Karın Germe Ameliyatının Yapılacağı Durumlar

karın germe hangi durumlarda yapılır_4Karın germe ameliyatları genellikle karın bölgesinde başka yöntemlerle düzeltilemeyen sarkıklık, karın bölgesindeki çatlakların giderilmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlem ne şekilde yapılmaktadır.

Özellikle doğum sonrasında Büyüyüp daha sonrada küçülen deride ortaya çıkan kırışıklıklar, çatlaklar ve karında aşağıya doğru olan sarkmalarda bu işlem uygulanmadan o bölgenin düzeltilmesi mümkün değildir.


Şu anda çeşitli cihazlar vardır. Ultrasonik cihazlar, lazer cihazlar. Derinin yapısı tamamen bozulduğundan dolayı bu sarkıklığın düzeltilmesi ve deride meydana gelen çatlakların yok edilmesi şu an ki metotlarla mümkün olmamaktadır.


Ancak ve ancak bunun tek çözümü karın germe ameliyatıdır.

Karın germe ameliyatı göbek deliği ile genital bölgenin başlangıcı olan kıllanmanın başladığı bölgenin arasındaki derikarın germe ameliyatı hangi durumda yapılır parçasının ve altındaki yağlı dokunun tamamen çıkarılması ve geride kalan üst bölümdeki derininin alt bölümdeki deriye yaklaştırılarak birleştirilmesi.

Göbek deliğini yeri değiştirilmeden yeni bir göbek deliği yeri yeni deride açılarak göbek deliğini oradan çıkarılması işlemidir.

Yani sonuç itibariyle deri yukardan aşağıya doğru çekilerek gerginleştirilir. Karındaki sakmış olan deri parçası çıkarılıp dışarıya alınır. Karın germe ameliyatı temel olarak iki farklı şekilde yapılır. Birisi mini karın germe adını verdiğimiz metot dur, diğeri de tam karın germe metodudur.

Mini karın germede karın bölgesinin hemen altında çok hafif bir sarkıklık var ise ve karın derisinde herhangi bir çatlak, herhangi bir kırışıklık veya şekil bozukluğu yok ise, o zaman o alt kısımdaki hafif sarkıklığı gidermek için beş ile on santim uzunluğundaki bir kesiden girilerek oradaki sarkıklığın alınması işlemidir mini karın germe. Tam karın germe ise, oradaki tüm derinin göbek deliğinin altındaki tüm derinin çıkarılması işlemidir.

Karın germe ameliyatları genel olarak çok büyük ameliyatlar değillerdir. Ancak karının iç kısmına yani deri altından daha içeriye biz kesinlikle ulaşmıyoruz, o bölgeye herhangi bir işlem yapmıyoruz.

Karın içine girilmediği için bağırsaklarla ilgili bir problem olmasını da beklemiyoruz.

karın germe hangi durumlarda yapılır_5Ancak doğumla birlikte karının iç kısmındaki kaslarda ve bunların üstünü kaplayan zar kısmında olan gevşeklikleri de düzeltmek için buradaki fasyaya gerginleştirici dikişler kullanabiliriz ve karnımızın içinde sıkışma gibi bir hassasiyet veya gerginlik hissedilebilir ilk bir hafta on günlük sürede. Bu da zaman içinde ameliyattan sonra yok olmaktadır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın