Jinekomasti Ameliyatlarında Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

jinekomasti ameliyatlarında hangi yöntemler kullanılır_4Jinekomasti ameliyatları temel olarak deri çıkarılması gereken ve çıkarılmaması gereken ameliyatlar olarak ikiye ayrılabilir.

Özellikle jinekomastinin %80 nedeni göğüsteki yağ birikimidir. Diğer %20 lik kısımda göğüs bölgesinde meme dokusunda artış olabilir ve bu tip işlemlerde farklı bir teknik uygulama ihtiyacı ortaya çıkar.

Jinekomastinin evresine göre özellikle ilk 4 evrede uygulanabilen tedavi yöntemi vaser liposuction tedavisidir. Günümüzdeki teknolojisi en gelişmiş liposuction yöntemlerinden olan vaser liposuction yönteminde göğüs kenarındaki 2 mm lik bir bölgeden gerilerek göğüs içindeki yağ dokusu ses dalgaları yardımıyla eritilir yani bu ultrasonik liposuction adı verilen sistemde ses dalgalarıyla eritilen yağ dokusu daha sonra özel kanirler vasıtasıyla dışarıya doğru aspire edilerek alınır. Bu şekilde göğüsün içinde biriken yağ dokusu boşaltılır.


Jinekomasti dediğimiz dışarıya doğruluşmuş olan meme görüntüsü normal erkek göğüsüm şekline döndürülür.


Yağ dokusu

jinekomasti ameliyatları

Bu şekilde alınmış olan dokular yağ dokusu çok ileri derecede yani 30 kilo ve üzerinde kilo alımı olmazsa tekrar etmesi mümkün değildir. 30 kilo alınsa dahi eskisi gibi bayan memesi şekline dönüşmez normal bir yağ birikimi şekline dönüşür. Bundan dolayı jinekomasti ameliyatları başarılı ve uzun süre sonuç veren ameliyatlardan bir tanesidir.

Bunun yanında eğer hastamızda meme dokusu baskınlığı varsaki bu durumu tespit etmek için ameliyat öncesinde ultrason yardımıyla yağ dokusundan mı oluştuğu yoksa meme dokusundan mı oluştuğu tespit edilebilir.

Meme dokusundan oluşan jinekomastilerde meme ucunun alt kısmından girilerek yaklaşık olarak 2cm lik bir bölgeden bu oluşmuş olan meme dokusu tamamiyle çıkartılabilir ve bu şekilde jinekomasti düzeltilebilir.

Bazı hastalarda kombine olarak hem meme dokusu mevcut olur hemde etrafında yağ dokusu birikimi vardır. Bu hastalarda öncelikli olarak vaser liposuctionla küçültülebilecek bölge küçültülür ve geride kalan meme dokusu meme ucundaki çok küçük bir bölgeden gerilerek çıkartılır.

Kombine tedavimi normal tedavimi yapılacağı ameliyat öncesi yapılacak ultrason tekniğiyle ortaya konulabilir.

Deri bölgesinde fazlalık olan hastalar

jinekomasti ameliyatlarında hangi yöntemler kullanılır_5Bunun yanında özellikle deri bölgesinde fazlalık olan hastalardaki bu ileri evre jinekomast dediğimiz kadın memesine benzeyen bir görüntüye sahip hastalarda yapılır. Bu hastalar özellikle ileri derecede kilo kaybına uğrayan hastalar veya mide küçültme tüp mide ameliyatları geçirip 40 – 50 kilo veren hastalarda daha çok görülüyor.

Bol miktarda deri fazlalığı ve ileri derecede sarkık bir meme görüntüsü mevcuttur. Bu hastalarda özellikle deriden geniş çıkarılma ihtiyacı vardır. Hastanın vücut yapısına görüntüsüne göre bu hastalara deride küçültme işlemiyle birlikte içeride mevcut olan dokunun azaltılmasıyla kombine girişimlerle erkekte meme büyümesi düzeltilir.

Jinekomasti ameliyatlarından sonra eğer ameliyat başarılı geçmiş ve iyi yapılmışsa ömür boyu kalıcı sonuçlar alınır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

3 yorum

Bir cevap yazın