Memedeki Sarkıklık Nasıl Giderilir?

memede sarkıklık_4Meme sarkıklığı kadınların günümüzde ciddi problemlerinden bir tanesidir. Bunun nedeni kilo alıp vermeye bağlı olarak memelerde dokunun artması veya azalması ile meme sarkıklığı ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanında süt vermede memede sarkıklığın önemli etmenlerinden bir tanesidir.


Özellikle süt verme dönemi bittikten sonra bazı kadınlarda atrofi dediğimiz meme dokusunun çok küçülmesi, memenin içinin boşalması ve meme dokusunun geniş kalması dokusunun az kalması ile aşağıya doğru yer değiştirmesi görülebilmektedir.


Bu gibi durumlarda yapabildiğimiz işlemlerden bir tanesi memenin toparlanması ve dikleştirilmesi ameliyatıdır.

memedeki sarkıklıkEğer bir hanım meme dokusunun yeterli olduğuna inanıyorsa ve meme büyüklüğünün yeterli olduğunu düşünüyorsa o zaman biz herhangi dışarıdan ek bir protez ihtiyacı olmadan meme dikleştirme ameliyatı yapabilmekteyiz.

Meme dikleştirme memenin ucundan yapılabildiği gibi memenin ucundan aşağıya doğru küçük bir kesiyle gerçekleştirilebilmektedir.

Meme ucundan aşağıya doğru yapılan ameliyatlarla daha dik, daha diri ve estetik olarak daha güzel görünen bir göğüs ortaya konulabilmektedir. Meme dokusu yetersiz ise O zaman silikon implantlar devreye girmektedir. Günümüzde teknolojisi geliştirilmiş silikon implantlar ile ömür boyu kalıcı bir onarım elde edebilmekteyiz.

Meme dikleştirme ameliyatlarında özellikle anatomik dediğimiz damla şekilli silikonlar kullanılabildiği gibi yuvarlak silikonlarda kullanılabilmektedir.

Memenin arka kısmına silikon yerleştirildikten sonra aşağıya doğru yer değiştirmiş ve sarkmış olan meme dokusu yukarıya doğru kaldırılarak bu silikonun üzerinde toparlanır ve dik bir göğüs görüntüsü ortaya çıkarılır.

İki şekilde silikon ameliyatlarında dikleştirme yapılabilmektedir.

memede sarkıklık_5Birincisi silikonun kendisinin sağladığı dikleştirme, ikincisi ise eğer çok fazla sarkıklık var ise bir miktar deri çıkarılarak ortaya çıkan dikleştirme olarak görmekteyiz. Meme dikleştirme ameliyatları ortalama olarak bir buçukla üç saat arasında süren genel anestezi ile gerçekleştirilen ameliyatlardır.

Bu ameliyatlardan sonra aynı gün içinde veya ertesi gün hasta evine gönderilmekte. Ortala olarak üç ile dört günlük istirahattan sonra aktif sosyal yaşama devam edilebilmektedir. Cinsel yaşama dönüş ise on beş ile yirmi gün arasında olabilmektedir.

Hastanın araba kullanması ve bunun gibi sosyal aktivitelere dönüş zamanı da ortalama olarak on günde gerçekleşebilmektedir. Ameliyatlardan sonra ciddi bir ağrı ortaya çıkmamakta. Hastanın konforunu bozacak düzeyde bir problem veya komplikasyon oluşmamaktadır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın