Kanser Nedeniyle Alınan Memenin Yerine Yenisi Nasıl Yapılır?

kanser nedeniyle alınan meme_4Kanser nedeniyle alınmış olan memenin yerine yenisi iki ana başlıkta yapılabilir. Birinci yöntem, kişinin kendi vücudundan alınan dokularla yapılabilir, ikincisi de dışarıdan temin edilebilen silikon protezler.

Bu kullandığımız protezler estetik amaçlı memelerin büyütülmesinde kullanılan silikon protezler ile birebir aynı yapıdadırlar ancak şekilleri farklılık gösterebilir. Burada önemli olan hastanın onarım zamanlamasının yapılması.

Hastanın onarımını kanser ameliyatı ile eş zamanlı yapılabilmesi de mümkün olabildiği gibi geç döneme de bırakılabiliyor. Buradaki karar mercii doktorların yapacağı toplantı.


Tümör cerrahi ile plastik cerrahın kendi aralarında vereceği karar.


Bu karar da şu şekilde veriliyor,

Hastanın kanserinin evresine göre, hastanın vücut yapısına göre, kanserden ameliyattan sonra hastaya yapılacak işlemler.

Hasta radyoterapi alacak mı? kemoterapi alacak mı? Bunların hepsi erken mi geç mi onarım yapılacağını bize yol gösterici yöntemler. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, hastaya çok ileri evre de olsa bile erken zamanlı yapılan onarım hastanın meme kanseri ile hiçbir ilişki göstermiyor.

Yani aynı anda ileri evre bir hastaya da onarım yapsak dahi kanserinde yeniden gelişim süreci ile ilgili bir o kanseri artırma gibi bir potansiyel risk söz konusu değil.

Kanser ameliyatının ilk olduğu dönemden bu işe girdiğimiz zaman ekibin içinde zaten bir plastik cerrahın bulunması gerekiyor. Ciddi profesyonel çalışan bir kanser ekibinde bu plastik cerrahının rolü hastanın memesinin yeniden geri kazandırılmasıdır.

Bu amaçta uyguladığımız birçok yöntem var.

kanser nedeniyle alınan meme_5Bu yöntemlerin dediğim gibi kendi vücudu alınarak yapılabilir, dışarıdan bir silikonla yapılabilir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın hastanın eninde sonunda karşı memesine simetrik meme ucunun olduğu, memenin tüm yapılarının olduğu bir yapıya kavuşması işten bile değil ve bu gerçekten karşılıklı işbirlikle, doktorla hastanın ciddi bir işbirliği ve motivasyonu ile en mükemmel sonuçlar alınabiliyor. Hastalarımızda sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebiliyor.

Birçok sanatçılar var ve birçok mesleğinde üst düzey kişiler zaten bu şekilde kanser tedavisini oluyorlar. Olduğunun bile farkında olunmuyor. Çünkü onarımı da çok güzel bir şekilde yapılabiliyor.

Tüm hastalarımız bunu hak etmekte ve biz bunu vermek için çalışmaktayız. Gerçekten hastalarımız güvenle yeni memesine kavuşabilmektedirler.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın