Karın Germe Ameliyatından Sonra Günlük Yaşama Ne Zaman Dönülür?

karın germe ameliyatı kaç gün sonra günlük hayata dönülür_4Karın germe ameliyatları genel anestezi altında yapılan bir buçuk iki saat aralığında yapılan bir ameliyat çeşididir.

Bu ameliyatla karın bölgesindeki deri altındaki yağ dokusunun çıkarılması oradaki kalan derilerin gerginleştirilerek birleştirilmesi ve ondan sonrasında da bu bölgenin tam olarak düzleşmesi sağlanmaktadır.

Bunun yanında eğer gevşeklik var ise, ciddi kilo alım verimi var ise, birden çok hamilelik geçirilmiş ise karın içinde diyastazrekte adı verilen karın içindeki kasların kenara doğru açılması ve karın duvarında gevşeklik hadisesi ortaya çıkabilir.

Bu durumda biz karın içindeki zarı da sıkılaştırma işlemi yaparız ve bu bölgenin sıkılaşmasını, karın duvarının düzleşmesini, belin incelmesini sağlayabiliriz. Böyle bir durumda karın içi basıncının artışına bağlı olarak karın içinde bir miktar sıkışma ve hassasiyet hissedilebilir.


Bu hassasiyetlerin geçmesi ortalama bir hafta on günlük bir süreçtir.


Hastamızın kesin yatak istirahati önermiyoruz.

karın germede ne zaman sonra normal hayata dönerizBiz bu hastalarımıza ameliyatın ertesi günü genellikle taburcu ederiz hastalarımızı ve evine göndeririz. Genellikle bir gece hastanede kalmasını isteriz. Eve gönderdikten sonra hastamızın devamlı dolaşmasını isteriz.

Kesin yatak istirahati gerektiren durum yoktur. Hastamızın çok ciddi performans gerektiren bir işi yoksa ameliyattan sonra ikinci günden itibaren işlerine yavaş yavaş geri dönebilirler.

Ancak genel itibariyle hastamızın tam işine dönmesi ve daha ağır bir iş yapan bir hastamızsa bir hafta ile on günlük süreçten sonra rahatlıkla işine dönebilir.

karın germe ameliyatı kaç gün sonra günlük hayata dönülür_5Hastamız ameliyattan sonra bir karın korsesi kullanır. Bu korsede bu bölgede deri altında ortaya çıkan boşlukların yok olması, bu bölgeye herhangi bir sıvı toplanmasının engellenmesi ve o bölgenin karın duvarına tam anlamıyla yapışması sağlanması amacı ile bu korse uygulanmaktadır.

Korsenin uygulaması kişiden kişiye değişmekle birlikte üç ile altı hafta arasında olmaktadır. Karın germe ameliyatı sonrası karın bölgesine elle hafif hafif masajlar öneririz ve bu bölgenin tam olarak düzleşmesi sağlanması için sizlerin de katkısıyla iyi bir sonuç elde ederiz.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın