Silikon ile Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

silikon ile meme büyütme_4Meme büyütmede son gelişmeler meme büyütme ameliyatları özellikle son zamanlarda çok daha sık olarak yapılır hale gelmiştir.

Dünyada estetik ameliyatlara bakıldığı zaman kadınlarda meme büyütme ameliyatları burun ameliyatlarından sonra ikinci sırada gelmektedir ve sık yapılan ameliyatlardan bir tanesidir.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar günden güne teknolojik olarak gelişim göstermiş ve bunu üreten firmalar ciddi derecede araştırma geliştirme yatırımı yapmıştır.

Son zamanlarda kullandığımız silikonların içinde kullanılan jel teknolojisi geliştirilmiş sağlığa zarar vermeyen ve özellikle akışkanlık özelliği azaltılmış olan bir jeldir. Bu jelin adı kreatif jeldir. Vücutta herhangi bir şekilde silikonun bütünlüğünün kaybolmasıyla içindeki jelin vücuda doğru akması engellenmiş olmaktadır.


Bu şekilde uzun dönemde özellikle eski silikonlarda mevcut olan akıntı yapması veya sızıntı yapması gibi problemlerinin önüne geçilmiştir.


Teknolojik protezler

Bu şekilde daha güvenilir hale getirilmiştir yeni teknolojik protezler. Günümüzde kullandığımız silikonlar iki farklı şekilde üretilmektedir. Bir tanesi yuvarlak şekilde silikonlar diğeri damla şekilli silikonlardır. Bireyin yapısına vücuduna göre, omuz genişliğine, bel ölçülerine ve kalça ölçülerine göre yapılacak silikonun büyüklüğü belirlenmektedir.

Özellikle de vücudun harmonisini bozmadan olması gerektiği ölçülerde yapmak kişi açısından çok önem arz etmektedir. Bundan dolayı kişinin vücut yapısına, meme şekline deri elastikiyetine ve günlük yaptığı spor aktivitelerine bağlı olarak silikonun şeklini ve büyüklüğünü seçmekteyiz.

Anatomik yapılı implantlar özellikle daha spiratif yapılı daha küçük göğüslere sahip olan bireylerde daha güzel görünmektedir.

Kendi meme dokusu mevcut olan daha evvel doğum yapmış elastikiyeti daha zayıf kişilerde de yuvarlak silikonlar daha avantajlı hale gelmektedir. Tabi ki yuvarlak ve anatomik silikonların arasında da kendi arasında üretim açısından da farklar vardır.

Damla şeklini muhafaza etmesi içine kullanılan jel yapısının daha sert bir jel olduğu ve buna korozif 3 adını verdiğimiz akışkanlığının daha az olduğu bir jel cinsi kullanılmaktadır. Halbuki yuvarlak silikonlarda daha yumuşak bir jel kullanılmaktadır. Ve buda korozif yapıya sahip olmasına rağmen daha yumuşak bir his vermektedir.

Bu şekilde birbirine üstünlük ve dezavantajın bulunduğu üretim aşamalarıyla birlikte tabi teknolojinin geliştirilmiş bu silikonların üzerinde pürtüklü yapısı mevcut ve kapsül dediğimiz istenmeyen bir durumun ortaya çıkmasını engellemektedir bu tip silikonlar.

Bunların yanında özellikle anatomik şekilli silikonlar vücuda belli bir pozisyonda yerleştirilir ve o pozisyonda kalmasını arzu ederiz normalde cerrahlar olarak ancak bazı durumlarda özellikle spor aktivitileriyle birlikte bu silikonlarda sağa sola dönme ve şekil bozuklukları olabilmektedir.

Yuvarlak ve damla silikonun farklarından bir tanesi ve damla silikonun ve amnatomik silikonun dezavantajlarından bir tanesi de bu dönme problemleridir. Dönme problemleri çok sık görülmemekle birlikte dünyada yapılmış araştırmalarda %3 ile 5 varan oranlarda dönme problemiyle tekrar ameliyat etme ihtimali ortaya çıkan hastaların olduğu bildirilmiştir.

Uygun yapılı insanlarda dönme problemleri daha az görülebilir

silikon ile meme büyütme_5Silikonlar günümüzde vücut ile en uyumlu yapıya sahip olan ve en güvenli meme büyütme prosedürlerinden bir tanesidir. Ancak tabi ki uygun yapılı insanlarda kullanıldığı zaman dönme problemleri daha az görülebilmektedir.

Bunun yanında kişinin kendi yağıyla veya dışarıdan bir dolgu maddesi enjekte edilerek de büyütme sağlanabilir ancak dolgu maddelerinin uzun dönemde nasıl bir reaksiyon göstereceği meme gibi 7 kadından birinde kanser ortaya çıkaran bir organda böyle içeriye enjekte edilen maddelerin kullanılması hâlihazırda akılda şüpheler bırakmaktadır.

Bundan dolayı çoğu cerrah gibi bende memeye dolgu maddelerini uygulamayı uygun görmüyorum ve kullanmıyorum. Bunların yanında meme silikonlarıyla uzun senelerdir yapmış olduğumuz meme büyütme ameliyatlarında herhangi bir problemli bir durum ortaya çıkmamış ve güvenilir olarak belleğinde yer etmiş bir prosedür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

6 yorum

Bir cevap yazın