Kepçe kulak düzeltme nasıl bir operasyondur?

kepçe kulak düzeltmesi_4Kepçe kulak operasyonu genellikle çocuk yaştakilere genel anestezi ile, daha büyük yaştakilere lokal anestezi altında basitçe yapılabilen bir bir buçuk saatlik bir operasyondur.

Kulağın arkasından girilerek doğumdan itibaren şekillenmemiş ve doğal kıvrımlarını elde etmemiş bir kulağa yeniden bu kıvrımların kazandırılması işlemidir. Kulağın kıkırdağına yapılan müdahaleyle bu sağlanmaktadır.


Kıkırdak özelliğini kazanmamış ve kepçe kulakta bu kıvrımları oluşmamış kulaklara cerrahi müdahaleyle, dikişler vasıtasıyla yeniden kıvrım kazandırmaktayız ve bunların oluşturulması ehil ellerde gayet başarılı, yüzde yüze yakın bir oranda başarı ile sonuçlanan bir işlemdir.


Çok yüz güldürücü bir işlemdir.

kepçe kulak düzeltme_1Aslına uygun usulüne uygun işlemle yapılan işlemle birlikte kişiler çok mutlu olabilmektedir. Sosyal yaşamında özellikle saçlarını uzatan bayanlar çok sık karşımıza çıkmaktadırlar.

Bu kulaklarını gizlemek için saçlarını uzatarak kamuflaj sağlamaktadırlar. İşte saçımı hiçbir şekilde hayatım boyunca toplayamadım diyen bayanlar ameliyattan bir hafta on gün sonra çok rahat bir şekilde saçlarını toplayabilmekte ve günlük yaşama çok rahat katılabilir hale gelmektedirler.

Ameliyattan sonra erken dönemde kulaklara tutulup asılınmamasını önermekteyiz.

kepçe kulak düzeltmesi_4Eğer asılınırsa kulağa konulan dikişlerin kopma riski bulunmaktadır ve kulağın yeniden kepçeleşme riski ortaya çıkmaktadır.

Hastalarımız bu üç aylık periyotta dikkat etmedikleri takdirde kulaklarında yeniden bir kepçeleşme ortaya çıkabilmektedir.

Ancak hastalar söylenen doktorun direktiflerine uydukları takdirde yüzde yüze yakın başarı ile kepçe kulak düzeltilmesi ve normal bir kulak görüntüsüne sahip olabilmesi mümkün olabilmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın