kepçe kulak düzeltme_4Kepçe kulak düzeltme ameliyatları en erken beş altı yaş civarında yapılabilir. Bunun nedeni şudur daha önceki yaşlarda kulağın gelişimi tamamlanmamıştır. Yani yeni doğduğunda bir çocukta kepçe kulak varsa ilerde bu kepçe kulak olabileceği anlamına gelmez.

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatı En Erken Hangi Yaşlarda Yapılabilir?

Kıkırdak gelişimini tamamlanması ile birlikte bu kepçe kulaklar tamamıyla düzelebildiğini görmekteyiz.

Bu dönem içerisinde yapılan bilimsel çalışmalar, bazı bilimsel çalışmalarda kulağı vücuda yaklaştırıcı tedbirler almak özellikle doğumdan sonra ilk yirmi gün bir aylık dönemde kafaya bandaj uygulamasını iyi sonuçlandığı bildirilmiştir ancak bunun kendiliğinden mi yoksa bandajlamadan mı kaynaklandığına kesin bir karar verilememiştir bilimsel çalışmalarda.


Bundan dolayı beş altı yaşından daha küçük yaşlarda bu işlemi yapmayı tercih etmiyoruz.


Beş altı yaş civarında yapmamızın sebebi

kepçe kulak düzeltmeKıkırdak gelişimini tamamlandığından sonra beş altı yaş civarında yapmamızın da sebebi şudur, çocuk okula başlamadan önce, ve arkadaşları tarafından dalga konusu olmadan önce bu işlemin yapılmasıyla çocuğun psikolojik ve sosyal topluma adaptasyonu çok daha üst düzeyde olabilmektedir.

Bu işlemin yapılması ile birlikte her hangi bir iz vs kalmamaktadır. Kulağın arkasından yapılan bir girişimdir ve kulağın arkasından girilerek kıkırdakların katlanması vasıtasıyla kulakların vücuda yaklaştırılması sağlanmaktadır. Bu sayede yapılan işlemlerle sonuç kalıcı olmaktadır. Ömür boyu kalıcı bir görünüm elde ekmek mümkün olabilmektedir.

Kepçe kulağın yapılma üst limiti yaş olarak yoktur.

kepçe kulak düzeltme_5Özellikle biz altmış yetmiş yaşlarına kadar hastalarda kepçe kulak ameliyatını istedikleri takdirde yapabilmekteyiz.

Erişkin hastalarda en sık kullandığımız yöntem lokal anestezi yöntemidir. Kulağın arkasından yapılan özel lokal anestetiklerle kulak tamamen uyuşmakta ve işlem rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak aha küçük çocuklarda bu işlem genellikle genel anestezi altında yapılabilmektedir.

Çünkü çocuğun lokal anestezi ile durması söz konusu değildir ameliyat esnasında bu işlemleri de genel anestezi ile yapabilmekteyiz. Sonuç itibariyle bizim önerimiz herhangi çocukta kepçe kulak problemi varsa beş altı yaş civarında okula başlamadan önce bu işin hallettirilmesi ve çocuğun sosyal yaşamının etkilenmemesinin sağlanmasıdır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın