Obezite Sonrası Vücut Şekillendirme

[Toplam: 6 Ortalama: 5]

Obezite Sonrası Vücut Şekillendirme

Dünya çapında 18 yaş üstünde 600 milyon insanın obez olduğu Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı çalışmalarla belirlenmiştir. Dünya nüfusunun %13’ünün, dünyadaki erkeklerin %15’inin, kadınların ise %11’inin obez olduğu bilinmektedir. Ayrıca 1980 yılından sonra obezite de dünya çapında 2 kat artış görülmüştür.

Obezite Cerrahisi (Postbariatrik Cerrahi) Sonrası Aşırı Kilo Verme İle İhtiyaç Duyulan Estetik Ameliyatlar

Halk arasında şişmanlık (aşırı kilo) olarak da bilinen obezite, mutlaka tedavi edilmesi gereken günümüz sağlık sorunlarındandır.

Kişinin obez olup olmadığının hesabı yapılırken Vücut Kitle İndeksi (VKİ yada VKE) İngilizcesi Body Mass İndex (BMİ) değeri kullanılır. Burada Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği referans aralığı temel alınır.

Vücut Kitle İndeksi, kişinin vücut ağırlığının (kg), boy değerinin (cm) karesine bölünmesi ile hesaplanır. Çıkan sonuç obezite tanısını ve seviyesini belirler.

Vücut Kitle İndeksi hesaplanması ile alınan sonuçların sınıflaması:

0 – 18,4: Zayıf

18,5 – 24,9: Normal kilo (Boya göre uygun kiloda olduğunuzu gösterir. Mevcut kiloyu korumak gerekir.)

25 – 29,9: Fazla kilo (Boya göre kilo fazladır. Gerekli tedbirler alınmaz ise obeziteye doğru ilerler.)

30 -34,9: Birinci derece Obez (Boya göre kilo fazladır, obez sınıfına dahilsinizdir, gerekli tedbirler alınmalı, hipertansiyon, diabet, kalp ve damar hastalıkları açısından riskli bir durumdur. Derhal hekim kontrolünde diyetisyeninizin hazırladığı program ile ideal olan normal kiloya inmek gerekir. Yoksa obezite cerrahisi yani bariatrik cerrahi düşülebilir.

35 -40: İkinci derece Obez

40: Üçüncü derece Morbid (hayati tehlike oluşturan) Obez

50: Süper Obez

60: Süper süper Obez

Yağların vücutta biriktiği bölgeye göre de iki çeşit obezite vardır.

1)ARMUT TİPİ OBEZİTE: Yağlar daha çok basende birikir.

2)ELMA TİPİ OBEZİTE: Yağlar daha çok karın, bel bölgesinde ve iç organların çevresinde biriktiğinden elma tipi obezite en riskli olan obezite tipidir.

Obez kişilerde (şişman kişilerde) bilindiği üzere liposuction (yağ emme) bir zayıflama yöntemi değildir. Liposuction vücudun bölgesel olarak fazla yağ biriken bölgelerine uygulanan, vücudun orantılı olması için yapılan bir şekillendirme yöntemidir.

 • VKİ (Vücut Kitle İndeksi) 30 dan büyükse
 • Obeziteye bağlı diabet, tansiyon, karaciğer yağlanması, horlama vs. hastalık ve şikayetler var ise
 • İlaç, alkol, madde bağımlısı değilseniz
 • Mevcut aktif kanser hastası, karaciğer sirozu değilseniz
 • Kardiolojik açıdan kalp yetmezliğiniz yoksa, son bir yıldır kalp krizi geçirmediyseniz obezite cerrahisi için uygun hastasınızdır.

Tecrübeli deneyimli cerrahlar tarafından ameliyat öncesi ayrıntılı değerlendirmeler yapılır ve yapılması gereken obezite ameliyat yöntemininde (Tüp mide, Gastrik bypass vs.) belirlenmesinin ardından obezite cerrahisi ameliyatı gerçekleşir.

Hastaların bir kısmı kilo vermenin ardından vücudunda oluşan deformasyonlar için plastik cerrahlara başvururlar. Operasyon öncesi hastaların giydiği elbiselerin operasyon sonrası bol gelmesi gibi yıllar içinde obeziteye bağlı genişleyen bollaşan vücut  derisinde de sarkmalar meydana gelir.

Obezite Cerrahisi (Postbariatrik Cerrahi) Sonrası Yapılabilecek Estetik Ameliyatlar Nelerdir?

Aşırı kilo verilmesi sonucu yapılması gereken estetik operasyonlar, hastanın ihtiyacına göre birden fazla ameliyatta tek tek ele alınıp yapılabileceği gibi, tek seansta kombine şekilde de yapılabilir.

 • Karın bölgesi ve göğüs bölgesine birlikte yapılan estetik ameliyatlar

Karın bölgesi ameliyatları sadece karın germe olarak yapılabileceği gibi bel ve kalça üstünde de sarkma varsa 360 derece body lift (vücut germe) ameliyatı da yapılabilir.

Bayanlarda göğüs büyütme(meme büyütme), göğüs toparlama(meme toparlama) ve göğüs dikleştirme(meme dikleştirme), silikon protez ile göğüs büyütme ve meme dikleştirme gibi meme estetiği ameliyatlarıda sıklıkla karın ameliyatları ile kombine edilmektedir.

Erkeklerde ise derecesine göre jinekomasti (erkekte meme büyümesi) ve göğüs sarkması sorunlarını gidermek için bazı estetik ameliyatlar yapılmaktadır. Jinekomasti düzeltilmesi ve göğüs derisi sıkılaştırması operasyonları karın ameliyatları ile kombine edilebilmektedir.

 • Kol ve bacak bölgesindeki sarkmalara ve gevşemelere yapılan ameliyatlar

Genellikle deri fazlası ve sarkmalarında yapılan ameliyatlarda koltuk altı ve kasık bölgesine doğru fazla derinin çıkarılması ile gerdirme işlemi yapılır. Ancak ileri derece sarkma olan hastalarda dikey ve yatay kol ve bacak germe işlemleri de aynı seansta yapılabilir.

 • Genital bölgede oluşan sarkmalar, deformiteler ile yüz ve boyunda oluşan sarkmalara beraber yapılan ameliyatlar

Erkek ile kadında genital bölgenin kilo verme ile sarkması ve içinin boşalması sık görülen bir şikayettir.Burada deri sıkılaştırılması ve genital bölge estetiğinin yeniden sağlanması için yağ enjeksiyonları yapılabilmektedir. Yüz ve boyun bölgesine germe işlemleri, fraksiyonel lazer tedavileri, yağ enjeksiyonları, üst gözkapağı ve alt gözkapağı (bleferoplasti) ameliyatları, kaş kaldırma ameliyatları, alın germe operasyonları, gıdı bölgesine vaser liposuction gibi uygulamalar yapılabilmektedir.

Hastanın ihtiyacına tercihine, sosyal durumuna ve iş durumuna uygun olarak öncelik sırası ve ameliyat kombinasyonları değiştirilebilir.

Obezitenin Sağlığa Zararları Nelerdir ?

Obezite yani aşırı kilolu olmak öncelikle görüntü olarak inanılmaz derecede problem oluşturmaktadır.
Obezite olan kişilerde psikolojik birtakım sorunlara yol açarak öz güven eksikliğine kadar sebep olmaktadır.

Obezite kişilerde diyabet, hiper tansiyon, koroner kalp hastalıkları, polikistik over sendromu, yüksek kolesterol, uyku apnesi, dejeneratif eklem hastalıkları,damar-dolaşım bozuklukları gibi pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu yüzden beden kitle endeksi 40’ın ya da 35’in üzerindeyken ve buna ek önemli hastalıklar varsa obezite kesinlikle tedavi edilmelidir.

Obezitede cerrahi müdaheleden önce mutlaka diyet, egzersiz, ilaç kullanımı gibi zayıflama yöntemlerinin denenmesi önerilmektedir. Bu tedaviler denendiği halde uzun vadede bir sonuç vermiyorsa cerrahiye başvurulması gerekir.

Hastanın durumu değerlendirildikten sonra uzmanlar tarafından Gastrik Bypass, Tüp Mide veya Mide bandı gibi obezite ameliyatı yöntemlerinden biri hastaya uygulanır.

Obezite Cerrahisinden Sonra Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur ?

Obezite ameliyatından sonra hastalar hızla kilo vermeye başlar. Kilo hızlı ve çok miktarda verileceği için cildin içi boşalır ve ciddi bir cilt fazlalığı oluşur. Vücutta deformasyona neden olur. Bu sorunlar genellikle kollarda, memelerde, meme yanlarında, karında, karın yanlarında, bacak ve bacak içlerinde çoğunlukla görülmektedir. Ve popo bölgesi de gitgide düzleşir ve enine genişler.

Obezite Cerrahisinden Ne Kadar Sonra Vücut Şekillendirme Yapılabilir ?

Vücudu yeniden şekillendirmek için bu kilo verme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç her hastaya göre farklılık gösterir. Kilo verme süreci yaklaşık olarak 1,5-2 yıl içinde tamamlanır. Bu süreyi ise hastayı takip eden beslenme ve diyet uzmanı ile cerrahi uzmanı birlikte belirler.Hastanın kilo verme durumu sabit hale geldikten sonra ancak vücut şekillendirme yapılabilmektedir.

Obezite Cerrahisinden Sonra Vücut Nasıl Şekillendirilir ?

Obezite ameliyatı geçirmiş olan hastalara plastik cerrahi tarafından yapılacak olan vücut şekillendirme işlemleri aşamalı olarak ve belirli parçalara ayrılarak detaylı bir biçimde planlanır.

Kol, meme, memenin yanları, üst sırt bölgesi vücudun üst bölgesi olduğu için bu kapsamda birlikte düşünülüp ameliyat edilir.

Karın, alt sırt, pubis bölgesi ve bacaklar da alt bölge olarak nitelendirildiği için alt bölge kapsamında birlikte ele alınıp ameliyat edilir. Bazı hastalarda ise yüz ve boyun bölgesinde de deforme olmuş kısımlar bulunabilir, bu yüzden yüz ve boyun bölgesinin ayrıca şekillendirilmesi gerekebilir.

Hastalar bu operasyona girmeden önce belli konularda doktorları tarafından bilgilendirilir. Operasyon sonrası kalıcı izler olacağı bilgisi verilir. Ayrıca obezite ameliyatı sonrası yapılan vücut şekillendirme ameliyatlarında çok büyük ve zorlu işlemler yapıldığı için hastanın iyileşme sürecine göre ilerleyen zamanlarda revizyon ve rötuş işlemlerinin gerekebileceği bigisini verirler.

Obezite cerrahisi sonrasında yapılan vücut şekillendirme işlemlerinde fazla deri alınırken, dolgunluğunu kaybetmiş olan v-cildin boşaldığı bölgelerde hacim artışı sağlanmaktadır.

Meme Bölgesi

Kadınlarda zayıflama sonrası sarkmış durumda olan memeye dikleştirme işlemi yapılır. Bu işlem için hastanın kendi dokusunun kullanılabildiği gibi implant da kullanılabilir. Erkeklerde de sarkmış olan meme bölgesindeki fazla dokular alınır ve memenin yan bölgesinde biriken deriler de alınarak şekillendirme işlemi tamamlanır.

Kol Bölgesi

Zayıflama sonrası kol bölgesinin alt kısmında koltuk altından dirseğe kadar kol derisi sarkabilir. Bu sarkan kol dokusunu toparlamak için kol germe işlemi ya da liposuction yapılabilir.

Karın ve Pubis Bölgesi

Zayıflama sonrası karın ve genital bölgede ciddi boyutta sarkma ve deformiteler oluşabilir. Karındaki fazla deri alınarak göbek deliği yeniden oluşturulur ve karın gerilerek düz hale getirilir. Pubis bölgesinde sarkan deri alınarak şekillendirme yapılır.

Bacak bölgesi

Özellikle iç bacak bölgesinde ciddi sarkmalar görülür ve fazla deri alınarak şekillendirme yapılır.

Sırt Bölgesi

Zayıflama sonrası sırt bölgesinde sarkmalar ve katlantılar oluşabilir. Fazla deriler alınarak katlantılar düzeltilir. Ve bel oyuğu oluşturulur.
Obezite cerrahisinden Sonra yapılan vücut şekillendirmede nelere dikkat etmek gerekir ?
Vücut şekillendirme ameliyatlarında vücuttan büyük oranda cilt dokusu alınır ve bununla birlikte kan, protein, elektrolit-sıvı kaybı olur. Bu nedenle işlemin deneyimli bir cerrahi ekip ile ve yoğun bakımın bulunduğu sağlık kuruluşlarında yapılması gerekmektedir.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

25 yorum

 • Ece

  Merhaba, oğlum yakın zamanda obezite tedavisi gördü ve şu an kilo olarak iyi durumda fakat vücudu ve gidişatı iyi görünmüyor. Obezite tedavisi sonrası vücut şekillendirme nasıl olmalılır, hangi adımlar izlenmelidir? bilgi verirseniz sevinirim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhabalar Ece hanım size obezite sonrası vücut estetiği ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri mail olarak gönderdim. Randevu alarak ücretsiz muayeneye gelirseniz daha doğru ve daha kolay karar verebilirsiniz.

 • nurgül

  2 yıldan beri obezite ile savaşıyorum. Sonunda klo verme aşamasını geçtim ve yeteri kadar kilo verdim. Ancak bu kilo verme sonunda vücudumda hem aşırı derecede fazla deriler ve sarkmalar var. Obezite sonrası vücut şekillendrime ameliyatı yaptırmak istiyorum. en yakın zamnda size muayeneye gelmek istiyorum.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Nurgul hanım.tel:++0532 567 1766 numaralı telefondan vücut estetiği için ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

 • busem

  obezite hepimizin karşılaşabileceği bir sorum. hele son yıllarda tüketilen fast food, katkılı yiyecekler sağlığımızla oynuyor. ancak yemeye devam ediyoruz. obezite yüzünden zor zamanlar geçirmiş birisi olarak sizlere bunları söylemek istedim. şuan son aşamadayım kilolarımı verdim ve vücut şekillendirme aşamasına geldim. tabiki doğru hekim seçimi içinn erdem bey i tercih ettim cünkü biliyorum ki işinde başarılı bir hekim. bu işlemde artık erdem bey ile devam edeceğiz şimdiden teşekkürler..

 • umut

  obezite sonrası vücut şekillendirme ameliyatından sonra daha pozitif birisi oldum. psikolojik olarak yenilendim ve hayata tekrardan bağlandım. kilo vermem cok büyük bir artı katmıştı bana ancak vücut şekillendirmeden sonra özgüvenim arttıkç arttı. teşekkürler erdem bey

 • adnan erdogmus

  merhaba ben obezite ameliyatı ile kilolarımdan kurtuldum ve şu an ideal kilomdayım. Ameliyat olduğum bir yıl oldu. Şimdiki şikayetim vucudumda ki sarkmalar ve karın bölgemde ki hafif yağlanma. Anladığım kadarıylada bunlarıda obezite sonrası vucut estetiği diye adlandırdığınız vaser lposuction ve karın germe işlemleriyle halledebiliyoruz. Bu işlemler için ameliyat sonrası geçen sürem yeterlimi eğer yeterliyse randevu talep ediyorum

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Adnan bey obezite sonrası vücut şekllendirme için size gönderdiğimiz randevu linki yada telefondan ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

 • mehmet arı

  her obezite hastası gibi ben de bu durumdan psikolojik açıdan öçok mutsuzdum. ve uzun dönem boyunca kilo vermeye çalıştım. çok çabaladım ve gerekli miktardaki kiloyu verdim. sonrasında farklı problemler çıkmaya başladı. bu kez de vücudum çok şekilsiz ve görmeye tahammül edemeyeceğim bir görüntüye ulaştı. sarkmalar kıyafetlerle bile kapatamayacağım sarkmalar. bu sırada internette gördüğüm üzere erdem bey e başvurdum. ve sonrasında erdem beyin tıpkı diğer hastaları gibi inanın ki hayatım güzelleşti. istediğim forma kavuştum. erdem bey size başarılar diliyorum ve teşekkür ediyorum..

 • gülay

  doktor bey ben yıllar önce obezite sorunu ile karşılaştım ve geçtiğimiz dönemlerde vermem gereken kiloları vermiş bulunmaktayım.artık vücudum daha şekilli olsun istiyuorum. bunun için de vücut şekillendirme yaptırmak istiyorum. bu operasyon sonrasında herhangi bir belirgin ve derin iz kalma problemi oluşabilir mi ?

 • asude

  obezite sonrasında karın bölgemde sarkma ve gevşek yapılar oluştur. bunun için obezite sonrası vücut şekillendirme mi doğru olur, karın germe ameliyatı mı doğru olur. ya da ikisi kombine şekilde yapılabilir mi acaba? bilgilemdirme yapabilir misiniz erdem bey?

 • ayfer

  merhaba. obezite sonrası vücudumda deformasyonlar ve sarkmalar meydana geldi. obezite sonrası vücut şekillendirme ameliyatı olmak istiyorum. ancak belli bölgelerde bu tür sorunlar var. direkt bölgesel olark vücut şekillendirme yapılabilir mi?

 • şevket

  obezite amliyatına dair genel anlamda bilgilendirme yapabilir misiniz acaba? Genel olarak fiyatları, iyileşme dönemi, farklı hastalıkların tetkikleri, ameliyat süresi gibi konular hakkında bilgi verebilir misiniz erdem bey?

 • melike

  merhana. Obezite sorunum var. Fakat aynı zmanda şeker hastasıyım. Fazla kilolarımdan kurtulsam da obezite için estetik opersyon beni korkutuyor. Şeker hastası olmam bu ameliyat için bir sorun oluşturur mu?

 • melis

  öncelikle obezite günümüzde çok karşılaştığımız bir sorun. Estetik operasyonlar sonucunda tekrardan obezite olmam düşüncesi yanlış bir düşünce olup her bireyin operasyon öncesi veya sonrasında sağlıklı beslenme ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeliler. Obezite ile çok savaşmış birisi olarak genel anlamda hayatınızdan düzeni eksik etmeyin diyebilirim.

 • ertan

  merhaba obezite sorunu ile karşı karşıyayım. Fakat nereden başlayacağımı bilemiyorum. Bu sürece bir hekimle devam etmek istiyorum. etrafımdan ve internet üzerindeki yorumlardan gördüğüm üzere erdem beyin bu süreçte benim için en iyisi olacağına karar verdim ve en kısa zamanda kliniğinize gelmeyi planlıyorum.

 • meltem kartal

  merhaba. ben vücut şekillendirme için erdem beye gittim. ve bu sorundan muzdarip kişilerin de anlayacağı üzere psikolojik yönden de oldukça çökmüş durumdaydım. fakat erdem bey hastayı her zaman öncelikli kabul eden bir hekim. benim kafam bir soru bile bırakmadı ve cesaretim yerine geldi. işini başarıyla yapan ve hakkıyla çalışan bir hekim. teşekkür ediyorum size erdem bey

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Meltem hanım her zaman siz ve diğer hastalarımıza hizmet vermek ve sizleri utlu görmek bizi çok mutlu etmiştir. vücut estetiği, göğüs estetiği ve karın germe gibi ameliyatlar dada diğer ameliyatlarda da sizleri gerçekten iyi bilgilendirmek ve sonucları hakkında reel bilgiler vermek gerekiyor. Bu hususu sizde belirtmişsiniz zaten. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

 • özge burhan

  obezite sonrasında vücudumun temel bölgelerinde asla görmek istemediğim şekilde sarkmalar meydana geldi. artık obez olmamama rağmen hala 2 beden büyük kıyafetler giyiyorum. çünkü sarmaları başka türlü saklayamıyorum. bunun için de vücut şekillendirme ameliyatı olmayı çok istiyorum. erdem beyi de yaptığı çalışmalardan ve çevremden çok duydum. en kısa zamanda ameliyat için görüşmeye gideceğim

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Özge hanım vücut estetiği hususundaki güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Memnuniyetiniz ayrıca beni çok mutlu etti.

 • pınar

  merhaba. 5 yıl kadar önce vücut şekillendirme, liposuction gibi ameliyatlar geçirdim. şuan normal kiloma kavuştum fakat birtakım izler kaldı. bu izler beni çok mutsuz ediyor. tekrar vücut şekillendirme ile bu izlerin gitme şansı var mı acaba?

 • sevim

  merhaba oğlum henüz 20 yaşında fakat obezite ile karşı karşıya. belli bir kiloya düşmesi için çalışmalara başladık. sizin kliniğinize gelip durum hakkında genel bir görüşmek istiyoruz. ama bir sorum olacak oğlumun en büyük korkusu ameliyat ve vücut şekillendirmeden sonra vücutta büyük izler kalma gibi sorunlar oluşacak mı veya bu izler giderilebilir mi ?

Bir cevap yazın