Liposuction Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

liposuction nerelere uygulanır_4Liposuction vücudumuzda yağ olan bölgelere uygulanan bir tekniktir. Özellikle vücudumuzda kadın erkek olarak farklı bölgelerde yağ birikimleri olduğunu görmekteyiz.

Kadınlarda basen bölgesi, karın bölgesi, kol altı bölgelerinde ve özellikle bacak etraflarında çok miktarda yağ birikebilmesine rağmen atletik yapıya sahip olan erkeklerde daha çok bel bölgesinde jinekomasti dediğimiz göğüs bölgesinde birikmekle birlikte karın bölgesinde de yağ birikmesi ortaya çıkabilmektedir.

Erkek ve kadında en sık uygulama yaptığımız alanlar bu bölgeler. Bunların dışında daha ekstrem uygulamalarda mümkündür.


Gıdı bölgesi dediğimiz hemen çenemizin altındaki bölge veya ayak bileği çevresindeki bölgeye uygulama veya özellikle dizlerimizin iç yüzeyinde bir topaklanma olduğu durumlarda bu bölgelere liposuction uygulanabilmektedir.


Vaser liposuctionda vücut harmonisini bozmamaya dikkat etmek gerekir.

liposuction hangi bölgelere uygulanırLiposuction uygulamalarında yapılacak işlemin vücudun harmonisini bozmadan veya ekstra bir çukurlaşmaya yol açmadan yapılması gerekmektedir.

Özellikle sık olarak gördüğümüz bir hata liposuction yapılan bölgelerin çok yüzeysel dediğimiz deri altındaki o kalması gereken yağ dokusunun dışarıya alınması ile çukurlaşmalar ortaya çıkması ve ondülans dediğimiz dalgalanma dediğimiz görüntülerin ortaya çıkmasıdır.

Özellikle kadınlarda basen bölgesinde sık olarak rastlanan bu hadise konusunda uzmanlaşmış gerçekten işini üst düzeyde yapabilen kişiler tarafından bu durumlar ortaya çıkmamaktadır ve engellenebilmektedir.

Teknik olarak yapılan işlemlerde liopsuctionda günümüzde çok değişik sitemler ortaya konulmuştur. Özellikle lazer lipo denilen veya ultrasonik liposuction denilen işlemlerle liposuctiona daha ileri bir düzel kazandırılabilmektedir.

Yapılan işlemin asılı içerideki yağ hücrelerinin dışarıya alınması işlemidir.

liposuction nerelere uygulanır_5Lazer lipoda bu işlem lazer hücreleriyle yağların bir miktar parçalanması ultrasonik liposuctionda ise ultrason dalgalarıyla bu işlemin yapılmakta olmasıdır.

Ancak bu yöntemlerin birbirine üstünlüğü bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve bu yöntemlerin hepsi aynı amaca hizmet etmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın