Obezite Sonrası Vücut Şekillendirme

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Obezite Sonrası Vücut Şekillendirme

Obezite ameliyatlarından sonra yapılan vücut şekillendirme ameliyatları, az zamanda çok kilo verme sonucu oluşan sarkma ve deforme olan kısımları düzeltme ameliyatlarını kapsar.

Obezitenin görülme sıklığı nedir ?

Dünya çapında 18 yaş üstünde 600 milyon insanın obez olduğu Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı çalışmalarla belirlenmiştir. Dünya nüfusunun %13’ünün, dünyadaki erkeklerin %15’inin, kadınların ise %11’inin obez olduğu bilinmektedir. Ayrıca 1980 yılından sonra obeiztede dünya çapında 2 kat artış görülmüştür.

Obezitenin Sağlığa Zararları nelerdir ?

Obezite yani aşırı kilolu olmak öncelikle görüntü olarak inanılmaz derecede problem oluşturmaktadır.
Obezite
olan kişilerde psikolojik birtakım sorunlara yol açarak özgüven eksikliğine kadar sebep olmaktadır. Obezite kişilerde diyabet, hiper tansiyon, koroner kalp hastalıkları, polikistik over sendromu, yüksek kolesterol, uyku apnesi, dejeneratif eklem hastalıkları,damar-dolaşım bozuklukları gibi pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu yüzden beden kitle endeksi40ın ya da 35 in üzerindeyken ve buna ek önemli hastalıklar varsa obezite kesinlikle tedavi edilmelidir. Obezitede cerrahi müdaheleden önce mutlaka diyet, egzersiz, ilaç kullanımı gibi zayıflama yöntemlerinin denenmesi önerilmektedir. Bu tedaviler denendiği halde uzun vadede bir sonuç vermiyorsa cerrahiye başvurulması gerekir. Hastanın durumu değerlendirildikten sonra uzmanlar tarafından Gastrik Bypass, Tüp Mide veya Mide bandı gibi
obezite ameliyatı
yöntemlerinden biri hastaya uygulanır.

Obezite cerrahisinden sonra vücutta ne gibi değişiklikler olur ?

Obeziteameliyatından sonra hastalar hızla kilo vermeye başlar. Kilo hızlı ve çok miktarda verileceği için cildin içi boşalır ve ciddi bir cilt fazlalığı oluşur. Vücutta deformasyona neden olur. Bu sorunlar genellikle kollarda, memelerde, meme yanlarında, karında, karın yanlarında, bacak ve bacak içlerinde çoğunlukla görülmektedir. Ve popo bölgesi de gitgide düzleşir ve enine genişler.

Obezite cerrahisinden ne kadar sonra vücut şekillendirme yapılabilir ?

Vücudu yeniden şekillendirmek için bu kilo verme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç her hastaya göre farklılık gösterir. Kilo verme süreci yaklaşık olarak 1,5-2 yıl içinde tamamlanır. Bu süreyi ise hastayı takip eden beslenme ve diyet uzmanı ile cerrahi uzmanı birlikte belirler.Hastanın
kilo verme
durumu sabit hale geldikten sonra ancak vücut şekillendirme yapılabilmektedir.

Obezite cerrahisinden sonra vücut nasıl şekillendirilir ?

Obezite ameliyatı geçirmiş olan hastalara plastik cerrahi tarafından yapılacak olan vücut şekillendirme işlemleri aşamalı olarak ve belirli parçalara ayrılarak detaylı bir biçimde planlanır. Kol, meme, memenin yanları, üst sırt bölgesi vücudun üst bölgesi olduğu için bu kapsamda birlikte düşünülüp ameliyat edilir. Karın, alt sırt, pubis bölgesi ve bacaklar da alt bölge olarak nitelendirildiği için alt bölge kapsamında birlikte ele alınıp ameliyat edilir. Bazı hastalarda ise yüz ve boyun bölgesinde de deforme olmuş kısımlar bulunabilir, bu yüzden yüz ve boyun bölgesinin ayrıca şekillendirilmesi gerekebilir. Hastalar bu operasyona girmeden önce belli konularda doktorları tarafından bilgilendirilir. Operasyon sonrası kalıcı izler olacağı bilgisi verilir. Ayrıca obezite ameliyatı sonrası yapılan vücut şekillendirme ameliyatlarında çok büyük ve zorlu işlemler yapıldığı için hastanın iyileşme sürecine göre ilerleyen zamanlarda revizyon ve rötuş işlemlerinin gerekebileceği bigisini verirler. Obezite cerrahisi sonrasında yapılan vücut şekillendirme işlemlerinde fazla deri alınırken, dolgunluğunu kaybetmiş olan v-cildin boşaldığı bölgelerde hacim artışı sağlanmaktadır.

Meme Bölgesi

Kadınlarda zayıflama sonrası sarkmış durumda olan memeye dikleştirme işlemi yapılır. Bu işlem için hastanın kendi dokusunun kullanılabildiği gibi implant da kullanılabilir. Erkeklerde de sarkmış olan meme bölgesindeki fazla dokular alınır ve memenin yan bölgesinde biriken deriler de alınarak şekillendirme işlemi tamamlanır.

Kol Bölgesi

Zayıflama sonrası kol bölgesinin alt kısmında koltuk altından dirseğe kadar kol derisi sarkabilir. Bu sarkan kol dokusunu toparlamak için kol germe işlemi ya da liposuction yapılabilir.

Karın ve Pubis Bölgesi

Zayıflama sonrası karın ve genital bölgede ciddi boyutta sarkma ve deformiteler oluşabilir. Karındaki fazla deri alınarak göbek deliği yeniden oluşturulur ve karın gerilerek düz hale getirilir. Pubis bölgesinde sarkan deri alınarak şekillendirme yapılır.

Bacak bölgesi

Özellikle iç bacak bölgesinde ciddi sarkmalar görülür ve fazla deri alınarak şekillrndirme yapılır.

Sırt Bölgesi

Zayıflama sonrası sırt bölgesinde sarkmalar ve katlantılar oluşabilir. Fazla deriler alınarak katlantılar düzeltilir. Ve bel oyuğu oluşturulur.
Obezite cerrahisinden Sonra yapılan vücut şekillendirmede nelere dikkat etmek gerekir ?

Vücut şekillendirme ameliyatlarında vücuttan büyük oranda cilt dokusu alınır ve bununla birlikte kan, protein, elektrolit-sıvı kaybı olur. Bu nedenle işlemin deneyimli bir cerrahi ekip ile ve yoğun bakımın bulunduğu sağlık kuruluşlarında yapılması gerekmektedir.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın