Meme Silikonları Kanser Yapar mı? Değiştirilmesi Gerekir mi?

meme silikonları kanser yaparmı_4Evet, silikonlar 1960 yılında dünyada ortaya çıkmış olup çok uzun yıllardır 60 sene gibi uzun yıllardır kullanılmakta olan önemli estetik materyallerden bir tanesidir.


Özellikle kanser sonrası onarımı ameliyatlarında da kullanabildiğimiz bu meme silikonları vücudunda en zararsız ve inert olarak kabul edilebilen malzemelerden bir tanesidir.


Meme silikonlarının farklı şekilde ve yapıda olanları mevcuttur.

meme silikonları kanser yaparmıBu şekilde ve yapıda olanların vücuda hangisinin en iyi oturabileceği, kişinin vücudunda en iyi hangisinin görülebileceği hekim ve hastanın ortak değerlendirilmesi ile mümkün olmaktadır.

Hekimin ciddi tecrübesi ile birlikte, hastanın da istekleri birbiriyle örtüştüğü takdirde çok başarılı sonuçların alınabildiği meme büyütme ameliyatlatları özellikle hastaların yüzünü ciddi oranda güldürebilmektedir.

8 10 yıl öncesinde yerleştirilmiş olan eski kuşak silikonların 8 10 yıllık ömrü mevcuttu. Ancak 10 yıldan beri yeni kuşak silikonlar ve içindeki jelin akışkanlığının azaltılması ile birlikte bu silikonların dış çeperi zarar görse bile vücudun içinde atmama özelliğinden dolayı bu silikonların ömür boyu kullanılabileceği artık söylenmektedir ve bunun üretici firmaları tarafından otuz yıl kırk yıl gibi bu silikonların kullanabileceği belirtilmektedir.

Bizim hastalarımıza önerimiz şu şekilde olmaktadır;

meme silikonları kanser yaparmı_5on yıllık bir süre zarfında özellikle hastaların 30 yaşın altında olan hastalar için 40 yaşına kadar olan dönemde bu göğüslerinin senelik olarak ultrason ile takibi, kırk yaşından sonra da ultrasonda gerekiyorsa mamografi ile takibiyle silikonun çeperlerinin devamlılığının bozulmamış olduğunun görülmesi ile birlikte ömür boyu kullanabileceklerini belirtmekteyiz.

Bu şekilde takip altında olan memelerde ve bayanlarda meme silikonlarının vücuda hiçbir zarar vermeyeceği rahatlıkla söylenebilir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın