Kepçe Kulak Düzeltme Operasyonu Hangi Durumlarda Gereklidir?

kepçe kulak düzeltme_4

Kepçe kulak düzeltme operasyonu kişinin rahatsız olabildiği durumlarda kulaklarının dışarıya doğru çıkıntısının düzeltilmesi işlemidir.

Dışarıya doğru çıkıntılı olan kulaklar çok değişik formasyonlarda karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle vücudun kulağın kepçe kısmının vücutla yaptığı açı bizim için çok önemlidir.


Bu açının özellikle kırk beş dereceden fazla olması helikal açı, tıbbi dilde söylediğimiz açı, heliks ve antiheliks dediğimiz kulağın yapılarının kulağın kendi kısmı ile asıl olan parçası ile dışarıya doğru açılanmasıdır ve bu şekilde ortaya çıkan kepçe kulak işlemi tıbbi bir şekilde basit bir operasyonla düzeltilebilmektedir.


Kepçe kulak neden oluşur?

kepçe kulak operasyonuKepçe kulak ameliyatları kepçe kulağın neden oluştuğuna indiğimiz zaman genetik faktörlerin ön planda olduğunu görüyoruz.

Çocukların ailesinde herhangi bir şekilde kepçe kulak varsa çocuklarda da bunun ortaya çıkması mümkündür. Ancak çok küçük yaşta çocukların kepçe kulak olması ilerde olacağı anlamına gelmemektedir.

Beş altı yaşına doğru kulaklar gelişir, kulak kıkırdakları kendine gelir ve kulaklar geriye doğru gidebilir, daha küçük yaşta olan kepçelik düzelebilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi uygulanmakta.

Bu ameliyatlarda özellikle tavsiye ettiğimiz şey beş altı yaşlarında çocuklar okula başlamadan önce, psikolojik bir sorun yaşamadan önce bu işlemin düzeltilmesidir.

Neden beş altı yaş tavsiye edilir?

kepçe kulak düzeltme_5Çünkü kulakların gelişimi beş altı yaşlarında tamamlanmaktadır. Kulak gelişimi tamamlandıktan sonra bu işlem gayet basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Beş altı yaşındaki çocuklara genellikle genel anestezi ile bu işlemi yapabilmekteyiz. Daha büyük çocuklara ve erişkinlere bu işlemi lokal anestezi altında çok rahatlıkla yapabilmekteyiz. Kulağın arkasından diş hekimine gitmiş gibi yapılan lokal anestetik madde ile o bölgenin uyuşturulması ve sonrasında kulak arkasından yapılan işlemlerle o dışarıya doğru çıkıntılı kıkırdakların katlanması ve kulakların vücuda yaklaştırılması işlemi yapılmaktadır.

Bu işlem basitçe şeffaf dikişler vasıtasıyla uygulanmaktadır kulak arkasından ve ameliyattan sonra on beş günlük bir bandajlama dönemi, alın bandı veya sporcu bandajı dediğimiz alın bandı takılarak on beş günlük bandajlama süresinden sonra tamıyla normal hayata dönüş mümkün olmaktadır.

Ameliyattan ertesi gününde normal işine gücüne bandajlı bir şekilde de devam edebilirler. Bu yüzden külfetli olmayan basit bir ameliyattır. Hastalara çok fazla ağrı, acı, sızı vermez bu konuda.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın