Vücut Estetiği

Vücut Estetiği

Aşırı kilo kaybından sonra yapılan vücut şekillendirme ameliyatına
vücut estetiği denmektedir.
Vücut estetiği ameliyatı
ile yağ ve deriyi destekleyen deri altındaki dokuların şekli düzeltilmektedir. Sarkmış olan yağ ve deri fazlalıkları alınır. Kilo azaltma ameliyatlarının ya da aşırı kilo vermenin ardından deri ve dokular yeni vücut şekline uyum sağlayamazlar ve vücuda bol gelirler. Sonuç olarak da genişlemiş olan deri desteksiz kalmış ve sarkmaları meydana getirmiş olmaktadır. Üst kollar sarkabilir,göğüsler düzleşebilir, karın bölgesiyanlara ve arkaya doğru genişleyebilir ve vücut genelinde sarkmalar görülebilir. Bu ameliyat sonucunda vücut daha normal ve çok daha sıkı görüntüye kavuşur.

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur ?

Kilosu stabil duruma gelmiş olan her yaştan yetişkin kişiler bu ameliyata uygundur. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde iyileşmeyi engelleyen ya da ameliyata risk oluşturacak olan tıbbi rahatsızlığı olmayan kişiler de bu ameliyata uygun kişilerdir. Kişiler bu ameliyata girmeden önce vücut estetiği ile ilgili olumlu bakış açısına sahip olmalıdır. Doğru beslenme ve egzersiz yapma dahil olmak üzere sağlıklı yaşam sürmeye kararlı ve bunu yaşam tarzı edinmeye kararlı kişiler bu ameliyata tereddüt etmeden girebilmektedir.

Hasta İle Doktor Arasındaki İlişki

Vücut estetiği ameliyatı olmadan önce hastanın doktoru ile belirli konuşmaları yapmaya hazır olması gerekmektedir. Öncelikle hastanın ameliyatı isteme sebebi ve bu ameliyattan beklentilerini belirtmesi önemlidir. Vücut şekillendirme operasyonu için hangi seçeneklerin bulunduğunu da bilmek gerekir. Hastanın sağlık durumu, hangi ilaçlara karşı alerjisi olduğu ve önceden gecirilmiş olan ameliyat ve tedavileri hastanın doktoru ile konuşması önem taşımaktadır. Hastanın önceden kullandığı ilaçlar,bitkisel-kimyasal her türlü ek ilaçlar, alkol ve sigara kullanımı doktor ile konuşlmalıdır. Bu tür operasyonlarda cerraha olan güven oldukça önemlidir. Bu yüzden doktorun hastası ile ilgili her durumu bilmesinde büyük fayda vardır.Doktor ile hastası birlikte belli bir plan ve program yaparak operasyon seçeneklerini enine boyuna konuşarak, oluşacak olan risklerin nasıl en aza indirgeneceği belirlenerek hastanın ameliyat hakkındaki tüm düşünceleri giderilir.

Vücut Estetiği Ameliyatını Aşamaları

Vücut estetiği ameliyatlarında genellikle genel anestezi kullanılmaktadır. Cerrahi müdahele sırasında hastanın rahatlığı için gerekli ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar da damar içinden uygulanan sakinleştirici ile genel anestezidir. Hasta için en uygun ilaçlar belirlenir ve uygulanır. Vücut estetiği ameliyatındaki diğer bir aşama ameliyat bölgesinde kesi açma işlemidir. Vücut şekiilendirme işlemlerinde fazla olan deri veya yağları vücuttan uzaklaştırmak için belli bölgelere kesiler açmak gerekmektedir. Kesiler hastanın durumuna göre kesi sayısı ve boyutu değişmektedir. Doktor ile hastanın birlikte belirlediği stratejik yerlerden kesiler açılarak iz kalma durumunda sorun çıkması önlenmektedir. İlerlemiş olan cerrahi teknikler ile bu sorunlar en aza indirgenmektedir.
Vücut şekillendirme ameliyatı
aşamalar halinde yapılmaktadır. Bir anda yapılan ve sonuç veren bir operasyon mümkün değildir. Vücut estetiği ameliyatı Hasta ile doktorun aşama aşama birlikte katettiği bir yoldur. Her işlem hasta ile doktorun birlikte karar vermesi ile ve titizlikle gerçekleşmektedir.
Vücut estetiği operasyonu
bölgelere göre yapılmaktadır. Komple bir alt vücut germe işlemi ile birlikte beli, kalçayı, kaba etleri ve karnı düzeltir. Kesi de hastaya uygun bir biçimde yapılır. Vücut estetiği operasyonunun uygulandığı diğer bir bölge de göğüs bölgesidir. Fazla kilo kaybı ile meydana gelmiş olan vücuttaki sarkmalar göğüs bölgelerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden göğüs ucundan kesi açılarak göğüsteki fazla deri alınır ve gerekirse protez ile de desteklenir. Diğer bir vücut estetiği bölgesi olan kol sarkıklığıdır. Üst kollardaki sarkık deri kol altı bölgesinden tüm iç kol boyunca ya da üst kolun arkasına kadar uzayan bir kesi açılarak deri fazlalıkları alınmaktadır. Hastanın durumuna göre kesinin açıldığı bölge ve kesi saysısı değişim göstermektedir. Bir diğer vücut estetiği bölgesi ise uyluklardır. Uylukların yeniden şekillendirilmesi kasık bölgesinden diz hizasına kadar açılacak kesiler ile gerçekleşmektedir.Uyluğun dış bölgesinin şekillendirilmesi için kasıktan kalça ardına kadar uzanan bir kesi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta sağlıklı ve çok daha sıkı, düzgün ve pürürzsüz bir uyluğa sahip olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hasta ameliyat sonrası ameliyat olduğu bölgelere göre dokturunun önerdiği şekilde hareket etmelidir. Ameliyat kesilerinin tamamen iyileşene kadar aşırı zorlanmamasına, sürtünmeye veya aşınmaya maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Ameliyat sonrası vücudun yeni şekli gözle görülecek oranda hızlıca belirginleşmektedir. Ancak bu yeni şeklin korunması oldukça önemlidir. Bunu için de kişinin gerekli egzersizleri yapması, sağlıklı beslenmesi vücudun şeklinin düzgün kalmasını sağlayacaktır.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

28 yorum

 • Cansu

  Vücut estetiği hakkındaki paylaşımınızdan dolayı size teşekkür ederim.

 • Sıla

  Vücut estetiği ameliyatı yaptırdım. Size çok minnettarım. Çok teşekkür ederim hocam.

 • Aslı

  Vücut estetiği yaptırdıktan sonra ne zaman sonra günlük yaşantıma dönebileceğim.

 • sevil şen

  Merhaba doktor bey ben 5 ay önce doğum yaptım ve hala doğum kilolarımı veremedim. Vucut estetiği derken karın germe yada vaser liposuction kol ve bacaklarımdaki sarkmaların giderilmesini istiyorum. Biraz daha bekleyim vucudum normal haline gelsin mi yoksa bu süre beklemek için yeterli mi. Tavsiyeniz nedir ona göre vucut estetiği için size muayeneye geleceğim

 • Tülay

  Oğlumda jinekomasti olabileceğinden şüpheleniyorum ve korkuyorum. Belirtileri nelerdir? Bilgilendirirseniz sevinirim. Ayrıca sitenizi inceledim gerçekten başarılı görünüyorsunuz. Bilgi almak ve iletişimde kalmak isteriz. Başarılar.

  • Merhaba Tülay hanım oğlunuzun göğüslerinde şeklen aşırı büyüme ve rahatsız edici bir görünüm varsa muayeneye gelmenizi tavsiye ederim. Sizlere jinekomasti nedir, nasıl ameliyat olur ve benzeri konuların açıklandığı bir mail gönderdim.

 • zeliha çelik

  vucut güzelliği çağımızda kadınlar için vazgeçilmezlerin başında gelmektedir. Ben çok sevdiğin doktorum Erdem Güven bey sayesinde sanki yenden doğdum. vucut estetiği ameliyatları ile dış görünüşüm istediğim şekli alırken aynı anda ruhum da gençleşti ve huzur buldu. İyiki siz benim doktorumsunuz ve size iyiki bu kadar güvenmişim. Her zaman size dua ediyorum.

 • Berna

  Merhaba. Doğum sonrası vücudumda deformasyonlar oluştu. Hem göbek çevremde sarkmalar mevcut hem de kalça kısımlarinda da selülite benzer kötü görüntüler olustu. Bunlardan kurtulmak için vücut estetigi olarak vaser liposuctiona ek olarak karın germe ve kalça kısımlarına müdahale edebiliyor musunuz?

 • Aliye

  Asiri kilolu biri olmama ragmen erdem bey in tavsiyeleri ile hem yasam kalitemi artirdim hem de yapilan ameliyat sonucu inanılmaz mutlu ve memnun kaldim. Gercekten düşünmeden kendinizi emanet edebileceginiz bir hekim. Basarilarinin devamini diliyorum.

 • selahattin

  Merhaba ben karın germe ameliyatı olmak ve yanında da kollarımdaki sarkmalardan kurtulmak istiyorum. Zannedersem vucut estetiği olarak bunları aynı seansta halledebiliyoruz. Bana bu operasyonla alakalı mail atar ve direk doktor beyin iletişim bilgilerini verirseniz kendisiyle görüşerek bir an önce operasyon geçirmek istiyorum. Teşekkür ederim.

 • kumru

  merhaba ben doğum sonrası vücut estetiği yaptırmak istiyorum. Karnımda hafiften doğum çatlakları oluştu ve biraz sarkma var. Bu çatlaklardan ameliyatsız kurtulabilir miyim ve karnımı sıkılaştırabilir miyim yoksa bunun için ameliyat mı olmam gerek ameliyat olursam basenlerimdeki yağlarıda aldırmak istiyorum. Videolarınız ve sitenizden anladığım kadarıyla bunun için vaser liposucyion ve karın germe operasyonları olmalıyım gibi. Bu hususta bilgi istiyorum

 • selahattin

  merhaba ben obezite cerrahi ile kilo verdim ve karınımda sarkmalar var tabiki kollarım ve diğer bölgelerimde de aynı şekilde sarkmalar var ben vücut estetiği olmak ve kötü görünümden kurtulmak istiyorum. Vaser liposuction yada başka hangi yöntemlerle ne şekilde estetik olabileceksem beni bilgilendirir misiniz.

 • ferhan

  ben obezite cerrahisi ile mide ameliyatı oldum ve kilolarımdan kurtuldum ama şu anda vücut estetiğine ihtiyacım var karın bölgemde sarkmalar ve koltuk altımda sarkmalar vb işlemler için vazer liposuction ve derimin gerilmesi gerekiyor ama siz ne diye adlandırırsanız. Bu operasyonlarıda yaptırınca arık aynanın karşısında kendime daha rahat bakabileceğim . tabiki eğer beni çok zorlamayacaksa hafiften göğüs büyütme estetiğide istiyorum bütün bunları görüşmek ve planlamak için randevu talep etmekteyim.

 • selin

  merhaba ben obezite cerrahisi ile zayıfladım ve şu anda vucut estetiği yaptırmak istiyorum böylece idealimdeki görüntüye kavuşacağımı düşünüyorum. Sizden bu hususta randevu talep ediyorum. bayram sonrasına olursa sevinirim

 • Makbule caliskan

  Iyi gunler. Yas 39 kilo 57. Boy. 1.55
  Gobek altinda catlaklarim var. Karin germe ameliyati. Ve bel sirt basen yag aldirmak istiyorum. Alinan yaglari popoya injekte mumkunmu? Ve ucreti nekadar.? Saygilarimla

 • özlem

  Ben 4 ay önce 3.doğumumu yaptım. Doğum sonrası oluşan sarkıklıklar ve çatlaklardan dolayı göğüs estetiği ve vaser liposuction yaptırmak istiyorum.İkisini bir arada yaptırmam da bir sıkıntı var mı ?

  • Merhaba Özlem hanım, size vaser liposuction, karın germe ve göğüs estetiği ile ilgili video linklerimi gönderdim. Kombine olarak vücut estetiği olabilirsiniz bu hususta size gönderdiğim numaradan bize ulaşarak ücretsiz muayene randevusu alarak görüşmeye gelebilir siniz.

Bir cevap yazın