Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süresi nasıldır?

kepçe kulak ameliyatı_4

Kepçe kulak ameliyatları bir bir buçuk saat süren erişkinlerde lokal anestezi, çocuklarda genel anestezi ile yapılan bir işlemdir.

Kepçe kulak ameliyatından sonraki dönemde çok ciddi miktarda ağrı sızı ve yakınma ortaya çıkmamaktadır. Hastalarımız özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç saatten sonra kafaya uygulanan bir alın bandajla eve gönderilmektedirler. Ameliyat günü birlik bir işlemdir.


Hastanede kalmayı gerektirmez. Hastaneden, birkaç saat sonra taburcu etmekteyiz hastalarımızı ve bu şekilde hastamız bandajla eve gider. Bandaj yaklaşık on beş gün süren bir sporcu bandajı uygulamasıdır.


Neden sporcu bandajı takılır?

kepçe kulak ameliyatıSporcu bandajı uygulamasının nedeni de şudur. Erken dönemde kıkırdağa konulan dikişlerin yerini tutması ve oradaki kıkırdakların birbirine kaynaması için verilen süreçtir.

Bu süreçte yanlış yapılacak bir hareket veya yastıkta yatarken kulağın ters dönemsi gibi hadiselerle karşılaşılmaması için bandajla yakıp kalkmak hastalara önerilen bir işlemdir.

Özellikle aktif olarak işi hayatında olan kişilerde bu bandajı gece gündüzlü yedi gün takmayı, yedi günden sonra sadece gece takmayı önerebilmekteyiz. Kendisine çok ciddi düzeyde dikkat eden ve kulağına kesinlikle bir problem olmayacağını düşünen kişilerde de dört beş günlük bandajlama süresi onlarda da yeterli olabilmektedir.

Ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar ve riskler oldukça azdır.

Çünkü kulak kanlanması çok iyileşmesi de çok üst düzeyde olan bir organdır.

kepçe kulak ameliyatı_5Bundan dolayı hızlı iyileşmeyle birlikte kulağın arkasında yaptığımız üç dört santimlik kesi bir hafta bazında hiç görülemeyecek hale gelir ve üç hafta sonra hastanın yapılan tüm cerrahi işlemleri ortadan kalkmış olur.

Kulaklardaki şişlikler ve ödem on beş yirmi gün içinde azalmaya başlar, bir ay içinde yüzde yetmiş seksen oranında azalır ve altı ay içinde kulakta hiçbir ameliyat geçirmemiş gibi bir görüntü ortaya çıkar.

Sonuç olarak kişilerin sosyal yaşamını engelleyen ve özgüvenlerinin kaybedilmesini sağlayan kepçe kulak hadisesinin çok basit bir şekilde halledilmesi ve kısa bir zaman diliminde kişilerin aktif hayatına dönebilmesi mümkün olabilmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

1 Yorum

Bir cevap yazın