Göz Kapağı Estetiği için Nasıl Bir Operasyon Yapılır?

göz kapağı estetiği_4Göz kapağı ameliyatları temel olarak ikiye ayrılır. Alt ve üst göz kapağı ameliyatları. Bu ameliyatların temel olarak işlemi bu bölgedeki sarkmış olan derinin sıkılaştırılması işlemidir. Bunların dışında bir de göz kapağı düşüklüğü vardır.

Bu üst göz kapağını ilgilendiren bir hadisedir. Bu hadise doğuştan gelebildiği gibi sonradan da kazanılan hastalıklarla ortaya da çıkabilir. Özellikle yüz felci gibi durumlarda göz kapağını etkileyen diğer hadiseler ve senaryolarda ortaya çıkabilmektedir.

Alt ve üst göz kapağını ikiye ayırdıktan sonra alt göz kapağı gelişimleri alt göz kapağı yapılacak gençleştirme girişimleri, bu bölgede bombeleşme varsa içerden yapılacak sıkılaştırma işlemi veya aşırı derecede kas gelişimi var ise bu kasın rezeksiyonu yani çıkarılması, o bölgede yağ dokusu birikimi var ise yağ dokusunun fazlasının alınması, fıtıklaşma var ise fıtıklaşan kısmın geri yerine iade edilmesi gibi çok kompleks girişimleri içermektedir.


Bunlar gerçekten bu işin ehli ve uzmanı tarafından yapıldığı taktirde çok başarılı sonuçlar alınması mümkün olan işlemlerdir.


Ameliyatlar;

göz kapağı estetiğiLokal anestizi ile veya genel anestezininin bir çeşidi olan sedasyonla da yapılabilmektedir. Hastanın toleransının derecesine göre, yapılacak olan işlemin büyüklüğüne göre yapılacak anestezini cinsi ameliyatta belirlenir ve hastayla bu paylaşılır.

Ameliyat öncesinde diğer öngörülmesi gereken konu ise göz kapağının düşüklüğünün değerlendirilmesi. Düşüklük, göz kapağının üzerindeki sarkıklıktan ayrı olarak değerlendirilir.

Eğer herhangi iki göz kapağı arasında veya iki göz kapağında birden bir düşüklük var ise göz kapağı estetiği aynı seansta bu düşüklükte giderilebilmektedir ek girişimlerle ve yapılacak ek işlemlerle.

Ancak ikinci bir ek işlem yapmaya gerek yoktur.

göz kapağı estetiği_5Yeter ki ameliyattan önce doktorunuzla bunları paylaşın ve tam olarak yapılacak şeye karar verin.

Bundan dolayı konunun uzmanıyla konunu enine boyuna tartışılması eğer gözünüzle ilgili herhangi bir şikayetiniz varsa, göz kuruluğu varsa veya gözünüzde devamlı bir yaşarma varsa bunu doktorunuzla paylaşmanız ve ameliyat öncesindeki testlerin yapılması bu işlemin altın standartıdır. Ameliyat öncesi planlama ameliyattan sonraki başarının anahtarıdır.

Bundan dolayı hasta doktor ilişkisi bu ameliyat içinde çok çok önem arz etmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın