Meme Kanseri Sonrası Göğüs Estetiğinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

meme kanseri sonrası_4Gelişen teknoloji ile birlikte artık meme onarımlarında yapılamayacak hiçbir şey mümkün değil. Her şeyi yapabiliyoruz.

Vücudumuzdan, başka bir bölgeden doku alıyoruz, meme bölgesinde taşıyoruz. Bu konuda en sık kullandığımız yerde karın bölgesi.

Karın bölgesindeki deriyi ve deri altındaki yağ dokusunu frep dediğimiz bir yöntemle yani o bölgenin kan dolaşımı ile birlikte meme bölgesine getirilmesi ve orada onun yaşamanın sağlanması.

O dokuya da meme şeklinde verdiğimiz zaman kaybettiği memeye orijinal birebir kavuşabiliyor.

Tabii bunlar bittikten sonra karşı memeye de gerekiyorsa düzeltme yapılıyor simetrik iki meme elde etmek için ve meme ucu muz yapılıyor, meme başının etrafındaki koyu alan yapılıyor ve tamamıyla dört dörtlük meme onarımı yapma şansına sahip oluyoruz.


Şimdi burada temel iki yöntem var.


Kişinin kendi vücudundan alınan dokularla yapılan yöntemler,

Dışarıdan silikonla yapılan öncelikli olarak balonla derinin genişletilmesi ve daha sonra o genişleyen balonun çıkarılarak yerine kalıcı silikonun yerleştirilmesiyle iki aşamalı meme rekonstrüksiyonu dediğimiz yöntemin uygulanması.

Birbirinin üstünlükleri, avantajları ve dezavantajları mevcut ama her hastaya her ameliyat yapılamıyor. Bunun sebebi şu: Hastaların kanserden dolayı ikincil olarak görmesi gereken işlemler.

Özellikle radyoterapi bu balon olayını, balonla şişirme olayını çok ciddi düzeyde engelliyor. Bu radyoterapi gören hastalarımız kendi vücudundan yapılan memelerle daha güvenli ve daha sağlıklı bir memeye kavuşuyorlar.

Radyoterapi alınmayan hastalarda da daha basit bir süreç olması açısından balon ile oradaki derinin genişletilmesi sonrasında kalıcı silikon ile değiştirilmesi iki seansta bir ameliyatla çok güzel memelere sahip olabiliyor hastalarımız.

Buradaki temel şey hastalarımızın isteği.

meme kanseri sonrası_5Bu konuda kesinlikle hastalarımız çekilmesinler. Çünkü yapılacak onarım işlemini kesinlikle kanserle bir alakası yok.

Kanseri yeniden yeşertmesi, onu yeniden ortaya çıkarması mümkün değil. Tedavisi tamamlanmış bir süreçte tedaviyi gizlemesi de mümkün değil. İyi bir ekip tarafından kontrol altında tutulan hastada tedavi rekonstrüksiyonla sonuca ulaşmış oluyor.

Yapılan meme kanseri alınması şu anda dünyada kabul edilen sistemde yeterli değil. Memenin yerine konulması da gerekli.

Çünkü kişi sosyal hayatına devam ediyor. Kadınlık simgelerinden en önemlilerinden bir tanesi olan memenin, kişinin ruhi olarak ve sosyal güven olarak kendine gelmesi için yeniden o mememin o kişiye kavuşturulması gerekiyor.

Bu açıdan bu işte tecrübeli gerçekten bu işi bilen plastik cerrahlara başvurulduğu takdirde hastalarımıza kendisine uygun yöntemler kullanılarak göndermemi oluşturulabilir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın