Saç Ekimi için Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

saç ekimi_4Saç ekimi için kullandığımız tarihten geçmişten bugüne gelen iki temel yöntem vardır. Bunlardan ilk ortaya çıkan fut yöntemi adını verdiğimiz ense bölgesinden bir parçanın alınmasıyla ve bunun köklere ayrılması ile yapılan işlemdir.

Saç Ekimi için Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Ancak burada enseden parça bir bisüri yardımıyla çıkarıldığından dolayı ense bölgemizde yani verici alan olarak adlandırdığımız kısımda bir iz ortaya çıkma ihtimali vardır.

Kesiyle yapılan bu yöntemden sonra artık son yedi sekiz yıldır dünyada fue yöntemi ortaya çıkmıştır.


Fue yöntemi, foliküler unit ekstrasyonu adını verdiğimiz saçı oluşturan folikül adını verdiğimiz ünitenin tam olarak yerinden tek tek alınarak ön kısımda saç olmayan bölgeye nakledilmesi işleminin İngilizce adıdır ve fue yöntemi günümüzün altın standardı olmuştur.


Fut yöntemine tarihsel bir yöntem olarak bakmaktayız.

saç ekimi için kullanılan yöntemlerFut yöntemini çok uygulamamaktayız çok nadir olarak daha önceden fut yöntemi yapılmış ve o bölgesinde ciddi bir iz kalmış hastalara orayı düzeltmek amaçlı uyguladığımız tarihsel bir yöntem olarak görmekteyiz.

Artık altın standart yöntemimiz fue yöntemi olarak kullanılmaktadır. Fue de saç kökleri tek tek alındığı için ve yan kısmında alınan kısmın hemen yanında diğer saç kökleri o kısmı örttüğünden dolayı alınan bölgede herhangi bir iz ortaya çıkmamaktadır.

Tabi ki bu da çok büyük özellik arz etmektedir. İşin ehli olmayan uzmanların bu kullanılan cihazlarda ince cihazları kullanmayan kişilerde ense kısmında benek benek ortaya görüntü çıkma riski de vardır fue yönteminde.

Bu riskin oluşmaması için bu işte çok tecrübeli olan hekimler tercih edilmeli ve kullanılan cihazların titizliğine dikkat edilmelidir.

saç ekimi_5Burada teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık sadece bir saç kökü alabilen 0,6 milim 0,7 milim çapında çok ince aletler artık üretilmektedir.

Bu teknolojiye sahibiz, bu sayede enseden ince aletlerle alınan saç köklerinden sonra ense kısmında hiçbir iz izlememekteyiz ve uzun dönem sonra bu kişinin ensesini izlediğimizde bu bölgeden alınan saçlardan hiçbir şekilde bir iz kalmadığı ve o bölgenin tamamen temizlendiği göz önüne alınmalıdır.

Bunların dışında saç ekiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir yöntem ön saç çizgisinin doğallığıdır. Kendi mevcut olan saçları ile aynı yönde yapılacak saç kanallarının açılması yöntemi ile doğal bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır ve buda kişinin tecrübesi, yapan kişinin bu konudaki başarısı bu tecrübeye bağlı olarak açılan saç köklerinin iyi olarak ayarlanması ile mümkün olmaktadır.

Bu şekilde titiz nazik şekilde dokuya saygı gösterilerek yapılan saç ekimlerinde ciddi düzeyde başarılı sonuçlar alabilmekteyiz.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=TBfN14D59Wg”]

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın