göz kapağı ameliyatı_4Günümüzde göz kapağı sarkması veya aşırı gevşeklik gibi sorunlarla birçok hasta göz kapağı ameliyatına başvurmaktadırlar.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağındaki sarkmalar kişilerde yorgun, solgun ve mutsuz bir görüntü vermenin yanı sıra göz açıklığını etkileyerek gözün görme oranını düşürme gibi sorunlar oluşturabilmektedir. Hem sağlık hem de estetik görüntü açısından göz kapağı ameliyatı olunması için pek çok sebep bulunmaktadır.

Göz kapağı estetiği olmadan önce her ameliyatta dikkat edilmesi gereken ameliyattan en az 1 hafta öncesine kadar sigara içmeme, kan sulandırıcı ilaçlar almama şeklinde birçok duruma dikkat etmek gerekmektedir.


Bunlara dikkat edilmediği takdirde iyileşme sürecinde problemler ortaya çıkması gibi riskler bulunmaktadır.


Üst ve alt göz kapağı tercihi

göz kapağı ameliyatı

Göz kapağı ameliyatlarında üst ve alt göz kapağından biri tercih edilebilir veya ikisi birden tercih edilebilmektedir. Sadece üst göz kapağı tercih edildiğinde genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Sadece alt göz kapağı veya alt-üst birlikte istendiğinde genel anestezi daha uygun görülmektedir.

Ancak hastanın daha rahat evine dönmesi, ameliyat sonrası anestezi etkisinin uzun sürmemesi açısından genel anestezi yerine sedasyon anestezi daha çok kullanılmaktadır. Göz kapağı ameliyatlarında göz kapaklarındaki deri fazlalığı ve gereksiz yağ torbaları az az olmak üzere alınarak göz kapağı daha gergin ve genç görünüme kavuşturulmaktadır.

Bu ameliyat ortalama her göz kapağı için 30 dk sürmektedir. Üst göz kapağı için ameliyat izi neredeyse hiç belli olmamaktadır.

Ameliyat edilen kısım yani yapılan kesi göz kapağı kıvrımı hizasında olacağı için zaten estetik olarak kapatılmış olan kesi izi yeterince belirsiz görünmektedir ve dışardan bakıldığında belli olmamaktadır.

Alt göz kapağı ameliyatı

göz kapağı ameliyatı_5Alt göz kapağı ameliyatı için yapılacak kesi kirpiklerin hemen altında yapılmaktadır. Yine üst kapakta olduğu gibi alınması gereken yağ, deri ve kas fazlalıkları alınarak veya göz altı torbalarına kas ekleme yapılarak alt göz kapağı canlı ve güzel bir görünüm kazanmaktadır.

Alt göz kapağı ameliyatındaki önemli husus göz kapağından uzaklaştırılacak olan derinin miktarı ve kalınlığı kesinlikle çok olmamalıdır. Genellikle yaşlı hastalarda deri alınması yaygın görülmektedir.

Genç olan hastalarda deri alınmadan da göz kapağı estetiği yapılabilmektedir. Ameliyat sonunda kesi izi herhangi bir şekilde belli olmamaktadır.

Kirpiklerin hemen altında kalan kesiye estetik kapatma işlemi uygulanarak ve kirpiklerin altında kalma avantajı sayesinde iz görünmemektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

2 yorum

Bir cevap yazın