[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

göz kapağı estetiği ameliyatıEstetik göz kapağı ameliyatı genellikle 35 yaş sonrası ihtiyaç duyulan cerrahi uygulamalar olup, cerrahi riskleri az, estetik cerrahi sonuçları çarpıcı uygulamalardır. Kalıtsal nedenlerle daha genç yaşta göz kapaklarında rahatsız edici torbalanmalar olan kişilerde daha genç yaşta da uygulanabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı (blefaroplasty) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin yaşlı, yorgun görünümü daha genç ve dinamik bir görünüme dönüştürülür.

Göz kapağı estetiği yapılacak kişilerin kaslarının pozisyonu çok iyi değerlendirilmelidir. Göz kapağı yaşlanma bulgularının yanında kaş düşüklüğü de varsa mutlaka kaş kaldırma ameliyatı da düşünülmelidir. Kaş düşüklüğü giderilmeden yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra, kaş daha fazla düşerek, iyi bir estetik sonuç alınmasını engelleyebilir. Bazı kişilerde yalnızca kaşların kaldırılması bile üst göz kapağını gerginleştirerek, blefaroplasty ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Anestezi

Göz kapağı cerrahisi gözlerin çevresindeki alanı uyuşturan lokal anestezi ile sedasyon (sakinleştirilmiş) altında yapılır. Cerrahi sırasında uyanık olunur ancak ağrı hissedilmez. Bununla birlikte, bazı çekiştirmeler ve huzursuzluk hissedebilirsiniz. Genel anestezi de (operasyon süresince tam uyuma) tercih edilebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Blefaroplasty genellikle 1-2 saat sürer. Anestezi sonrası üst göz kapaklarında doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler yapılır. Bu kesilerden girilerek deri, alttaki yağ ve kas dokusundan ayrılır. Fıtıklaşan yağ dokusu düzeltilir, fazlalık kas ve deri dokusu çıkarılır. Önceleri hemen her ameliyatta yağ dokusu çıkarımı yapılmaktaydı. Ancak yaşın daha ilerlemesiyle yağ dokusundaki büzüşmenin göz çukurluğunu arttırdığı ve kişiye daha yaşlı bir görünüm verdiği kabul edildiğinden, modern cerrahide yağ dokusunun mümkün olduğunca korunması amaçlanmaktadır.Daha sonra kesiler çok ince sünürlerle kapatılır. Alt göz kapaklarında deri fazlalığı olmaksızın yağ-kas torbacıkları varsa, göz kapağının içinden, görünen bir skor bırakmadan keşi yapılır. Genellikle daha elastik derili genç hastalarda uygulanır.

Göz Kapağı Ameliyatının İyileşme Süreci

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında gözlerinizin etrafında ödem (şişlik) ve kızarıklık oluşabilir. 2-3. günlerde bu şişlikler yerini morluklara bırakır ve bir hafta sonraki kontrolünüzde dikişleriniz ve göz çevrenizdeki bantlar alınırken morluklar tamamen geçmiş ve neredeyse normal bir görünüme kavuşurmuş olursunuz.
Ameliyat sonrasında göz damlaları ile birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar doktorunuz tarafından size reçete edilecektir. Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasındaki ilk haftada göz kuruluğuna neden olabilecek kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktivitelerden kaçınmalısınız. İlk haftanın sonunda normal aktivitelerinizi yapabilecek kadar iyi hissedersiniz ancak ağır egzersiz ve aktivitelerden dört hafta boyunca kaçınmalısınız.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

 • Göz kapakları üzerine uygulanan pansumanla ameliyat tamamlanır.
 • İlk iki günde her iki göz kapağı ve çevresi şişer. Bu şişliklerin ve oluşacak morlukların azaltılması amacıyla cerrahi sonrası ilk gün gözlere buz uygulanır.
 • Bununla birlikte antibiyotik ve şişlik azaltıcı, ağrı kesici ilaçlar verilir.
 • Hastanın ayrıca göz kurumalarına karsı göz damlası ile korunması sağlanır.
 • Anesteziye göre 1-4 saat sonra eve gidilebilir. Baş yukarıda olacak şekilde 3-5 günlük ev istirahatı yeterlidir. Önemli bir ağrı olması beklenmez.
 • Gözde kuruluk hissi ve batmaların giderilmesi için göz damla ve pomadlari ilk 5 gün kullanılabilir.
 • Sonraki 1 hafta boyunca da yatarken baş yukarıda olmalıdır.
 • Genellikle 4. veya 5. gün dikişler alınır.
 • İşe dönüş için 7-10 gün dinlenmek yeterlidir.
 • Sonraki 3 hafta boyunca ağır egzersizler ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.
 • Göz kapaklarındaki şişlikler ve morluklar kişiden kişiye değişmekle birlikte 5. günden sonra azalmaya başlar ve 14-16 günde hemen tamamen kaybolur.
 • Ancak 10. günden sonra makyaj kalan morlukları rahatlıkla gizleyebilir.
 • İlk 1-2 hafta fazla gözyaşı, ışığa hassasiyet, bulanık görme gibi geçici rahatsızlıklar olabilir.
 • Birkaç hafta güneş ışığı, rüzgar ve diğer irritanlara duyarlı olunur. Bu nedenle diş ortamda güneş gözlüğü takılmalıdır.

Göz Kapağı Ameliyatının Riskleri

göz kapağı estetiği ameliyatıHer ameliyat sonucunda belli bir iz kalır. Önemli olan bu izin çok ince ve belirsiz olmasıdır. Göz kapakları ise hemen hemen vücudun en az iz kalan bölgelerindendir. Girişimin kesileri üst ve alt göz kapaklarının doğal kıvrım çizgilerine yerleştirilir. Kesiler ameliyat sonrasında birkaç ay süreyle belirgin kalabilir. Zamanla kırmızı renk azalarak beyazlaşır veya normal ten rengine dönüşür.

Herhangi bir cerrahi girişimin olası riskleri olan kanama, enfeksiyon, yara açılması ve aşırı belirgin yara izi de mümkündür, ancak çok seyrektir. Göz kapaklarının kapanması ile ilgili geçici bir problem görülebilir. Seyrek olarak da alt göz kapağı fazlaca aşağı çekilebilir. Bu durum genellikle geçicidir. Ancak düzelmezse ikinci bir cerrahi girişim gerekebilir. Genellikle gereğinden fazla deri çıkarımından kaynaklanır.

Görünümümüze estetik katkısının ötesinde, göz kapağımızın gözümüzü dış etkenlerden korumak ve pek çok işleviyle desteklemek görevi vardır; bu nedenle kapak yapısındaki herhangi bir düzensizlik veya anormallik, en önemli duyu organlarımızdan olan gözümüzü direkt olarak etkilemektedir. Göz kapağımızın vücudumuzdaki tüm diğer organ ve yapılardan pek çok farklılığı söz konusudur.

Hareket kabiliyeti, açılma ve kapanma için zıt yönde çalışması gereken kasları bir arada içermesi, kirpikli yapısı ve kirpikleri gözden uzak tutmaya yarayan sistem bütünlüğü, cilt yapısının çok ince oluşu, tüm vücutta cildin hemen altında yağ doku bulunurken göz kapağımızda bunun yerine kapağı kapatmaya yarayan çembersel kasın varlığı göz kapağımızı çok özel bir yapı haline getirmektedir. Bu nedenle kapak cerrahisi yapacak olan kişinin bu özel yapının anatomisine çok hakim olması, yapacağı işlerin göz-kapak bütünlüğüne zarar vermemesini temin edecek kadar göz anatomisi, fizyolojisi ve ilişkili göz hastalıklarını özümsemiş olması önemlidir.

Göz Kapağı Ameliyatından Kimler Faydalanabilir?

Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur.
Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir. Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt göz kapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış kişiler ameliyat olabilir. Merkezimizde lokal anestezi ile bu işlem yapılır, hasta tercihine göre sedasyon da uygulanabilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst, veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir.

Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir.Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir.

Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Dikişler 3-5 gün sonra alınır. Ameliyat iyi sonuç verir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Göz kapaklarının yeni şekli, yer çekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen birkaç yıl bazen de ömür boyu dayanır.

Göz Kapağı Ameliyatı İşlemleri

Burada amaç, fazla cildi çıkartırken, göz kapağını çok da fazla çukurlaştırmamak. Eski anlayış biraz daha farklıydı ve göz kapaklarından çok fazla doku çıkartılıyordu, bu da göz kapağında aşırı çukurlaşmaya neden oluyordu. Şimdi ise tam tersine, eğer üst göz kapağında çukurlaşma oluşmuş durumdaysa, vücudun başka bir yerinden alınan kas dokusunu enjekte ederek, bölgenin daha dolgun ve genç bir görünüm kazanmasını sağlıyoruz. Küçük çocuklara dikkat ederseniz, göz kapaklarının çok dolgun ve etli olduğunu fark edersiniz; aslında genç görünüm de budur. Özetle diyebiliriz ki, eskiden olduğu gibi doku çıkartıcı değil, aksine doku ekleyici ve dolgunlaştırıcı ameliyatları tercih ediyoruz.

Burada da en çok yağ dokusunu kullanıyoruz; yağ dokusunu bazı işlemlerden geçirerek vücutta gerekli bölgelere tekrar yerleştiriyoruz. Bu ameliyatlarda göz kapaklarında bir düşüklük veya asimetri varsa onu düzeltiyoruz, kaşak yönelik bir düşüklük var ise genelde saç içerisinden girerek kaş kaldırma işlemi yapıyoruz. Alt göz kapağı ameliyatlarında ise ya kapaktan girerek, ya da kirpik altına yapılan bir kesik ile alt kapağa ve yanağa ulaşıyoruz. Burada öncelikle yağ fıtıklaşması dediğimiz göz altındaki yağ torbalarını alıyoruz. Bunları atmıyoruz ve yine göz altındaki çukuru doldurmakta kullanıyoruz.

Vücuttan aldığımız yağı da saflaştırarak, orta yüzdeki yağ kalbini bununla dolduruyoruz ve daha sonra da çeşitli tekniklerle yanağı yukarıya kaldırıyoruz. Böylece hem zaman içerisinde ortaya çıkmış olan yumuşak doku kaybını yerine koymuş oluyoruz, hem de yer çekimiyle oluşmuş olan aşağı kayma ve düşmeyi yukarı çekmiş oluyoruz. Bunları yaparken asla aşırıya kaçmamak, hastayı olduğundan farklı bir bireye çevirmemek önemli çünkü bu tip zorlamalarda komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

O nedenle göz kapağı estetiği son derece ehil hekimlerin ve plastik cerrahların elinde yapılması gereken önemli operasyonları içeriyor diyebiliriz. Bir takım farklı branşlardan da bu operasyonları yapmaya çalışanlar oluyor ancak göz kapağı cerrahisi hata affetmeyen bir cerrahi olduğu için mutlaka ehliyetli ve bir estetik bilinci, anlayışı ve kaygısı olan hekimler tarafından yapılması son derece önemli, ki bu şekilde yetiştirilen tek grup da plastik cerrahlardır.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağında deri fazlalığının bir kıvrım oluşturması ve kirpiklere değecek şekilde aşağıya inmesiyle hastalarımızda yorgun bir ifade ortaya çıkıyor. İşte bunlarda bu derinin çıkarılması bunu da mikro cerrahi tekniklerle milimetrik olarak hassas olarak çıkarılmasıyla hastamızın bu göz etrafı estetiğiyle hastamızı gözlerinin daha genç görünmesinin, daha açık görünmesini sağlayabiliyoruz.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağında meydana gelen torbalanmalarda da alt göz kapağı estetiğiyle yok edilebiliyor. Alt göz kapağı estetiğinde kirpiklerin hemen dibinden girerek alt gözde meydana gelen torbalar altta meydana gelen çukurların içine doğru bu torbaların içindeki yağlar aşağıya doğru yayılarak yanakla göz kapağı geçişini düzleştirilmesidir.

Buradaki çukur görüntünün ortadan kaldırılmasıyla daha genç daha aktif ,canlı bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Artık gözden yağ çıkarmak daha demode bir teknik. Çünkü, orbita dediğimiz göz içi basıncını sağlayan göz içi yağlarının alınmasıyla göz içeriye çukura doğru düşüyor.

Biz yağları almıyoruz yağların yerini değiştirerek bu işlemleri yapıyoruz ve göz içi basıncının değişmemesini sağlıyoruz. Gözün çukura düşmesini engelliyoruz bu şekilde. Göz kapağı hadiselerinin yanında burun, yüz germe, orta yüz germe, gıdı estetiğinden biraz bahsetmek istiyorum.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Sıklıkla genel anestezi altında yapılan göz kapağı estetiği ortalama 1 saat sürer. Üst göz kapağından sarkan fazlalık deri lazer ile kesilerek uzaklaştırılır. Alt göz kapağında ise alt kirpiklerden giriş yapılarak göz altı torbalanmasına neden olan yağ yastıkçıkları buharlaştırılarak yok edilir. Göz ve çevresindeki olası sorunlar, sadece bir noktanın düzeltilmesiyle değil, oluşan tüm yıpranma ve sorunların giderilmesi şeklinde yapılmalıdır. Ancak bu şekilde arzulanan canlı ve taze bakışlara sahip olunabilir. Çocuklarda göz tembelliğine neden olan kapak düşüklükleri, yani ptozisin düzeltilmesi çok önemlidir.

Doğuştan ya da yaşa bağlı olarak göz kapaklarında gelişen içe ya da dışa dönme, kirpik bozuklukları, göz kapağı tümörleri gibi hastalıkların tedavileri oküloplasti cerrahisiyle yapılır. Göz altı torbaları ve üst göz kapağındaki hatta kaştaki sarkma gibi sorunlar ise göz kapağı ve kaş estetiği ile rahatlıkla çözümlenebilir. Üst göz kapağına yapılacak müdahale bu tip sorunu olan hastaların daha iyi görmeye kavuşmasını sağlar. Kişiler göz kapaklarının üzerindeki ağırlık hissinden kurtulurlar. Görme alanında ve görmede artış sağlanabilir. Burada önemli olan konu hem fonksiyonel hem de estetik görünümünü hastaya kazandırabilmektir.

Göz Kapağı Ameliyatı Neden Yapılmalı?

Göz kapağı, insanların görüş açısına etkiler sunan bir bölgedir. Görüş açısının iyi bir hale getirilmesi ve göz üzerindeki estetik bozukluğun kapatılması için göz kapağı estetiği yapılmalıdır. Kişinin sahip olduğu göz çevresinin orantılı bir hale getirilmesi, operasyonla sağlanmakta ve kişi istediği görünüme ulaşabilmektedir. Doktorlar tarafından yapılan analizlerle bölgedeki fazlalığın ne kadar alınması gerektiğine karar verilir. Bu sayede kişi istediği görünümü elde etme sırasında herhangi bir problem yaşamaz.
İstenilen görünümün elde edilmesinde problem yaşanmadığından dolayı insanlar ameliyata fazlasıyla güvenmektedir.
Ameliyatın kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar doğurması ve kişinin gözlerini daha rahat açabilmesi mümkündür. Göz kapağındaki sarkıklığın, fazlalığın oluşması kişinin gözlerini rahat açıp ve kapatmasına engel olur. Bunu tamamen engelleyebilmek adına kişiler bu estetik operasyonundan faydalanır. Göz çevresindeki fazlalığın alınması ve orantılı bir görünümün oluşması mümkün hale gelmektedir.

Göz kapağındaki fazlalıkların alınması, her insanın isteyebileceği bir durumdur. İleri yaşlarda fazlasıyla göz kapağının sarkması ve fazlalığın oluşması, kırışma gibi problemlerin görülmesi mümkündür. Bu tarz problemleri yaşayan kişiler mutlaka göz kapağı ameliyatı olmalıdır. Ameliyat esnasında herhangi bir problemin yaşanmaması ve kişinin %100 olumlu sonuç alabilmesi, ameliyatın avantajları arasında yer almakta ve insanların ameliyata güvenmesine sebebiyet vermiştir.
Göz kapağının kırışması ve göz kapağındaki fazlalıkların gün geçtikçe artış göstermesi, kişinin yüz estetiğine de olumsuz etkiler sunuyor. Bu tarz problemleri yaşayan kişilerin mutlaka bu estetik operasyonundan faydalanması gerekmektedir. Doktorlar tarafından yapılan analizler ve işlemler sonucunda kişinin estetik bir göz kapağına sahip olması mümkün hale gelecektir.

Göz Kapağı Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Göz çevresindeki fazlalıklardan, kırışıklıklardan kurtulmak mümkün hale gelir.
 • Kişinin göz çevresindeki kırışıklıkların alınması sebebiyle kişi istediği görünümü elde eder.
 • Gözlerin rahat bir şekilde açılıp kapanması göz kapağı estetiği ile mümkün hale gelir.
 • Yüzdeki orantılı görünümün oluşturulması, operasyonla sağlanır.
 • Göz kapağı ve çevresindeki fazlalıkların, kırışıklıkların alınması sonucunda daha genç bir cilde kavuşulur.
 • Kişinin yüzündeki orantısızlıklar, kırışıklıklar tamamen giderilir ve kişi kendi göz çevresinden maksimum verim elde eder.
 • Gözlerin etrafındaki ağrıların azalması mümkün hale gelir.
 • Göz ile ilgili çeşitli hastalıklardan kurtulmak, önlem almak ameliyat sayesinde gerçekleşir.

Göz kapağını estetik bir hale getirmek isteyen kişilerin, ameliyat ve estetik operasyonuyla hedeflediği görünüme ulaşması mümkündür. Hedeflenen görünüme ulaşılması mümkün olduğundan dolayı birçok kişi bu görünümü elde edebilmek için elinden geleni yapmak istiyor. Göz kapağı ameliyatı kişinin kısa süre içerisinde istediği görünüme ulaşmasını sağlamaktadır. Kişinin elde edeceği görünüm sayesinde öz güven sahibi olması, genç bir cilde sahip olarak tüm problemlerden kurtulması mümkündür.
Sahip olunan görüntünün kalıcı olarak estetik bir görünüm sunması, insanların ameliyatı tercih etmesine sebebiyet vermiştir. İstenilen görünümün elde edilmesi, yapılan işlemler ve analizler sonucunda mümkün hale geldiğinden dolayı insanların herhangi bir konuda problem yaşaması mümkün değildir. İnsanların elde edeceği görünüm, sosyal yaşantılarına önemli düzeyde olumlu etkiler sunmaktadır.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın