[Toplam: 109 Ortalama: 4.9]

Vaser Liposuction-Yağ Aldırma

Liposuction nedir?

Liposuction, yağların emilmesi işlemidir. İnsanların gelişim süresi boyunca yağ hücreleri sayısında da artış gözlenir.Bu süreç tamamlandığında ise yağ hücreleri sayısı sabit kalırken kilo almak ile yağ hücre hacimlerinde bir artış gözlenir. Liposuction sayesinde ,egzersiz ve diyete rağmen vücudumuzun belirli bölgelerinde kalan dirençli yağ hücrelerinin azaltılması ve içindeki yağların emilmesi sağlanır. Hiç bir zaman obezite tedavisinde yani kilo verme yöntemi olarak kullanılmaz. Bölgesel bir şekillendirme ile vücut hatlarının istenilen güzelliğe kavuşmasına yardımcı bir işlemdir. Liposuction vücudumuzda bölgesel olarak birikmiş yağların çeşitli ince kanüllerle uzaklaştırılması işlemine verilen tıbbi bir isimdir. Liposuction kelimelerinin bileşkesinden oluşmaktadır. Lipo dediğimiz yağ dokusu anlamında lipitten türeyen bir kelime suction dediğimizde aspirasyon yani vücuttan çekilmesi anlamındaki kelimedir. Liposuction, genellikle halk arasında kilo verme yöntemi olarak görülmektedir. Halbuki kilo verme yöntemi değil vücut şekillendirme yöntemidir. Liposuction da hastalarımız normal kiloda veya normal kilonun birazcık üstünde olabilmektedirler. Bu kilodaki hastalarımızda bölgesel olarak birikmiş olan yağların vücut şeklini ve harmonisini bozduğunu izlemekteyiz. Özellikle kadınlarda bu bölgeler basen bölgesi, bel bölgesi, karın bölgesi olabilmektedir. Basen bölgelerindeki lokalize yağ birikimi basenlerin çok geniş ve büyük görünümünü sağlamakta hastaların kilolu görünmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı liposuction işlemiyle hastalarımızın bölgesel yağlarının uzaklaştırılması ve aynen bir heykeltıraş gibi vücut harmonisinin yeniden sağlanması amaçlanmaktadır.Liposuction yapılma yöntemleri çok değişiklikler arz etmektedir. Klasik liposuctionda ince kanüllerle girilerek içinde boşluk olan demirlerle girilerek vücuttan bu yağın uzaklaştırılması sağlanır. Halbuki günümüzde gelişmiş teknolojilerle ultrasonik enerji kullanarak vaser liposuction adını verdiğimiz yöntemler, değişik lazerler veya farklı bir hareket eden liposuction cihazlarıyla bu yöntemler daha basit bir şekle indirgenmiştir. Liposuction sonucunda hastalarımız vücut harmonisinin vücut kıvrımlarının ortaya çıkmasıyla daha alımlı ve daha güzel vücut yapısına sahip olabilmektedirler.

Liposuction nasıl yapılır?

Doktor ve hastanın ortaklaşa alınan kararı ile hastane koşullarında herhangi bir cerrahi girişim ve anestezi açısından risk teşkil etmeyen kişilere lokal yada genel anestezi altında yapılır. İşlem yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne ve sayısına göre ameliyat süresi değişebilir.

Liposuction yapılacak bölge için 3-5 mm. kadar küçük delikler açılır. Bu deliklerden sokulan ince kanüller yardımı ile yağ emme işlemi gerçekleştirilir.

Liposuction ile yağ nasıl alınır?

Liposuction ile yağ çok teknolojik yöntemlerle kolay olarak alınabilmektedir. Özellikle yağ birikiminin olduğu lokalize bölgelerin seçilerek bu bölgelerin içine bir miktar serum infitre edilir. Bu serumun içinde ağrı kesici, lokal anestezik madde ve kanamayı azaltıcı özel ilaçlarda bulunmaktadır.

Bunlar doku içine verildikten sonra bu bölgeye vaser adını verdiğimiz ultrasonik enerji veren bir cihaz uygulanır ve doku içindeki yağların sıvı içine gelmesi sağlanır. Bundan sonra ince kanül adını verdiğimiz uzun ince çubuklarla 2mm boşluktan girilir.

Bu yağların içinde erimiş olan yağlar dışarıya aspire edilir yani çekilir, aynı bir elektrikli süpürge gibi bu bölgedeki yağların dışarıya alınması sağlanır. Bu şekilde deri altındaki fazla yağ dokusu alındıktan sonra hastalarımıza çeşitli korseler giydirmekteyiz.

Bollaşmış olan derinin daha sıkılaşması zaman içinde sağlanmakta ameliyat sonrası birtakım ödemler oluşabilmektedir. Bu ödemlerin daha hızlı yok olabilmesi için hastalarımıza masaj teknikleri göstermekteyiz ve ortalama olarak 6 – 8 hafta içinde bu ödemlerinde kaybolduğunu izlemekteyiz.

Vaser liposuction nedir?

Vaser liposuction , liposuctionun farklı gelişmiş bir yöntemidir. Vaser lipo da uygulayacağımız yöntemde yağ dokusunun içine bir miktar sıvı vererek yağ dokusu şişmesi sağlanır. Daha sonra dışarıdan uyguladığımız özel bir kanül vasıtasıyla bu bölgeye bir çeşit ses enerjisi verilir. Ses enerjisiyle burada şişmiş olan yağlarda patlama meydana gelir ve yağlar katı halde sıvı hale dönüşürler. Bu şekilde bu vaser teknolojisinin normal standart bildiğimiz liposuctiona olan üstünlüğü de homojen olarak bu yağların erimesini sağlamaktadır.

Derinin altında lokal olarak bölgesel olarak birikmiş olan yağların içerisine bu ultrasonik liposuction cihazıyla buradaki yağların tamamen erimesini sağladıktan sonra içeriye suction yapıcı yani aspirasyon yapıcı özel kanüller sokarak erimiş olan bu yağ dışarıya doğru uzaklaştırılır ve vücudun dışına çıkarılır. Bu şekilde derinin altına birikmiş olan yağ dokusu homojen bir şekilde o bölgeden uzaklaştırılır. Bunun yanında uyguladığımız bu ultrasonik enerji teknolojisi buradaki hayati damarlara zarar vermez.

Ameliyat sonrasında da iyileşme çok daha hızlı olur. Bunun dışında da yüzeye uyguladığımız vaser teknolojisi dokuda da bir miktar sıkılaşma sağlar. Ameliyattan sonra genişlemiş bu deri dokusu sıkılaşarak o bölgeye oturması sağlanır ve bollaşmış deride daha genişlemiş olan deri sıkılaşarak vücudun tam hatlarını alır ve bu şekilde hastalarımızın bu yağ birikimlerinin uzaklaştırılıp vücut hatlarının ortaya çıkartabilmekteyiz.

Neden vaser liposuction

Vaser liposuction yani ultrasonik liposuction, günümüze uygulanan çok farklı liposuction çeşitlerinden bir tanesidir. Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ilaç kurumu FDA tarafından da onaylanan Vaser liposuction diğer yağ alımı tekniklerinin önüne geçmiştir. Vaser cihazı; ileri teknoloji ile ultrasonik ses dalgalarını kullanarak ince kanüller ile bölgesel yağ tabakalarını parçalar ve parçaladığı bu yağ tabakasını emerek vücuttan uzaklaştırır.
Daha çok yağ dokusuna etkili olup damar,sinir,kas ve bağ dokuya zarar vermeyen gelişmiş bir liposakşın yöntemidir.Bu sayede homojen olarak yağları emer .O sebepten dolayı da işlem sonrası çukurluklar beklenmez.Damar sinir kas ve bağ dokuya zarar vermeyeceği içinde hem iyileşme süreci hızlı ve kolay olur hemde mükemmel sonuçlara ulaşılabilir.

Vaser Liposuction fiyatları 2018

Vaser liposuction fiyatları, belirleyen temel etkenler vaser liposuction cihazının en son teknoloji olması ve bunu uygulamış olduğumuz hastane koşulları.

İyi bir hastanede en son teknolojiyle yapılan vaser liposuction normal liposuctiondan %50 daha fazla bir fiyata sahiptir. Bundan dolayı aslında baktığımızda kar-zarar dengesi yapılan işlemde ve ameliyat sonrasındaki beklemiş olduğumuz sonucu en iyi şekilde alabileceğimiz için bu teknolojiyi kullanmak daha avantajlı gibi görünmektedir. Bundan dolayı vaser liposuctionun çok aşırı pahalı olduğunu düşünen kişiler için bunun o kadarda çok pahalı olmadığını söyleyebilirim.

Vaser Liposuction yaptırmak zararlı mıdır?

Vaser liposuction ultrasonik enerji ile çalışan bir sistem vaser dediğimiz sistem özellikle daha öncelerde taş kırma yöntemi olarak kullanılan bir yöntemin geliştirilerek yağ dokusu içinde yağ dokusunu patlatması ve bunu sıvı hale dönüştürmesi teknolojisine dayanıyor. Bu da vücuda işte taş kırma da uzun senelerdir kullanılan bir teknoloji olduğundan dolayı vücuda bir yan etki yapmadığını görüyoruz.

Halbuki aksine standart liposuction da normal ince sinir damarlarına zarar verilebilirken vaser liposuctionda bu bölgelerdeki dokuların yağların eritilmesiyle özellikle damar sinir yapılarını koruduğunu izlemekteyiz. Bunun dışında deride de bir sıkılaşma sağladığı için standart liposuctiona ciddi derecede üstünlük sağlamaktadır.

Liposuctionda vaser lipo kullanılsın kullanılmasın ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek birtakım komplikasyonlar her zaman ortaya çıkabilmekte ancak vaser liposuctionda bu komplikasyonların standart liposuctiona göre de daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Yağ aldırma (Liposakşın)

Yağ aldırma (liposakşın) karın, kalçalar, popolar, uylukar, dizler, üst kollar, çene, yanaklar ve boyun gibi vücudun belli bölgelerindeki istenmeyen yağları alarak vücudu şekle sokmaya yardımcı olan bir işlemdir. Son on yıl boyunca lipoplasti ya da suction lipectomy olarak bilinen liposakşın, birçok yeni iyileştirme tekniklerinden yararlanmaktadır. Günümüzde, ultrasounassisted lipoplasty (VASER), tumescent tekniği ve super wet tekniği gibi bir takım yeni teknikler, seçilen hastalara daha kesin sonuçlar ve hızlı iyileşme imkanı sağlamak için yardım etmektedir. Kadınlar çene altı, kalçalar, uyluklar, mide, koltuk altı ve meme bölgesinde liposakşın yaptırabilmektedirler. Erkekler için yaygın alanlar çene altı ve bel çevresidir. Liposakşın yöntemi ayrıca, jinekomasti olarak bilinen büyük erkek memelerinin küçültülmesinde kullanılır. Sağlıklı, normal kiloda olan, esnek bir cilt ve fazla yağ torbalarına sahip kişiler ameliyat için iyi birer adaydır.Bölgesel yağlanmaya sahip olan, örneğin popolarda, kalçalarda ve uyluklarda fazla yağa sahip normal kiloda olan kişiler liposakşın için en iyi adaylardır. Cerrah, deride yaptığı küçük kesilerden içeri bir sonda yerleştirir. Tüpün sonunda yağı emen vakum basıncı vardır. Ameliyattan sonra vücudu saran, sıkıştıran bir giysi giyilmesi şişmeyi azaltmaya yardım eder. Hiçbir çeşit liposakşın yöntemi diyet ve egzersizin yerini tutmasa da bu işlemle, geleneksel kilo verme metotlarına cevap vermeyen inatçı yağ bölgeleri ortadan kaldırılmış olur. Eğer liposakşını düşünüyorsanız, bu yazıda bu işlemin nasıl yapıldığı ve ameliyat sonrası nasıl görüneceğiniz ve hissedeceğiniz ile ilgili temel bilgiler edineceksiniz. Birçok durum bireysel şartlara göre farklılık gösterdiğinden tüm sorularınızın cevaplarını bulamayabilirsiniz. Öğrenmek istediklerinizi lütfen doktorunuza sorunuz.

Yağ aldırma ameliyatı nedir?

Özellikle bu işlemin hastanede yatırılarak yapılması hastanın konforunu arttırmakta ameliyat sonrasında problem çıkma riskini en aza indirgemektedir. Yağ aldırma bölgesel olarak birikmiş yağların alınma işlemidir ve vücudu şekillendirme metodudur. Kesinlikle kilo verme yöntemi olarak görülmemelidir.

Özellikle hastalarımızın lokal birikmiş yağlarının %5 ile 10 arasında vücut ağırlığının azaltılması amaçlanmaktadır. Örneğin 70 kilo olan bir hastanın ortalama olarak 3,5 ile 5 litre arasında yağ alınması hastanın ameliyattan sonra yaşayabileceği problemleri en aza indirgenir. Bu şekilde vücudun şekillendirilmesiyle hastamızın vücut hatlarının daha keskin ortaya çıkarılması ve vücut harmonisini sağlanması çalışılmaktadır.

Liposuction yöntemleri uygun şekilde uygun teknikle ve uygun hastanelerde yapıldığı taktirde ameliyat sonrasında normal bir ameliyattan fazla bir risk içermeden ve kesinlikle günlük yaşantısına hızlıca dönüş sağlayan çok basit ameliyatlar olarak görülebilir.

Liposakşın için en iyi adaylar

İyi bir aday olmak için bu işlemin size neler kazandıracağıyla ilgili gerçekçi beklentilerinizin olması gerekir. Liposakşın görünümünüzü iyileştirip kendinize güveninizi arttırabilir, fakat idealinizi gerçekleştirme adına görünümünüzü tamamen değiştirmez ya da insanların size farklı davranmalarına sebep olmaz. Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi iyice gözden geçirmeniz ve bunları cerrahınızla konuşmanız önemlidir. Liposakşın için en iyi adaylar normal kilolu, sıkı ve esnek bir cilde sahip, belli bölgelerinde fazla yağ torbaları olan kişilerdir.
Fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak sağlam ve beklentileriniz de gerçekçi olmanız gerekmektedir. Yaşınız önemli bir etken değildir; ancak daha yaşlı hastalar daha az cilt esnekliğine sahiptir ve elde edilecek sonuçlar daha sıkı bir cilde sahip daha genç hastalara göre aynı olmayabilir. Diyabeti olan, önemli kalp ya da akciğer hastalıkları olan, kan dolaşımı zayıf ya da şekillendirilecek olan bölge etrafında yakın zamanda ameliyat geçirmiş olma gibi tıbbi problemleri olan bireyler için liposakşın daha büyük risk taşır. Liposuction yaptırmak için aday olan kişilerde aradığımız özellikler çok fazla kiloya sahip olmaması gerekir öncelikli olarak. Bu kişilerde bölgesel olarak yağ birikiminin olması gerekmektedir.
Özellikle bayanlarda basen bölgesi, bel bölgesi adını verdiğimiz lohendıl bölgesi bunun dışında karın bölgesindeki yağ birikimleri bizim önemli liposuction bölgelerimizdir. Erkeklerde biraz farklı dağılım olmaktadır. Erkeklerin bazılarında da bel bölgesi, karın bölgesi bunun yanında göğüs bölgesinde jinekomasti adını verdiğimiz göğüslerde büyümeye neden olan yağlarda özellikle bizim liposuctionda amaçladığımız bölgelerden birisidir. Liposuction yaptırabilecek kişiler sağlıklı bireyler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Özellikle hiper tansiyon şeker hastalığı ve buna bağlı olarak müzmin hastalığı olan kişilerde liposuction daha dikkatli şekilde yapılmaktadır. Sistemik rahatsızlığı olan kalp rahatsızlığı olan, beyin rahatsızlığı olan özellikle kronik müzmi romatizma hastalığı olan bireylerde liposuction yapılmasını daha nadir olarak düşünmekteyiz. Liposuction yaptıracak bireylerin özellikle vücut kilo indeksini normal koşullarda olması gerekir yani bu standart olarak kilonun boya olan oranının normal koşulların biraz üst sınırında da olabilir bu kişilerde. Bu kişilerde vücut hatlarının ortaya çıkarılması vücut harmonisinin sağlanması ve lokalize olarak birikmiş yağların uzaklaştırılmasıyla kişinin dış görünümünü oldukça daha iyi olduğunu izlemekteyiz. Bu şekilde liposuctionun kilo verme yöntemi olmadığının tekrar üzerini çizmek isterim.

Liposuction süreci

Ameliyatı planlama

İlk muayeneniz de cerrahınız sağlığınızı gözden geçirip yağ katmanlarının nerede bulunduğunu saptar ve cildinizin durumunu değerlendirir.

Size en uygun olabilecek vücut şekillendirme metotlarını açıklar. Örneğin karın bölgesinde bir liposakşın istediğinize inanıyorsanız karın germe işleminin sizin hedeflerinizi karşılamada daha etkili olduğunu öğrenebilirsiniz ya da geleneksel liposakşın ile ultrasound-assisted lipoplasty (VASER)’nin birleştirilmesi sizin için en iyi seçenek olabilir.

Beklentilerinizi cerrahınızla açıkça konuşunuz. O da size karşı açık olmalı, işlemi tüm detaylarıyla anlatıp riskleri ve sınırlılıkları açıklamalıdır.

İhtiyacınız olan cevapları alma

Günümüzde sunulan seçenek ve tekniklerin çeşitliliği liposakşın yaptırmayı düşünen kişilerin kafalarını biraz karıştırabilir. Bu durumda plastik cerrahınız yardımcı olur.

Size en uygun tedavi yaklaşımına karar vermede doktorunuz etkililik, güvenlik, ücret ve ihtiyaçlarınıza uygunluk gibi durumları göz önünde bulunduracaktır.

Buna cerrahi karar, cerrahi eğitim ve deneyim yoluyla geliştirilen beceri denir.

Doktorunuz bu kararı komplikasyonları önlemek, ameliyatta oluşabilecek beklenmedik durumlarla baş etmek ve komplikasyonlar oluşursa tedavi etmek için de kullanır.

Ameliyata hazırlık

Cerrahınız size yeme, içme, sigara kullanımı, alınacak ya da kaçınılması gereken vitaminler, demir tabletleri ve belli ilaçlarla ilgi bazı özel talimatlar verecektir.

Soğuk algınlığı ya da herhangi bir enfeksiyon geçirirseniz, özellikle cilt enfeksiyonu, cerrahınız liposuction ameliyatı ertelemek zorunda kalabilir. Nadiren gerekse de, ameliyat sırasında ihtiyaç olması durumunda, doktorunuz önceden hazırda kan bulundurmanızı önerebilir. Ayrıca, hazırlıklarınızı yaparken sizi ameliyattan sonra eve götürecek ve ihtiyaç halinde size 1 – 2 gün yardımcı olacak birini mutlaka ayarlayınız.

Ameliyatın yapılacağı yer

Liposakşın hastanede gerçekleştirilir. Daha küçük hacimli liposakşın, genellikle maliyet ve kolaylık nedeniyle ayakta tedavi yapılır. Bununla birlikte, büyük miktarda yağ çıkarılırsa ya da liposakşın diğer işlemlerle birlikte gerçekleştirilirse, bir gece hastanede yatış gerekebilir.

Liposakşında anestezi

Liposakşın işlemleri için çeşitli anesteziler kullanılabilir. Ameliyatınızın rahat geçmesi için en güvenli ve etkili anestezi türünü cerrahınızla birlikte seçebilirsiniz.

Az miktarda yağ ve sınırlı sayıda vücut bölgesi söz konusuysa, liposakşın lokal anestezi altında yapılabilir ve bu da sadece etkilenen bölgeyi uyuşturur. Bununla birlikte, işlem sırasında daha rahat hissettirmesi için lokal anestezi, isterseniz intravenöz sedasyon ile birlikte kullanılır. Ancak, bazı hastalar, özellikle büyük miktarda yağ çıkarılacaksa genel anestezi tercih ederler.

 

Ameliyat

Liposakşın işlemini gerçekleştirmek için gereken süre, alanın büyüklüğüne, alınacak yağ miktarına, anestezi türüne ve kullanılan tekniğe bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. İşlemi kolaylaştırmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için kullanılabilen birkaç liposakşın tekniği vardır. Liposakşın, bir ya da daha fazla yeri şekillendirmek için bölgesel yağ katmanlarının çıkarılması işlemidir. Cilt altında derin yerlerdeki yağlardan kurtulmak için katmanları vakumlamak için küçük bir kesi yapılarak dar bir tüp veya sonda yerleştirilir. Sonda itilir ve daha sonra yağ katmanı boyunca çekilir, yağ hücreleri ayrılır ve dışarı emilir. Emme işlemi, cerrahın tercihine bağlı olarak bir vakum pompası veya büyük bir şırınga ile sağlanmaktadır. hangi bölgesine tedavi uygulanıyorsa, cerrahınız kesilerin mümkün olduğunca fark edilmemesi için çalışırken bir sonraki bölgeye geçecektir. Sıvı, yağla birlikte kaybolur ve şoku önlemek için işlem sırasında bu sıvının değiştirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle, hastalar dikkatli bir şekilde izlenmeli ve ameliyat sırasında ve hemen sonrasında damardan sıvılar almalıdır.

Teknik çeşitliliği

Yukarıda tarif edildiği gibi liposakşının temel tekniği, bu ameliyata giren tüm hastalarda kullanılır. Bununla birlikte, işlem geliştirilmekte ve bizlere farklı çeşitler sunmaktadır. Sıvı enjeksiyonu, yağ uzaklaştırılmadan önce yağ bulunan bölgelere ilaçlı bir solüsyon enjekte edilen bir tekniktir ve günümüzde plastik cerrahlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Damar içi tuz çözeltisi, lidokain (lokal anestetik) ve epinefrin (kan damarlarını daraltan bir ilaç) karışımı olan sıvı, yağın daha kolay çıkarılmasına yardımcı olur, kan kaybını azaltır ve ameliyat sırasında ve sonrasında anestezi sağlar. Sıvı enjeksiyonu, cerrahiden sonra morarma miktarını azaltmaya yardımcı olur. Enjekte edilen sıvı miktarı, cerrahın tercihine bağlı olarak değişir. Bazen alınacak yağ miktarının üç katı kadar olan büyük hacimli sıvı, tümesan tekniğe göre enjekte edilir. Genellikle lokal anestezilere ihtiyaç duyan hastalar üzerinde yapılan tümesan liposakşın, geleneksel liposakşından (bazen 4 – 5 saat kadar) daha uzun sürer. Bununla birlikte, enjekte edilen sıvı miktarı yeterli miktarda anestezi içerdiğinden ek anestezi gerekli olmayabilir. Bu teknik, adını yağlı dokularının şişkin, sert ya da solüsyonla doldurulduğunda kabarmış halinden alır. Süper ıslak (süper wet) teknik, şişme (tümesan) tekniğine benzer, ancak daha az miktarda sıvı kullanılır. Genellikle enjekte edilen sıvı miktarı, çıkarılması gereken yağ miktarına eşittir. Bu teknik genellikle IV sedasyon veya genel anestezi gerektirir ve genellikle ameliyat 1 – 2 saat sürer.

Ultrason Destekli Lipoplasti (UAL)

Bu teknikte, ultrasonik enerji üreten özel bir sonda kullanılması gerekmektedir. Yağ alanlarından geçerken, enerji yağ hücrelerinin duvarlarını patlatır, yağı sıvılaştırır. Daha sonra yağ, geleneksel liposakşın tekniği ile çıkarılır. UAL tekniği, üst sırt bölgesi veya büyümüş meme gibi vücudun lifli olarak kullanılır. Liposakşın, hastalar dikkatle seçilirse, ameliyathane düzgün bir şekilde donatılmışsa ve doktor yeterli eğitime sahipse, normal olarak güvenlidir. Doktorunuz, büyük miktarda yağın (5 litreden veya 5.000 cc’den fazla) alınmasını içeren işlemleri gerçekleştirmek için ileri cerrahi becerilere sahip olmalıdır; doktorunuza benzer işlemler geçiren hastaları ve elde ettikleri sonuçlar hakkında doktorunuzdan bilgi alınız. Ayrıca, daha kapsamlı liposakşın işlemleri özenli bakım gerektirir. İşlemden sonra cerrahınızın  son derece önemli olan durumunuzu yakından izlemek için yapacağı planlamayı öğreniniz. Bununla birlikte, iyi eğitim almış bir cerrah ve son teknoloji ürünü bir tesis iyi bir sonuç alma şansınızı artırabilir. Nadir olsa da komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Çok miktarda yağ ve sıvının çıkarılması, daha küçük işlemlere kıyasla daha uzun çalışma süreleri gerektirebilir. Tumescent ve Super-wet tekniklerinde, enjekte edilen anestetik sıvı lidokain toksisitesine (solüsyonun lidokain içeriği çok yüksekse) veya akciğerde sıvı toplanmasına (çok fazla sıvı verilirse) neden olabilir.

Ameliyat sonrası

Ameliyattan sonra, kesilerden bir miktar sıvı boşalması görülebilir. Sıvı birikimini önlemek için birkaç gün boyunca cildin altına küçük bir drenaj tüpü takılabilir. Şişkinliği kontrol altına almak ve cildin yeni şekline daha iyi uyum göstermesine yardımcı olmak için, tedavi edilen bölgede birkaç hafta rahat ve esnek bir kıyafet giymek iyi gelebilir. Ayrıca doktorunuz enfeksiyonu önlemek için antibiyotik verebilir. Operasyon sonrası, harika görünmeyi veya hissetmeyi beklemeyiniz. Yeni teknikler bazı ameliyat sonrası rahatsızlıkları azaltsa da, yine de biraz ağrı, yanma, şişlik, kanama ve geçici uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Ağrılar, cerrahınız tarafından verilen ilaçlarla kontrol edilebilir, ancak yine de birkaç gün boyunca kaskatı hissedebilirsiniz ve ağrı çekebilirsiniz. Vaser liposuction sonrası sonraki günlerde veya haftalarda biraz endişeli veya depresif hissetmek normaldir. Ancak, daha iyi görünmeye ve daha iyi hissetmeye başladığınızda bu his azalır.

Normale dönme

İyileşmek kademeli bir süreçtir. Şişliği azaltmak ve bacaklarınızda kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için cerrahınız size, en kısa sürede dolaşmaya başlamanızı söyleyecektir.

Yaklaşık bir iki hafta sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve ameliyatınızı takip eden birkaç gün içinde tekrar işinizin başında olabileceksiniz. Dikişler ise ilk hafta ya da 10 gün içinde alınır veya kendi kendine çözülür.

Vücudunuz iyileşmeye devam ettiği için yaklaşık bir ay boyunca yorucu olan aktivitelerden kaçınılmalıdır. Çürük ve şişlikler genellikle üç hafta içinde kaybolur, ancak bazı şişlikler altı ay veya daha fazla kalabilir.

Cerrahınız durumunuzu takip etmek ve ek işlemlerin gerekli olup olmadığını görmek için kontrole gelmenizi isteyecektir.

Herhangi bir olağan dışı belirti varsa, örneğin ağır kanama veya ani bir ağrı artışı varsa ya da yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız ile ilgili sorularınız olduğunda doktorunuzu arayınız.

Yeni görünümünüz

Ameliyattan hemen sonra vücudunuzda fark edilir bir değişiklik göreceksiniz. Ancak, iyileşme çoğu şişmenin azaldığı yaklaşık dört ila altı hafta sonra daha belirgin hale gelecektir. Yaklaşık üç ay sonra, inatçı hafif şişlikler genellikle kaybolur ve son şekil ortaya çıkar.

Beklentileriniz gerçekçiyse, muhtemelen ameliyatınızın sonuçlarından çok memnunuzdur. Çok çeşitli kıyafetlerle rahat ettiğinizi ve vücudunuzla ilgili daha iyi hissettiğinizi görebilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yaparak yeni şeklinizi korumaya yardımcı olabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Liposuction usulüne uygun bir şekilde hastane koşullarında ve kilo vermek amaçlı olarak yapılmazsa çok tehlikesiz bir ameliyattır. Ancak bu liposuctionı yaparken dediğim şekilde uygun koşullarda yapılması gerekmektedir.

Liposuction yapılacak hastanın aşırı kilolu olmaması gerekmektedir. Çok fazla miktarda yağ alınan hastalarda ameliyat sonrası ciddi problemler ortaya çıkmakta ve bunlar hayatı tehdit eden risklere kadar gidebilmektedir. Yağ enbolisi dediğimiz usulüne uygun yapılmayan liposuctionlarda ortaya çıkabilmektedir.

Usulüne uygundan kastım yağ alınacak bölgenin içine özel ilaçlar verilerek bu bölgeden geçen ince damarların daha da ince hale gelmesi sağlanmıştır. Yağ enbolisi dediğimiz şey küçük yağ dokularının damar içine girip özellikle akciğere, beyine, kalbe giderek tıkanıklıklara neden olması ve bundan sonra hayati tehlike çıkması hadisesidir.

Bunların olmaması için özellikle ameliyatta bu özel dediğimiz hazırlanmış serumların doku içine enjekte edilmesiyle normal ameliyattan çok daha fazla riski olmayacak şekilde bu işlem başarıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Liposuction kesinlikle bir kilo verdirme işlemi değildir. Bunun nedeni vücudun liposuctionla yüksek miktarda kiloyla şekillendirilmesi mümkün olmamaktadır. Çünkü ciddi derecede yağ alınan hastalarda yüzey düzensizliği çok sık olarak görülebilmekte, ameliyat sonrası komplikasyonlar daha fazla olmakta ve hastalarımızda ciddi düzeyde kilo alınmasıyla ameliyat sonrasında çok ciddi bakım gerekmektedir.

Türkiye’de bu iş için spesifik bir merkez veya hastane bulunmamaktadır. Kişiler normal liposuction yapar gibi yüksek düzeylerde liposuction yaptırmakta ameliyatın hemen arkasından evine gönderilmekte ve ameliyat sonrasında vücudun buna adapte olması beklenmektedir. Bu kesinlikle mümkün değildir.

Bundan dolayı vücudumuzdan alınacak olan yağ kilo ağırlığımızın ancak %5 ile maksimum 10’u düzeyinde olmalıdır. 70 kilo bir hastada en fazla 7 kilo bir liposuction yapma risksiz bir şekilde yapma mümkün olabilmektedir.

Bunun dışında misal 100 kilo bir hastada 15 – 20 kilo liposuction ciddi derecede risk içermektedir. Ameliyat sonrasında hastanın hayati riskleri ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı liposuction vücut şekillendirme yöntemidir kilo verme yöntemi değildir.

Liposuction yöntemi çoğu zaman başka ameliyatlarla kombine edilebilmektedir. Liposuction başlı başına da yapılabilmektedir. Özellikle bölgesel olarak yağ birikmiş kişilerde bayanlarda basen, bel, karın; erkeklerde karın, bel ve göğüs bölgesinde ki yağ birikimleri liposuctionla tek seansta alınabilmekte.

Bunun yanında özellikle bayanlarda doğum yapmış ve karın bölgesinde sarkıklık olan bayanlarda karın germe işlemiyle sıklıkla kombine edilmektedir. Bunun dışında meme protezi, estetik rinoplasti dediğimiz burun ameliyatları, kepçe kulak ameliyatları, erkeklerde jinekomasti dediğimiz ameliyatlarla kombine olarak bunun dışında genital bölge estetikleri ve vücudun diğer bölgelerine yapılacak estetik ameliyatlarla kombine edilebilmektedir.

Liposuction yöntemi çoğu zaman başka ameliyatlarla kombine edilebilmektedir. Liposuction başlı başına da yapılabilmektedir. Özellikle bölgesel olarak yağ birikmiş kişilerde bayanlarda basen, bel, karın; erkeklerde karın, bel ve göğüs bölgesinde ki yağ birikimleri liposuctionla tek seansta alınabilmekte.

Bunun yanında özellikle bayanlarda doğum yapmış ve karın bölgesinde sarkıklık olan bayanlarda karın germe işlemiyle sıklıkla kombine edilmektedir. Bunun dışında meme protezi, estetik rinoplasti dediğimiz burun ameliyatları, kepçe kulak ameliyatları, erkeklerde jinekomasti dediğimiz ameliyatlarla kombine olarak bunun dışında genital bölge estetikleri ve vücudun diğer bölgelerine yapılacak estetik ameliyatlarla kombine edilebilmektedir.

Lipsuction da yağ alınan bölgeler özellikle bayanlarda basen, bel ve karın bölgesi. Alınan yağın o bölgeden uzaklaştırılmasıyla birlikte bizim hastalara sorduğumuz kilonuzu artı eksi %5 aralığında tutmanız şeklinde olmaktadır.

Aşırı kilo alınsa dahi vücudun diğer bölgelerinde de kilo alımı olmakta ve vücut orantılı olarak kilo almaktadır. Bundan dolayı bölgesel yağ birikimi olan hastalara liposuction yapıldığı takdirde bu bölgelerde eski şekliyle yağ birikimi olması imkansızdır.

Hastalarımız aşırı derecede kilo alırlarsa ki bu aşırıdan kastım vücut ağırlığının %20 sinden fazlası yani 70 kilo olan bir bireyde 15 kilo alması 85 kiloya geldiği zaman liposuction yapılan bölgelerde elbette ki bir miktar yağ birikimi olmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde bölgesel yağ birikmiş liposuctionlar da bu bölgelerin eski haline dönmesi kesinlikle mümkün değildir.

Yaklaşık iki hafta boyunca belirgin şişme ve morarma olabilir. Şişme ameliyattan sonra birkaç hafta, hatta aylarca devam edebilir. Ameliyattan sonra 2-6 hafta boyunca sıkı tutan özel bir kıyafet giymenizi öneririz. Bu kıyafet, 30 dakikalık dinlenme süreleri için günde iki kez çıkarılmalıdır.

Ameliyat sonrası ilk kontrolünüz genellikle 3 gün içinde yapılır. Sonrasında, iyileşme sürecinizi haftada bir olmak üzere birkaç hafta daha takip edeceğiz.

Birkaç gün içinde işe dönebilirsiniz. Tekrar belirtmek gerekir ki bu liposakşının kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar iyileşmek için işten tüm hafta izin alır.

Uyuşturucu ağrı kesicileri kullanmayı bıraktığınızda, zihninizin yeterince açık olduğunu hissettiğinizde ve fiziksel olarak araba kullanacağınızı düşündüğünüzde bunu yapabilirsiniz.

Birçok hasta ameliyat sonrası eve gidebilmektedir. Sizi eve bırakabilecek ve gece sizin yanınızda kalacak birine ihtiyacınız olacaktır.

Yeterince rahat hissettiğinizde ilişkiye girebilirsiniz.

Liposakşın alanların çevresinde yaklaşık bir santimetre uzunluğunda küçük kesiler olacaktır. Doktorunuz bu kesilerin yerlerini ameliyattan önce vücudunuzda işaretleyerek size gösterecektir. Fark edilmemesi için kesiler cilt kıvrımlarında yapılmaya gayret edilir ve bu bölgeler genellikle kıyafetlerle kapatılabilir.

Ameliyattan sonraki gün duş alabilirsiniz.

Hemşire, ne tür kıyafete ihtiyacınız olacağını ve nereden sipariş edebileceğinizi size bildirecektir. İki kıyafet almanızı öneriyoruz. Liposakşının kapsamına göre, şişliği azaltmak ve yeni hatları desteklemek için bu kıyafetleri 2 -6 hafta boyunca giymenizi tavsiye ediyoruz. Günde iki kere, 30 dakika süreyle dinlenmek için kıyafeti çıkarınız.

Morluklar 1 – 2 hafta içinde kaybolur. Şişkinlik 8-10 hafta kadar uzun sürebilir. İyileşme süresince değişiklikleri görmeye başlarsınız, ancak nihai sonucu görmek üç ay sürebilir.

Uyuşturucu ağrı kesiciler kabızlığa sebep olabilir. Bu durumda, Colace almanızı öneriyoruz. Bu ilaç reçetesiz olarak eczanelerde satılmaktadır. İlacı, eve döndüğünüzde almaya başlamalısınız ve uyuşturucu ağrı kesiler kullandığınız sürece devam etmelisiniz. Ayrıca, lif içeren gıda alımını artırma, meyve ve sebze tüketme ve çok miktarda sıvı alma da bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer kabızlık ciddi bir probleme dönüşürse Dulcolax fitil ya da magnezyum sütü içmenizi öneririz.

Anesteziden sonra, bazı hastalar idrar çıkarmada sıkıntı çeker. Eve gittiğinizde altı saat içinde idrar çıkaramazsanız, kateterize edilmeniz gerekebilir. Bu durumda, evinize yakın bir acil servise gidiniz. Hastalar genellikle ilaç vücutlarından çıktıktan sonra idrar çıkarabilmektedirler.

Eğer bir probleminiz olursa ve ofis kapalıysa, plastik cerrahi uzmanı ya da şef asistan doktor ile irtibata geçebilirsiniz. Kendilerinin çağrı numaraları size verilecektir.

Doktorunuz genellikle çözünebilir dikişler kullanır. Bunlar gözle görünmez ve vücut tarafından absorbe edilir.

Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece birkaç gün içinde seyahat edebilirsiniz. Ameliyatı izleyen birkaç gün içinde ve iyileşmeyi izlemek için ertesi hafta sizi görmek isteriz.

Eğer kilo alırsanız, kilo bir yerde toplanır. Çoğu zaman, öncelikle liposakşın yapılan bölgelere değil diğer bölgelere uygulanabilir. Bu yüzden istikrarlı bir şekilde kilonuzu korumanız önemlidir.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

161 yorum

 • sena

  İyi günler hocam boy kilo orantılı mı olmalıdır?

 • eslem

  Ameliyattan sonra kilo alınması durumunda yağ alınan bölgelerde tekrar aynı yağlanma olur mu?

 • akya

  Ameliyatta min ve max alınan yağ miktarı nedir?

 • rabia

  en fazla ne kadar yağ alınabilir

 • deniz

  kimler ideal adaydır?

 • zelal

  hocam kilo vermekle ameliyatın ne farkı vardır?

 • kayra

  Merhablar hocam yağları aldırdıktan sonra aşırı derecede kilo almam zarar verirmi?

 • Rukiye

  Merhaba bem doğum sonrası biraz kilo aldım ve sarkmalar oldu çözümü bu mu?

 • Sez

  Merhaba,

  Fiyat ogrenebilirmiyim?

 • Kadir

  Başka opersayonlarla kombin edersek fiyatta değişiklik olur mu

 • Sena

  Kilo alırsak eski hlaina geliyor mu?

 • Esin Deniz

  benim cildim çok hassas morlukların geçmesi daha uzun sürer mi

 • zülal

  bir bölgeden yağlarımı aldırdıktan sonra kilo alırsam, hala o bölgede yağlanma meydana gelir mi?

 • Liposuction Yönteminden Kimler Yararlanabilir? | Doç. Dr. Erdem GÜVEN

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • Liposuction Sonrası Kilo Alınır mı? | Doç. Dr. Erdem GÜVEN

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • Vaser Liposuction Ameliyatı Sonrası | Doç. Dr. Erdem GÜVEN

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • Liposuction Yöntemi Nedir? | Doç. Dr. Erdem GÜVEN

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • Estetikte dikkat edilmesi gerekilen 6 tehlike | Doç. Dr. Erdem GÜVEN

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • hacer

  bu vaser liposuction işleminin liposuction işleminden farkı nedir Erdem Bey? Merak ediyorum cevaplar mısınız?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Hacer hanım valer liposuction da kullandığımız cihaz ve genel bilgileri size gönderdik. yazımızı okuyunca kafanızdaki sorular gidecektir.

 • Modern Liposuction Yöntemleri | Doç. Dr. Erdem GÜVEN

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • deneme | Doç. Dr. Erdem GÜVEN | Jinekomasti | | Karın Germe

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • Vaser Liposuction İle Jinekomastri | Doç. Dr. Erdem GÜVEN | Jinekomasti | | Karın Germe

  […] Vaser Liposuction-Yağ Aldırma […]

 • selin

  Hocam merhaba ben kilolu bir vücuda sahibim ama kilomun çoğunlunun yağdan olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden liposuction veya vaser liposuction işlemlerinden yaptırmak istiyorum. Tabi siz daha iyi bilirsiniz. Bu yüzden bilgi almak istiyordum.

 • Liposakşın Sonrası Korse Kullanımı

  […] vaser liposuction bilindiği üzere uygulanan alanlardaki dokulara zarar verici hasar yapmadığından dolayı iyileşme süreci kolay ve hızlı olmakla birlikte sonuçları diğer liposuction tekniklerine oranla daha güzel olmaktadır. […]

 • özlem

  Erdem Bey selamlar, bu vaser liposuction işlemi nasıl oluyor? Süreci biraz anlatır mısınız?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Özlem harım size gönderdiğim video linklerini tıkladığınızda detaylı olarak vaser liposuction ve vücut estetiği ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız.

 • şevval

  Hocam merhabalar, bu vaser liposuction işlemi nasıl oluyor? Düşünüyorum ama emin değilim. Bilgi verirseniz çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Şevval hanım size mail olarak gönderdiğim linkte vaser liposuction ve karın germe ameliyatları ile ilgili bilgiler mevcut. Sormak istediğiniz konular olursa da size gönderdiğimiz maildeki iletişim yolları ile bize ulaşabilirsiniz.

 • Tuğçe

  Vaser liposuction ameliyatı ve iyileşme süreci hakkında bilgi verir misiniz? Kafamda çok fazla soru işareti var. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

 • serap

  merhaba ben karnıma estetik yaptırmak istiyorum ama anlamadığım şey vaser liposuction ve karın germe aynı şeyler mi. Birde yarım karın germe tam karın germe diye kafamı karıştırdılar. Tabi bunları geçsem bile bu ameliyatta hayatını kaybeden estetik meraklıları var diyenler bile oldu. Lütfen beni bu hususta bilgilendir misiniz.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Serap hanım size vaser liposuction ve arın germe ameliyatları ile ilgili bilgileri mail olarak gönderdik. Randevu alarak ücretsiz muayeneye geldiğinizde daha detaylı görüşme ve bilgilendirme imkanımız olacaktır.

 • betül

  Vaser liposuction ameliyatı olmak istiyorum. fakat cok acımasından ve iyileşme sürecinin uzun olmasından dolayı oldukça endişeleniyorum. Sürecin başlangıcından iyileşmenin gerçekleşmesine kadar olan süreci açıklayıcı biçimde anlatabilir msiniz acaba? Çok teşekkürler şimdiden..

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Betül hanım, size istediğiniz vaser liposuction ameliyatı ve iyileşme süreci ile detaylı bilgilerin olduğu bir mail gönderdik.

 • süleyman

  Merhaba ben 60 yaşındayım ve kollarımda sarkmalar oldu ve göbek bölgede de sarkmalar ve yağlanmalar var onları aldırmak istiyor ve sıkılaşmak istiyorum bu husuta bana bilgi ve randevu verirseniz sevinirim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Süleyman bey size vaser liposuction ve vücut estetiği ile alakalı bazı bilgileri ve randevu bilgilerini mail olarak gönderdik.

 • Aytekin

  Merhaba Dr. Tarik bey
  Karin ve bel bölgesinden yağ aldirmayi düsünüyorsun,
  Ve alinan o yağı mememe kulansa bilirmiyiz, dolgunlasmasi icin, ve nekadar kalicidir.
  Boyum 1:61 kilom 56kg
  Fiyat olarak ortalama nekadar tutar.
  Whatsapp Tel. 00491777867724
  Saygilarimla
  Aytekin

 • imat

  merhabalar ben Dr Erdem beye vaser liposuction yaptırdım ve sonrasında da tabiki dikkat ederek hem sporuma hemde yediklerime hayatıma devam ettim artık kendimi daha iyi hissediyorum. Sanki gençleştim.

 • cengiz

  ben karın bölgemdeki yağları aldırmak ve daha feet görünme istiyorum. Okuduğum kadarıyla bunun en iyi yolu vaser liposuction ve daha sonrasında da hem karın bölgemdeki hemde kollarımdaki sarkmaların gerilmesini arzu etmekteyim. Yine bildiğim kadarıyla bunların hepsini bir seansta yapabiliryoruz. Bu bilgilerim doğru mu ve bana ne kadara mal olur. Selamlar.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Cengiz bey vaser liposuction la yağlarınızdan kurtula bilirsiniz ve tek seansta bu işlemler yapılabilir. Size vücut estetiği ve fiyat bilgileri mail olarak gönderildi.

 • didem

  vaser liposuction la yağlarımdan kurtulmak istiyorum aynı zamanda basenlerimi de yok edebilir miyiz işlem ve fiyat bilgileri lütfen

 • eslem

  Merhaba bem doğum sonrası biraz kilo aldım ve buna bağlı olarak tabiki göbeğimde sarkmalar oldu kilolarımı bir nebze verdim ama hala yağlar ve sarkıklık duruyor bundan dolayı vaser liposuction yaptırmak istiyorum. Bununla alakalı biraz korkularım var ve iyileşme süreci hakkında ilgilendirirseniz sevinirim. Birde hastane kalitesi önemli mi bu karın germe ve liposuction ameliyatında.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba Eslem hanım size vaser liposuction ve karın germe ameliyatları ve iyileşme süreçlerini anlattığım videoları gönderim.

 • eşref

  merhaba benim boynum biraz kısa ve yaştan dolayı sarkmalar da olduğu için kötü bir görünüm arzediyor. Vaser liposuction o bölgeye de yapılıyor sanırım. Bu yapılabilir bir şey mi ve tehlikesi var mı ? Birde fiyatı hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkürler.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba şeref bey boununuza estetik yapılabilir ama öncesinde muayene edip ne yapacağımıza karar vermemiz gerekir size genel bilgi olması için için boyun estetiği ve vaser liposuction la alakalı bilgileri ve randevu talep formunu mail olarak gönderdik.

 • damla

  vaser liposuction yaptırmak istiyorum. fakat vaser olunce ne olmuş oluyor genel anlamda yağ aldırma odaklı bir ameliyat. vaser ne anlama geliyor ve vaseer ile normal liposuction arasındaki fark kullanılan teknikle mi alakalı yoksa kullanılan cihazlara mı? acaba vaser liposuction hakkında genel bir bilgi maili yollamanız mümkün mü çünkü her yerde farklı yazıyor ben net bir cevaba ulaşmak istiyorum.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Damla hanım size vaser liposuction ve diğer sorularınıza yanıt olabilecek video linklerini ve bilgileri size mail olarak gönderdim. Sorularınızın cevabını bulacağınızı düşünüyorum. Teşekkürler.

 • ayla ece

  vaser liposuction ameliyatı ile vücudumdakifazla yağlardan kurtuldum. tabi en büyük rol erdem beyin. yaptığı başarılı ameliyat sayesinde çok rahat ve acısız bir dönem geçirdim. ancak sizlere belirtmek istediğim ve tavsiye etmek istediğim bir durum var. bu da ameliyattan sonra ben spor yapmayayım kilo almam diye düşünmeyin formunuzu korumak için doktor kontrolünde beslenmenizi ve egzersizlerinizi bir program haline getirmenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın