kimler saç ektirir_4Saç ekimi erkek ve bayanlara uygulanabilen bir yöntemdir. Özellikle saç dökülmesi problemi erkeklerde çok daha fazla görüldüğünden ötürü toplum içinde erkeklere yapılan bir yöntem olarak görülmekle birlikte bayanlarda da görülebilen saç dökülme problemlerinde saç ekimi rahatça uygulanabilmektedir. Saç ekim yöntemleri fut ve fue olarak iki ana başlık altında toplanabilir.

Kimler Saç Ektirebilir?

Fut yöntemi tarihte kalmış, beş altı yıl evvelde kullanılan, ense bölgesinden, verici alandan kesi yapmak suretiyle bir parçanın alınması ile yapılan bir tekniktir ancak bu teknikte ense bölgesinde iz kalabilmesinden ötürü artık köklerin tek tek alındığı fue yöntemi tercih edilmektedir.

Saç ekimi on sekiz yaşından itibaren dökülmeye başlayan saçlarla birlikte yirmi yaşından çok ciddi düzeyde dökülme gösteren kişilerde yirmi yaşından itibaren yapılabilmektedir.


Saç ekimi yapabilmek için saç bölgesindeki açıklığın değerlendirilmesi ve dökülme hızının değerlendirilmesi çok önem arz etmektedir.


Çok hızlı dökülme döneminde biz saç ekimi yapmamayı tercih ediyoruz.

kimler saç ektirirSaç ekimi hızını azaltıcı medikal tekniklere başvuruyoruz. Ancak saçlarda ciddi açıklık varsa ve aralara girerek bu saçları güçlendirmek gerekiyorsa kişilere özel olarak saç ekimi yapılabilmektedir.

Tabiki kararı hekim ve kişinin birlikte karar vermesi çok önem arz ediyor. Kişiyle görüşen hekim kişinin tüm parametrelerini değerlendirir, kişideki saç patern yapısını değerlendirir, saçın ense bölgesindeki sıklığı saç kökünün kuvveti ve saçın kalınlığı çok önem arz etmektedir.

Bunların tamamı değerlendirilerek kişiyle de gelecek planlanarak saç ekimine karar verilir. Bundan ötürü saç ekiminin en hızlı olarak saç dökülme dönemine denk getirilmemesi saç ekiminin başarısını artıran en önemli noktalardan bir tanesidir.

Otuz iki otuz dört yaşına kadar saç dökülmesinin çok hızlandığı tıbbi olarak ortaya konulmuş bir gerçektir. Bundan dolayı bazı kişilerde dökülmenin tamamlanması ve saç dökülme hızının düşmesi beklenebilmektedir.

Tabiî ki nihai kararı kişiyle olan görüşmelerde ve kişinin genetik yapısına bakılarak karar verme gerçekten başarılı sonuç almak için altın kurallardan bir tanesidir.

Saç dökülmesinin azaldığı dönemlerde saçlarda sadece seyreklik meydana gelen kişilerde saçları daha gür ve doğan görünüme kavuşturmak için aralara girerek saç ekimi yapılabilmektedir.

Bayanlarda saç ekimi

kimler saç ektirir_5Bayanlarda saç ekimini yaparken özellikle üzerinde durduğumuz temel noktalar vardır. Bayanlarda farklı hastalıklara bağlı özellikle anemi, guatr rahatsızlığı veya gebelik dönemi sonrasında ciddi şekilde meydana gelen saç dökülmelerinde hemen saç ekimi önermemekteyiz.

Bunların medikal tedavisi ve geçirmesi gereken periyodu geçirdikten sonra eğer saçlar çıkmıyorsa bayanlara saç ekimi yapılabilmektedir. Bayanların saç ekiminde saçların tamamını kesmek gerekmemekte.

Özellikle ense bölümünden bir kısım seçilerek o bölüm kısaltılır ve buradan alınan saç kökleri dökülmüş olan noktalara transfer edilir. Bu şekilde kişinin saç ekimi yaptırdığı da çok belli olmaz.

Bu şekilde bir avantaja sahip olan bayanlarda özellikle doğuştan ön saç çizgisi daha geride başlayan kişilerde yüzün estetik konseptini ve altın standartlarını tutturabilmek için ön kısma saç ekim çalışması yapılabilmektedir. Bu da bayanların yüz estetiğine katkı sağlamaktadır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın