Kanser nedeniyle memesi alınan kişiye meme estetiği yapılır mı?

Kanser nedeniyle memesi alınan kişiye estetik ameliyat ile meme yapılabilirmi_4Günümüzde meme kanseri kadınlarda çok sıklıkla görülen kanserlerden bir tanesi ancak bununla birlikte meme kanserinin tedavi başarısı da o denli yüksek.

Burada önemli olan kişinin kendi kontrollerini yıllık olarak yaptırması ve erkenden teşhis edilen bir meme kanseriyle hasta tamamen eski sağlığına kavuşabilir.

Gerçekten yüz güldürücü sonuçlar var. Ancak bunun yanında hastalardaki ilerleme derecesine göre, hastalığın derecesine göre, memenin tamamının alınması gerekebiliyor.

Bu artık ülkemizde tanı yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte daha az kullanılan bir yöntem. Ancak meme kanseri tedavisi yöntemi başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta.

Meme tamamı ile alındığı zaman hastalarımızın morali ciddi düzeyde bozulabiliyor, sosyal hayattan kopabiliyorlar, aile ilişkileri bozulabiliyor.

Bunları çok sıklıkla izliyoruz. Artık hastalarında bilinç düzeyinin atma artması ile birlikte biz kanser ameliyatı ile eşzamanlı olarak memenin estetiğini de planlıyoruz artık.

Hastanın yapısına, şekline ve ileriki tedavilerine uygun olacak şekilde kendi vücudundan bir dokuyu alarak orada yeni bir meme oluşturulabilir.


Kendi vücudunun dışında silikon protezler ile bir yapı oluşturabiliyoruz, memesini yeniden organize edebiliyoruz.


Bunların çok teknik ayrıntıları mevcut.

Bu konuda gerçekten tecrübeli bu konuda yoğun uğraşan doktorlarla bağlantıya geçildiği zaman ilk ameliyattan itibaren memenin estetik formunun bozulmadan kanserden de kurtulmak artık mümkün hale gelmiş durumda.

Günümüzde altın standart kişinin kendi vücudundan alınan dokularla memelerin yeniden oluşturulması. Mikrocerrahinin de gelişmesiyle birlikte karın bölgesi başta olmak üzere kalça bölgesi, sırt bölgesi gibi dokuların kullanılmasıyla yeni meme oluşturabiliyoruz.

Burada önemli bir nokta hastalarımızın bunun farkında olması, bilincinde olması ve doktorundan bunu istemesi. Meme kansericerrahisi meme tümör cerrahı tarafından yapılır.

Plastik cerrah buna yardımcı bir doktordur.

Memenin yeniden oluşturulmasına yardımcı olur.

Kanser nedeniyle memesi alınan kişiye estetik ameliyat ile meme yapılabilirmi_5Bu yüzden dolayı hastalarımız kanser tedavisi ile birlikte doktorlarından bu yeniden oluşturma işlemini rahatlıkla istemelidirler ve sosyal hayatlarında hiç bir geride kalmadan sosyal hayatlarında bozulma olmadan devam edebilirler.

Artık meme kanserinden tedavi oranları çok çok yükselmiş durumda. 5 yıllık sağ kalımlar yüzde 90 lar civarında ve bundan dolayı memenin alınması çözüm değil, memenin yeniden yapılması da gerekli.

Bundan dolayı hastalarımıza önerim şu; hastalarımız kansere yakalandığını fark ettiği anda plastik cerrahlar bu konuda bağlantıya geçerek bu plastik cerrahın denetiminde ve kontrolünde meme tümörünün kurtulmaları ve yeniden meme oluşumlarının sağlanması.

Bu şekilde sosyal hayattan kopukluk olmamış oluyor.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın