Ekilen Saçların Dökülme Riski Var Mı?

ekilen saçların dökülme riski_4Saç ekiminden sonra ekilen saçların dökülme riski yok denecek kadar azdır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; saçları çok yüksek orandan dökülmüş kişilere baktığımız zaman her iki kulağın arasındaki ense bölgesindeki saçların kaldığını izlemekteyiz.

Ekilen Saçların Dökülme Riski Var Mı?

Bunun bilimsel açıklaması şu şekildedir. Ense bölgemizdeki saç kökleri erkeklik hormonundan etkilenmeyen saç kökleridir ve bu hormon tarafından dökülemeyen saç kökleridir.

Biz saç ekiminde bu saç köklerini kullandığımızdan dolayı bunları alıp başka yere taşıyoruz ve bu bölgede yeniden yeşermesini sağlıyoruz. Bu şekilde kullandığımız saç kökleri de ömür boyu kalıcı olmaktadır.

Ancak burada hekimin tecrübesi alınan bölgenin iyi seçilmesi donör adını verdiğimiz verici bölgenin iyi seçilmesi, dökülme potansiyeli olan saçların seçilmemesi çok büyük önem arz etmektedir.

Tabiî ki saç ekiminin başarısını ve gelecekte ortaya çıkabilecek sorunu etkileyecek en önemli parametreler kişinin tecrübesi, kişinin dokuya gösterdiği saygı, kullandığı alet edevatların çok kaliteli olması, alınan saçların korunması, yeni saç kanallarının açılırken bunların yönlerinin ve derinliklerinin iyi ayarlanması, ekilecek saçların dışarıda herhangi bir zarar görmesinin engellenmesi yapılacak saç ekiminin başarısını artıran çok önemli faktörlerdir.


Saç ekimi yapabildiğimiz kişilere özellikle ekim öncesinde biz bazı tetkikler ve tahliller uygularız.


Bu tahliller sonucunda kişide herhangi bir sistemik hastalık, metabolik hastalık ortaya çıkmazsa saç ekiminin en önemli adayları arasına girmektedirler.

ekilen saçların dökülme riskiBunun yanında kalp tansiyon, damar hastalığı gibi hastalara da saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak bu kişilerin hastalığının kontrol altında olması , uzman kişiler tarafından onaylanması çok çok büyük önem arz etmektedir.

Kişilerin işlem esnasında ciddi monitör takibi, hayati parametrelerinin takip edilmesi ve kişilerin gidişatının yakından izlenmesi çok önemlidir.

ekilen saçların dökülme riski_5Bunun bu şekilde yapılabilmesi için işlemin hastana koşullarında kesinlikle ve kesinlikle uzman bir hekim denetiminde ve tercihen bu işlemi çok iyi bilen plastik cerrahların denetiminde yapılması işlemin başarısını kişinin hayati tehlikesinin ortaya çıkmamasını sağlamaktadır.

Sonuç itibariyle uzun süren bir cerrahi girişim olduğundan ötürü tamamıyla steril bir ortamda uzman kişiler tarafından tecrübesi çok ciddi düzeyde olan kişiler tarafından yapılan ekimler her yaşta ve çeşitli hastalıklara sahip olsa bile her kişiye uygulanabilecek bir işlemdir.

Bu şekilde yapılan saç ekimi işlemleri ile uzun vadeli kalıcı tekrar dökülmeyen sonuçlar almak mümkündür.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın