Liposuction operasyonu sonrası vücutta iz kalır mı?

Liposuction operasyonu derinizde açtığımız üç milimetrelik deliklerden kanül adını verdiğimiz özel enstrümanlarla yapılmaktadır.

liposuction operasyonu_4Bu enstrümanlar özel olarak imal edilmiş ve tıbbi amaçlı kullanılan enstrümanlardır. Normal olarak dışarıdan herhangi bir şeyle liposuction yapmak mümkün değildir.

Liposuctiondaki amacımız vücudunuzda herhangi bir iz oluşturmadan deri altındaki yağların uzaklaştırılması.


Bu yağlarda uzun zamanda biriken yağlar ve açlıkla yok olabilen yağlar.


Liposuctionla birlikte vücudun görünmeyen bölgelerinde üç milimetrelik delikler açıyoruz.

Özellikle katlantı yerlerine getiriliyor bu delikler ve bu deliklerden girilerek yağ hücreleri dışarıya alınıyor. Bu üç milimetrelik bölgeler gayet iyi bir şekilde iyileşmekte ve iz ortaya çıkması mümkün olmamaktadır.

Ancak uygun şekilde yapılmayan ve uygun kişilerce yapılmayan liposuction da ondilasyon adını verdiğimiz deri altından fazla miktarda yağın çekilmesi ile o bölgede çukurlaşmalar ortaya çıkabilir ve bu çukurlaşmaların düzeltilmesi çok zordur.

Çok değişik teknikler uygulanması gereklidir ve uzun süreli işlemlere sebep olmaktadır. Bu yüzden gerçekten ehil ellerde yapılması gereken çok hassas ince bir işlemdir liposuction işlemi.

Bu açıdan bakıldığında liposuction deride bir iz bırakmamakla birlikte vücutta oluşabilecek dalgalanmalar hastaları çok daha fazla mutsuz edebilmektedir.

Bundan dolayı liposuction yaptırırken yaptırılan kişinin özellikleri ve özellikle plastik cerrah olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Liposuctiondan sonra ciddi bir korse uygulama dönemi vardır.

liposuction operasyonu_5Bu korse uygulaması uygun şekilde yapılmadığında istenmeyene şekilde de vücutta şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

Dediğim gibi liposuction ile deri altındaki yağ dokuları uzaklaştırılır ve derinini altında bir boşluk ortaya çıkar bu boşluğun kaybolması için dışarıdan baskılı bir korse giydirilmelidir.

Özellikle basen bölgesine, karın bölgesine, göğüs bölgesine uygulanan liposuctionlardan sonra yaklaşık altı sekiz haftalık bir korse dönemi geçirmemiz gerekiyor ki bu bölgedeki gevşeklilerin sıkılaşması ve derinin altına yapışması için bu dönemi geçirmemiz gerekiyor.

Liposuction deride iz bırakmayan bir yöntemdir. Ancak uygun yapılmadığı koşullarda lipsuctionla çok mutsuz olabileceği sorunlarla karşılaşmak mümkündür.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın