Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Meme Ucu Çürümesi ve Benzeri Komplikasyonlar Olur mu?

meme küçültme ameliyatı_4Meme küçültme ameliyatından sonra meme ucu çürümesi gerçekten istenmeyen komplikasyonların başında gelmektedir.

Meme ucu çürümesi, meme ucuna gelen kan damarlarının, kan dolaşımının bir şekil bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bu bozukluk ameliyat tekniklerine bağlı olabileceği gibi ameliyat esnasında karşımıza gelen bazı durumlardan da kaynaklanmaktadır.


Bunun dışında meme ucunun çok aşağıda konumlanması ve bu meme ucunun yukarıya kaldırılması ile bu bölgedeki katlantıların oluşmasıyla meme ucuna gelen kan dolaşımının azalması sonucu ortaya çıkmaktadır.


Tabii ki bu durumların ortaya çıkması dünyanın sonu değildir.

meme ucu çürümesiBunların tedavisi mümkündür. Ancak biraz uzun sürmektedir. Ameliyatta ehli olan ve uzun yıllardır bu ameliyatı yapan hekimler de meme ucu çürümesi riskleri oldukça azalmıştır ve günümüzde çok nadir olarak ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanında meme içinde kan birikmesi, meme içindeki bazı bölgelere kanın iyi gitmemesi nedeniyle de meme içinde küçük şişlikler ve sertlikler ortaya çıkabilmektedir.

meme küçültme ameliyatı_5Ameliyattan sonra özellikle sıklıkla görülebilen bu durumlarda hekimin hastayı bu konuda uyarması ve uzun dönemde bunların ortaya çıkabileceğini anlatılması gerekmektedir. Özellikle geç dönemde bir yıldan sonra bu sertliklerin çok büyük kısmının ortadan kalktığı ve normale geldiği görülebilmektedir.

Kötü olan hastalıklarla da bu sertliklerin çok kolayca ultrason ve mamografide ayrılabildiğini de söyleyebilirim.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

2 yorum

  • sedef

    merhaba hocam ben meme küçültme ameliyatı olmuştum ama sonrasında yavaş yavaş meme ucumda sıkıntılar oluştu szin yazınızı okuyunca anladım ki meme ucu çürümesi olma ihtimali çok yüksek ne yapmalıyım. Düzeltilebilr mi

Bir cevap yazın