Meme Küçültme Ameliyatı Sırasında Hasta Neler Yaşar?

meme küçültme sonrası hasta neler yaşar_4Meme küçültme ameliyatları sosyal yaşamda kadınların özellikle tercih ettiği önemli estetik ameliyatlardan ve fonksiyonel ameliyatlardan bir tanesidir.

Özellikle iri göğüslü bayanlarda göğüslerin ağırlığına bağlı olarak sırt ve boyun ağrılarının ortaya çıkması, bunun dışında sütyenlerin özellikle çekmesine bağlı olarak omuz bölgesinde çökme ve olukların ortaya çıkması, meme altında terlemeye bağlı olarak kötü kokuların oluşması, burada egzamadan oluşması, deri rahatsızlıklarının meydana geldiğini izlemekteyiz.

Bunun yanında elbise seçiminde üstü ve alt bedenin birbirine uygun olmaması ve kadınların günlük yaşamda denizde saunada zorluk yaşamaları da meme küçültme ameliyatının özellikle zorunlu kılan nedenlerden bir tanesidir.


Meme küçültme ameliyatlarından ölünce basit kan tahlilleri yapılır ve daha sonrasında genel anestezi altında hastamız ameliyata alınır. Ameliyat süresi ortalama iki ile dört saattir memenin büyüklüğüne göre bu süre 2 saat ile 4 saat arasında değişebilmektedir.


Meme küçültme ameliyatlarından hemen sonrasında ciddi bir ağrı ortaya çıkmaz.

meme küçültmede hasta neler yaşarBasit ağrı kesicilerle dinebilen yaklaşık 12 24 saatte ortadan kalkan bir ağrı meydana gelebilir. Ancak genellikle bu ameliyatı olan bayanların bize bahsettiği çok uzun süreli olmayan çok basit ağrıların ortaya çıktığıdır.

Ameliyattan sonra ortalama iyileşme süreci 2 ile 4 gündür. Bu sürenin sonunda günlük yaşamı aktif olarak katılabilir. Meme küçültme ameliyatı geçiren bireylerin cinsel hayata dönüş süresi 15 ile 20 gün arasında değişebilmektedir.

Bundan sonrasında normal aile yaşamına geçilebilmektedir. Ameliyattan sonra süt verme durumunda çok fazla değişiklik olmadığını izlemekteyiz.

Ameliyattan evvel süt vermiş bayanların çok büyük kısmında tekrar süt verme olayının gerçekleştiğini izlemekteyiz.

meme küçültm sonrası hasta neler yaşar_5Ameliyattan sonra ortalama olarak 2 ile 3 haftalık bir dönemde sporcu sütyeni kullanmasını önermekteyiz.

Sporcu sütyeni kullanımı memenin daha yukarıda tutulması, ödemin daha hızlı geçmesi ve özellikle toparlanma döneminde sıkı bir şekilde orada muhafaza edilmesi için tavsiye edilmektedir. Hastalarımız ameliyattan sonra çok kısa bir süre içinde aktif günlük yaşamına dönebilmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın