Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

göğüs estetiği çözümleriKepçe kulak ameliyatı kulak kepçesinin fazla büyük olması veya kulağın yeterince gelişmemiş yani az gelişmiş olması nedeniyle uygulanan bir estetik operasyondur.

Kulağın işlevinde herhangi bir sorun yaşanmayan fakat boyut olarak anormal bir görünümü olan kepçe kulak kulaktaki bir şekil bozukluğudur.

Kepçe kulak ameliyatı yapılma yaşı 6 yaş ve daha sonraki yaşlar olarak uygun görülmektedir.


Genelde okul öncesi dönemde 6-7 yaş civarında yapılmış olması tavsiye edilir.


Çocukların psikolojisi

Çocuklarda psikolojik bazı sorunlar oluşturabilmektedir. O ykepçe kulak1aştaki çocuklarda okul döneminde arkadaşlarının alay etmesi, kulağının dikkat çekmesi çocuğu rahatsız ederek içine kapanık olmasına hatta okula gitmek istememesine neden olmaktadır.

Bu yüzden belirtilen yaşta ameliyatın yapılması çocuk için büyük önem arz etmektedir. Ve fiziksel olarak bakıldığında da kıkırdak yapı her geçen zamanda sertleşmektedir.

Yaş ilerledikçe daha sert bir yapıya sahip olan kıkırdak ameliyatı az da olsa zorlaştırmaktadır. Bu yüzden küçük yaşta ameliyat edilmesi daha doğru olacaktır. Operasyon çocuklar için genel anestezi altında yapılmaktadır.

Yetişkinler için ise lokal anestezi daha uygundur. Ameliyat esnasında kulağın arka bölgesinden kesi atılmaktadır. Ve ameliyat bittikten sonra estetik dikiş ile kapatılan bu kesi herhangi bir iz açısından sorun teşkil etmeyecektir.

Çünkü hem estetik dikiş hem de kulağın arkasında olması bunu engelleyecektir. Ve bu durum büyük bir avantajdır.

Ameliyat sonrası belli başlı şişlikler meydana gelmesi normal midir?

herkes karın gerdirme yaptırırmı_2

Ameliyat sonrası belli başlı şişlikler meydana gelmesi normaldir. Dikişler alındıktan sonra kulak şeklinin korunması için bir süre bantlar takılmak gerekmektedir.

Bir de bu ameliyatın yanı sıra kulağı doğuştan gelişmeyen hastalar için de estetik operasyon yapmak mümkündür.

Bunun tedavisi için de kaburgadan alınan dokular ve kıkırdak yap sayesinde kulak şekline getirilen yapı kulağın olması gereken bölgeye yerleştirilmektedir.

Bu ameliyatta önce kulak derinin altına yerleştirilir ardından bir diğer seansta kulağın arkası açılarak yapışık olduğu deriden ayrılması sağlanır.

Büyük bir dikkatle tüm şartlara uygun biçimde uygulanan bu operasyon sonucunda hasta kulağı ile ömür boyu yaşayabilmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın