Meme Onarımı ile Hangi Estetik Sorunlar Giderilebilir?

meme cerrahı_4Günümüzde artık rekonstrüktif meme cerrahisi ile memenin tamamı ile yeniden yapılması bile mümkün olabilmektedir.

Artık memenin çeşitli hastalıklarına bağlı ve her yedi kadında bir görülen kansere bağlı olarak görülen memenin tamamının alınması, bir kısmının alınmasına bağlı olarak yok olması, memeni tamamıyla ortadan kalkması sonrasında rekonstrüktif meme cerrahisi ile memeyi tamamıyla geri kazanabiliyoruz.

Bu geri kazanma süreci, tek memenin olmaması, iki memenin olmaması, vücut özellikleri, hastanın istekleri, bunların hepsini bir araya getirip değerlendiriyoruz ve hastaya yapılacak işleme karar veriyoruz.


Rekonstrüktif meme cerrahisi deyince aklımıza şu gelmeli;


Meme çıkarıldığı anda aynı zamanda yapılan işlemler veya geç dönemde memesi alınmış bayanlara yapılabilecek işlemler.

Bu ikisini birbirinden ayrı değerlendirmek gerekiyor. Meme rekonstrüksiyonu veya diğer adıyla meme onarımı yeniden oluşturulması.

İlk ameliyatta meme kanserinden dolayı memenin alınması gerektiği durumlarda yapılabilecek bir işlem.

Bu işlemi de iki büyük ana başlığa ayırıyoruz. Birincisi hastanın vücudundan alınan dokularla yapılan meme onarımı, ikincisi dışarıdan silikon protezlerle yapılan meme onarımları.

Bunlar hastanın yapısı, tedavi şekli, tedavi zamanı, ameliyattan sonra yapılacak ek tedaviler, radyoterapiler, kemoterapiler.

Bunların hepsine bağlı olarak ortaya çıkan bir tedavi şeması var. Bu şemaya uygun olarak hastaya en uygun tedavi yöntemi teklif ediliyor, öneriliyor ve hasta ile birlikte yapılacak tedaviye karar veriliyor.

Şu anda altın standardımız,

meme cerrahı_5Hastanın kendi vücudundan alınan dokularla yeniden meme oluşturulması. En çok kullandığımız bizim bu konuda vücutta kullandığımız bölge karın bölgesi.

Karın bölgesindeki deriyi ve yağları kullanarak ve mikrocerrahi tekniklerini de devreye sokarak artık alınan meme ile birebir aynısını yapabilme imkanına sahibiz. İşte bu konuda tecrübe kazanmış, gerçekten bu konuda çalışan plastik cerrah arkadaşlarımız var.

Doktor hekim arkadaşlarımız var. Dünya kalitesinin üzerinde yeniden meme yapma işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

Kesinlikle kanser tedavisi veya başka bir hastalığa bağlı olarak memenin alınmasını gerektiren durumlarda asıl tedavi gerektirmiyor yapılan işlem. Bunu akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Ben kanserden kurtuldum acaba bu işlemle yeniden bir şey olur mu? Böyle bir şey kesinlikle yok. Yapılan işlem kanserden bağımsız hastanın tamamıyla sosyal düzenine geri dönmesine ve kendine olan güvenini yeniden kazanmasını sağlayan oldukça güvenli bir yöntem.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın