Kepçe Kulak Ameliyatsız Düzeltilebilir mi?

kepçe kulak ameliyatsız olurmu_4Ameliyatsız dışarıdan yapılacak olan düzeltmeler geçicidir. Yani kulağı yapıştırmak veya kulağı yaklaştırıcı bandaj takmak. Bunlar kepçe kulağın kıkırdağın yapısını değiştirmediğinden dolayı kulak yine eski halini alacaktır.

Kıkırdağın yapısı ile yapılan oynamalardan sonra kulağın düzelmesi mümkün olabilecektir.


Buda cerrahi bir işlemdir. Kulağın kıkırdağına ulaşmak kulağın arkasından yapılan küçük bir kesiyle kulağın içine girilerek kulağın kıkırdağına ulaşılır ve bu kıkırdağı özel dikişler vasıtasıyla kıkırdağı katlamak ve kıkırdağın bazı bölgelerini zayıflatmak, inceltmek suretiyle yapılabilir.


Dışarıdan yapılacak bir işlemle bu kıkırdağın zayıflatılması veya katlanması şuan ki tekniklerle mümkün olamamaktadır.

kepçe kulakAncak bazı hafif düzeydeki kepçe kulaklarda kulağın arkasından bir kesi yapmadan sadece bazı deliklerden girilerek dikişlerle kulağın geri alınabilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak bu her hastada mümkün olamamaktadır.

Mümkün olabilecek hastaların kulak yapısı müsait olan, kulak kıkırdağı yumuşak olan hastalar içindir ve kulağın şekil itibariyle bozukluğa sebep vermeyecek kulak tiplerinde böyle bir işlem ameliyatsız sadece dikişle geri çektirme yöntemi uygulanabilmektedir.

Her hastaya bu uygun değildir.

kepçe kulak ameliyatsız olurmu_5Bu işin uzmanı olan plastik cerrahınız ile görüşerek kulağınızın hangi işleme uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz birlikte. Ancak cerrahi haricinde plastik cerrahların yaptığı haricinde dışarıdan bir cihar uygulaması veya bir bandaj uygulamak bu şekilde kulakların düzeltilmesi mümkün olmamaktadır.

Çünkü kulak kıkırdağının bir hafızası vardır. Kıkırdağı dışarıdan katlarsanız uzun süre bu şekilde tutarsanız bile bu hafızadan dolayı kıkırdak yeniden eski haline gelir ve o şekle dönüşür. Yani kepçe kulaklar geçici olarak düzelmiş gibi görünse bile yeniden kepçe hale gelir.

Dışarıdan yapılacak müdahalelerle kalıcı bir sonuç ortaya koymak olamamaktadır. Zaten cerrahi olarak yapıla işlem de içeriden girilerek kıkırdağın düzeltilmesi ve kulağın olması gereken şekle dönüştürülmesi halidir.

Bu işlem kalıcıdır. Ömür boyu sürer. Ancak diğer işlemlerde böyle bir garanti yoktur. Kesinlikle eski haline dönüş sağlanacaktır. Ancak cerrahınız ile yapacağınız görüşmeden sonra bu basit işleme kolayca karar verebilirsiniz.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın