Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

kepçe kulak nasıl tedavi edilir_4Günümüzde kulağın gelişmemesi veya kulak kepçesinin normalden büyük olması gibi pek çok nedenle kulak estetiği yapılmaktadır.

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

Kulağın kepçe olması de en çok rastlanan kulaktaki şekil bozukluklarındandır. Kepçe kulak sorunu herhangi bir işitme problemine yol açmamaktadır.

Şekilsel bir bozukluktur. Tedavisi ise ameliyat yoluyla yapılmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı 6 yaş ve sonrasında yapılabilen bir ameliyattır. 6 yaşından sonra rahatlıkla yaptırılabilen bir operasyondur.

Genellikle 6 yaş civarında bu ameliyatın olması hem psikolojik olarak hem de ameliyat olarak çok daha kolay ve doğru bir harekettir. Küçük çocuklarda kepçe kulak psikolojik olarak çocuğu etkileyebilmektedir.

Arkadaşlarının kulakları ile kendininkilerini kıyas yaparak daha çok bir sorun oluşabilmektedir. Ve buna ek olarak da kulak kıkırdak yapıdan oluşan bir organ olduğu için kıkırdak her geçen zaman daha da sertleşmektedir.


Bu sebepler göz önüne alındığında ameliyatın 6 yaş civarında yapılması önerilmektedir.


Çocuklarda ameliyat

Ameliyat çocuklara yapılacaksa genel anestezi ile yapılmaktadır. Yetişkinlere yapılacaksa da lokal anestezi tercih edilerek yapılmaktadır. Kulağın arkasından kesi açılarak ameliyat başlamaktadır.

Kulak kıkırdağı şekillendirilerek bu kesi ameliyat sonunda kapatılır. Hem kulak arkasında kalacağından hem de estetik dikiş ile kapatılacağından iz kalma gibi bir sorun yaşanmayacaktır.

Her ameliyatta olduğu gibi şişlik gibi sorunlar az da olsa olabilmektedir. Ortalama 2-3 hafta sonunda kulak iyileşmiş olacaktır. Dikişler alındıktan sonra 3-4 hafta daha kulağın şeklini bozmamak için elastik bandajlar kullanılmaya devam etmektedir.

Kulaktaki şekil bozuklukları

kepçe kulak nasıl tedavi edilir_5Kulaktaki şekil bozukluklarının yanı sıra bir de kulağın doğuştan gelişmeme durumu saptanabilmektedir. Bu şekilde olan hastalar da kulak estetiği için talepte bulunmaktadırlar. Bu tür bir sorun için kaburgadan alınan kıkırdak ve kemik dokuları ile özellikle kıkırdak kullanılarak kulak formuna getirilerek saçlı derinin altına yerleştirilmektedir.

Bu operasyon 2 seanstan oluşmaktadır. Kulak 2. seansta deriden ayrılarak kulağın arkası açılmaktadır. Bu operasyon oldukça dikkat gerektiren bir operasyondur. İyi bir sonuç elde etmek için iyi bir cerrah seçimi bu tür ameliyatlarda oldukça önemlidir.

Bu ameliyat titizlikle yürütüldüğü takdirde kulağı gelişmeyen bir hasta için oluşturulan kulak ömür boyu hastaya uyum sağlayacaktır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

2 yorum

Bir cevap yazın