Kepçe Kulak Ameliyatı

[Toplam:9    Ortalama:5/5]

KEPÇE KULAK AMELİYATI

KEPÇE KULAK DEFORMİTESİ NEDİR ?

Kepçe kulak, toplumda sık karşılaştığımız, etiolojisinde kalıtımın rol aldığı bir deformitedir. Kulak düzleminin kafatası ile yaptığı açısının 45 dereceden fazla olmasıdır.Özellikle sosyal çevrenin olumsuz yaklaşımı nedeni ile oluşturacağı psikolojik etki dışında kişilerde herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz.

KEPÇE KULAK OPERASYONU NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Kıkırdak gelişiminin tamamlanması ile kepçe kulak ameliyatı en erken 5-6 yaşında yapılabilirken yaş için bir üst sınır yoktur.Operasyon hayatın her döneminde tercih edilebilir .Özellikle çocuklar üzerindeki psikolojik olumsuz etkisi antisosyal olmalarına ,ders başarılarının düşmesine yol açacağı için okul hayatına başlamadan önce kepçe kulak operasyonun yapılması önerilir.

KEPÇE KULAK OPERASYONU UZUN SÜRER Mİ?

Kepçe kulak operasyonu erişkinlerde ve büyük çocuklarda lokal anestezi altında ,küçük çocuklarda genel anestezi altında yapılır.Yaklaşık 1 saat süren basit kısa bir işlemdir.Kulak arkasından girilerek kulak kıkırdağına ulaşılır ve özel dikişler ile kulağın vücuda yaklaştırılması sağlanır.

KEPÇE KULAK OPERARYONU SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

İşlemden sonra hasta aynı gün evine ,günlük yaşamına geri döner.Hem erken dönemde kıkırdağa konulan dikişlerin açılmaması ve kıkırdağın yerine kaynaması için hem de kıyafetlerimizi giyip çıkarırken yatarken vb. kulağımıza gelecek tramvalardan korumak için 2 hafta alın bandı kullandırılır.7 gün sabah akşam 7 gün sadece geceleri kullanılması yeterlidir. Böylece yapılan işlem ile doğal kalıcı istenen sonuç elde edilmiş olur.

Yazar: Editör
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

1 Yorum

  • Ercan Korkmaz

    merhaba hocam benim oğlum 7 yaşında ve sorunumuz kepçe kulak. Oğlum kepçe kulak ameliyatı olabilir mi yoksa belli bir yaşa kadar beklemek zorunda mı. Okula başladı arkadaşlarıyla problem yaşıyor. bizim için cidden önemli bir mevzu haline geldi.

Bir Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın