Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Ameliyat sonrası dönemde 3-5 gün içinde hastalar normal yaşantılarına dönebilmektedirler. Jınekomasti problemi çok zor olmayan bu yöntemlerle kolaylıkla çözülebilmektedir.

jinekomasti ameliyatı_4Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Genellikle ergenlik döneminde oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Fakat her yaşta görülebilmesi mümkündür. Erkekte meme büyümesi şikayeti ile gelen hastalarımız için ilk olarak karaciğer hastalıkları, hormon salgılayan tümörler ya da testis tümörleri gibi hastalıkların araştırılması yapılmaktadır.

Meme büyümesi iyi huylu bir büyüme olduğu için çok büyük tehlikeler yaratmayabilir ancak beraberinde kötü hastalıkları getirme riski olduğundan gerekli tetkikler önceden yapılmaktadır.

Genellikle bu hastalıklara büyük oranda rastlanmasa da riskleri ortadan kaldırmak alınması gereken bir önlemdir.

Jinekomasti erkeklerin psikolojik olarak etkilenip söylemekte zorluk çektiği bir hastalıktır, fakat önemsenmesi ve kalıcı ise tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.


Jinekomasti genellikle ergenlik döneminde görülmektedir.


Jinekomastinin ergenlik döneminde oluşmasının nedenleri

Jinekomastinin ergenlik döneminde oluşmasının nedenleri hormonlar ile ilgilidir. Bu dönemde östrojen ve testesteron düzeylerinde meydana gelen dalgalanmalar meme dokusunda uygun olmayan uyarıya neden olur ve meme dokusu büyümeye başlar.

Genelde 10-12 yaşlarında başlayan bu durum 16-17 yaşlarında gerilemeye başlar. Kalıcı jinekomastiye ise ortalama 100 kişinin 10 unda rastlanmaktadır.

Bunlar da nedeni bilinmeyen jinekomastilerdir. Tedavi olarak cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Cerrahi müdahale hangi yaş aralığında tercih edilmeli

jinekomasti ameliyatı_5Cerrahi müdahale 18 yaş ve sonrasında tercih edilmektedir. Eğer hastanın hassasiyet, ağrı veya psikolojik etki şeklinde şikayetleri mevcut ise cerrahi müdahale daha erkene çekilebilmektedir.

Cerrahlarımız ameliyata karar vermek için öncelikle meme dokusundaki büyüme miktarı, meme başlarında sarkma olup olmaması, cildin kalitesi titizlikle yürütülen incelemeler ile belirlenmektedir.

Sadece yağ doku birikimine bağlı bir meme büyümesi var ise vaser liposuction yöntemi ile oldukça ağrısız risksiz bir biçimde fazla yağ dokular eritilmektedir.

Eğer yağ doku birikiminin yanında meme bezinde büyüme görülen karma tip jinekomastilerde liposuction yöntemine ek olarak açık cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Bu açık cerrahide meme başının altından yapılan kesi ile büyüyen meme dokusu çıkarılır. İz kalma durumu oldukça azdır, çünkü yapılan kesi meme başının kahverengi kısmına gizlenmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

2 yorum

Bir cevap yazın