Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

erkeklerde saç dökülmesi_4Erkeklerde saç dökülmesi, gerçekten üzerinde ciddi durulan ve dünyada araştırma geliştirme açısından yoğum olarak üzerinde çalışılan bir konudur.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

En son dünya saç kongresinde bu işin otörleriyle bir araya geldiğimizde konuşulan en önemli konu saç dökülmesinin birçok faktörden kaynaklandığı fikir birliği ortaya çıktı.

Bunun nedenleri arasında özellikle en büyük nedeni biz genetik faktörler olarak görüyoruz. Kişinin genetik yapısında saçların hormonları olan duyarlılığının fazlalığından ötürü saç dökülmesinin belli bir programlamadan sonra olduğu ve dökülecek saçların eninde sonunda kesinlikle döküldüğü kanaatine varılmıştır.

Bundan dolayıdır ki saç dökülmesinin çözümü genetik olarak, tam olarak bu yapının çözülmesi ve genetiğinin çözülmesi ile birlikte dökülmeye neden olan genlerin tedavisi ile mümkün olabilecektir.


Bu da önümüzdeki beş ile on yıllık sürede doku mühendisliğinin gelişmesi ile ortaya çıkacak bir süreçtir.


Saç dökülmesinde diğer etmenler.

erkeklerde saç dökülmesiÇalışılan ortam, dışarıdaki stres, yıkadığımız saç suyun sertlik derecesi, saçımıza kullandığımız losyonlar, saç jöleleri bunun gibi sayabileceğim ortam kirliliğini ve saç kökündeki doku florası adını verdiğimiz mikro ortamı bozan etmenlerin saç dökülmesini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Bundan dolayı kişilerin saç dökülmesi başladığından beri alabileceği çeşitli tedbirler vardır. Öncelikli olarak doğallıktan yana bir tavır sergilemeleri ve kesinlikle kimyasal maddelerin çok az olduğu sabunlar veya şampuanlar kullanmalıdırlar.

Bunun yanında tıbbi olarak alabilecekleri yardımların başında medikal tedaviler gelmektedir. Saça losyon olarak sürülen ürünlerin dışında ağızdan alınan haplar şeklinde hormon blokajları sağlayarak saç köküne gelip yapışacak hormonların bloke edilmesi ile saçın dökülmesi ve ömrünü uzatabilmekteyiz.

Bunun yanında saç köküne uyguladığımız mezoterapi ve prs seansları ile çeşitli dönemlerde bunları sık olarak tekrar etmek gerekiyor. Dökülecek ve programlanmış bu saçların daha geç dönemde dökülmesini sağlayabiliyoruz.

Ancak nihayetinde programlı olan bir saçın tamamıyla dökülmesinin engellenmesi şuan ki teknoloji ile mümkün değildir. Böyle bir losyon, böyle bir ilaç yoktur dünya üzerinde.

PRN nedir?

erkeklerde saç dökülmesi_5Bunun dışında saçların dökülmesi ile ilgili prp adını verdiğimiz kişinin kendi kanından elde edilen büyüme hücreleri, büyüme hormonları ve trombositler zengin plazma dediğimiz bu sıvının saç köklerine enjekte edilmesi ile cılızlaşmış olan saçların daha canlanması, saç kökündeki kanlanmanın artması sağlanabilmektedir.

Bunların dışında çeşitli lazer tedavileri, saça yapılan değişik masajlar ve Amerikan ilaç dairesinin onaylamış olduğu saçı kalınlaştıran ve canlandıran çeşitli ilaç içeren losyonlarla uygulama içindedir.

Günümüzde saç dökülmesini tamamen durdurabilmek mümkün olmadığı gibi saç dökülmesinin kalıcı nihayi çözümü olarak da saç ekimini önermekteyiz biz. Saç ekimi yapılacak kişilere şuanda doku mühendisliği ile saçlarını artırmamız bulunmamaktadır.

Ancak enseden alınabilen canlı saçların ön kısma nakledilmesi ile ciddi olarak kişinin normal görünüme kavuşturulması mümkün olmaktadır.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=GurU5ghNuHE”]

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın