Jinekomasti

[Toplam: 86 Ortalama: 5]

İçindekiler

Jinekomasti

Jinekomasti, anne karnında erkek kız cinsiyet ayrımı oluşmadan önce erkeklerde de meme oluşumu görülmektedir. Erkeklerin sahip oldukları meme bezleri fark edilir değildir. Küçük ve gelişmemiş yapıdadırlar. Erkeklerdeki meme dokusunun kadınlardaki gibi büyüyüp gelişmeye başlaması jinekomasti durumunu oluşturmaktadır.

Jinekomasti genellikle belirli sebeplere bağlı olarak tek veya çift göğüste görülme durumundadır. Bu durum erkeklerde oldukça sık görülmektedir. Erkeklerin sahip olduğu jinekomasti problemi çoğunlukla hayatlarını etki altına alabilecek bir buhran yaratmaktadır.

Erkek psikolojisinde çok etkili olan bu durum öncelikle meme uçlarından başlamaktadır. Daha sonrasında göğüs çevresinde sert ve şişik bir yapı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Jinekomasti vakalarının büyük bir çoğunluğu tek göğüs üzerinde görülmekte vakaların sadece yarısı çift göğüs üzerinde etkili olmaktadır.

Jinekomasti genellikle genç ve yaşlı erkeklerde yaygın hale gelmiş bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın erkeklerde görülme olanı oldukça yüksek olan %30 seviyesindedir. Bazı durumlarda obez hastalarda görülen psödoginekomasti ile karıştırılmakta olan jinekomasti bir çok açıdan psödoginekomasti ile ayrımlara sahiptir.

Psödoginekomasti de görüldüğü gibi yağ dokusu üzerinde değil, glandüler doku üzerinde oluşmaktadır. İlerlememiş durumlarda hastalık bazı ilaç tedavileri ile durdurulabilir hale gelmektedir. Jinekomasti kendi içerisinde glandüler jinekomasti, yağlı jinekomasti ve karışık tip olacak şekilde üçe ayrılmaktadır. Bebeklik döneminden itibaren oluşabilen bir durum da olabilirken bazen bir takım tıbbi sorunlara bağlı olarak gelişebilmektedir.

Jinekomasti çoğunlukla ciddi sonuçları olan bir hastalık değildir fakat bazen ağrı ve acı durumunu hastalara yaşatmaktadır. Ergenlik döneminde oluşan jinekomasti problemi zaman geçtikçe yaklaşık 1 2 yıl içerisinde düzelme göstermektedir. Bu sebepten ergenlik döneminde oluşan jinekomasti problemine doktorlar tarafından ameliyatlı müdahale çoğunlukla önerilmemektedir.

Psikolojik buhran sebebiyle bu konuda baskı yapan 18 yaş altı çocuklara ilaçlı tedavi uygulanmaktadır. Jinekomasti genç yaşlarda görüldüğünde erkekler üzerinde psikolojik baskı yaratmaktadır. Kadınsı bir görünüm oluşumuna sebebiyet vermesi gerekçesiyle bu hastalıktan şikayet eden kişiler direk olarak tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar. Beslenmenin ve kilo kaybının da önemli etki yarattığı jinekomasti ameliyatı ile veya ilaçla giderilmesi mümkün bir hastalık sayılmaktadır.

Jinekomasti lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Gerekirse işleme yağ alma da eklenebilir. vücut geliştirme eğer memeler aşırı derecede büyük ise, meme dokusu ile derinin de çıkarılması gerekecektir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir ?

Jinekomasti meme dokusunda seyreden bir problem olduğu için tek bir memede veya iki memede de birden görülebilmektedir. Jinekomasti probleminin ilk yaygın belirtisi meme ucu çevresinde görülen şişliktir. Meme ucu çevresinde görülen bu şişlik çoğunlukla meme başındaki büyüme ile başlamaktadır. Bu şişlik durumuna ek olarak sonra ortaya çıkan belirti akıntı problemi olmaktadır.

Memeler giderek daha fazla genişlemeye başlamakta ve akıntı probleminde artış görülebilmektedir. Her hasta jinekomasti problemi yaşarken ağrı hissetmese de belirtiler arasında ağrı problemi de görülmektedir. Jinekomasti problemi yaşayan hastalar meme çevresine dokunduğunda sertlik hissetmektedirler. Meme ucu ve çevresinde bazı dökülmeler meydana gelebilmektedir. Özellikle meme ucunda başlayan bu dökülmeler zamanla bütün göğüs çevresine yayılabilmektedir.

Göğüs ucunda koyu renkte kanamalar oluşabilmekte ve artan hassasiyet sebebiyle göğüsler sızlayabilmektedir. Bazı durumlarda özellikle spor ile uğraşan hastaların göğüs kası çalışmaları sebebiyle şişen göğüs kaslarını jinekomasti problemi ile karıştırıp doktora başvurmalar yaşanabilmektedir.

Göğüs kasının şişmesi ile meme dokusunda şişlik oluşması aynı durum değildir. Obez hastaların yağları sebebiyle göğüslerindeki büyüme ve sarkma problemini jinekomasti ile karıştırdıkları görülmektedir. Fakat bu durum jinekomasti ile ilgisizdir. Göğüs obez hastalarda yağlanma sebebiyle büyümekte ve bir süre sonra ağırlığın yer çekimine bağlı olarak sarkmaya dönmesi görülmektedir. Jinekomasti ile oluşan meme dokusu sert ve kadın göğsüne benzemektedir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti erkeklerde meydana gelen meme büyümesi problemine denilmektedir. Bu sorunun çeşitli nedenleri vardır. Peki jinekomasti nasıl anlaşılır ? Jinekomasti teşhisini koymak zor mu ?

Jinekomasti sorununun temel nedeni aslına bakıldığında süt bezlerinde meydana gelen şişkinlik problemidir. Öyle ki bunun haricinde memelerde herhangi bir büyüklük sorunu hissediliyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Normal hayatta ise kişiler jinekomasti sorunu yaşadıkları anlamak için ayna karşısına geçerek, kendilerine iyi bakmaları gerekecektir. Öyle ki meme bölgesinde anormal bir büyüme gözlemlenmişse jinekomasti sorunundan şüphe edilmesi gerekmektedir.

İkinci aşamada ise meme bölgesinin kasılarak, yeniden kontrol edilmesi ve büyüklükten emin olunması gerekecektir. Dokunma esnasında ne kadar çok yağ dokusu hissediliyorsa o kadar fazla jinekomasti yani meme büyüme sorunu olduğundan şüphe edilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti çoğunlukla ergenlik döneminde hormonal bozukluklar sebebiyle büyüme, şişme ve hassasiyet gösterse de bu dönemde oluşan jinekomasti problemleri kalıcı değildir. Ergenlik dönemi geçmesine rağmen geçmeyen durum jinekomasti olarak adlandırılıp değerlendirmeye alınmaktadır.

Ergenlik döneminde olmayan hastalarda hormona bağlı jinekomasti problemi oluşumu normaldir. Özellikle ergenlik döneminde fazla kilo problemi yaşayan kişilerde daha sık görülebilmektedir. Genellikle hormonsal kaynaklı oluşan jinekomasti probleminin bir hastada direkt olarak neden oluştuğu bilinmemektedir.

Genel olarak oluşmasının sebepleri; testosteron azlığı, östrojen hormonunda artış gözlemlenmesi ve bu durumlara bağlı olarak gelişen hastalıklardır. Bazı durumlarda eroin alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı jinekomasti oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Akciğer hastalıkları, troid bozuklukları ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklar jinekomasti oluşumuna destek vermektedir.

Şişmanlık jinekomasti için birebir alt yapı sağlamakta salgılanan östrojen hormonun artması ile meme boyutlarında büyüme görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde de östrojen hormonun plasenta üzerinden bebeğe geçmesi ile görülmektedir. Bu durum doğumdan 2 3 hafta sonrasında iyileşmeye başlamaktadır.

Yaşlılık döneminde yaşlandıkça daha erkekler daha az erkeklik hormonu salgıladıkları için bu problemle karşılaşmaları mümkündür. Özellikle yaşlılık döneminde aşırı kilo problemi yaşayan kişilerin jinekomasti problemi ile karşılaşma riski daha fazla olmaktadır. Bazı durumlarda kullanılan ilaçlar jinekomasti oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Jinekomasti Hangi Yaş Aralığında Görülür?

Jinekomasti rahatsızlığının yediden yetmişe herkeste görülmesi mümkündür. Özellikle de yeni doğan bebeklerde annelerden gelen östrojen hormonlarındaki artış meme büyümesi probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Fakat bu sorun genellikle bir kaç hafta içerisinde gerileme gösterir.

Bu dönemin yanı sıra ise ergenlik dönemlerinin yaşı olarak bilinen 13 ile 15 yaş arası erkeklerde görülmesi muhtemeldir. Bu dönemdeki çocuklara jinekomasti gelişimi yine bir kaç yıl içerisinde gelişime bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Jinekomasti rahatsızlığı 17 yaş aralığı yani gelişimin tamamlandığı dönemlerde genç yaştaki kişilere göre çok daha az görülmektedir. Fakat ileriki dönemlerde erkeklik hormonunun azalması, bu rahatsızlık ile karşı karşıya gelinmesine neden olacaktır. Olgun insanların ise daha büyük bir bölümünde jinekomasti görülmesi mümkündür.

Öyle ki erişkin insanlarda her iki memenin de büyümesi muhtemeldir. Bu dönemlerde meydana genel jinekomasti rahatsızlığı memelerde ağrının ve hassas bir yapının oluşmasına neden olmaktadır.

Jinekomasti Oluşumuna Sebebiyet Veren İlaçlar ?

 • Primabolan: Özellikle spor ile uğraşan kimseler bu ilaç ile kaslarının yoğunluğunu arttırmayı hedeflemekte ve ilaç takviyesi ile kısa sürede sonuç almak isteyerek meme büyümesine en büyük sebebiyeti doğurabilen bu ilacın kullanımını yapmaktadır. Sporcularda görülen jinekomasti probleminin büyük bir kısmı ilaç takviyesi ile kas geliştirmeyi hedefleyen ve uzun süreli ilaç kullanan kimselerde görülmektedir.
 • Mide İlacı Olan Cimetidin: Yan etkileri arasında meme büyümesine sebebiyet verdiği doğrulanan bu ilaç uzun süreli kullanım sonrası bu problemle karşılaşma oranını arttırmaktadır.

 • Sustanon: Sporcuların en çok kullandığı ilaçlar arasında yer alan sustanon androjen etkili olup ilacın uzun süreli kullanımında meme büyümesi problemi ile karşılaşmak mümkündür. Primabolan ilacına oranla daha hızlı kas yapma etkisi bulunan bu ilacın sporcular arasında kullanımı oldukça fazladır.
 • Antidepresan İlaçları: Psikolojik problemlerle uğraşan hastaların doktor tarafından tavsiye edilen ve buna bağlı olarak kullanılan ilaçların bazılarında yan etki olarak meme büyümesi; jinekomasti oluşumu bulunmaktadır. Bu ilaçlar özellikle doktor kontrolünde kullanılıp tek başına kullanılmamalı ve yan etkiler gözlemlendiğinde doktora başvurulmalıdır.
 • Anapolan: Bu ilacın kullanımı dahilinde hızlı bir şekilde kilo alma ve kas gelişiminde anormal hızlanma görülmektedir. Bu ilaç steroidler arasında en güçlü etkiye sahip ilaçlardan bir tanesi olup tehlike bakımından en tehlikelisidir. Anormal şekilde kas büyümesine destek veren bu ilaç meme büyümesine sebebiyet vermektedir.

Jinekomasti Ameliyatlarında Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

jinekomasti ameliyatlarında hangi yöntemler kullanılır_4Jinekomasti ameliyatları temel olarak deri çıkarılması gereken ve çıkarılmaması gereken ameliyatlar olarak ikiye ayrılabilir.

Özellikle jinekomastinin %80 nedeni göğüsteki yağ birikimidir. Diğer %20 lik kısımda göğüs bölgesinde meme dokusunda artış olabilir ve bu tip işlemlerde farklı bir teknik uygulama ihtiyacı ortaya çıkar.

Jinekomastinin evresine göre özellikle ilk 4 evrede uygulanabilen tedavi yöntemi vaser liposuction tedavisidir. Günümüzdeki teknolojisi en gelişmiş liposuction yöntemlerinden olan vaser liposuction yönteminde göğüs kenarındaki 2 mm lik bir bölgeden gerilerek göğüs içindeki yağ dokusu ses dalgaları yardımıyla eritilir yani bu ultrasonik liposuction adı verilen sistemde ses dalgalarıyla eritilen yağ dokusu daha sonra özel kanirler vasıtasıyla dışarıya doğru aspire edilerek alınır. Bu şekilde göğüsün içinde biriken yağ dokusu boşaltılır.


Jinekomasti dediğimiz dışarıya doğruluşmuş olan meme görüntüsü normal erkek göğüsüm şekline döndürülür.


Yağ dokusu

jinekomasti ameliyatları

Bu şekilde alınmış olan dokular yağ dokusu çok ileri derecede yani 30 kilo ve üzerinde kilo alımı olmazsa tekrar etmesi mümkün değildir. 30 kilo alınsa dahi eskisi gibi bayan memesi şekline dönüşmez normal bir yağ birikimi şekline dönüşür. Bundan dolayı jinekomasti ameliyatları başarılı ve uzun süre sonuç veren ameliyatlardan bir tanesidir.

Bunun yanında eğer hastamızda meme dokusu baskınlığı varsaki bu durumu tespit etmek için ameliyat öncesinde ultrason yardımıyla yağ dokusundan mı oluştuğu yoksa meme dokusundan mı oluştuğu tespit edilebilir.

Meme dokusundan oluşan jinekomastilerde meme ucunun alt kısmından girilerek yaklaşık olarak 2cm lik bir bölgeden bu oluşmuş olan meme dokusu tamamiyle çıkartılabilir ve bu şekilde jinekomasti düzeltilebilir.

Bazı hastalarda kombine olarak hem meme dokusu mevcut olur hemde etrafında yağ dokusu birikimi vardır. Bu hastalarda öncelikli olarak vaser liposuctionla küçültülebilecek bölge küçültülür ve geride kalan meme dokusu meme ucundaki çok küçük bir bölgeden gerilerek çıkartılır.

Kombine tedavimi normal tedavimi yapılacağı ameliyat öncesi yapılacak ultrason tekniğiyle ortaya konulabilir.

Deri bölgesinde fazlalık olan hastalar

jinekomasti ameliyatlarında hangi yöntemler kullanılır_5Bunun yanında özellikle deri bölgesinde fazlalık olan hastalardaki bu ileri evre jinekomast dediğimiz kadın memesine benzeyen bir görüntüye sahip hastalarda yapılır. Bu hastalar özellikle ileri derecede kilo kaybına uğrayan hastalar veya mide küçültme tüp mide ameliyatları geçirip 40 – 50 kilo veren hastalarda daha çok görülüyor.

Bol miktarda deri fazlalığı ve ileri derecede sarkık bir meme görüntüsü mevcuttur. Bu hastalarda özellikle deriden geniş çıkarılma ihtiyacı vardır. Hastanın vücut yapısına görüntüsüne göre bu hastalara deride küçültme işlemiyle birlikte içeride mevcut olan dokunun azaltılmasıyla kombine girişimlerle erkekte meme büyümesi düzeltilir.

Jinekomasti ameliyatlarından sonra eğer ameliyat başarılı geçmiş ve iyi yapılmışsa ömür boyu kalıcı sonuçlar alınır.

Jinekomasti Nasıl Sınıflandırılmaktadır ?

Bu hastalık kendi içinde evrelere ayrılmakta ve evrelere göre tedavi yöntemi ile problem ortadan kaldırılmaktadır. Jinekomasti probleminin ilk evresi birinci evre olarak adlandırılmaktadır; birinci evrede hastanın göğüs derisinde herhangi bir sarkma ve gevşeme problemi görülmemektedir, yaşanılan göğüs büyüklüğü sınırları geniş değildir.

Birinci evreyi takiben gelişen ikinci evre jinekomasti probleminde göğüs kadın göğsünden farksız bir görünüme sahiptir. İkinci evrede de göğüste herhangi bir sarkma problemi yaşanmamaktadır. Üçüncü evrede görülen meme genişlemesi bir cerrahi dokunuşun şart olduğu evredir. Dördüncü evre son evre olup hastalık dördüncü evrede en ileri seviyeye gelmekte gerçek büyük bir kadın memesi görünümü almaktadır.

Glandüler Jinekomasti Nedir?

Glandüler jinekomasti genel olarak gerçek meme dokusunun salgılanması anlamına gelmektedir. Jinekomastinin bu türünde sert meme dokusu daha çok ön plandadır. Erkekler açısından estetik görünümleri son derece kötüdür. Görünümün düzeltilmesi için cerrahi işlemler gerekir.

Mikst Tip Jinekomasti Nedir?

Mikst Tip jinekomastide genellikle hem memenin sert dokusunda fazlalık söz konusudur hem de meme içindeki yağ dokusunda bir fazlalık mevcuttur. Öyle ki erkeklerin meme bölgesinde şişkin bir görünüm oluşmasına sebebiyet verdiğinden son derece rahatsız edici bir türdür.

Görünümün düzgünleşmesi, yani normal erkek memesi görünümü elde edilmesi için cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulacaktır. Bu tarz operasyonlarda fazla dokunun alınması işlemleri yapılır.

Jinekomasti Hastalar Üzerinde Nasıl Bir Etki Oluşturmaktadır ?

Erkeklerde rastlanılan bu hastalık hastalar üzerinde psikolojik ve fizyolojik etkiler barındırmaktadır. Ergenlik döneminde bir genç bu hastalık ile karşılaştığında arkadaşları ile iç içe olmaktan kaçınabilmekte giyim kuşam konusunda zorluklar yaşamaktadır. Bu problem sebebiyle ergenlik dönemindeki bir hasta geçebilme ihtimali olan jinekomasti sebebiyle karamsar ve kendinden utanma problemi yaşayabilmektedir.

Genç bir çocuğun özellikle ergenlik döneminde olan bir çocuğun kendini bu denli kapatması ilerleyen dönemlerde hastalık geçse dahi kalıcı etkiler bırakabilen psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına sebebiyet vermektedir. Kendini ifade etmekten kaçınan veya ifade zorluğu yaşayabilen ergenlik dönemindeki hastaların geçme ihtimali olan bir hastalık hayatlarında büyük iz bırakabilmektedir.

Hastanın çeşitli psikolojik sorunlar ile uğraşmasına sebep olabilen jinekomasti problemi bazı durumlarda hastanın daha ergenlik döneminde iken acele edip jinekomasti ameliyatı olmak istemesine neden olmaktadır.
Çoğunlukla ergenlik döneminde yaşanan jinekomasti problemi kişiden bir iki sene içerisinde geçebilecek bir durum olsa da hasta jinekomasti ameliyatı geçirme konusunda ısrarcı olup bir an önce bu durumdan kurtulmak istemektedir.

Doktorlar prensiplerine uygun olarak 18 yaşından küçük bir hastaya ergenlik dönemindeyken jinekomasti ameliyatı yapma konusunda istekli olmayabilmektedir. Çocuğa bu durumda ilaçlı tedavi önerilmekte veya takip kararı verip hastalığın gelişimini takip ederek düzelme ihtimaline uygun olarak jinekomasti ameliyatı yapabilmektedirler. Jinekomasti problemi yaşayan hastalar bunu saklamak için dik durup üst vücudu ön planda tutmak yerine kambur yürümeyi tercih etmektedir.

Bu durum kemik yapılarını olumsuz etkileyebilmekte ve hastanın kemik problemleri yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Doktorlar jinekomasti problemi yaşayan kişileri kambur yürüyerek bu durumu gizlemeye karşı uyarmaktadır. Maddi olumsuzluklar sebebiyle jinekomasti ameliyatı olamayan bireylere doktorlar, jinekomasti durumunu saklayacak bir atlet önermektedirler. Önerilen atlet jinekomasti problemini gizleyerek hastalara kolaylık sağlamaktadır fakat bir çok estetik problemde yaşandığı gibi hastalar cinsel birleşim yaşamaktan bu problem sebebiyle kaçabilmektedir. Bu yüzden jinekomasti alanında ameliyatlı veya ilaçlı tedavi gerekmektedir.

Lipomatöz Jinekomasti Nedir?

Lipomatöz jinekomasti türünde ise sadece meme içerisindeki yağ dokusunda artışın yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu tarz sorunlarda diğer türlerden farklı olarak liposuction yöntemiyle tedavi yapılması mümkündür.

Öyle ki meme dokusunda bulunan fazla yağ miktarı liposuction yöntemiyle deri altından çıkarılarak, normal meme dokusu oluşturulur. Lipomatöz jinekomasti türünde tedavi yöntemi olarak genel olarak liposuction yöntemi uygulanmaktadır.

Fakat uygun görüldüğü takdirde cerrahi işlemlerin yapılması da mümkündür.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Jinekomasti probleminde tedavi evrelere ve meme çapında görülen büyümelere bağlı olarak gelişmektedir. Bu durumlara bağlı olarak hasta için hangi tedavinin uygun olduğu doktor tarafından seçilmektedir. Meme çapında 4 santimetreden az görülen büyümelerde herhangi bir tedavi uygulanması gerekmemektedir fakat hastanın doktor kontrolüne devam etmesi ve olası süregelen bir büyümenin gözlemlenmesi durumunda tedavi görmesi gerekmektedir. 4 santimetreden küçük olan büyümede bazı hastalar yoğun belirti yaşadıklarını ve ağrının yoğunluğundan söz edebilmektedir.

Bu durumlarda doktor hastaya ilaç takviyesi tavsiye etmektedir. 6 santimetreden büyük memelerde ilaç tedavisi sonuç göstermediğinde cerrahi müdahalenin uygulanması geç olmadan gerçekleşmelidir. Cerrahi yöntemler ameliyat bazlı olup bu ameliyatlarda hastanın uyguluğu bakımından farklı çeşitlerden biri tercih edilmektedir. Jinekomasti alanında yapılan ameliyatlar çeşitlilik ile hastalara daha fazla kolaylık sağlayabilmektedir. Lazerli jinekomasti ameliyatı yöntemi en çok tercih edilenler arasındadır. Ameliyat ile jinekomasti problemi tamamen giderilmektedir.

Jinekomasti İlaçlarla Tedavi Edilebilir Mi?

Jinekomastinin kalıcı olduğu durumlarda çeşitli tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Fakat bu konuda hastalar bazı soruları sık sık yöneltmektedir. Peki jinekomasti ilaçla tedavi edilebilir mi?

Jinekomasti sorunu tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Fakat kesin tedavisi cerrahi işlemler ile yapılmaktadır. Ancak bazı durumlar insanlar bu ameliyatta korkmaktadır. Böyle durumlarda ise genellikle ilaçla tedavi yönteminin uygulanması da mümkün olacaktır.

Ameliyat olmak istemeyen erkeklerde testesteton clomifen ve tamoksifen gibi östrojen antidoku gibi özellikleri bulunan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar salgılanan östrojen hormonunun azalmasını sağlamaktadır.

Bu tarz yöntemlerle tedavi yapılması, cerrahi yöntemlere göre çok daha ağırdır. Aynı zamanda yan etki gösterme olasılığı da bir hayli yüksektir. Öyle ki ilaç kullanarak meme küçültme işlemleri sadece bir miktar fayda sağlar.

Kesinlikle ameliyat kadar kesin sonuçların üretilmesi mümkün olmayacaktır. Yani genel olarak ilaçla tedavi yönteminde hastaların estetik görünümlerinde ciddi bir değişiklik söz konusu değildir.

Jinekomasti Doğal Tedavi Yöntemleri İle Giderilir Mi?

Jinekomasti problemi için son yıllarda pek çok tedavi yöntemi geliştirilmiş bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları ise evde yapılabilen doğa kaynaklı tedavi yöntemleridir. Doğal yöntemlerde tedavi için; balık yağı, çarkıfelek çiçeği çayı, çinko bazlı yiyeceklerin tüketilmesi, zerdeçal, yenilen yemeklere faydalı keten tohumu katılarak tüketim yapılması, aşırı kilo var ise sağlıklı diyet uygulanması, egzersiz, soğuk kompres ve epsom tuz banyosu yapılarak hastalık evde tedavi edilebilmektedir.

Bu yapılanlara ek olarak hastalığa büyük nedenler veren içeriği ve yan etkileri bilinmeyen ilaç tüketimine dikkat edilmesi, sigara kullanımının azaltılması ve alkol, uyuşturucu gibi vücuda zararlı etkisi büyük olan unsurların terk edilmesi gerekmektedir. Bunların yapımında jinekomasti büyümesi kontrol altına alınabilmekte veya durdurulabilir hale gelebilmektedir fakat doğal yöntemler hiçbir şeyi garanti etmemektedir.

Bu sebepten hastanın kesin çözüme ulaşması ve hastalığın evresi hakkında net bir bilgi sahibi olması için doktora başvurması gerekmektedir. Doktorun hastaya uygun gördüğü tedavi yöntemine ek olarak uygulanan doğal yöntemler ile hasta daha etkili sonuçlara ulaşabilmektedir. Doğal yöntemler kendi başına uygulanmamalı mutlaka bir doktora danışmalı ve o şekilde uygulanmalıdır. Zira uygulanan doğal yöntem ters etki yaratıp hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir. En etkili çözüm hastanın doktora başvurması ile şekillenmektedir. Bu sebepten jinekomasti problemi yaşayanların geç kalmadan doktora başvurmaları gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatına gerçek ve yalancı olmak üzere 2 tür çeşit bulunmaktadır. Öyle ki yalancı jinekomasti türü genellikle ergenlik çağındaki çocuklar görülür ve belirli bir süre sonra kendiliğinden yok olur.

Gerçek bir jinekomasti rahatsızlığında ise gene meme büyümesi ergenlik çağında meydana gelir fakat bu defa kalıcıdır. Özellikle de 18 yaşını geçmiş erkeklerde meydana gelen meme büyümesi problemi gerçek jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Peki jinekomasti ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Hastaya uygulanan ameliyat şekline göre ameliyat süresi değişmekte ve ameliyatta yapılanlar farklılık göstermektedir. Örneğin Liposuction yöntemi ile jinekomasti probleminin giderildiği durumlarda hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu ameliyatta hastanın göğüs kısmı açılarak gerçekleştirmediği için derideki bozukluğun düzenlenmesi için ek istenildiğinde ameliyat genel anestezi ile yapılmakta ve bu durum süreyi bir ila bir buçuk saate çıkartmaktadır. Jinekomasti ameliyatı evrelere uygun olarak yapılması gereken bir ameliyattır.

Birinci evrede liposuction yöntemi ile hastanın yaşadığı problem kolaylıkla giderilirken, ikinci evrede düzelmeyen meme bezine bağlı olarak liposuction yöntemine ek bir ameliyat ile meme ucu toparlanabilmektedir. Fakat çoğunlukla liposuction işlemi ile yapılan jinekomasti ameliyatlarında hastaya ek olarak yapılan meme bezinin cerrahi yöntemle açılarak toplanması durumu üçüncü evrede gerekmektedir.

İkinci evrede meme bezi egzersiz ve ameliyat sonrası hastanın önereceği korse gibi yardımcı materyeller ile toplanma özelliği gösterebilmektedir.

Üçüncü evrede jinekomasti ameliyatı yapılan bir hastaya liposuction yöntemine ek olarak cerrahi işlem ile meme bezinin açılarak toparlanması şart hale gelmektedir. Zira üçüncü evrede meme bezinde genişleme durumu daha ağır yaşanmakta ve toparlanması zor olmaktadır. Bazı durumlarda cerrahi yöntemle açılarak meme bezinin toplanması hastanın yaş aralığına bağlı olarak zorlaşmaktadır.

Jinekomasti ameliyatında dördüncü evre üçüncü evre ile aynı şekilde tedavi edilmektedir fakat dördüncü evrede hastanın meme bezinin toplanması giderek daha da zorlaşmaktadır. Bazı durumlarda meme bezinin toplanması aşırı zorluk doğurduğundan kadın göğsü küçültme ameliyatlarında yapılan işlem uygulanmaktadır. Özellikle üçüncü ve dördüncü evrede gerçekleşen meme bezinin cerrahi olarak küçültüldüğü vakalarda bölgeye dren yerleştirilmektedir. Vücuda yerleştirilen diren bir veya iki gün içerisinde çekilir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmaktadır ?

Bir ameliyatın başarı oranı öncesinde yapılan hassas taramaya bağlı olarak gelişmektedir. Jinekomasti problemi ile hastaneye başvuran hastalarda ameliyat öncesi belirli bir muayene yapılmakta ve yapılan muayene de ameliyata yardımcı sonuçların bulunması adına bir takım tetkikler hastaya uygulanıp kan alınacaktır.

Hasta daha önce geçirdiği hastalıklar ve kullandığı veya kullanma zorunluluğunun şart olduğu ilaçlarla ilgili olarak doktorunu bilgilendirdiğinde ameliyatın başarılı geçmesine ve sağlığını tehlikeye atacak olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Jinekomasti ameliyatı öncesi hastanın geçireceği bir haftalık dönem oldukça önemlidir. Hasta bu dönemde yaşadığı en ufak sağlıksal problemlerini doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

Bu dönemde yaşanabilen sağlık problemleri veya ekstra ilaç alımı doktordan saklanılmaması ve doktora bildirilmesi gerekmektedir. Yapılan bu bildiriler hem ameliyatın sonucunu olumlu yönde etkilemekte hem de ameliyat sırasında hastanın ve doktorun olumsuz problemler ile karşılaşmasını engellemektedir. Ameliyat öncesinde kanı sulandıran ilaç kullanımına hastanın nokta getirmesi gerekmektedir. Bu gibi ilaçların kullanımı hastanın ameliyat sırasında olumsuzluklar ile karşılaşmasına sebebiyet vermektedir.

Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin tüketimine ameliyat öncesinde doktorun belirlediği süre öncesinden ameliyat anına kadar son verilmesi gerekmektedir. Bu dönemde hastaya doktor tarafından bir beslenme şekli belirlenebilmekte ve hastanın buna bağlı kalması gerekmektedir.

Ameliyat öncesi yapılan tetkikler arasında bulunan anestezi testi ile hastanın ameliyat sırasında acı hissetmemesi için gerekli olan anestezi miktarı belirlenmekte ve bu durum hastanın ameliyat sırasında acı hissi gibi veya genel anestezi gerektiren ameliyatlarda uyanma gibi olumsuz etkenlerle karşılaşmasını önlemektedir. Ameliyat öncesinde yapılan kusursuz tetkik ve hastanın hastalığının incelenmesi ile ameliyat sırasında karşılaşabilecek olumsuzluklar ortadan kaldırılırken bu tetkiklerin yapımıyla hastanın sağlığı korunma altına alınmaktadır.

Ameliyat öncesi doktor tarafından belirlenen sürede yapılan testler ve hastanın dikkat etmesi gerekenlere uygun davranışları jinekomasti ameliyatı için değil bütün ameliyatlar için başarı oranını arttıran bir gerekliliktir.

Ameliyata özensiz hazırlık ile hastanın hayatı tehlikeye atılmakta ve hasta doktorun uzak durmasını söylediği şeyleri uygulayarak kendi hayatını riske atabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı başarı oranı yüksek ameliyatlar içinde bulunsa da her ameliyat gerekli protokol uygulanmadığında hastayı ve doktoru olumsuzluklar ile karşı karşıya bırakabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Sigara Ve Alkol Kullanımının Bırakılması Şart Mıdır?

Bu soru özellikle tiryakiler tarafından doktorlara sık sık sorulmaktadır. Sigara ve alkol gibi etmenler kan üzerinde oluşturduğu etki ile ameliyat sırasında hasta ve doktora bazı bağlamda olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Özellikle sigara ve alkol kullanımının ameliyat sonrasında da kesilmesi böylelikle yaraların iyileşmesine engel olan problemin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası hastaya ve doktoruna zorluklar yaşatabilecek bu kötü alışkanlıkların terk edilmesi başarılı bir ameliyat ve iyileşme süreci geçirilmesi için şarttır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jinekomasti ameliyatları için genellikle liposuction tekniği uygulanmaktadır. Bu teknik kapalı meme ameliyatı olarak da isimlendirilebilmektedir. Aşırı derece ağır bir ameliyat olmadığından ertesi gün kişiler taburcu edilerek, normal yaşamlarına geri dönebilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sırasında gerçekleştirilen anestezi uygulamasına göre hasta aynı gün veya ertesi gün evine gidebilecek duruma gelmektedir. Hastanede uzun süre yatış gerektirmeyen bu hastalığın tedavisi sonrası iyileşme sürecine etki eden dikkatli olunması gereken bazı durumlar vardır.

 • Ameliyat sonrası bir gün gibi kısa bir süre duş alınmaması gerekmektedir. Ertesi gün suyun çok sıcak ve soğuk olmaması kaidesi ile duş alınması mümkündür.
 • Uçakla seyahat gibi yüksek basınçlı ortamlarda bulunma durumuna uygun olarak yatkınlık süresi doktor tarafından bildirilecektir.
 • Bir hafta gibi kısa bir süre içinde hastanın otomobil kullanımı mümkün hale gelebilmektedir. Otomobil kullanırken oturma pozisyonuna dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Doktor tarafından verilen reçetede belirli olan ilaçların düzenli kullanımı jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme sürecini hızlandırmakta ve olumlu etki etmektedir.
 • Cinsel ilişki için bir hafta gibi bir süre ara gerekiyor zira ameliyat sonrası ani hareketler ağrıları tetikleyip ameliyat edilen bölgeyi olumsuz etkileyebilmektedir.

Jinekomasti Atleti Nedir?

Jinekomasti hastalığının tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem jinekomasti atleti olarak bilinir. Öyle ki piyasada çeşitli mecralarda satışı yapılan bu tarz  ürünlerin memeyi düzleştirici özelliği bulundurdukları söylenmektedir.

Fakat jinekomasti rahatsızlığına en kesin yöntem cerrahi yöntemi olarak bilinmektedir. Cerrahi işlemler haricinde ise özelikle de lipomatöz jinekomasti için liposuction yönteminin uygulanması daha kesin sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayacaktır.

Atletler ise yarattıkları sonuçlar kesin değildir. Aynı zamanda belirli bir oranda iyileşme gözlemlense dahi bu sonuçlar çok uzun bir süre içerisinde ortaya çıktığından çok fazla tercih edilen bir yöntem olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Cerrahi işlemler her daim daha kesin ve kalıcı sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle meme büyümesi sorunundan tamamen kurtulmak için bu tarz operasyonların tercih edilmesi önerilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci hızlı gelişmektedir. Yapılan jinekomasti ameliyatı uzun süreli yatış gerektirmemektir. Ameliyat sonrası iyileşmenin hızlandırılması için doktor tarafından önerilen korse ve benzeri materyal kullanımını doktorun belirttiği süre içerisinde kullanmak gerekmektedir. Ameliyat sonrası gözle görülür sonuçlara kavuşmak ve tam iyileşme görülmesi için 6 ay beklenilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Memenin Tekrar Büyüme Riski Var Mıdır?

Eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın ameliyattan sonrasında  kilolu olan ve kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, Bunun haricinde ameliyat sonucu tekrar eski hale geri dönmesi söz konusu değildir.

Jinekomasti Ameliyatı için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Belirli bir yaş sınırı olmasa da jinekomastinin neden olduğu fazla göğüs gelişimi ergenlik çağındaki dönemden sonrasında kendiliğinden geçebilmektedir. Ergenlik döneminden sonra yani (kişiye göre değişmekle beraber) yaklaşık 17 yaşından itibaren yani ergenlikten sonra bu ameliyat yapılabilir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Tür Anestezi ile Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Ameliyat öncesi bazen lokal bazen de genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan hemen evine geri dönebilmektedir. Ameliyat ortalama 45-90 dakika sürmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Göğüslerin büyümesinin nedeni bu bölgede yağlanmanın dokusu artışı ise liposuction ile fazla ağ dokusundan alınınca göğüsler küçülür. Liposuction yapıldığında işlem küçük deliklerden yapıldığı için ameliyat izi oluşmaz. Ancak esas olarak meme bezleri dokusunun büyümesi ön planda ise meme ucu altından yarım ay şeklinde yapılan kesi ile fazlalık doku çıkarılır. Her keside iz kalır ancak bu bölgede iki rengin birbirine geçiş hattı olduğundan dolayı bu izler fazla dikkat çekmez. Deride sarkma eğilimi olan fazlalıklar varsa bu fazlalıkların çıkarılması durumunda iz kalır.

Ameliyat Sonrası Hangi Komplikasyonlar Oluşmaktadır?

Enfeksiyon durumu her ameliyat sonrası oluşabilecek komplike durumlar arasında risk bakımından en üst sırada yer almaktadır. Bu yüzden doktorun tavsiyelerine uyulması ve dikkatli olunması gerekmektedir. Bölgede ödem oluşması nadir görülebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar jinekomasti ameliyatı öncesi yapılan testler ile kontrol altına alınmaya çalışılsa da bazı durumlarda risk devam etmektedir. Oluşabilen komplikasyonlarda doktora başvurulduğunda sıkıntılardan kurtulmak mümkündür.

Jinekomasti Ameliyatı Riskli Midir?

Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), seroma (deri altında sıvı birikimi), meme başı nekrozu (doku çürümesi) ve infeksiyon oluşabilir. Ancak doku kaybı ve infeksiyon görülme olasılığı çok çok azdır. Ameliyat sonrası koruyucu olarak antibiotik kullanılır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasının azaltılması amacıyla ameliyat sonrası jinekomasti atleti kullanılır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Meme büyümesi ameliyatı olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de jinekomasti ameliyat fiyatları konusudur.

Öyle ki bu fiyatlar yapılan olan işlemlerin ne tarz olduğuna, tipine, hastaların meme dokusundaki büyüklük oranına, kiloya, uygulanacak olan anestezi türüne ve plastik cerrahların talep ve isteklerine göre değişkenlik göstermeleri muhtemeldir.

Jinekomasti 2020 yılı fiyatları konusunda kesin bilgi edinmek için cerrahlara danışmak ve ön muayeneden geçmek gerekmektedir. Bu ameliyatlar genel olarak estetik girişimli olarak nitelendirildiğinden, özel ve devlet sağlık sigortaları, SSK ve Bağkur ücretleri karşılamamaktadır.

Ameliyat sonrasında hastaların mutlaka korse kullanmaları gerekmektedir. Öyle ki korse ücretinin ameliyat fiyatına dahil olup olmadığı da cerrahi işlemin yapılacağı kurumlara sorulmalıdır.

Liposuction ile jinekomasti tedavisi

Jinekomasti ameliyatlarındaki fiyat politikası aynı zamanda meydana gelmiş olan jinekomastinin türü ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir.

Eğer hastalarda meme büyümesi probleminin yanı sıra başka bir estetik problem söz konusu ise böyle durumlarda da ücrette belirli bir miktar değişkenlik söz konusu olacaktır.

Bu nedenle hastaların detaylı bir muayeneden geçmeleri ve bu muayene sonrasında fiyat bilgisi elde etmeleri çok daha mantıklı olacaktır.

Genel anlamda bir ameliyata göre çok yüksek bir rakam söz konusu değildir. Genellikle ortalama fiyatların görüldüğünü söylemek mümkün olacaktır.

Bu kanüller önce yağ eritmekte daha sonra da dışarı almaktadır.

Bunlar alındıktan sonra herhangi bir iz, dışarıdan görünen hiçbir şey olmamaktadır ve izsiz birtedavi sağlanmaktadır. Ameliyattan sonra birkaç haftalık korseleme süreci gerekmektedir. Özel korseler kullanmaktayız.

Burda altı boşaltılmış olan derinin yeniden bölgeye yapışması ve bu bölgedebolluk kalmaması amaçlanmaktadır. Bu korselerin kullanımından sonra doğal görünüme çok rahat ulaşılabilmektedir.

Tabii ki bun yöntemlerin yanında eğer gerçekten bir meme dokusu büyümesi söz konusu ile meme ucundan yapılacak 1-2 santimlik kesiden bu meme dokusu kesilerek çıkarılmak zorundadır.

Jinekomasi şikayeti ile başvuran hastalarımızda yapmış olduğumuz tetkik ve incelemeler sonrasında eğer altta yatan bir hastalık tespit etmezsek ve yaptırdığımız ultrason sonucunda gerçekten meme dokusu büyümesi değilde yağ ağırlıklı bir büyüme söz konusuysa altın standart ve en iyi tedavi liposuction yöntemleridir.

Ancak memedeki sıkı yağ dokusunu klasik standart liposuctionla dışarıya çekmek çok zordur. Bunun için buradaki yağı eritici özel cihazlar ve yöntemler geliştirmiştir.

Bunlardan en önemlisi vaser liposuction dediğimiz ultrasonik yani ses dalgalarıyla buradaki yağ dokusuna eriten cihazların kullanılması ve burada bollaşmış olan derinin de daha sıkılaşmasının sağlanması.

Bu şekilde meme kenarından yapılacak 1-2 milimetrelik kesirlerle bölgenin içine özel kanüller gönderilmekte.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

256 yorum

 • ilhan

  jinekomasti ameliyatı fiyatını öğrenebilir miyim?

 • buğra

  jinekomasti fiyatlarını öğrenebilirmiyim

 • selçuk

  merhaba.ameliyat fiyatı nekadar??bende 3 derece meme bezide alınacak…ameliyattan KAÇ GÜN SONRA ellerimi rahat bir şekilde kullanırım.mesela 10 kg ağırlığı kaldırsam sorun olurmu..gibi.??tesekkürler..

 • Serdal

  Merabalar ben 1:80 boyunda 78 kilo ebatlarindayim göğüslerim biraz büyüklüğünden rahatsızım jinekomasti olduğunu söylendi maddi durumumda ıyi olmadığı için ameliyat olamadim ve bu durum pisikolojimi bozuyor ameliyat olmak istiyorum ve fiyat öğrenmek istiyorum uygun olursa hafta sonu yanınıza gelmek istiyorum bana bir bilgi verirseniz sevinirim ıyi gunler

 • Nazim ayvali

  Jinekomasti fiyati ne kadar ? Almanyadan gelmek istiyorum selamlar nazim

 • eren

  merhaba ameliyat fiyati rica edebilirmiyim mumkunse randevu alip gorunmek isterim ignelerle ilgili sorunum var bircok video izledim gozum korktu dogrusu ama artik kurtulmak istiyorum 🙂

 • Hakan

  Merhabalar, muayene olmadan önce ameliyatın ortalama fiyatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

 • Hakan

  Merhabalar, 25 yaşındayım. Jinekonasti şüphem var. Muayene olmadan önce ameliyat konusunda ortalama bir fiyat öğrenebilir miyinim?

 • selami

  jinekomasti ameliyatı fiyatını öğrenebilir miyim?

 • Eyüp Orhun Fındık

  İlgi çekici yazıya yorum yapmamak mantıklı değil. Uzun lafın kısası başarılar dilerim.

 • furkan

  merhaba bu jinekomastide yaş sınırı var mı? yani belli bir yaştan sonra çıkar veya şu yaş altında görülmez tarzı söyleyebileceğiniz kanı var mıdır? varsa bilgilendirir misiniz?

 • emre

  Hocam merhaba yaşım 21 bende jinekomasti olduğuna dair şüphelerim var. Bunu nasıl bilebiliriz? belirtileri nelerdir? bilgi verir misiniz? bir de jinekomasti ameliyatının maliyeti nedir?

 • çetin

  Merhaba erdem bey bir erkek olarak bu durumdan muzdaribim. Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Jinekomasti olduğumu nerden anlayabilriim? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhabalar Çetin bey, jinekomasti erkekte meme büyümesidir, size jinekomasti ile alakalı bazı görseller, videolar gönderiyorum. Bunları inceledikten sonra ücretsiz muayene randevusu alarak muayeneyede gelebilirsiniz

 • mücahit

  hocam bende jinekomasti hastalığının olduğundan şüpheleniyorum ama bilemiyorum da. Bu hastalığın belirtileri nelerdir?

 • nuray

  Erdem Bey merhaba, oğlumun jinekomasti olduğundan şüpheleniyoruz. Bu hastalığın belli başlı belirtileri var mıdır? Bilgi verirseniz seviniriz. Teşekkürler…

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba Nuray hanım, jinekomasti ile ilgili görsel ve bilgileri size mail olarak gönderdik. Bize ulaşırsanız sizleri daha detaylı olarak bilgilendirebiliriz. Teşekkürler. Ücretsiz muayene randevusu alarak jinekomasti için muayeneye gelebilirsiniz.

 • Nermin

  Hocam merhaba, yaklaşık 3 ay önce oğluma jinekomasti ameliyatı yaptınız ve sayenizde artık çocuğum çok daha mutlu bu ve bu gibi sağlık sorunları yok. Sizin sayenizde şu an çok daha iyiyiz, Emekleriniz için tekrardan çok teşekkürler.

 • Burak

  Hocam selamlar, jinekomasti ve ameliyatı hakkında oldukça merak ettiğim bazı sorular var. Acaba dediğim şüphelerim var.Bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok iyi olur. Şimdiden Teşekkürler..

 • osman

  Merhaba erdem bey. Öneclikle başarılarınızı imrenerek okkuyoruz ve duyuyoruz. Oğlum 15 yaşında ve meme kısmında kilosuna göre fazla bir büyüklük mevcut.jinekomasti olmasından şüpheleniyoruz. En kısa zamanda kliniğinize gelip bunu teşhis ettirmek ve tedavşsine başlamak istiyoruz. İyi çalışmalar.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Osman bey tabiki muayene gelirseniz içiniz daha rahat edecektir. O yaşta ameliyat için erken olur.tel:+0532 567 1766 numaralı telefondan bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 • erdi

  merhaba ben jinekomasti ameliyatı olmak istiyorum. Sİteniz de gerçekten doyurucu bilgilere ulaştım size soracak sorum kalmadı desem yeridir. Sadece tek sorum bu jinekomasti estetik ameliyatının ücreti ne kadar acaba.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Erdi bey jinekomasti ameliyatı fiyat bilgilerini ile randevu takvimini ve bazı bilgileri size mail yoluyla gönderdim.

 • mehmet

  youtube vaser liposuctionla jinekomasti ameliyatı videonuzu izledim, sayfanıza baktım ve birçek videolarınızı izleyip yorumları okudum ve hemen vaser liposuction la jinekomasti ameliyatı için randevu aldım. Siz beni ikna ettiniz kafamdaki soruları giderdiniz hemde hiç görüşmeden.

 • Mahmut

  Hocam merhabalar, 17 yaşındayım ve jinekomasti sorunum var. Bu yaşta ameliyat olmam sakıncalı mıdır? Bir de ameliyat fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?

 • kerem

  Hocam merhaba;
  Jinekomasti ameliyatı hakkında fiyat bilgisi alabilir miyim?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Kerem bey mailiniz dönüş yapıldı sidetel:+0532 567 1766 nolu telefonu arayarak görüşebilirsiniz. Teşekkürler kerem bey

 • efecan

  merhaba 15 yaşındayım ve biraz kilom fazla. göğüs bölgemde büyüme var. ama kilodan mı yoksa başka bir hastalık mı bilmiyorum. internette jinekomasti hastalığını gördüm ve benim de jinekomasti olup olmadğımı öğrenmek istiyorum. utandığım için de aileme söyleyemedim yardım eder misiniz bana?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba jinekomasti ameliyatı için yaşın henüz küçük, belkide psikolojiktir uzman bir hekime muayene olmanızı tavsiye ederim.

 • handan

  merhaba biraz tuhaf bir soru olacak fakat yine de merakla sormak istiyorum. kadınlarda jinekomasti olma gibi bir durum söz konjusu mudur,? bir göğsümde şişlik oluşması sonucu doktora gittim fakat bir sorun olmadığını söuyledi pek tatmin olmadığım bir cevap verdi yani. sonrasında kist düşüncesiyle ultrason cektirdim yine bir şey cıkmadı. ne olduğunu anlayamadılar kısaca. acaba kliniğinize gelsem yardımcı olabilir misiniz doktor bey?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Handan hanım erkeklerdeki meme büyümesine Jinekomasti diyoruz. Kadınlar genelde meme estetiği, meme küçültme, yada meme dikleştirme olarak istekte bulunuyor. Randevu alarak ücretsiz muayeneye gelirseniz butun sorularınızın cevaplarını daha rahat alabilirsiniz. Ben size yinede bu husustaki bilgileri mail olarak gönderiyorum.

 • çelik

  erdem beye jinekomasti ameliyatı oldum. herhangi bir acım ve daha sonrasında ağrılarım olmadı. ve kısa sürede iyileşip işime dönüş yapabildim. ve bunun erdem beyin iyi bir hekim olmasının bir katkısı olduğuna eminim. ameliyat olacak arkadaşlar kesinlikle iyi bir hekim secimi yapmalısınız ve benim önerim de erdem güven işinde başarılı ve hastaya değer veren bir hekim.

 • hüseyin calık

  merhaba ben yurt dışında yaşıyorum ve eylülde jinekomasti ameliyatı için size gelmek istiyorum. Bana eylül ayına bir randevu ve fiyat bilgisi verebilir misiniz. Daha önce yapmam gereken birşeyler yada dikkat etmem gerekenler varsa yazarsanız iyi olur. Herhangi bir tahlil rapora ihtiyaç olacak mı

 • cengiz

  oldukça korkarak muayene olduğum bir hastalık. meme büyümesi sorunu özellikle psikolojik olarak çok etkilemişti beni. neyse ki tavsiyeler ile erdem bey e başvurdum. muayeneden itibaren bu jinekomastinin utanılacak bir sorun olmadığını tedavisini gerçekleştirince eskisi gibi bir hayat kalitesine sahip olacağımı bana aktardı. gönül rahatlığı ile kendiizi emanet edebileceğiniz bir hekim diyebilirim. teşekkürler sayın dr. erdem güven..

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Jinekomasti günümüzde artış göstermekte ve birçok kişi bu şikayetle bizlere başvurmaktadır. Cengiz beyinde güzel yorumundan anlaşılacağı gibi çok ta korkulacak bir operasyon değildir. Güzel yorumunuz için teşekkürler cengiz bey

 • osman

  jinekomasti genel olarak son dönemlerde ççokça duyduğum biir sağlık sorunu ve başıma gelmesinden korktuğum bir sorun. erdem bey tavsiyeler üzerine sizden öncelikle bilgi almak istiyorum. jinekomasti olan bir hastanızın öncelikle yaapması gerek işlemleri sırasıyla bana bilgilendirme şeklinde aktarabilir misiniz acaba?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Osman bey merhaba, size jinekomasti ile ilgili bilgi ve tavsiyelerimin olduğu bilgilendirici mail ve bazı videolarımın linklerini gönderdim

 • gökhan

  jinekomasti normal hormansal olarak büyüyen erkek memelerine mi yapılmalı yoksa sporla yada sonradan alınan hormon yada başka sebeple olan büyümelerde mi yapılmalı benim en büyük korkum ben spor yapmadım ve takviye kullanmadım 32 yalındayım jinekomasti ameleyatı olduktan sonra tekrar göğüslerimde büyüme olursa ne yapacağım

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   gökhan bey jinkomasti ve sebepleri ve kimlerin jinekomasti ameliyatına ihtiyacı olduğu bilgilerini içeren video ve bilgi linklerimi size gönderdim. Teşekkür ederim

 • Seçkin

  Karaciğer kanseri oldugumu ogrendim. Fakat mememde de büyüme olusmaya başlamıştı. Acaba memedeki buyume sebebi jinekomasti mi doktor bey yoksa bu durum.kanserin bir belirtisi mi? Eger jinekomasti ise ne yapmaliyim bu durumda. Iki hastalik ayni anda psikolojik olarak cökmüs durumdayim yardimci olabilir misiniz bana

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Seçkin bey muayene olmadan birşey demek mümkün değil. Doktorunuzla görüşmelisiniz. Muayene ve gerekli tetkikler yapılmalı.

 • Şükrü

  Fazla kilolarim nedeniyle büyük problenler yasamaktayim. Kilolarimdan kurtulmaya calisiyorum ama uzun bir süreç oldugundan hemen kilo veremiyorum. Jinekomasti olmaktan korkuyorum. Bunu kiloluyken nasil anlayabilirim bilmiyorum. Erdem bey yardimci olur musunuz?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Şükrü bey jinekomasti erkeklerin göğsündeki aşırı büyümedir. Sizin kilolarınız farklı bir konu. Bu hususta size bilgi maili ve ilertişim bilgilerimizi tekrar gönderim.

 • enes

  hocam ben jinekomasti oldum 6 ay sonra spor yapmaya başladım bugün doktora gittim mememde biraz yağ birikmiş okullar açılana kadar spor yapma dedi iner inmezse küçük operasyonla alırız dedi acaba göğüsüm eski haline dönermi inme ihtimali var mı

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Şu an söylediklerinizle bir kanıya varmak çok doğru olmaz göğüs estetiği istiyorsanız bu hususta ücretsiz muayene randevusu alırsanız daha net sonuca varmış oluruz

 • çetin

  aşırı kilolarımdan dolayı farkedemediğim hastalık. Kilo için birçok ameliyat geçirdim spor ile destekledim ve şuan olmam gereken vücuda kavuştum ancak meme büüyyümesi mevcut. Ve sebebinin de jinekomasti olduğunu öğrendim. Psikolojik olarak oldukça kötü durumdayım hem kilolarımla uğraştım yıllardır şimdi de bu sorun beni derinden etkiledi. Yardımcı olabilir misiniz ne yapmalıyım.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Çetin bey, tabiki size elimizden gelen yardım ve katkıda bulunmak arzu ederim. Size jinekomasti ve vaser liposuction la alakalı faydalı bilgilerin bulunduğu videolarımı gönderdim ayrıca ücretsiz randevu alarak muayeneye de gelebilirsiniz.

 • metehan

  merhaba ben bir yetişkin bireyim. 32 yaşındayım. Yıllarca sporla uğraştım. Birçok takviye hormon gibi şeyler kullandım. Fakat artık bu tür şeyler kullanmayı geçen yıl bıraktım. Sporuma devam ediyorum. Ancak meme büyümesi yaşıyorum. Bir takviye almayıp sağlıklı spor yapamaya özen gösteriyorum ama sadece meme bölgelerimde kilo alınca oluşacak türden şişlikler mevcut. Jinekomasti olabilir mi?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Metehan bey, jinekomasti ile ilgili bilgi ve bazı görsellerle videoları size gönderdim. Yeterince bilgilendirici olacakları kanaatindeyim. Ücretsiz muayene randevusu alarak muayeneye de gelebilirsiniz.

 • mert

  henüz 16 yaşındayım ve aşırı bir kiloya sahip değilim. 165cm boy ve 70 kg kilom var fakat meme bölgemde şişlik var. Geçtiğimiz zamanlara oranla bir büyüme var ve sert kas şeklinde bir yapıya benzemiyor diyebilirim. aynı zamnda spor da yapıyorum. Acaba bu şişliğn sebebi spor olabilir mi yoksa jinekomasti mi?

 • melih

  merhaba jinekomasti olup olmadığıma emin değilim bunu nasıl anlayabilirim? Jinekomasti belirtileri nelerdir, herhangi bir ağrı acı hissedilir mi, sadece görüntü olarak büyüklük farkı mı olur yoksa şekilsel bozukluk olma gibi durumlar da mevcut mu? Bilgilendirebilir misiniz acaba

 • erdal

  jinekomasti ameliyatı olmak istiyorum bana fiyat bilgileri ve randevu verebilir misiniz.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Erdal bey jinekomasti ameliyatı fiyat bilgileri ve randevu bilgileri mailinize gönderilmiştir. Teşekkür ederiz

 • hüseyin aktaş

  merhabalar. 30 yaşındayım ve bazı kas gelişimi takviyeleri almaktayım. bir dönem bu takbviyeleri bıraktım ve göğüslerimde şekilsel bozukluk ve büyüme olduğunu farkettim. şuan takviyeleri hala alıyorum. bunlar jinekomasti oluşturur mu merak ediyorum göğüs bölgemdeki bu bozukluğun sebebi jinekomasti olabilir mi?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Hüseyin bey durumunuz hakkında yorum yapmam ve jinekomasti ameliyatı olup olamamanıza karar vermem için 0212 213 57 00 numaralı telefondan sekreterimden ücretsiz randevu alabilir ve muayeneye gelebilirsiniz. Daha kesin sonuç alırız. Teşekkürler

 • ege

  merhaba. jinekomasti yüzünden göğüslerimde aşırı estetik bozukluklar mevcut. fakat doktora gitmedim. kendim araştırdım. çekindiğim için gidemedim ve sizi öneren çok kişi vardı çevremde o yüzden size yazmak istedim. acaba öncelikle ne yapmam gerek jinekomasti ameliyatı için?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba ege bey mail adresinize iletişim bilgilerimizi gönderdik. http://www.drerdemguven.com adresinden de bu bilgileri alarak ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz. ANca Muayenede jinekomasti ameliyatı olup olmayacağınıza karar verebiliriz.

 • uğur

  merhaba. 17 yaşındayım ve jinekomasti nedeniyle aşırı göğüs büyümesi mevcut. Bu konu beni psikolojik yönden oldukça fazla etkiledi. Bunun için ameliyat oldugumda tekrar etme gibi bir durum söz konusu mudur ve ameliyat olmam için belli bir yaşa gelmem gerekiyor mu?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba, size jinekomasti ile ilgili sorularınızın cevabını gönderdik. Yeterli bilgiyi videolar ve bilgilendirici yazımda bulabileceksiniz.

 • tuna

  bazı kilosal problemlerim var ve bununla birlikte jinekomastinin de mevcut olduğunu öğrendim. Fakat oldukça fazla yağ oranına sahip olduğum için jinekomasti ameliyatı olmakta tereddüt ediyorum. Ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim amelşyat sırasında?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Videolarımız ve sayfamızı inceleyebilir ve ücretsiz muayeneye gelebilirsiniz. Yaşınıza baktığımda kesinlikle öncelikli olarak hekime başvurup muayene olmalısınız. İiletişim bilgilerimiz zaten sizde var

 • sevket

  Aşırı göğüs büyümesinin sebebi ırsı olabilir mi yoksa sporla ve spor yaparken aldığımız katkılarla alakalı olabilir mi. Jinekomasti ameliyatı olduğumda normal spor ve yaşantıma devam ettiğimde yine meme büyümesi olur mu. Ameliyat kesin çözümmüdür.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba şevket bey göğsünüzde aşırı büyüme varsa valer liposuction olmanız gerekebilir. Randevu alarak muayeneye gelirseniz daha net bilgiler verebiliriz.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Şevket bey videolarımızı inceleyerek valer liposuction için ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz. Daha doğru sonuçlara ulaşmış oluruz

 • ersin dokurlar

  galiba jinekomasti ameliyatı için bu yaz geçti. Anca kışa ameliyat olayım ki deniz tatil vs rahat rahat tadını çıkarayım. Aslında ameliyat olduktan sonra iyileşme süreci 1 hafta falansa ve sonrasında denize girilebiliyorsa beklemeninde manası yok. Deniz suyu iyi bile gelebilir. Bu hususta bilgilendirirseniz sevinirim. Belkide muayene ücretsiz zaten muayeneye gelirim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba ersin bey sayfalarımızda ve videolarımızda valer liposuction a alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz ve ücretsiz muayeneye geldiğinizde de ameliyat zamanını beraberce belirleriz.

 • ahmet

  Fiyatlar hakkında bilgi alabilir miyim? (lipo + doku)

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba ahmet bey bizi arayarak valer liposuction operasyonu fiyatları hemde ücretsiz randevu alabilirsiniz. Teşekkürler

 • erdem yarıcı

  adaş cidden bu kadar iyi bir cerrah mısın. Hakkında baya okudum ve siteni inceledim ve herkes güzel şeylerden bahsediyor. Umarım benim derdime de derman olursun. Tek tereddütüm şimdi yaz geldi jinekomasti ameliyatı olursam iyileşme süreci nedir. Yaz bana zehir olmasın 15 gunde iyileşip denize girebilirmiyim

 • Erdem

  Bir erkek olarak jinekomasti rahatsızlığı geçirdim ve doktor bey sayesinde bunu da atlattım. Çok memnunum acısız bir şekilde ameliyat geçirdim. Emeklerinizden ötürü teşekkür ederim.

 • ramazan

  Ben jinekomasti ve karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Fiyat farkı var mı. ne kadar

 • Cenk Poyraz

  Hocam merhaba ben bir jinekomasti ameliyatı yaptırdım fakat biraz kilo alınca galiba tekrarladı yeniden ameliyat yaptırsam bir riski varmı? Ameliyattan sonra spora başlasam bir sıkıntı olurmu?

 • Kerim Kul

  hocam merhaba ben 15 yaşındayım ve biraz kiloluyum. Jinekomasti ameliyatı olabilirmiyim. Çünkü arkadaşlarım benimle dalga geçiyor ve bende üzülüyorum. Bana yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

 • mehmet fatih

  once hormonlu gidalari tuketiyoruz sonrasinda da spor salonlarinda calismaya devam. Sporun uzerine de katkili gidalar ve sonra dogruuuu estetik cerrahlar aman ben olcuyu kacirdim gogsum cok buyudu kadin gogsune benzedi aman hocam jinekomasti ameliyati olabilirmiyim. Bu ameliyat kaca olur ve yine tekrarlar mi. Bu kadar yazdim benimde ayni problemim var hocam bu jinekomasti ameliyati kac lira.

Bir cevap yazın