[Toplam: 20 Ortalama: 5]
liposakşın

İçindekiler

Liposuction (liposakşın) Nedir?

Liposuction (liposakşın) yağ aldırma ameliyatı vücutta yer edinmiş yağ kütlelerinin parçalanıp vakumlanarak alınmasına yardımcı olmaktadır.Kilo veren veya aşırı kilolu kişilerin asla kurtulamayacağı türden inatçı bir yağ tabakası vücutlarına yayılmıştır. Bir kişi ne kadar çaba harcarsa harcasın bu yağ kütlesinin parçalanabilmesi oldukça zorlu olmaktadır. Diyet ve spor ile kilo vermek ve hayallerindeki zayıf görüntüye sahip olmak isteyen kişi bu inatçı yağ kütlesi sebebiyle diyetinin başarısızlıkla sonuçlandığını düşünerek diyeti ve sporu yarım bırakmaktadır. Bu terim özellikle son yıllarda dilden düşmeyen yağ aldırmak isteyen kişilere önerilen ilk uygulamalardan biri haline gelmiştir. Öyle ki liposakşın uygulaması sadece kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da oldukça tercih edilmekte olan bir uygulamadır. Burun ameliyatı başta olmak üzere erkekler tarafından en çok tercih edilen ikinci estetik ameliyatı olma özelliği taşımaktadır. Popüler olan bu işlem hakkında pek çok yanlış bilgi halka aşılanmış bulunmaktadır. Liposakşın işlemi ile ilgili yeterli araştırmaya sahip olmayan aşırı kilolu insanlar liposakşın işlemi ile aşırı kilolarından kurtulacaklarını düşünmektedir. Oysaki Bu durum tamamen bir yanılgıdan ibarettir. Liposuction işlemi kilo verdirmek amacıyla yapılmamaktadır. Bu işlemde ki asıl amaç yer edinmiş ya kütlelerinden hastayı arındırmaktır. Liposuction bir obezite tedavisi değildir. İşlemi sonrasında hasta birden on 15 kilo üzeri kilo vermemektedir. Liposuction işleminin asıl ortaya çıkmasının sebebi durmaksızın diyet yapan kişilerin veya spor ile kilo vermeye çalışan kişilerin bir türlü kurtulamadığı; vücudunu istila etmiş yağların hastaların vücudunda ayrılarak; hastalara hak ettiği ve sahip olmak istediği görünüme kavuşması amacıyla geliştirilmiştir. Diğer yanlış bilgilerden biri de ameliyatın herkese uygulanabilir olduğu düşüncesidir. Kilo verdirme amacı ile yapılmayan Liposuction işlemi hastaya uygulamaya açık olması için hastanın sahip olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Sahip olunması gereken bu özellikler işlemin amacını net bir şekilde ifade etmektedir. İşlemin uygulanması için hastanın ideal kilosuna yakın bir kiloya sahip olması gerekmektedir. İdeal kilosuna yakın bir kiloda olan ve vücudunda inatçı yağ kütlesi barındıran bir hasta için birebir uygulama sağlanan bu ameliyat öncesi hastanın yağ kütlesine bir sıvı enjekte edilmektedir. Enjekte edilen sıvı sonra bir bekleyişin ardından yağlar sıvılaştığında ameliyat başlamakta ve negatif basınçlı bir sistem olan vakum ile yağların emilmesi sağlanmakta; emilen yağlar kanül desteği ile dışarı atılmaktadır. Böylelikle hastanın vücudunda gerek metabolizma yapısı sebebiyle oluşan aşırı kiloların vücutta yer edinmesi ile oluşan inatçı yağlardan kurtulması sağlanmaktadır. Liposakşın işlemi, bazı durumlarda aşırı kilolu bireylere de yardım amacıyla yapılabilmektedir.

Liposuction Uygulamasında Hangi Yöntemler Bulunmaktadır?

Bu uygulamanın yapılması için tercih edilen en uygun yöntem çok yaş veya tümescent tekniktir. Bu tekniklere ek olarak Liposuction uygulaması kuru teknik ve yaş teknik olarak farklı 4 teknik halinde yapılabilmektedir.

Sık kullanılan çok yaş ve tümescent teknikte vücut içerisine çeşitli ilaç ve sıvı aktarımı yapılarak ameliyat sırasında oluşabilecek ağrı ve kanama gibi durumların oluşmaması sağlanmaktadır.

Verilen sıvı sayesinde sıvılaşan yağ kütleleri vücuttan daha kolay alınabilmektedir. Kuru tekniğin aksine kullanılan bu yöntemlerde hasta daha az etki hissetmektedir.

Liposuction Uygulaması Tek Çeşit Midir?

İlerleyen tıpta tedavi seçenekleri çoklu şekillenmekte ve hasta kendisi için en uygun olan tedaviyi seçebilme imkanına sahip olmaktadır. Bu prensip yağ aldırma ameliyatı olan liposakşın için geçerlidir.

Yağ aldırma operasyonu olan Liposuction birden fazla uygulama yöntemine sahiptir. Geliştirilen bu yöntemler özelliklerine göre daha ağrısız, risk oranı az, liposuction sonrası oluşabilecek komplikasyonların az olduğu ve daha sıkı görünüm imkanı sağlanması gibi detayları barındırmaktadır.

Bu farklı yöntemlerin tek bir ortak noktası bulunmaktadır. Bütün yöntemler kanül adı verilen ince tüpün kullanılması ile sağlanmaktadır.

Liposakşın türleri arasında hastaların en çok tercih ettiği ve başarı oranı yüksekliği bakımından en sağlam verim sağlayanı Lazer Liposuction’dur. Lazer Liposuction işleminden sonra en çok tercih edilenler arasında Smart Lipo vardır.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Gerçekleşmektedir?

Liposakşın ameliyatı hastanın istediği bölgelerin işaretlenmesi ve bu bölgelerin lokal anestezi ile uyuşturulması ile başlamaktadır. Bu ameliyat sırasında yapılan lokal anestezi sayesinde hasta ameliyatın seyrini herhangi bir ağrı hissetmeden kontrol edip izleyebilmektedir. Vücuttan ayrılması planlanan yağ kütlesi oranı fazla ise lokal anestezi yerine hastane, hastasına yatış ön görerek genel anestezi işlemi uygulamaktadır. Hastanın ameliyat sırasında rahat olabilmesi için hastaya bir takım yatıştırıcı verilmektedir. Sıklıkla verilen yatıştırıcı sadece lokal anestezi tercih eden hastalar için geçerli olmaktadır. Bu küçük kesikler içerisine yerleştirilen uzun ince borular ile ameliyat işlemi başlatılır. Yumuşamış veya sıvılaşmış yağ kütleleri vücuttan vakumlanarak kanüller adı verilen tüp yardımıyla vücuttan atılır. Liposuction sonrası oluşabilecek sarkmaların, şişliklerin önlenmesi ve sıvı toplanmasının önlenmesi için özel korse kullanılmaktadır.Ameliyatın uzunluğu vücuttan atılacak yağ kütlesinin fazlalığına göre uzayıp kısalmaktadır. Genel olarak süren bir ameliyatın uzunluğu 5 saati bulurken kısa bir liposakşın ameliyatı 45 dakika gibi az bir sürede sınırlandırılmaktadır. Ameliyat sırasında hastanın tercih ettiği işaretlenen bölgelere küçük kesikler açılmaktadır.

Liposakşın Fiyatları

Liposakşın fiyatları, ameliyatın yapıldığı ortama, cerrahinin seviyesine, cerrahınızın uygun gördüğü şekildeki ameliyat ortamına ve tabii ki doktorunuza bağlıdır.

Liposuction Ameliyatı Riskli Midir?

Tıp alanında yapılan en kolay cerrahi ameliyat bile çeşitli riskler içermektedir. Bu yüzden liposuction yaptırmak isteyen kişilerin risksiz ameliyat algısını kenara bırakmaları gerekmektedir. Bu riskler her hastanın başına gelecek diye bir şart yoktur. Kimi hastalar liposuction sonrası oluşabilecek herhangi bir komplikasyonu yaşamazken kimisi bundan ötürü sıkıntı çekebilmektedir. Hastanın ameliyat öncesi doktoru ile oluşabilecek riskleri konuşması gerekmektedir fakat yine de liposuction ameliyatı az komplike riski taşıyan ameliyatlardandır. Bu ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar iki farklı açıdan incelenmektedir. Erken dönem ve geç dönem olarak ayrılan bu komplikasyonlar büyük zarar getirmeyecek türdedir. Erken dönem komplikasyonları; seroma, morluk ve şişlik, enfeksiyon, alerjik reaksiyon, kanama ve uygulanan alanda oluşabilecek uyuşma hissidir.Morluk ve şişlikler: Her ameliyat sonrası insan vücudu hassas olduğundan morluk ve şişlikler görülebilmektedir. Fakat burada risk oluşturan durum gözlenen morluk ve şişliğin aşırı miktarda olmasıdır. Seroma riskinin önlenmesi için kullanılan özel korse aynı zamanda ameliyat sonrası morluk ve şişlik oluşumunu engellemesi ile de bilinmektedir.
Seroma: Bu durumda hastaya liposakşın işleminin uygulandığı bölgede sıvı birikmesi oluşmaktadır. Bu sıvı birikmesinin boşaltılması için hasta ek bir işlem geçirmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için hastaların ameliyat sonrası özel korseleri kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu risk hemen hemen bütün ameliyat türlerinde bulunmaktadır. Fakat hastanın hassasiyetine veya işlemin uygulandığı ortamın steril olmasına bağlı olarak bu riske hastalarda oldukça nadir rastlanılır. Liposakşın işlemi sonrası hastaya verilen antibiyotik hastayı enfeksiyondan koruma amacı gütmektedir. Ameliyat sonrası bölgede oluşan enfeksiyona işaret eden durumlarda hastanın doktorunu araması gerekmektedir.
Alerjik reaksiyon: Bu risk seroma gibi ek tedavi gerektiren ciddi bir komplikasyondur. Nadiren hastaların ameliyat sırasında kullanılan dikiş metaryeli gibi araş gereçlere reaksiyon verdiği görülmüştür. Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlara verilen reaksiyon malzemelere verilene göre daha ciddi sayılmaktadır. Bu gibi durumlarda hastanın doktoruna başvurması şarttır. Uygulama sonrası bölgede oluşan uyuşma hissi: Liposakşın ameliyatı sonrası değişen doku yapısından ötürü vücutta o bölgede his kaybı olabilmektedir. Bu his kaybı tam biçimde nadir olarak görülür. Hastanın böyle durumlarda doktoruna başvurması gerekmektedir. Oluşan his kaybının tamamen geçmemesi nadir olan bir durumdur.
Geç dönem de oluşabilecek sıkıntılar: Anestezi, tatminkar etmeyen sonuç, yağ embolisi ve düzensizliklerdir.
Kanama: Gelişen Liposuction yöntemleri ile bu durum oldukça azaltılmıştır.
Tatminkar etmeyen sonuç: Bu durum tamamen hastanın ameliyat sonrasında kendine baktığında arzu ettiği görüntüye sahip olamadığını görmesi ile başlamakta ve ekstra bir liposuction ameliyatı daha istemesiyle sonuçlanmaktadır.
Yağ embolisi: Oluşabilecek en tehlikeli komplikasyon olabilme riski taşımaktadır. Yaşandığı takdirde can kaybına sebebiyet verebilecek derecede olan bu komplikasyon hastanın hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu komplikasyonda bacakta oluşan ağrı ve şişme sonucu pıhtılar yerlerinden ayrılarak kan dolaşımı ile başlamaktadır. Pıhtılar akciğere vardığında hastanın ölümüne sebebiyet verebilmektedir. Ölümcül sonuçlar doğurabilen bu duruma sık sık rastlamak mümkün değildir.
Düzensizlik: Bu durum tamamen ameliyat sonrası vücutta oluşan estetik olmayan görüntü ile bağlantılıdır. Liposakşın ameliyatı sırasında hastanın bir bölgesinden fazla veya az alınan yağ kütlesinin alımından sonra oluşan çıkıntılı ve çukurlu görüntü temellidir. Şişlik geçtikçe azalmayan çukur veya çıkıntılı görünümün düzelmesi 6. aydan sonra yapılır. Bazı durumlarda ise hastanın ameliyat sonrasında alınan yağ kütlelerine bağlı olarak vücut derisinde sarkma görülmekte ve bu görüntü düzensiz veya estetik olmayan hava katmaktadır. Bunun önlenmesi veya azaltılması lazer liposuction ile sağlanırken, diğer liposakşın yöntemlerin de ek olarak yapılan germe ameliyatı ile halledilmektedir. Diğer görülen komplikasyonlar ise; karın duvarının delinmesi, deri kaybı, ve deri yüzeyinde dalgalanmadır. Bu komplikasyonlardan hastaların en sık rastladığı dalgalanma durumudur. Bir takım masaj teknikleri ile giderilmektedir. Karın duvarının delinmesi durumu özellikle çok doğum yapmış ve fıtıklı hastalarda rastlanılmaktadır.Bu durum liposuction ameliyatı öncesinde doktor tarafından bilgilendirilme ile önlenmektedir. Deri kaybı durumu ise nadir rastlanılan liposakşın komplikasyonlarındandır. Özellikle aşırı sigara kullanan hastalara uygulanan boyun bölgesine uygulanan liposakşın işleminde rastlanılmaktadır. Hastanın sigarayı azaltması ile giderilmektedir.

Liposakşın Ameliyatı İçin En Uygun Zaman Ne Vakittir?

Liposuction işlemi için doğru zaman çoğunlukla ayları olmaktadır. Zira işlem sonrasında vücutta belirli komplikasyonları önlemesi sebebiyle özel korse kullanılması gerekmektedir. Bu korsenin yazın kullanımı hastanın zor zamanlar yaşamasına sıcaklamasına veya bunalmasına sebebiyet verebilmektedir.

Bunalan hasta doktor onayı olmadan korseyi çıkartıp daha az korse kullanımı sebebiyle liposakşın ameliyatı sonrasında oluşan morluk ve şişlik, seroma ve toparlanamayan deri sorunuyla uğraşabilmektedir. Bunların önlenmesi adına korse kullanımı şart olduğundan korsenin yazın kullanılması zorlu olması sebebiyle liposakşın uygulaması için kış ayları oldukça uygundur.

Liposuction Ameliyatı Sırasında Veya Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

Ameliyat sırasında açılan kanüller girişlerin küçük olması sebebiyle duyulan ağrı da oldukça azdır. Fakat çok ağrı şikayeti olan bir hasta için ağrı kesici kullanımı doktor tarafından tavsiye edilebilmektedir. Genel olarak bakıldığında lokal anestezi sebebiyle hastanın ameliyat sırasında ağrı hissetmesi imkansızdır.

Liposuction Ameliyatı Kimlere Yapılabilir Ve Kimlere Yapılamaz?

Liposuction ameliyatı kilo vermek isteyen aşırı kilolu kimselere yapılmamaktadır. Bu işlem kilo verdirme ameliyatı değil, kilo vermeye çalışan kişilerin yakamadığı inatçı yağ hücrelerinin alımı veya metabolizması sebebiyle vücudunda yer edinmiş yağ kütlelerinden kurtulamayan kişilerin kurtulması için yapılmaktadır. Bu yüzden obezite ile uğraşan bireyler için liposakşın uygulaması yapılmamaktadır. Ameliyat yapılacak kişinin kilo verme amacı gütmemesi ve vücut şekillendirme zihniyetinde olması gerekmektedir. Yapılacak işlem için gerekli sağlık statüsünde olması gerekmektedir.Liposakşın ameliyatı için en gerekli kriterlerden biri ise hastanın sahip olduğu deri yapısı; derinin elastik yapısının kaybetmemiş olmasıdır. İleri yaşlarda sıkça görülen deri elastikliği kayıp olması sebebiyle bu işlemin yaşlı kimselere yapılması pek uygun değildir. Derinin ameliyat sonrası kendini toplayabilecek güçte olması gerekmektedir. 45 yaşın üstünde bulunan kişilerin deri elastikliğini kaybetme sebebiyle yeni vücut şekline alışması ve derinin toparlanması zor olacağı için liposuction ameliyatına uygun değillerdir.
Bu ameliyattan kusursuz sonuç alınması için gerekli olan kriterler arasında hastanın en az bir doğum yapmış olması, aşırı kilolu olmayan ve orta yaşlı biri olması gerekmektedir. Selilüt görünümünden uzak yağ kütlesine sahip olan hastalara uygulanması mümkündür.Hastanın ciddi kalp damar veya kan dolaşım sistemi hastalıkları olduğunda gerekli duyduğu liposakşın işlemi için onay alması gerekmektedir. Hasta ameliyatı yapacak doktora sahip olduğu alerji ve kullandığı ilaçlar hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. Bu durumda doktorun hasta için daha sağlıklı karar alması mümkün hale gelmektedir. Hastanın şeker hastalığı veya zayıf bağışıklık sistemi gibi sorunlarını doktora bildirmesi gerekmektedir. Çok hassas bir işlem olan liposuction ameliyatı bu prosedüre bağlı kalındığında sağlıklı ve kaliteli sonuç vermektedir.

Liposuction Ameliyatında Hangi Bölgelerden Yağ Alınmaktadır?

Kadınlarda bu bölgeler;

 • Kalça
 • Basen
 • Üst bacak iç ve dış kısımları
 • Karın ve bel bölgesi
 • Diz üstündeki dış ve iç bölgede oluşan yağ dokusu
 • Gıdı bölgesi
 • Kulakların alt ve ön bölgesi
 • Dizlerin iç yanları
 • Kolların arka ve ön kısımları
 • Ayak bileği dış ve iç kısmı

Diğer bölgelere göre daha fazla yağ toplayan bölgeler olduğundan sıklıkla tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadırlar. Bu işlem ile var olan bölgelerde oluşmuş yağlı kötü görünüm giderilmektedir.

Erkeklerde bu bölgeler; daha çok karın ve bel bölgesi veya göbek bölgesidir. Vücudun üst kısmı olan bel, karın, göbek ve meme kısmındaki yağlanma sebebiyle erkeklerde liposakşın ameliyatı en çok sorun yaşadıkları bu bölgelere uygulanmaktadır.

Bir ameliyat sırasında doktorlar en fazla 3 veya 4 litre yağ alabilmektedir.

Liposuction Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta liposakşın ameliyatının uygulandığı bölge için korse giymek zorundadır. Aksi takdirde deri kendini toparlamakta zorlanmakta aynı zamanda cildin alt yapısındaki kas dokularına yapışması zorlanmakta ve sarkmalar meydana gelmektedir. Lazer liposuction yaptırıldığında bu süre kısalmaktadır.

Hasta tavsiye edilen özel korseyi kendi isteğine göre çıkartmamakta kullanmayı gerekmediği noktada çıkartmasını doktordan duyması gerekmektedir. Yapılan liposuction ameliyatı sonrasında hastanın ağır kaldırmaktan ve hareketli yaşamdan kaçınması gerekmektedir. Spor yapmakla ilgilenen hastanın yaptığı spor aktivitelerine iyileşme süreci kadar ara vermesi gerekmektedir.

Liposuction Ameliyatı Etkisi Kalıcı Mıdır?

Ameliyat sonrası kilo alımı kesinlikle engellenen bir durum değildir. Liposuction ameliyatı kilo verdirme veya kilo aldırmayı önleme niteliğinde yapılmadığından ameliyatın etkisi hastanın günlük yaşantısına bağlı olarak değişmektedir. Eğer hasta spor ve diyetine bağlılık gösterirse ameliyat kalıcı etkiye sahip olur.

Liposuction Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alınması Mümkün Müdür?

Liposuction yöntemi bir kilo verdirme yöntemi değildir. Yapılan ameliyat mide kelepçesi ile karıştırılmamalıdır. Hasta ameliyat sonrası sadece yağ kütlesindeki fazlalıktan kaybetmektedir. Kilo alınmaması hastanın uyguladığı diyete ve spora bağlılığına bağlıdır.

Yapılan liposakşın ameliyatından sonra hasta yediklerine dikkat etmediğinde ve spor yapmadığında tekrar kilo alması mümkündür. Liposuction ameliyatının sağladığı tek fayda yağ kütlesi oluşumunu %70 oranında azaltmakta büyük bir miktar olmasa da kilo alımını yavaşlatmaktadır.

Liposuction Ameliyatı Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

 • Yağ kütlesindeki fazlalıklardan kurtulmaya yarayan liposakşın ameliyatı bütün yağların vücuttan arınması için uygulanmamaktadır. Zira son yıllarda yapılan çalışmalara bağlı olarak vücudun yağ kütlesine de ihtiyacı olduğu ve yağın vücuda katkıları ortaya çıkmıştır.
 • Liposakşın ameliyatı sonuçları bir anda ortaya çıkan bir görüntü değildir. İnternet de görülen öncesi ve sonrası görüntülerine kavuşabilmek için iyileşme sürecinin geçmesi gerekmektedir. Ani bir sonuç beklenmesi doğru değildir.
 • Liposuction ameliyatı kilo verdirmez. Bu ameliyat sadece vücutta yer edinmiş dirençli yağ kütlelerinden vücudu arındırır ve vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olur.

5 Soruda Liposuction

Liposuction vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir?

 • Karın bölgesi
 • Kalça bölgesi (Basen bölgesi)
 • Sırt bölgesi
 • Kol bölgesi
 • Bel bölgesi
 • Çene altı bölgesi
 • Üst bacak iç ve dış yüzü bölgeleri
 • Dizin iç yüz bölgesi
 • Meme bölgesi (Özellikle erkeklerde meme büyüklüğü= ‘Jinekomasti‘ de)

2-) liposuction hangi durumlarda yapılmamalı?

 • Aşırı şişmanlıkta (obez kişilere)
 • Kanda pıhtılaşma bozukluğu olanlara
 • İleri diabetik hastalara
 • Ciddi bağ dokusu hastalarına
 • Kontrolsüz ve yüksek tansiyonu olanlara
 • Hamilelere
 • Alkol ve madde bağımlılarına

3-) liposuctionda en iyi teknik hangisidir?

Liposuction da en iyi yöntem diye bir teknik yoktur. Dokusu gevşek elastikiyeti zayıf bireylerde doku sıkılaşmasını desteklemek, yüzey düzensizliğini engellemek homojen ve daha düzgün görüntü sağlamak için günümüzün en gelişmiş ve teknolojik yöntemi olan vaser liposuction uygulaması daha iyi sonuçlar verir.

5 Yıl öncesinde popülarize edilen lazer liposuction yöntemleri deri altı skar dokusuna bağlı çukurlaşmalar oluşturduğundan günümüzde daha az tercih edilmektedir.

4-) vaser liposuctionu diğer yöntemlerden üstün kılan özellikler nelerdir?

Vaser liposuction (Vaser liposakşın) yağ hücrelerini ultrasonik ses dalgaları ile parçalar. Lazer liposuctionda ki gibi yağ dokusunda parçalama sırasında görülen ısı artışı olmayacağından cilt altındaki yağ hücrelerini yakmaz. Böylece liposuctiondan sonra oluşan çukurlaşmalara rastlanmaz. Cildin pürüssüz bir güzelliğe sahip olmasını sağlar.

 • Yapılan bölgede ciltte sarkmalara yol açmaz.
 • Vaser liposuction sonrası ciltte oluşacak geçici morluklar çok azdır.
 • Vaser liposuction ile işlem süresi kısalır.
 • Vaser liposuction (vaser liposakşın) ile iyileşme süreci daha kolay ve hızlıdır.
 • Vaser liposuction ile alınan yağların kalitesi ve canlılığı bozulmayacağı için vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerine transfer (Yağ Enjeksiyonu) edilebilir.

Tek bir seansta iki ayrı estetik müdahale ile güzel sonuçlara ulaşmak daha kolay olur.

5-) liposuction ile alınan yağlar vücudun hangi bölgelerine transfer edilebilir?

Liposuction ile alınan yağlar yüz bölgesinde eksik olan bölgelere hacim kazandırmak için verilebilir. Örneğin; dudaklara, elmacık kemiği üzerine, çeneye, nasolabial kıvrımlara. Yapısal olarak düz yada büyüklüğü az olan kalça bölgesine. Yada dolgun görünmesi istenen vücudun herhangi bir bölgesine yağ transfüzyonu yapılabilir.

Sonuç olarak unutulmaması gereken en önemli nokta liposuction bir zayıflatma yöntemi değildir. vücudun şekillendirilmesi için uygulanır. Her ne kadar minimal invaziv (girişimsel) bir yöntem gibi bahsedilse de muayenehane değil mutlaka hastanede plastik cerrahi uzmanlığını almış kişilerce yapılmalıdır.

Modern liposuction yöntemleri nelerdir?

Modern liposuction yöntemleri günümüzde hızla gelişmektedir. Bunlardan en hızlı gelişen en gelişmiş ülkelerde en popüler olanı Vaser Liposuction.

Onun yanında ameliyat sonrası iyileşme döneminin daha kısa olması gibi özellikle avantajları mevcut.

Bu ameliyat ile birlikte biz daha büyük bölgeleri daha kısa süreli ameliyatlar yapabilmekteyiz ve ameliyat sonucunda daha hızlı alabilmekteyiz.

Bunun yanında lazer liposakşın bir eski teknolojisi olan laser dediğiniz lazerli liposuction yöntemleri de mevcuttur.

Bunlar özellikle derisinde gevşeklik olan hastalarda sıkılaştırma amacıyla kullanılmaktadır.

Ameliyat süresini kısaltmakta, doktora kolaylık sağlamaktadır.

lokal anestetzi_5Ameliyattan sonra tabii ki iyileşme sürecini hızlandırma aşamasında bir miktar kolaylık sağlamaktadır.

Liposuction sonrası kilo alınır mı?

Liposuction sonrasında kilo alınması pek tabii ki muhtemeldir. Çünkü liposuction ameliyatlarında alınan yağlar kilo almayı engellemeyi sebep olmamaktadır.

Liposuction ameliyatı hayatta bir devrim yapması gerekmektedir. Bu devrin nasıldır? Yeme alışkanlıklarının düzeltilmesi, sağlıklı beslenmenin sağlanması, hastanın günlük spor alışkanlıkların kazandırılması gereklidir.

Liposuction ameliyatı oldum, ben artık kilo almayacağım diye bir mantık söz konusu değildir.

Hastalara en önemli tavsiyemiz aşırı düzeylerde kilo değişikliğine gitmeyin.

Yani bir hasta liposuction yaptırdı 15 kilo aldı. Bu hastada tabii ki şekil bozukluğu olacaktır. Vücutta ciddi bir yağlanma ortaya çıkacaktır.

Ama 5 kilo alıp 5 kilo verme aşamasında baktığımız zaman liposuctionlardan sonra vücutta ciddi şekil bozukluğu ve deformiteler oluşmamaktadır.

Kilolu kişilere zayıflamak amacıyla liposuction yapılır mı?

Aşırı kilolu dediğimiz morbid obezite olarak tarif ettiğimiz kişilere liposuctionlı yöntemlerle zayıflatma sağlamak bilimsel olarak doğru değildir.

Bunun nedeni şöyle açıklanabilir; bu kişilerin tüm vücudunda yaygın olarak bir yağ birikimi söz konusudur ve bu yağ birikimi özellikle aşırı yemekten kaynaklanabilir, vücuttaki metabolizma aldığından kaynaklanabilir, bu kişilerde etyoloji dediğimiz temel nedeni yönelik bir çözüm ortaya koymamaktadır bu ameliyatlar.

Vücuttan eksiltilecek bu yağ dokusu hastanın yeme alışkanlıklarını hayat tarzını değiştirmediği takdirde çok kısa sürede geri gelecektir.

özellikle dünyada güvenli olarak kabul edilen liposuction sınırları vücut ağırlığının yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde yapılan ameliyatlardır.

Yani 100 kiloluk bir hastada maksimum olarak 5 litrelik yağ çekilmesi öngörmektedir. Ancak 15 20 litre gibi yüksek bölümlerde yapılan Liposuction ile çok genişmiş merkezlerde özel takip kriterleri ile dünyanın gelişmiş ülkelerinde yapılabilmektedir.

Ancak çok özel hasta grubuna bunlar uygulanmaktadır. Vücudunda metabolizma yavaşlığı olan, çeşitli hastalıklara bağlı kilo veremeyen, mide küçültme ameliyatları gibi ameliyatları giremeyen insanlara özel koşullarda bu ameliyatlar yapılabilmektedir.

Liposuction yöntemi nedir?

Liposuction, vücuttaki yağların şekillendirilmesinde kullanılan bir tekniktir. Bu tekniğin uygulanmasında değişik farklı yöntemler uygulanabilir.

İnsanlar bunu biraz yanlış anlıyor günümüzde, kilo verme yöntemi olarak liposuctionu algılıyorlar.

Aslında liposuctionun aslı vücuttaki istenmeyen bölgelerdeki yağların vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

 

liposuction yöntemi nedirBuda kanül dediğimiz ince uzun metal çubuklarımız vardır. Bu özel çubuklarla vücudumuzda açtığımız üç milimetrelik deliklerden girerek deri altındaki bu yağların emilmesi, aspilasyonu işlemidir ve bunlar bir kapta toplanabilir veya başka bölgelere transfer edilebilir.

Yağ transferi, yağ ile birlikte kök hücre transferi bu şekilde yapılmaktadır.

Liposuction da aslı olan şudur;

Kişi ideal kilosunda olmalı ideal kilosunun hafif üstünde olan kişiler bazen liposuction adayı olabilirler. Adaylarımız liposuctionla birlikte vücudunda dengesiz olarak dağılmış olan yağların yeniden düzenli bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Bu işlem yapılırken özellikle bayanlarda ve erkeklerde farklı alanlarda uygulama yapılır. Kadınlarda daha çok basen bölgesi ve karın bölgesinde daha çok yapılırken, erkeklerde bel bölgesi ve jinekomasti dediğimiz erkeklerde meme büyümesi olan hastalarda yağ ağırlıklı bir meme büyümesi mevcutsa bunlara da liposuction işlemi ile bu bölgedeki yağın uzaklaştırılması sağlanabilir.

Alınan yağ daha sonradan çeşitli işlemlerden geçirilerek vücudumuzda yağ enjeksiyonu veya dolgu amacıyla da kullanılabilir.

Bu vücudumuzun kendi yağıdır. Vücuttan her seferinde bilimsel ölçütlere göre vücut ağırlığının yüzde beşinden fazla biz liposuction yapmayı tercih etmiyoruz.

Liposuction yönteminden kimler yararlanabilir?

Liposuction yöntemi yani yağ emme yönteminden kadın veya erkek tüm bu işle ilgilenen ve vücudunda bölgesel olarak yağlanma olan kişiler faydalanabilirler.

Genellikle liposuction ameliyatı ergenlik çağını geçirmiş kişilere uygulamaktayız. Çünkü ergenlik çağında vücudun yağ dengesinin tamamen oturmadığını izlemekteyiz.

Vücudun yağ dengesi yerine geldikten sonra yirmili yaşlardan sonra liposuction yapılabilir insanlara.

Ancak şöyle bir durumda var, liposuctionla fayda görecek kişileri net olarak belirlemek gerekir.

Liposuction kadın erkek her kişiye yapılabilir.

Bir yaş kısıtlaması yoktur. Her yaştaki kişiye yapılır. Dediğim gibi yirmi yaşından sonra ve ileriye yönelik her yaştaki insana yapılabilmektedir.

Sadece liposuctiona dikkat edilmesi gereken şey vücutta mevcut olan ek bir hastalığın bulunup bulunmadığıdır. Ek hastalıklar için iyi bir inceleme yapmak gerekir ve liposuctiondan sonra meydana gelebilecek komplikasyonların önüme geçilmiş olur bu şekilde.

Özellikle diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları, iskemik kalp dediğimiz kalpteki damar hastalıkları bulunan insanlarda ileri inceleme teknikleri ile bu işleme aday olup olamayacaklarının belirlenmesi gereklidir.

Hasta güvenliği liposuctionda çok önemlidir. İşin ehline ve uzmanına yaptırılan işlemlerde risk normal bir ameliyatın riskinden fazla olmamaktadır.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

35 yorum

Bir cevap yazın