Silikonlar Neye Göre Tercih Edilir?

silikon neye göre tercih edilir_4Üretici firmalar tarafından artık günümüzde çok farklı şekil ve boyutta silikonları üretilmektedir.


Özellikle en başta merak edilen konu damla şekilli, yuvarlak şekilli, bunların hangisi daha iyi, üzeri pürtüklü yüzeyli mi, düz yüzeyli mi?


Tabii burada karar verilirken hekimin tecrübesi, bu konudaki bilimsel çalışmalar çok önem arz etmektedir.

silikon neye göre tercih edilirÖzellikle vücut yapısı zayıf olan, meme dokusu az olan hastalarda anatomik dediğimiz damla yapılı silikonların tercih edilmesi daha naturel, doğal ve başarılı sonuçlar ortaya koyabilmektedir.

Daha yeni doğum yapmış göğsünde sarkıklık olan, meme üzerinde çatlaklar olan, meme cildinde gevşemeler olan hastalarda da yuvarlak silikonlar ve özellikle memede bi toplama yapılacaksa bu yuvarlak silikonların tercih edilmesi daha iyi sonuç vermiştir.

Bundan dolayı bilimsel çalışmaların ışığında düşünüldüğü zaman pürtüklü yüzeyli silikonların daha az kapsül dediğimiz, memenin etrafında gelişen bir zar tabakasının daha az oluştuğunu göstermiştir.

Özellikle yeni çalışmalar pürtüklü yüzeyini silikonların üzerinde dokunun daha iyi tutunduğu ve damla silikonlarının sağa sola dönme hadiselerinin daha az olduğunu göstermiştir.

Bunun dışında su dolu jel dolgulu silikon tercihinde,

silikon neye göre tercih edilir_5Jel dolgulu silikonlar duala daha yakın dokunulduğu zaman daha doğal bir meme hissi veren silikon yapısının ortaya çıkardığını göstermiştir. Su dolu silikonların avantajları daha öncelerde akışkan özellikli jellere oranla daha güvenli olduğu söylenmekteydi. Ancak günümüzde su dolgulu silikonlar çok az tercih edilmektedir.

Özellikle meme büyütme sonrasındaki onarım ameliyatlarında su dolgulu üzerine ek yapılabilen silikonlarını tercih edildiğini görmekteyiz.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın