göz kapağı operasyonu_4Göz kapağı estetiğinin yapıldığı durumlar özellikle üst yüz dediğimiz yüzümüzü 3 eşit parçaya böldüğümü zaman burnumuzdan yukarıya kalan kısım üst yüzümüz olmaktadır.

Göz kapağı operasyonu hangi durumlarda yapılır?

Bu üst yüzümüzü gençleştirme süreci içindeki en önemli organ olan göz kapaklarımız ve kaşlarımızın gençleştirme işlemine verilen isimdir.

Göz kapağı estetiği özellikle zaman içinde yorgunluğun sonucunda geçirdiğimiz günlerin sonucunda derideki yıpranmalar geceleri az uyumanın sonucunda ortaya çıkabilen bombeleşmeler burada ortaya çıkan yastıkçıklar yani buradaki çıkıntıların tam olarak toparlanması için yapılan cerrahi girişimin adı.

Göz kapağı estetiğinde, özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta göz kapağı düşüklüğüne ek olarak göz kapağındaki seviye düşüklüğünün de belirlenmesidir.


Bu göz kapağı düşüklüğü adını almaktadır.


Bu doğuştan geldiği gibi sonradanda kazanılmaktadır.

göz kapağı operasyonuYaşlılıkla birlikte bağlardaki zayıflığa bağlı olarak bu göz kapağı düşüklüğü yaşlılıkla da ortaya çıkabilen bir süreçtir.

Bu süreçte özellikle değerlendirilmesi gereken şey yaşlılarda göz kuruluğunun olup olmadığı veya ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek bir göz kuruluğunun önceden belirlenmesi. Bu da çeşitli testlerle belirlenebilmektedir.

Bu testlerin ameliyat öncesinde yapılması çok zorunludur. Göz kapağını üst yüzden tam olarak ayrı düşünmemek gerekir. Kaş ile göz kapağının ilişkisi de çok önemlidir. Kaşlardaki düşüklük göreceli olarak göz kapağında da düşüklük oluşturabilmektedir.

Bundan dolayı göz kapağı ile üst göz kapağıyla kaşları bir değerlendirmek gerekir.

Aynı şekilde alt göz kapağı ile yanak bölgesini de bir değerlendirmemiz gerekir.

göz kapağı operasyonu_5Yanağındaki düşüklüğün alt göz kapağına yansıması ile alt göz kapağındaki çıkıntılı görüntünün daha da abartılı görünmesi ortaya çıkabilecek hadiselerden, senaryolardan ikincisidir.

Ondan dolayı negatif vektör adını verdiğimiz alt göz kapağının altında devam eden yanak bölgesinde aşağıya düşüklüğünde ne derece olduğunun da ameliyat öncesinde belirlenmesi gerekir ve buna göre bir işlem yapmak gerekir.

Alt göz kapağı ameliyatları üst göz kapağına göre daha fazla özellik arz ederler ve yapılan işlem deri çıkarmakla birlikte o bölgenin gençleştirilmesi ve düzeltilmesidir. Eğer bir gevşeklik söz konusuysa alt göz kapağında, o gevşeklikte düzeltilerek oradaki bombeleşmenin de gitmesi sağlanır.

Aynı şekilde üst göz kapağında da fazla olan doku, sarkık olan doku çıkarılır. Altında fazla olan bir yağ birikimi varsa bu dokuda çıkarılır ve bu şekilde göz kapağı ameliyatları tamamlanmış olur.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=t9nRDA2lvxU”]

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın