesi ile ve titizlikle gerçekleşmektedir.
Vücut estetiği operasyonu
bölgelere göre yapılmaktadır. Komple bir alt vücut germe işlemi ile birlikte beli, kalçayı, kaba etleri ve karnı düzeltir. Kesi de hastaya uygun bir biçimde yapılır. Vücut estetiği operasyonunun uygulandığı diğer bir bölge de göğüs bölgesidir. Fazla kilo kaybı ile meydana gelmiş olan vücuttaki sarkmalar göğüs bölgelerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden göğüs ucundan kesi açılarak göğüsteki fazla deri alınır ve gerekirse protez ile de desteklenir. Diğer bir vücut estetiği bölgesi olan kol sarkıklığıdır. Üst kollardaki sarkık deri kol altı bölgesinden tüm iç kol boyunca ya da üst kolun arkasına kadar uzayan bir kesi açılarak deri fazlalıkları alınmaktadır. Hastanın durumuna göre kesinin açıldığı bölge ve kesi saysısı değişim göstermektedir. Bir diğer vücut estetiği bölgesi ise uyluklardır. Uylukların yeniden şekillendirilmesi kasık bölgesinden diz hizasına kadar açılacak kesiler ile gerçekleşmektedir.Uyluğun dış bölgesinin şekillendirilmesi için kasıktan kalça ardına kadar uzanan bir kesi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta sağlıklı ve çok daha sıkı, düzgün ve pürürzsüz bir uyluğa sahip olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hasta ameliyat sonrası ameliyat olduğu bölgelere göre dokturunun önerdiği şekilde hareket etmelidir. Ameliyat kesilerinin tamamen iyileşene kadar aşırı zorlanmamasına, sürtünmeye veya aşınmaya maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Ameliyat sonrası vücudun yeni şekli gözle görülecek oranda hızlıca belirginleşmektedir. Ancak bu yeni şeklin korunması oldukça önemlidir. Bunu için de kişinin gerekli egzersizleri yapması, sağlıklı beslenmesi vücudun şeklinin düzgün kalmasını sağlayacaktır.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

32 yorum

 • pelin

  Hastalar arasında gençlerin ağırlığı nedir hocam

 • özlem

  Ben 4 ay önce 3.doğumumu yaptım. Doğum sonrası oluşan sarkıklıklar ve çatlaklardan dolayı göğüs estetiği ve vaser liposuction yaptırmak istiyorum.İkisini bir arada yaptırmam da bir sıkıntı var mı ?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Özlem hanım, size vaser liposuction, karın germe ve göğüs estetiği ile ilgili video linklerimi gönderdim. Kombine olarak vücut estetiği olabilirsiniz bu hususta size gönderdiğim numaradan bize ulaşarak ücretsiz muayene randevusu alarak görüşmeye gelebilir siniz.

 • Makbule caliskan

  Iyi gunler. Yas 39 kilo 57. Boy. 1.55
  Gobek altinda catlaklarim var. Karin germe ameliyati. Ve bel sirt basen yag aldirmak istiyorum. Alinan yaglari popoya injekte mumkunmu? Ve ucreti nekadar.? Saygilarimla

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Makbule hanım bu hususta size mail gönderdim. Arzu ederseniz karın germe ve valer liposuction ameliyatları ile alakalı bilgi almak için +0532 567 1766 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 • selin

  merhaba ben obezite cerrahisi ile zayıfladım ve şu anda vucut estetiği yaptırmak istiyorum böylece idealimdeki görüntüye kavuşacağımı düşünüyorum. Sizden bu hususta randevu talep ediyorum. bayram sonrasına olursa sevinirim

 • ferhan

  ben obezite cerrahisi ile mide ameliyatı oldum ve kilolarımdan kurtuldum ama şu anda vücut estetiğine ihtiyacım var karın bölgemde sarkmalar ve koltuk altımda sarkmalar vb işlemler için vazer liposuction ve derimin gerilmesi gerekiyor ama siz ne diye adlandırırsanız. Bu operasyonlarıda yaptırınca arık aynanın karşısında kendime daha rahat bakabileceğim . tabiki eğer beni çok zorlamayacaksa hafiften estetiğide istiyorum bütün bunları görüşmek ve planlamak için randevu talep etmekteyim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhabalar sizlere obezite sonrası vücut estetiği ile meme estetiği bilgilerini içeren mail gönderdim. Bu milde randevu talep formu da mevcut.

 • selahattin

  merhaba ben obezite cerrahi ile kilo verdim ve karınımda sarkmalar var tabiki kollarım ve diğer bölgelerimde de aynı şekilde sarkmalar var ben vücut estetiği olmak ve kötü görünümden kurtulmak istiyorum. Vaser liposuction yada başka hangi yöntemlerle ne şekilde estetik olabileceksem beni bilgilendirir misiniz.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Selahattin bey size vücut estetiği ve valer liposuction la ilgili bazı yazı ve video linkleri gönderdim

 • kumru

  merhaba ben doğum sonrası vücut estetiği yaptırmak istiyorum. Karnımda hafiften doğum çatlakları oluştu ve biraz sarkma var. Bu çatlaklardan ameliyatsız kurtulabilir miyim ve karnımı sıkılaştırabilir miyim yoksa bunun için ameliyat mı olmam gerek ameliyat olursam basenlerimdeki yağlarıda aldırmak istiyorum. Videolarınız ve sitenizden anladığım kadarıyla bunun için vaser liposucyion ve karın germe operasyonları olmalıyım gibi. Bu hususta bilgi istiyorum

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Kumru hanım size doğum sonrası vücut estetiği ve randevu bilgilerini içeren bir mail gönderdik. Ücretsiz muayeneye geldiğinizde daha detaylı bilgilendirileceksiniz. Teşekkürler

 • selahattin

  Merhaba ben karın germe ameliyatı olmak ve yanında da kollarımdaki sarkmalardan kurtulmak istiyorum. Zannedersem vucut estetiği olarak bunları aynı seansta halledebiliyoruz. Bana bu operasyonla alakalı mail atar ve direk doktor beyin iletişim bilgilerini verirseniz kendisiyle görüşerek bir an önce operasyon geçirmek istiyorum. Teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba selahattin bey karın germe ve vaser liposuction ile ilgili videoları size gönderdim. Randevu bilgileri de ekte bilgilerinize sunuldu. Teşekkürler

 • Aliye

  Asiri kilolu biri olmama ragmen erdem bey in tavsiyeleri ile hem yasam kalitemi artirdim hem de yapilan ameliyat sonucu inanılmaz mutlu ve memnun kaldim. Gercekten düşünmeden kendinizi emanet edebileceginiz bir hekim. Basarilarinin devamini diliyorum.

 • Berna

  Merhaba. Doğum sonrası vücudumda deformasyonlar oluştu. Hem göbek çevremde sarkmalar mevcut hem de kalça kısımlarinda da selülite benzer kötü görüntüler olustu. Bunlardan kurtulmak için vücut estetigi olarak vaser liposuctiona ek olarak karın germe ve kalça kısımlarına müdahale edebiliyor musunuz?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Tabiki Berna hanım. Bizi arayarak ücretsiz muayene randevusu aldığınızda karın germe – vaser liposuction yada vücut estetiği hususunda sizi detaylı bilgilendireceğiz.

 • zeliha çelik

  vucut güzelliği çağımızda kadınlar için vazgeçilmezlerin başında gelmektedir. Ben çok sevdiğin doktorum Erdem Güven bey sayesinde sanki yenden doğdum. vucut estetiği ameliyatları ile dış görünüşüm istediğim şekli alırken aynı anda ruhum da gençleşti ve huzur buldu. İyiki siz benim doktorumsunuz ve size iyiki bu kadar güvenmişim. Her zaman size dua ediyorum.

 • Tülay

  Oğlumda jinekomasti olabileceğinden şüpheleniyorum ve korkuyorum. Belirtileri nelerdir? Bilgilendirirseniz sevinirim. Ayrıca sitenizi inceledim gerçekten başarılı görünüyorsunuz. Bilgi almak ve iletişimde kalmak isteriz. Başarılar.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Tülay hanım oğlunuzun göğüslerinde şeklen aşırı büyüme ve rahatsız edici bir görünüm varsa muayeneye gelmenizi tavsiye ederim. Sizlere jinekomasti nedir, nasıl ameliyat olur ve benzeri konuların açıklandığı bir mail gönderdim.

 • sevil şen

  Merhaba doktor bey ben 5 ay önce doğum yaptım ve hala doğum kilolarımı veremedim. Vucut estetiği derken karın germe yada vaser liposuction kol ve bacaklarımdaki sarkmaların giderilmesini istiyorum. Biraz daha bekleyim vucudum normal haline gelsin mi yoksa bu süre beklemek için yeterli mi. Tavsiyeniz nedir ona göre vucut estetiği için size muayeneye geleceğim

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Sevil hanım size vaser liposuction, vücut estetiği ve karın germe estetiği konularında bazı vide linklerimi ve bilgileri mail olarak gönderdim. Müsait olduğunuzda sizleri muayeneye bekleriz.

 • Aslı

  Vücut estetiği yaptırdıktan sonra ne zaman sonra günlük yaşantıma dönebileceğim.

 • Sıla

  Vücut estetiği ameliyatı yaptırdım. Size çok minnettarım. Çok teşekkür ederim hocam.

 • Cansu

  Vücut estetiği hakkındaki paylaşımınızdan dolayı size teşekkür ederim.

Bir cevap yazın