Saç Ekimi Operasyonundan Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

saç ekimi iyileşme süreci_4Saç ekimi operasyonu gün içinde bitebilen bir günlük bir operasyon sürecidir. Bunun arkasından hastamız o geceyi konforlu geçirebilmek adına çeşitli ağrı kesicilerle takviye edilir.

Saç Ekimi Ameliyatından Sonra İyileşme

Ertesi sabahında saç ense kısmına uygulanan pansumanlar çıkartılır ve o bölgeye bir kontrol edilir bundan sonra hastamız yine istirahata sevk edilir.

Ortalama olarak saç ekiminden sonraki istirahat dönemi bir günü geçmemektedir ve hastalarımız ikinci günden itibaren kendi işine günlük aktivitelerine dönebilmektedirler. Saç ekiminden sonra yıkamaya başlama süreci üç günlük bir periyot içermektedir.

Saç ekiminden sonraki üçüncü gününde ilk yıkamayı gerçekleştirmekteyiz ve burada saç kökünde bulunabilen kabuklanmalar losyon uygulamak vasıtasıyla yumuşatılır ve o bölge kaşınmadan tırnaklarla kurcalanmadan çok nazik bir şekilde yıkanılır.

Üçüncü günden sonra artık her gün yıkamalara geçilir aynı şekilde losyon ve kurcalanmadan nazikçe yıkama şeklinde.


Bu şekilde bir haftalık süreçte bu kabuklanmanın geçtiğini görüyoruz.


Saç ekiminden sonra yüz bölgesinde çok hafif bir şişlik meydana gelebilir.

saç ekiminde iyileşme süreciAncak üçüncü günden itibaren bu şişlikler tamamen inmeye başlar ve bir hafta sonucunda hastalarımızın tamamında şişliklerin tamamen indiğini gözlemekteyiz.

Bunun dışında saç ekiminden sonra yaklaşık üç haftadan itibaren kişinin mevcut saçlarını korumaya yönelik prp tedavisi veya mezoterapi adını verdiğimiz tedaviler başlanabilir veya saç güçlendirici çeşitli losyonlar kullanılmaya başlanılabilir üçüncü haftadan itibaren.

Saç ekiminden sonra uygulaman veya bizi özellikle önerdiğimiz bir şampuan veya losyon yoktur. Önereceğimiz şeyler tamamıyla kimyasal maddelerin en az düzeyde olduğu losyonlar ve kişinin kafa yapısıyla ve o bölgenin mikro çevresi ile ilişkili olabilecek şampuanlar önermekteyiz.

Bunların dışında saçların hemen saç ekiminin arkasından kafa bölgesinin korunması çok önem arz etmektedir. Kafamızı bir yere çarpmamalıyız, o bölgenin kanamasına yaklaşık ilk üç günlük sürede bir mahal vermemeliyiz ve ekilen saçların yerinden çıkmaması için çeşitli olarak kafamızı korumaya almalıyız.

Bunların dışında yapabildiğimiz diğer tedbirlerle ilgili olarak kişilerin günlük olarak saçlarını yıkaması ve kabukların bir hafta zarfında yok olmaya çalışmasını sağlıyoruz.

Bir haftadan sonra özel bir çabamız yok saç ekiminden sonra bir haftadan sonra tüm aktiviteler yapılabilir.

saç ekimi iyileşme süreci_5Aktif olarak spor yapan kişilerde bir haftadan sonra her türlü spora dönüş olabilir. Sadece kafa ile topa kafa atmak vesaire gibi aktiviteleri bir bir buçuk aylık dönemde yapmamasını istemekteyiz.

Bir haftadan sonra denize ve havuza girmek mümkün. Ancak bir buçuk iki aylık periyotta tam olarak güneş ışınlarının en yoğun olduğu dönemde direk olarak güneşe çıkmamalarını tavsiye etmekteyiz.

Kişilerin denize girmesi, havuza girmesi ve sauna gibi aktivitelerde bulunması tamamıyla serbesttir. Ancak bu dönemden sonra kişilerin kendini kontrol etmesi ve o bölgenin kuru bırakılması önem arz etmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın