Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir? En Güvenli Yöntem Hangisidir?

meme büyütme yöntemleri_4Meme büyütme yöntemleri 2 ana başlıkta tarif edilebilir. Bunlardan bir tanesi doğal olan yöntemler ki vücuttan alınan dokularla memelerin büyümesi. Diğer yöntemler de dışarıdan vücuda yerleştirilen bir cisimle memenin büyümesinin sağlanmasını.

Dünyada en çok tercih edilen yöntemler dışarıdan meme silikonları ile memelerin büyütülmesidir. Bu silikonlar en eski geçmişe sahip olan ve en güvenilir yöntemlerden bir tanesidir.

Ancak tabii ki meme silikonlarının da kendi içinde çeşitleri büyüklükleri ve içine yerleştirilen materyal itibariyle farklılıkları olabilmektedir.


Meme büyütme ameliyatlarının meme silikonları haricindeki diğer bir dışarıdan vücuda yerleştirmek yöntemiyle olan metotlarından bir tanesi de dışarıdan enjekte edilen dolgu malzemesidir.


Bunlar özellikle gelişmiş ülkedelerde tavsiye edilmemektedirler.

meme büyütme yöntemleriMemenin içinde yabancı bir malzemenin enjekte edilmesi memeden kendi gözenekli dokusu nedeniyle geri çıkarmanın mümkün olmasını sağlamaktadır. Bu da hastayı ciddi riskleri sokabilmektedir.

Özellikle dolgu malzemeleri ile memelerin büyümesi gelişmiş dünyanın Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerinde buranın sağlık örgütleri tarafından kabul edilmeyen yöntemlerdir.

Kendi vücudundan alarak meme büyütme sistemleri kendi vücudunun yağlarının alınıp memeye enjekte edilmesiyle yapılabilmektedir.

meme büyütme yöntemleri_5Ancak bu enjeksiyonlarda meme dokusunun bizzat içine değil de memenin üstüne, deri altına, kas altına, memenin arkasındaki kasın üzerine şeklinde yapılması daha sağlıklı sonuçlar vermekte ve ileride bu enjeksiyondan kaynaklanabilecek istenmeyen olayların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Bunda dolayı yapılacak meme büyütme yönteminin seçimi, hasta ve hekimin karşılıklı bir mutabakatıyla karar verilecek bir teknik olup, özellikleri üzerinde uzun uzun konuşulması gereken konulardan bir tanesidir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın