Kepçe Kulak Ameliyat Süreci Nasıldır?

kepçe kulak ameliyat süreci_4Kulak hayatımızda önemli bir yeri olan işlevsel bir parçamız, organımızdır. Kişinin duymasını sağlayan bu duyu organımız görüntü itibari ile de oldukça dikkat çekmektedir.

Kulağın Çok büyük olması veya küçük olması gibi şikayetler artış göstermektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar bu kulak büyüklüğü probleminden mustariptir. Kulak kepçesi deri ve incecik doku ile kaplanmış kıkırdak yapıdır.

Kıkırdak zamanla sertleşmektedir. Bu yüzden kulak küçük çocuklarda çok daha esnek ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Öncelikle kulak kepçesinin estetik olabilmesi için belli bir zaman geçmesi önemlidir.


Çocukken yapılması tavsiye edilen bu operasyon doktor hasta arasında planlı bir şekilde ilerleyen bir süreçtir.


Ameliyat öncesi psikolojisi

kepçe kulak_3Bu operasyonda ameliyat öncesi psikolojinin iyi olması ve ameliyatın ilerleyiş şekli tamamen hasta ve ailesi ile paylaşılarak belirlenmelidir. Genellikle 5 yaşından önce bu ameliyatın yapılması önerilmez. Ortalama 5 yaş sonrası dönemde yapılması daha uygundur.

Kulak gelişimini 6 yaşına kadar tamamlamaktadır. 6 yaşında ameliyat edilmesinin önerilmesinin sebebi de kıkırdak dokunun o dönemlerde daha yumuşak olması ve ameliyatı kolaylaştırmasıdır.

Bir diğer sebep de o yaşlardaki çocuklar genellikle bu tür dış görünüşlerine çok fazla takılmaktadırlar. Bu da çocukları o dönemlerde çok etkilemektedir ve ergenlik döneminde çok daha içe kapanık hale gelmelerine sebep olmaktadır.

Önerilen yaşta bu ameliyatın gerçekleştirilmesi hem çocuğun ailesi hem çocuğun psikolojisi hem de doktoru için çok daha doğrudur.

Genç yaşta veya çocukken yapılan kepçe kulak ameliyatlarında kulağın kıkırdak yapısının esnekliği sayesinde kulak kepçesine şekil verilmesi çok daha kolaydır.

Kepçe kulak ameliyatı için farklı teknikler

kepçe kulak ameliyat süreci_5Kepçe kulak ameliyatı için birçok farklı teknik uygulanmaktadır. Kulağın kıkırdak yapısına göre değişik yöntemler uygulanmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı yapılırken kulağın arkasından kesi açılarak kulaktaki fazla kıkırdak yapı çıkarılarak veya kulaktaki şekil bozukluğuna neden olan kısımlar düzeltilerek kulak istenilen şekle ve boyuta getirilebilmektedir.

Daha sonrasında kulak arkasındaki kesi kapatılarak pansuman yapılır. Kesiler ise herhengi bir görüntü problemi yaratmaz çünkü kesiler kulak arkasında bulunmaktadır.

Ameliyat sonrasında kişi ortalama 10 gün fiziksel aktivitelerde çok fazla bulunmadığı sürece ve geceleri kafa bandı kullandığı sürece ameliyat sonrası herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

2 yorum

Bir cevap yazın