Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

kepçe kulak ameliyatı_4Kulak insanın dış görünüşünü etkileyen ve aynı zamanda işlevi oldukça büyük olan bir organdır.

Kulakta; doğuştan gelişmeme gibi birçok değişik şekilsel bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. En sık görülen bozukluk ise kepçe kulak olarak tabir edilen deformitedir.

Kepçe kulak; kulak kıkırdaklarının zayıf olması ve bu yüzden kulak kıvrımlarının yeterli olarak gelişmemiş olmasıdır.


Şekil olarak öne ve yana doğru duran kulak şeklidir. Bu durum kalıtsaldır ve sonradan herhangi bir şekilde oluşan bir problem değildir.


Kulak kepçesi tedavisi ve kulak estetiği

kepçe kulak ameliyatı_5Kulak kepçesi günümüzde oldukça ileri teknik yöntemlerle rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.
Kulak estetiği ameliyatı bir bireyin kulak gelişiminin tamamlanmasından itibaren yani 4 ile 6 yaş en az ameliyat yaşı olmak üzere istenilen zamanda yapılabilmektedir.

Ameliyatın çocukluk döneminde yapılması çocuğu hem psikolojik olarak rahatlatır hem de yetişkin dönemde kulak kıkırdağı daha sert bir hal alacağı için çocukken yapılan ameliyat daha rahat ve kolay olabilmektedir.

Kulak estetiği ameliyatı düzgün bir şekilde planlanarak ve hasta ile sağlıklı iletişim kurarak yapıldığında risk taşımayan bir operasyondur.

Hastanın yaşına göre genel ya da lokal anestezi uygulanmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır ve ameliyat süresi

kepçe kulak ameliyatı_5Kulak estetiği ameliyatı kulak arkasından yapılan kesi ile kıkırdakların yeniden şekillendirilmesi esasına dayanmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 1,5-2 saattir. Ve hasta hemen ayağa kalkabilmektedir.

Kesi kulağın genellikle arka kısmından yapıldığı için dışardan herhangi bir dikiş izi görülmemektedir.

Ameliyat sonrası hastalar kulaklarına bir süre dikkat etmeleri gerekmektedir ve doktorun önerisine göre bandaj gibi kulağın açılmasını engelleyen bir şey kullanmalıdırlar.

Kepçe kulak rahatsızlığının işitme ile bir ilgisi yoktur. Yapılan ameliyat da kulağın işitme fonksiyonlarını herhangi bir şekilde etkilememektedir. Kepçe kulak rahatsızlığı özellikle çocukların küçük yaşta psikolojik olarak oldukça fazla etkilendiği bir durumdur.

Ayrıca kadınlar da kepçe kulak rahatsızlığından oldukça etkilenmektedir. Dış görünüşlerinin bozulduğunu düşündükleri için kulaklarını sürekli olarak gizlemek durumunda kalmaktadırlar.

Bu da kepçe kulak rahatsızlığıolan çoğu kişinin ortak sorunudur ve ister istemez kişileri olumsuz etkilemektedir.

Artık ilerleyen teknoloji ve başarılı cerrahlar ile kulakların güzel görünüme kavuşması kolay ve risksiz bir hal almıştır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

1 Yorum

Bir cevap yazın