Göğüs Büyütme – Meme Büyütme

[Toplam: 191 Ortalama: 5]

Göğüs Büyütme – Meme Büyütme

göğüs büyütme Meme büyütme ameliyatı veya  göğüs büyütme ameliyatı denince, aynı anda hem silikon protezle meme büyütme operasyonu, hem de daha az sarkık ve daha genç görünen bir meme ortaya çıkarmak akla gelir.

Göğüs büyütme (Meme Büyütme ) Ameliyatı

Normalden daha geniş ve gevşek olan deri ve meme dokusunun çıkarılarak meme dokusundan derinin sıkılaştırılması bu işlemin temelini oluşturur.

Bir kadının sahip olduğu güzellik duygusu, kendisinde görülen güven, uyum ve zarafetle ifade edilir. Fakat göğüslerinizin görüntüsünden memnun değilseniz güzelliğinizden emin olmanız kolay değildir. Göğüslerin büyüklüğü, tasarımı, görünümü ya da simetrisinden mutlu olmayan kadınlar, onların görüntüsünü değiştirmeye yardımcı olacak meme büyütme operasyonunu tercih edilir.

Meme büyütme, hamilelik, emzirme, kilo alıp verme gibi doku elastikiyetinin bozulduğu durumlarda inik, sarkık ve yaşlı görünen bir meme mevcutken, sadece birkaç saat içinde havalı, dolgun, seksi ve genç görünüme sahip olmak,  göğüs büyütme işlemleri birleştirildiğinde ortaya çıkmaktadır.

Meme Büyütme Nedir?

Göğüs büyütme operasyonu çok güçlü artıları olmasına karşın iyi uygulanmadığı takdirde birkaç eksisi de oluşabilmektedir. En büyük artısı, sadece birkaç saat süren ameliyatla, memenin orijinal haline ve hatta eskisinden de daha iyi bir duruma getirilebilmesidir. Size özel kişisel sebepler ne olursa olsun deneyimli ve uzman bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatının, vücuduyla ilgili iyileştirmeye ihtiyacı olan kadınlara hayalini kurdukları görünüme kavuşmalarını sağlayan güvenli ve etkili bir işlemdir.
Büyütme mammoplastisi olarak da bilinen meme büyütme işlemi, meme boyutu, hacmi, orantısı ve genel görünümünü düzeltmek için kullanılan cerrahi bir yöntemdir.

Kadınların meme büyütme ameliyatı yaptırma nedenleri:

 1. Küçük meme boyutu
 2. Kilo kaybı, hamilelik sonrası ya da yaşın ilerlemesiyle azalan meme hacmi
 3. Asimetri

Göğüs Nasıl Büyür?

Gögüs büyütme yöntemleri, günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte silikon protezler ile yapılan göğüs büyütmeler en güvenli ve en iyi sonuçlar veren yöntemlerin başında gelmektedir. Göğüs silikonları günümüzde teknolojisinin geliştirilmesiyle iki temel göğüs silikonu karşımıza çıkar.

Bunlardan bir tanesi yuvarlak silikonlar diğeri dağılmış şekilde silikonlardır. Bu silikonları kullanarak göğüsü çok başarılı ve kalıcı şekilde büyütebilmekteyiz. Özellikle günümüzde üretilen kaliteli silikonların kullanılmasıyla bu silikonların ömür boyu hastada kalması ve göğüs büyütmenin ömür boyu kalması mümkün olmaktadır. Daha önceki üretilen silikonlardan yeni teknoloji silikonların farkı içinde koezivjel dediğimiz herhangi bir aşınma veya yıpranma ortaya çıktığı zaman silikonun dışarıya akmasını engelleyen özel bir teknoloji eklenmesinden ileri gelmektedir.

Göğüs büyütme yöntemleri hastanın boyuna, kilosuna, özelikle göğüs kafesinin genişliğine, gövde uzunluğuna, omuz genişliğine, kalça genişliğine göre karar verilir. Hastanın istedikleri de bunlarla birleştirilerek hastanın istediği sonucun ortaya çıkması için ortak bir yol belirlenir. Özellikle günümüzde üç boyutlu görüntüleme yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla ki bu görüntülemelerle hastanın değişik açılardan fotoğrafları çekilir. Hastanın üç boyutlu görüntüsünde silikon yerleştirilmiş hali hastaya gösterilebilmektedir.

meme-buyutmeBunlar marka ve modeli silikonun farklı çeşitleri bunların hepsi birleştirilerek özel programlarla hastamıza gösterilerek hastamızın kafasındaki istediği göğüs şeklini ortaya koymak ve doktorla hastanın bir yerde buluşmasın sağlamak mümkün olmaktadır. Üç boyutlu görüntüleme yöntemlerinin diğer bir avantajı da hastaların özellikle göğüs yapılarını kendileri de görmesi ve göğüslerinin alabileceği şekli kafalarında canlanması olmaktadır. Çünkü hastalarımız bize işte ben şu şekilde göğüs istiyorum diyerek bize fotoğraflar getirmektedirler.

Farklı kişilerin farklı göğüs yapısının her hastaya uygun olmayacağını görmeleri de üç boyutlu görüntüleme yöntemleriyle mümkün olabilmektedir. Göğüs büyütme ameliyatlarında özellikle hastanın istediği şekilde ulaşabilmesi için bu yöntemlerin kullanılması bence çok önemli ve hastaların da rahatlaması için çok sonuç veren yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

2021 Yılı Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs büyütme yöntemleri temel olarak ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak 2’ye ayrılır;
Ameliyatlı yöntemler olarak biz plastik cerrahların günümüzde en sık uyguladığı yöntemler silikon protezler ile meme büyütme yöntemleridir.
Ameliyatsız yöntemlere geldiğimiz zaman dışarıdan dolgular işte farklı maddelerle memenin büyütülmesi işlemleri, dışarıdan uygulanan vakum benzeri cihazlarla meme büyütme estetiği denilen işlemler sayılabilir.
Ancak bu tip işlemler çok geçici sonuçlar verir ve çok kısa sürede meme orijinal olduğu büyüklüğe geri döner. Özellikle dolgu yöntemleri memenin hassas yapısından dolayı memenin içine bir madde enjekte edilmesinin güvenli bulunmamasından dolayı çok fazla tavsiye edilen yöntemlerden biri değildir.

Silikon protezler ile meme büyütme yöntemleri özellikle günümüzde silikon protezlerin gelişmiş teknolojiyle daha ileri yöntemlerle üretilmesiyle çok daha güvenli hale gelmiştir. Silikon protezler iki şekilde ayrılabilir. Dağılmış şekilde silikonlar ve yuvarlak şeklinde silikonlar. Yandan baktığımız zaman her iki silikona bu silikonların bir tanesinin dağılma formasyonunda olduğu diğerinin de yuvarlak formasyonda olduğunu görebiliyoruz. Bunlar vücut yapısına göre birbirine üstünlüğü olmayan silikonlardır.

Hiç göğüsü olmayan bir bayanda doğal bir görüntü arzu ediyorsa bu silikonların dağılma yapıda olanlarını tercih ediyoruz. Dağılma yapının da kendi içlerinde yassı olanları ileri doğruda çıkık olanları daha basık olanları daha geniş tabanlı olanları mevcuttur. Burada doktorun bu konudaki hakimiyeti ve hastayla bu silikonun bağlantısının iyi kurulması sonucuyla iyi bir şekilde sonuç alabilmekteyiz.

Dağılma silikonların kullanılmayacağı hastalarda özellikle bir miktar meme dokusu olan hastalarda yuvarlak silikonlar da doğal sonuç verebilmektedir. Her yuvarlak silikon anormal bir görüntü veya yapay görüntü ortaya çıkarmamaktadır. Özellikle gördüğünüz gibi yuvarlak silikonların da öne doğru çok çıkık olanları olduğu gibi biraz daha aşağıya doğru basık olanları da mevcuttur.

Hastanın isteğine göre öne doğru çıkıklığını azaltarak daha doğal görüntülü üst kısmının daha boş olduğu memeler de yuvarlak silikonlarla oluşturulabilmektedir. Buradan çıkaracağımız sonuç şu olmalıdır. Hastalarımız dağılma mı yuvarlak mı silikon olduğuna özellikle doktoruyla görüşerek üç boyutlu simülasyon cihazlarında sonucu göze tam olarak canlanmasıyla karar verebilmektedirler. Özellikle en son kararı verme aşamasında doktorun tecrübesine dayanarak bu konuda dağılma mı yuvarlak mı olduğuna karar verebilir.

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme yöntemleri günümüzde iki temel başlık altında toplanabilmektedir. Silikon protezler ile meme büyütme yapılabildiği gibi kişinin kendi dokularından yağ dokuları alınarak meme büyütmenin sağlanması mümkün olabilmektedir. Ancak bu yöntemlerden kişilerin vücut yapısına uygun olan silikonların seçilerek büyütülmesi daha popüler ve yapılması daha kolay daha hızlı bir şekilde sonuç veren yöntemlerin başında gelmektedir.

Meme silikonları temel olarak iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Dağılma dediğimiz vücudun anotomik yapısına benzer bir silikon yapısı, diğeri de yuvarlak dediğimiz silikonlar. Bu silikonları ortadan ikiye böldüğümüz zaman alt ve üst kısmının simetrik olduğu silikonlar yuvarlak silikonlar, alt kısmının daha bombe üst kısmının daha basık olduğu yani doğal meme görüntüsüne daha yakın olan silikonlar da dağılma silikonlar olarak karşımıza çıkar. Bunların kişinin yapısına uygun şekilde yerleştirilmesiyle aslında doğal görüntü ortaya çıkarılmaktadır.

Kişinin kendi göğüs yapısı çok küçük ise kendi dokusu çok ince ise o zaman biz anotomik dediğimiz dağılma silikonları tercih ediyoruz çünkü silikonun genel yapısına dışarıdan belli besinler ötürü kendi vücudunun göğüs dokusu bu silikonları kamufle etmediğinden ötürü dağılma silikon şeklini alsın diye memenin doğal görünmesi için dağılma silikonlar kullanıyoruz. Halbuki kendi dokusu olan insanlarda yuvarlak silikonla da doğal bir görüntü ortaya konulabilmektedir.

Bundan dolayı hasta ve doktorun ortak bir noktada buluşması ve yapılacak silikona karar vermesi çok önem arz etmektedir.

Meme Protezleri (silikon implantlar) nereden yerleştirilir?

 1. Transaksiller ya da koltuk altı kesisi
 2. Periareolar ya da meme başı çevresi kesisi
 3. Submamer yada meme altı kıvrımında kesi

Kesi yerleri çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kişisel ihtiyaçlarınız ve cerrahınızın tavsiyelerine bağlı olarak, kesi yerinin meme ucu çevresinde, meme altından kıvrımı ya da koltuk altında yapılmasını isteyebilirsiniz.

Genel anlamda, meme altı kıvrımında ya da yakınında bir kesi en güvenli ve en etkili yaklaşımdır. Bu alanda yayınlanmış bilimsel çalışmalarda en düşük revizyon (tekrar ameliyat gerekliliği) ve kapsül kontraktürü (protez etrafında sert kapsül oluşumu) oranı meme altı kesiden yapılan ameliyatlarda bulunmuştur.

Kesinin koltuk altından yapıldığı transaksiller meme büyütme işlemi için bir aday olabilirsiniz. Trans-aksiller kesi, meme başından çevresi küçük olan ve yetersiz olarak tanımlanan meme altı kıvrımlara sahip dar göğüs yapısı olan kadınlar için uygundur. Bu yöntem, memeleri ve meme başları küçük olan Asyalı kadınlarda ya da göğüslerinde veya yakınlarında koyu renkli yara izi kalmasından endişelenen kimselerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle su dolgulu protez uygulamalarıyla anılan koltuk altından kesiyle yerleştirme yaklaşımı silikon protezlerde de uygulanabilmektedir.

Meme başı kenarına uygulanan kesi, daha geniş meme başı çevresine ve makul miktarda meme dokusuna sahip olan kadınlar için uygun bir seçenektir. Bu uygulama birçok durumda meme başı çevresinde oluşacak izleri saklar, fakat memede gözle görülür iz bırakma riski de taşır. Bu uygulamanın dezavantajı meme başı duyusunun kısmen veya tamamen kaybedilmesi riskidir. Bazı bilimsel çalışmalarda revizyon (tekrar ameliyat gerektiren) kapsül kontraktür riskinin diğer yöntemlere göre fazla olduğu saptanmıştır. Meme protezleri meme kasının altına, meme kasının zarının altına(zar altı) ya da meme kasının üzerine yerleştirilebilir.

Meme büyütme ameliyatlarının sonuçları anında gözle görülebilir. Zamanla ameliyat sonrası şişlik ortadan kalkacak, yapıştırma tekniğiyle kapatılan kesinin izleri gün geçtikçe kapanacaktır.

Memelerin doğal gelişimini bir takım faktörler belirler. Bu faktörler arasında genetik, yaş ve vücudunuzdaki östrojen ve testosteron hormon seviyelerini içeren hormonal düzeyleri yer alır. Memelerinizin görünümü hamileyseniz, yeni doğum yaptıysanız ya da emziriyorsanız değişebilir. Hatta uzun süreli yaşlanma etkileri ve önceki gebelikler de bu değişime sebep olabilir. Daha büyük ve simetrik memelere sahip olmak, kendinize güveni artırıp vücut algınızı değiştirmeye yardımcı olacaktır. Bu işlem ayrıca vücudunuzun daha orantılı ve daha estetik görünmesini sağlayarak sizi memnun edecektir.

Meme Protezi Nereye Yerleştirilir?

Meme protezleri meme kasının altına, meme kasının zarının altına(zar altı) ya da meme kasının üzerine yerleştirilebilir. Meme protezi memenin hemen alında bulunan pektoral adale denilen göğüs kasının ilişkisine göre aşağıda şekillerde yerleştirilebilir:

 1. KAS ÜSTÜ: Meme dokusu altına ve göğüs kası (pektoralis majör) üzerine
 2. FASYA (ZAR) ALTI: Meme dokusunun altında ve kasın hemen üzerinde bulunan zar altına (pektoral fasya). Bu durumda yine göğüs kası üzerinde olur.
 3. KAS ALTI: Tüm dokular yani; meme dokusu, zar (pektoralis majör fasyası) ve pektoralis majör kası arkasına. (“Subpektoral”ya da “dual plane” olarak da tanınmaktadır.)

Her birinin artıları ve eksileri kafalarda karışıklık oluşturabilir.

Son zamanlarda “subpektoral (kas altı) ya da “Dual-plane” tekniği, daha düşük kapsül kontraktürü oluşumu oranlarındaki avantajları ve genellikle daha doğal kontür oluşturması sebebiyle, daha çok tavsiye edilmektedir.

Pektoralis majör kası istemli olarak kasıldığında, doğal olmayan meme hareketleri (hareket deformasyonu olarak da bilinen şekil bozukluğu) riskinin olması bu tekniğe özgü göze çarpan tek dezavantajdır. Meme protezleri düz ya da pürüzlü yüzeyli olarak üretilir. Anatomik yani damla protezler dönmeyi engellemek için sadece pürüzlü yüzeyli olarak üretilirler. Anatomik olarak pürüzlü şekle sahip protezler, sıra dışı göğüs kafesi şekillerinde kullanılabilmektedir. Örneğin; uzun, dar olan veya çok kısa, geniş olan meme ve göğüs kafesleri gibi çeşitli yapılardaki kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Kunduracı göğsü gibi doğumsal bozukluklarda, Skolyoz gibi bel kemiği eğriliklerin de ve tek taraflı göğüs gelişim geriliği gibi başlıca asimetriler de seçenek olabilir.

Bazı cerrahlar, vurgulanan üst kısım dolgunluğunun yuvarlak silikonlara göre ½ daha düşük olması ya da memenin doğal konik yapısını oluşturduğu ve daha doğal bir görünüm yarattığı için sadece anatomik şekilleri tercih etmektedirler.

Dokulu “anatomik” damla şekilli meme protezleri, daha az meme dokusuna sahip ve yumuşak dokulu kadınlarda sıradan bir hastaya kıyasla daha iyi oturur. Bu protezlerin fiyatları daha yüksektir ve biraz daha sert hissettirir; ayrıca % 4-5 olarak tahmin edilen dönme riski ile birlikte anılırlar. Bu protezler yaygın olarak meme rekonstrüksiyonun da (olmayan memenin yeniden yapılması) kullanılırlar.

Meme Büyütme İçin En Uygun Adaylar

 • 18 yaşında ve üzerindeyseniz
 • Göğüsleriniz ideal vücut algınızla ve estetik hedeflerinizle uyuşmuyorsa
 • Yetersiz hacim, dolgunluk ve sıkılık, yetersiz genel görünüm
 • Bariz simetrik bozukluğa sahipseniz estetik meme büyütme işlemi için iyi bir aday olabilirsiniz.

Fiziksel ve ruh sağlığı yerinde olmak ve beklentilerinde gerçekçi olmak da meme büyütme operasyonu için önemli ön koşullardır.

Hastaların isteğe bağlı estetik meme büyütme operasyonuna girmesi yaş koşullarının tutmasına bağlıdır. Silikon protezler için en az 18 yaşında olmanız gerekir. Sıra dışı meme problemleri ya da normal görünmeyen memelere sahip daha genç yaştaki kadınlar yine de meme protezi için uygun görülebilirler. Bu durumda olanlara uygulanacak işlem tabiatı gereği bütünüyle estetik olmasından daha çok rekonstrüktif yani onarım amaçlı olacaktır.

Başarılı bir meme büyütme işlemi daima memelerinizin büyüklük ve hacmini artırır. Buna bağlı olarak görünüşünüzü ve kendinize güveninizi geliştirir. Bu işlemi yaptırmadan önce gerçekçi beklentilere sahip olmak ve cerrahınızla bu konuyu görüşmeniz önemlidir.

Yuvarlak Protez mi? Damla (Anatomik) Protez mi?

Meme büyütme işleminin bir parçası olarak damla şekilli ve yuvarlak şekilli silikon meme protezi arasında tercih yapmak durumundasınız. Her iki çeşidin de bir takım artı ve eksileri bulunmaktadır.

Meme silikonlarının farklı şekil ve boyutta olanları mevcuttur ancak tümünün ortak özellikleri dış kısımlarının silikon bir çeperden oluşmasıdır. Bir kaç milimetre kalınlığında silikon bir poşetin içine jel silikon veya serum fizyolojik, yani tuzlu su bulunmaktadır. Anatomik protezler yuvarlak protezlerden daha serttir. “Form stable” da denilen ve damla formunu koruyabilmesi için bu protezlere sert silikon doldurulmuştur.

Diğer yandan, yuvarlak silikon protezlerin içindeki yumuşak jel yapısından dolayı daha doğal hissi verdiği bilinmektedir. Öncelikle belirtilmelidir ki, yeni teknolojiyle üretilen silikonların belli bir zamanda çıkarılması gerekmez. Protez uygulanan bir kadın, protezini 30 ya da daha fazla yıl, neredeyse hayat boyu kullanılabilmektedir. Yeni teknolojiyle üretilen silikonların diğer bir özelliği dış yüzeylerinin pürtüklü olmasıdır. Daha sonra bahsedeceğim ve kapsül oluşumu denilen istenmeyen durumun oluşmasını büyük oranda engellemek ve üzerindeki dokuya tutunarak sürtünmeyi azaltan yapıya sahip pürtüklü silikonlar ameliyat sonrası istenmeyen yan etkileri de en aza indirger.

Protezler büyüklükleri 1 milimetreküpe denk gelen cc. olarak ifade ediliyor. Genellikle günümüzde silikon protezler 100 cc ile 800 cc arasında bulunabilmektedir. En sık tercih edilenleri 175 ile 375 cc boylarında olanlardır. Meme büyüklüğü genellikle toplumda anıldığı gibi 75, 80, 90 gibi göğüs etrafının ölçüsünü belirten rakamlar değildir. Sütyenler de göğüslerin hemen altından göğüs etrafı ölçüsü ile göğüs bedeni belirlenir. Memenin içinde bulunduğu sutyen ölçüleri genellikle A,B,C ve D “kap” veya “cup” olarak belirtilir. Örnek vermek gerekirse 80/C olarak söylenen bir ölçüde metreyle göğüs altından ölçümde 80 cm olduğu ve memelerin büyüklüğünün de C kap olduğu anlaşılmalıdır. Simetrik olmayan memelerde büyüklüğün eşitlenmesi için faklı büyüklüklerde protezler konulabilir. Örneğin sağa 275 cc sola 250 cc gibi.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında sadece memelerin girdiği kısımda büyüme olur. Göğüs etrafı ölçüsü değişmez. Yani 75 A olan bir birey büyütmeyle 75 C olabilir.

Silikon protez ile meme büyütme işlemi yaptıran bireylerin düzenli aralıklarla kendilerini muayene etmeleri önerilir. Memede oluşan şişmeler, kitleler, sertlikler veya meme şeklinde oluşan değişimler gözlendiğinde alanında uzman cerrahlara muayeneye gidilmesi tavsiye edilir.

Silikon Protez Meme Tipleri Neye Göre Belirlenir?

Hastamızda göğüs büyütmek için kullandığımız göğüs silikonu adı da verdiğimiz meme protezleri seçimini yapabilmek işin en ince ve kritik ayrıntısıdır.

 • Vücut ölçüleri, göğüs kafesinin şekli
 • Mevcut meme büyüklüğü
 • İki memenin birbiri ile farkının mevcudiyeti ,arasındaki mesafe
 • Hastamızın beklentileri
 • En önemlisi de plastik cerrahın önerileri yerleştirilecek meme protezini belirler.

Meme Protez Çeşitleri Nelerdir?

 1. İÇERİKLERİ AÇISINDAN:
  • Silikon İçeren:
   Günümüzde artık FDA nın da onayladığı vücut için zararı olmadığı kanıtlanmış ve daha doğal hissi veren silikon meme protezleri tercih edilmektedir.
  • Salin (Tuzlu Su) İçeren:
   Önceki zamanlarda daha sık kullanılan ve günümüzde dezavantajlarından dolayı kullanımı nadir olun tuzlu su doldurulan silikon protezlerdir.
 2. ŞEKİLLERİ AÇISINDAN:
  • Damla (Anatomik) Protez:
   Şeklinin su damlasına benzemesinden dolayı damla denilen meme anatomik yapısına benzerliğinden dolayıda tıp litaratüründe anatomik silikon protez olarak adlandırılan damla silikonlar yuvarlak silikona göre daha sert bir jel silikon ile doldurulmuştur. Göğüs dokusu az gelişen, ince bir yapıya sahip bireylerde damla silikon öncelikli tercih edilmektedir.
  • Yuvarlak Protez:
   Damla silikon mu ?Yuvarlak silikon mu ?kararını birey ile konunun uzmanı olan hekimin birlikte vermesi başarılı bir sonucun alınması için temel kuraldır. Yuvarlak silikonların özellikle gevşek dokusu bulunan kişilerde tercih edilmesi ortaya çıkabilecek problemleri bertaraf eder. Yuvarlak silikon içinde bulunan jel damla silikondakine göre daha yumuşak bir yapıya sahiptir.
 3. YÜZEY YAPISI AÇISINDAN:
  • Pürtüklü Yüzeyli:
   Damla silikonların hepsinin yüzeyi pürtüklü bir yapıya sahiptir. Dokunun silikonun üzerine daha iyi yapışması ve damla silikonun dönmesini engeller. Pürtüklü yüzey kaplamalı silikonlarda yapılan çalışmalar silikon etrafında problem çıkarabilen ileri kapsül oluşum riski daha azdır.

2021 Yılı Silikon Fiyatları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Silikon fiyatları arasındaki farklar dünyada silikon üreticileri özellikle büyük üreticilere baktığımız zaman 5 veya 6 tane büyük üretici bulunmaktadır. Bu konunun AR-GE konusunda en ileri olduğu ülkelerden bir tanesi ABD ve burada 2 büyük üretici firma bulunmaktadır. Bunların aşağı yukarı fiyatları çok benzerdir ve birbirine yakındır.

Özellikle Brezilya Çin gibi üreticiler daha uygun fiyatlı silikonlar üretebilmektedirler. Bunların arasındaki farklar araştırma geliştirme yöntemlerinin daha az olması ve buradaki firmaların ürettiği silikonların ömür boyu garantili olmamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle ömür boyu garanti veren ve bu konuda dünyada çok kullanılan bu bilinen firmaların kullanacağı silikonların belli düzeyde fiyatları birbirine yakın olmakta ve piyasadaki en üst düzey silikon fiyatlarını oluşturmaktadırlar.

Burada karar verilecek önemli şey güvenilir bir firma olması çok sayıda kişi tarafından tercih ediliyor olması ve bu firmanın kendisine hastaya garanti verebiliyor olması özellikle seçilmesi gereken silikonlarda bulunması gereken özellikler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Silikon fiyatlarının bu kadar değişken olmasının nedenlerinden bir tanesi de özellikle piyasada yer tutmuş büyük üreticilerin belli bir fiyat standardında bunu satmaları, piyasaya yeni girmeyi hedefleyen firmaların daha uygun şekilde bu silikonları piyasaya sürmelerinden kaynaklanmaktadır.

Her Silikon Protezden Sonra Zararlı Kapsül Oluşur mu?

Silikon protezler vücut tarafından yabancı madde olarak algılanıp ona karşı bir reaksiyon oluşturulur. Yerleştirme işleminden sonra, bu reaksiyona bağlı kapsül adı verilen protez etrafında (internal lining? iç koruma?) koruyucu bir zar oluşturulur. Oluşan bu kapsül bazı kişilerde nedeni tam bilinmeyen sebeplerden % 3-5 kadar bireyde kalınlaşır ve kasılarak silikonun şeklini bozar ve tedavi edilmesi gerekebilir. Kapsül kontraktürü denilen bu durumda hastanın tekrar ameliyat olması gerekebilir. 4 evrede değerlendirilen kapsül oluşumu durumunda sadece evre 3 ve 4 te bulunan hastaların tekrar ameliyat edilme gereklilikleri olur.

Bu kapsül, aynı zamanda herhangi bir nedene bağlı olarak bütünlüğü bozulan protezdeki silikon jeli tutarak çevredeki dokulara girip sızmasını engelleyen bir bariyer görevi görür. Bu koruyucu işlem iki istisna dışında genellikle işe yarar. Travma sonucu oluşan çok nadir durumlarda (örneğin, yüksek bir merdivenden düşme, trafik kazaları sonrası direksiyon travmaları) jelin kapsülde bir yırtılmaya rastlaması ve diğer dokulara yerleşip kitle oluşturması sonucu protezler bozulabilir.

“İntrakapsuler (kapsül içi) bozulma” adı verilen bu durumların büyük çoğunluğunda, kapsül tarafından gözle görülür silikon jelin tutulmasına rağmen, çevredeki dokularda çok küçük mikroskobik miktarlarda jele rastlanabilir. Bu küçük miktarlar önemli görülmez ve zararsız olduklarına inanılır. Tam bir performans açısından silikon protezler açıkça daha avantajlı durumdadır. Silikon protezler her tarz, büyüklük ve şekilde mevcuttur. Silikon jel dolgulu protezler genellikle daha yumuşak ve doğal hissettirir.

Konsültasyondan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Konsültasyon için planlamanızı yapmadan önce ihtiyaç ve hedeflerinizi analiz etmeniz son derece faydalı olacaktır. Bu sürecin içine girmeden önce kendinize sormanız gereken çeşitli sorular vardır. Bunlar:

 • İdeal kup bedenim nedir?
 • Nasıl bir görünüm istiyorum, “artırılmış” ya da daha “doğal” mı?
 • İstemediğim ya da tercih etmediğim belli bir “görünüm ” var mı?
 • Aklımda belli bir protez ölçüsü var mı (örneğin, 250 cc, 325cc, ya da 400cc)?
 • Ne çeşit bir protezle ilgileniyorum, yuvarlak mı (dolgun dekolte), damla mı(doğal dekolte) ?
 • Meme dikleştirme işlemine ihtiyacım var mı?
 • Estetik hedeflerime tamamen kavuşmak için başka hangi işlemlerden faydalanabilirim?

Vaktinizi ayırıp bu temel soruları cevaplamanız kendiniz için en iyi işleme karar vermenize yardımcı olacaktır.

Günümüzde üretilen kaliteli silikonların içine koheziv jel denilen özel bir tıbbi silikon yerleştirilmektedir. Bu jelin özelliği akışkanlığının azaltılıp vücut içine sızıntı yapmamasıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi ve Planlama

Ameliyat öncesinde yapılacak 3D vectra özel fotoğraflama cihazı ile 3 boyutlu olarak ameliyat sonrasındaki görüntünüzü simülasyonda görebilirsiniz. Böylece hayalinizde canlandırmak yerine görsel olarak ameliyat sonrası durum hakkında fikir sahibi olma ve kara verme şansına sahip olursunuz.

Kliniğimizde bulunan 3 boyutlu görüntüleme cihazı ile meme büyütme ameliyatıyla göğüslerinizin alacağı görünümünü 3 boyutlu olarak ameliyattan önce izlemek mümkün olmaktadır.

Cerrahınız sağlık durumunuzu değerlendirmeli ve memelerinizin durumuna, cilt esnekliğinize ve işlemden ne beklediğinize göre en uygun cerrahi tekniklerin ne olduğunu size açıklamalıdır. Memeleriniz sarkmışsa, daha güzel sonuç elde etmek için, yapılacak işlemi meme dikleştirme işlemi ile birleştirmeniz gerekebilir.

Gögüs büyütme Ameliyata Hazırlanma

Yeme, içme, sigara kullanımı, kaçınılması gereken belli vitaminler ve ilaçlarla ilgili genel bilgiler verilmek suretiyle ameliyata nasıl hazırlanacağınıza dair talimatlar alacaksınız. Önemli ölçüde sigara içen kişilerde ameliyat riski artar. Meme sağlığınızdan emin olmak ve ileride yapılacak mukayeselere dayanak olması için meme röntgeni çekilebilir. Ameliyat öncesinde genel sağlık durumunuz ve kan testleriniz tarafımızdan kontrol edilerek ameliyatlardan izin işlemleri tamamlanıp engel bir durum olup olmadığı araştırılacaktır.

Hazırlıkları yaparken, sizi araçla eve bırakması ve ameliyat sonrası size refakat etmesi için birini ayarlamanız size avantaj sağlayacaktır. İyi ellerde birçok hasta ameliyat sonrası oldukça hızlı iyileşir. Genellikle NSAİD ve parasetamol kombinasyonları ile kolayca giderilebilecek hafif ağrınız olur. Ameliyat günü ve sonrasında evde kullanım için size birtakım ilaçlar verilecektir. Meme büyütme operasyonundan 5-7 gün sonra birçok hasta hafif ya da hiç önemsenmeyecek kadar ağrı hisseder.

Ameliyat Günü

Ameliyat gününde aksi söylenmediği takdirde gece yarısından itibaren ağızdan bir şey almamanız gerekir. Üzerinize uygun, geniş, düğmeli ya da önden fermuarlı rahat kıyafetler giymelisiniz. Mümkünse Anti bakteriyel bir sabunla duş almanız iyi olur. Elbette, ameliyata 2 hafta kala sigara içmeyi bırakmalısınız. Ameliyat saatinden 90-120 dakika öncesinde hastanede hazır bulununuz.

Operasyon tamamlandığında, daha hızlı iyileşme sağlamak ve endişe etmeden ertesi gün yıkanabilmenizi sağlamak amacıyla yapılan kesiler üzerine su geçirmez sargı uygulanabilir. Ameliyat genellikle 60-90 dakika sürer. Fakat ameliyathanede geçen toplam süre, hastanın aneztezi altında uyutulması ve uyandırılması süreçleriyle bundan biraz daha fazla sürer. Tamamen uyanana kadar 6-8 saat dinlendirildikten sonra size bakacak biriyle birlikte taburcu edilebilirsiniz. Ancak hastanın 1 gece hastanede kalması ağrı kontrolü açısından avantaj sağlamaktadır. Birçok hasta 72 saat sonra ve sonrasında periyodik olarak kontrol için gelir.

Meme büyütme Operasyonu ( Ameliyat ) Sonrası

Göğüs büyütme ameliyattan sonra, 24 saat içinde yorucu olmayan normal günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Fiziksel olmayan, örneğin ağır kaldırmayı gerektirmeyen bir mesleğiniz varsa birkaç gün içinde işinize dönebilirsiniz. Hafif esneme ve kardiyo hareketleri gibi hafif ve orta tempolu egzersizleri birkaç gün sonra yapmanız önerilir.

Üst beden kol, gövde kası egzersizleri ve diğer ağır kaldırma ya da esneme hareketleri iyileşme aşaması olan 3 hafta boyunca tavsiye edilmez. Şehir dışından geliyorsanız araba, tren ya da uçakla dönmeden önce bir ya da iki geceyi yakınlarda geçirmeniz tavsiye edilir. Her çeşit seyahat güvenlidir, ancak kan pıhtılaşması riskine karşı mümkün olduğunca ayakta dolaşmamanızı tavsiye ederiz. Şehir dışı hastaların periyodik takipleri için bir takım seçenekler mümkündür.

Kesiler üzerindeki su geçirmez sargıların genellikle 3-4 gün boyunca çıkarılmamasını tavsiye ederiz. Genellikle kesi alanları yapıştırma şeklinde dışarıda dikiş olmadan kapatılır. Ameliyat sonrası dikiş alma gerekliliği olmaz. Bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur. Kıyafetlerin düzgün durmasını, destek, kompres ve güvenlik hissini sağlamak için genellikle cerrahi bir sporcu sutyeni verilir. iyileşme süreci memelerin belirgin ve arzu edilen sınırlara gelmesini desteklemek amacıyla 4-6. haftadan sonra balenli sutyen giyilmesini tavsiye ederiz. İlk bir kaç gün boyunca belli aralıklarla soğuk buz kompres uygulamak şişlik, morarma ve ağrının bir kısmını gidermektedir. Memelerdeki şişliğin geçmesi en az 4-6 hafta sürmektedir. Bu vakte kadar, bütün ağrı ve gerginlik hissi ortadan kalkar ve büyütülmüş göğüslerinizin sizinle bir bütün olduğunu hissetmeye başlarsınız.

Yeni Görünümünüz

Meme büyütme işlemi sonuçları size memnuniyet ve mutluluk verecektir. İyileşirken, göğüslerinizin daha dolgun ve daha orantılı görünüşünü beğeneceksiniz.

Meme protezlerinizin durumunu değerlendirmek için cerrahınızın yönlendirdiği şekilde kendinizi izlemeniz önemlidir. Ayrıca, meme protezleri kullansanız da kullanmasanız da aylık olarak kendi kendinize meme kontrolü yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında düzenli olarak meme ultrasonografisi ve mamografi incelemelerini yapmanız hayati önem taşımaktadır.

Muayene

Meme büyütme işleminizi planlamak için ofisimizle 0(212) 213 5700’dan asistanlarımız ile iletişime geçerek doktorunuz Doç. Dr. Erdem Güven’den muayene için randevu alınız.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Meme Büyütme ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Göğüs büyütme günümüzde mantıklı olarak düşündüğümüz zaman ameliyatsız yapılması mümkün olmayan bir işlemdir. Göğüs büyütmenin ameliyatsız yapılabilmesi için lokal anestezi altında dışardan bir dolgu enjeksiyonu ile yapılabilmesi gereklidir.

Günümüzde böyle yüksek volumlerde dolgular mevcuttur ancak bunların uzun vadede göğüste ne gibi bir değişikliğe yol açacağı, ilerde göğüste bir kansere neden olup olmayacağı konusunda net bir bilgi yoktur. Bundan dolayı ben göğüste dolgu enjeksiyonu ile büyütme yapma işlemini çok güvenli bulmadığımdan yapmamaktayım.

Göğüs büyütmenin özellikle 60 yıllık bir geçmişi olan silikon protezlerle yapılması günümüzdeki en güvenli yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Silikon protezlerin kullanımı özellikle teknolojisi geliştirmiş silikon protezlerin kullanımı kesinlikle bir kansere neden olmadığı gibi kanserli dokudan dolayı göğüsü alınmış bayanlarda da bu aynı silikon protezleri kullanmaktayız. Bundan dolayı göğüs büyütmenin en güvenilir yöntemi silikon protezler ile göğüslerin büyütülmesidir.

Meme büyütme operasyonlarından sonra hastalarımızın en korktuğu konulardan birsi de çok fazla ağrı olma endişesidir. Meme büyütme ameliyatlarında artık günümüzde çok farklı yöntemler kullanmaktayız.

Özellikle kullandığımız yöntemler kas altı, kas zarının altı veya meme altı yöntemler olarak farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle kas altı yöntemler diğer yöntemlere göre biraz daha fazla ağrılı gibi görünmesine rağmen özellikle kas altı yöntemi gerektirdiği hastalarda bunu ağrı dezavantajını bir kenara bırakarak hastanın dış görünümünün ömür boyu kalıcı olması açısından kas altı yöntemi tercih etmek bize daha fayda sağlamaktadır.

Kar-zarar düşündüğümüz zaman uzun dönemde kas altı yöntemlerin özellikle ince yapılı hastalarda silikonun dışarıdan görünmesini engellemesinden ötürü, daha doğal bir görüntü vermesinden ötürü tercih etmekteyiz. Özellikle meme ameliyatlarından sonra yapmış olduğumuz, göğüse uyuşturma işlemleri özel maddelerin kas içine verilmesi ve ameliyat sonrası ağrı kesici yöntemlerin kombine olarak kullanılmasıyla ilk gece hastalarımızın birçoğunda çok ciddi bir ağrı ortaya çıkmamaktadır.

Hastalarımızı evine taburcu ettikten sonra kullanmış olduğumuz ikili ağrı kesici sistemleriyle de bu ağrının hissedilmemesini sağlayabilmekteyiz. Özellikle kas altı tercih edilen yöntemlerde hastalarımızın 3-5 gün hafif ağır spor yapmış gibi bir kas ağrısı hissedilebilmektedir. Ancak bu ağrı günlük çalışmalara günlük işlerin yapılmamasına engel olmamaktadır.

Çok çok hassas kişilerde ağrının birazcık daha algılanabilmesi mümkün olabilmektedir. Bu kişilere ek ağrı kesici verilerek bu ağrıların da bertaraf edilmesi mümkün olabilmektedir.

Göğüs büyütme ameliyatları günümüzde çok güvenli hale gelmiştir. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle silikonların dışına kaplanan özel bir çeper sayesinde bu silikonların ömür boyu kullanılması mümkün olmaktadır.

Oldu ya bir şekilde bu silikonların dış çeperi zarar görse dahi içindeki jel koheziv adını verdiğimiz akışkan özelliği azaltılmış yani silikonun dışına doğru akması engellenmiş özel sağlık için uygun jellerle üretilmektedir. Bundan dolayı piyasada bilinen, dünyada çok kullanılan, kalitesi belli bir düzeydeki silikonların hiçbir tanesi kesinlikle kanser yapmamaktadır.

Günümüzde yapılan çok büyük araştırmalar sonucunda görülmüştür ki Amerikan Sağlık Dairesi bu silikon protezlerle meme büyütmeyi onay vermiştir ve Amerika’da da her yıl milyonlarca insan göğüs büyütme ameliyatı olmaktadır. Bundan dolayı göğüs büyütmede kullanılan silikonların kesinlikle kanser yapmayacağı konusunda fikir birliği oluşmuştur. Günümüzde meme kanserinden dolayı ameliyat edilen hastaların da yeniden bir göğüs oluşturulması amacıyla aynı silikonlar kullanılmaktadır. Eğer bu silikonlar kanser yapıyor olsa kanserden dolayı göğüsü alınmış hastalara da bu silikonları kullanmazdık.

Bundan dolayı bu silikonların kanser yapmayacağını elimizdeki bilimsel kriterlere göre söyleyebilmekteyiz.

Göğüs büyütme ameliyatında kullanmış olduğumuz silikonlar özellikle bu konuda ciddi çalışma ve araştırma yapan firmaların kendini geliştirmesi, teknolojisini geliştirmesiyle patlaması ve deforme olması çok alt düzeye indirilerek ömür boyu kullanımı mümkün olan silikonlar, günümüzde piyasaya sürülmüştür.

Ben de yaklaşık 18 yıldır bu silikonların en güvenli olan FDI dediğimiz Amerikan Sağlık Dairesi onayladığı silikonları kullanmaktayım. Bu silikonların kullanmasıyla özellikle vücutta uzun süreli kalabilmekte, hastalarımız ömrünün sonuna kadar bu silikonları sağlıklıca kullanabilmektedir. Bundan dolayı sağlıklı protezlerin deforme olması,patlaması ihtimalini çok çok düşük düzeydedir ve silikonlar güvenle kullanılabilmektedir.

Özellikle bu silikonların çarpmayla, sıkmayla, sıkıştırmayla bir yerden darbe gelmesiyle patlaması söz konusu değildir. Çünkü bu silikonların üstüne çok ciddi derecede ağırlık verilmesine rağmen silikonların patlamadığını görmekteyiz. Bundan dolayı iyi firmaların güvenilir silikonlarının kullanılmasıyla bu tip rahatsızlıkların ortaya çıkması mümkün değildir.

Meme büyültme ameliyatlarında hastalarımıza kullanacağımız silikonları belirlerken ameliyat öncesi ölçümler, hastamızın boyu, gövde uzunluğu, omuz genişliği, kalça genişliği, bel genişliği, göğüs kafesinin genişliği, orta çizgiden; tam ortadan geçen çizgiden iki yana doğru olan mesafeler büyük önem arzetmektedir.

Biz yapmış olduğumuz bu ölçümlerde hastamızın genel duruşu vücuduyla memesinin harmonik olması yani bir bütünlük sağlamasına çok dikkat etmekteyiz bundan dolayı tecrübeyle ortaya çıkan bir şekilde plastik cerrahların büyük kısmı yaptığı ölçümlerle memeye uygulanacak silikonun büyüklüğüne ve şekline karar vermektedirler.

Günümüzde 3 boyutlu görüntüleme yöntemleri çıkmıştır. Bu yöntemlerle de hastaya değişik açılardan çekilen fotoğrafların birbirine, üst üste bindirilmesiyle de 3 boyutlu bir görünüm ortaya çıkar. Ve silikonun yerleştirilmiş halini ortaya çıkaran özel yazılımlarla hastamız ameliyat sonrasında alacağı görünümün simülasyonunu görebilmektedir. Bu şekilde hastamız da olabilecek görüntüye karar vermek konusunda kendisine bu 3 boyutlu görüntüleme yol göstermiş olmaktadır. Bu şekilde yapılan ölçümler hastamıza uygulanacak silikonun tam belirlenmesiyle başarılı sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Silikon takılmadan göğüs büyütmek maalesef günümüzde güvenli yöntemlerle mümkün görülmemektedir.

Özellikle günümüzde silikon takmadan yapılan yöntemler iki ayrı kategoriye ayrılabilmektedir. Dışarıdan bir dolgu benzeri bir maddenin enjekte edilmesiyle olan yöntemler, diğeri de vücuttan alınan yağların göğüse enjekte edilmesiyle memenin büyümesini sağlayan yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz. Dışarıdan göğüse yabancı bir maddenin enjekte edilmesi özellikle günümüzde 10 kadından 1 inde meme kanserininin olduğu bir ortamda çok güvenli görünmüyor. Ben de bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum ve ben de tercih etmemekteyim.

Özellikle meme dokusu çok kompleks bir dokudan oluşmakta ve içinde kanser oluşumunun nedenini biz de tam olarak bilim dünyası çözememiştir. İçine yabancı bir maddenin verilmesi uzun dönemde bu maddenin ne şekilde bir değişikliğe neden olacağını tam olarak kesin kanıtlı ortaya çıkmış sonuçları bulunmadığından dolayı dolgu enjeksiyonuyla meme büyütmek güvenli görünmemektedir. Kendi yağının enjekte edilmesiyle büyüme de çok sınırlı düzeyde olmaktadır.

Küçücük bir silikondan elde edeceğimiz sonucu özellikle 2 veya 3 seanstaki yağ enjeksiyonuyla elde etmek mümkündür. Bundan dolayı çok zahmetli, maliyeti yüksek yöntemler olduğundan dolayı yağ enjeksiyonu yöntemleri de çok tercih edilebilir yöntemler arasında görülmemektedir.

Birçok vakada, iki ayrı ameliyat yapmaya gerek olmadığından bu ameliyatların aynı anda yapılmasını tavsiye ediyoruz. Kendi tecrübem arttıkça bu ameliyata ne kadar çok gereksinimin duyulduğunu yıllar içinde görerek bu konuda başvuran bireylere bu ameliyatı daha çok tavsiye etmeye başladım. Protezi başka yere taşıma, fazla deriyi alma veya meme ucunu cerrahın ve hastanın arzu ettiği gibi en uygun yere koyma suretiyle yapılan ameliyatlardan faydalanmak isteyenler belirgin bir şekilde artış göstermiştir.

Ameliyatın meme – göğüs dikleştirme bölümü genellikle, meme ucu ve meme başı çevresinin daha yukarı bir yere taşınması ve sonra memenin kendi dokusunun kaldırılması işlemidir; öyle ki dikleştirme işlemi yapılmadan önceyle kıyaslandığında meme gövdede asılı durur ve meme altı kıvrımı tamamen ortadan kalkar (meme altına cisim konulduğunda orada durmaz).

Göğüs dikleştirme, daha genç görünen, daha az sarkık ve çoğu kez daha dar bir meme ortaya çıkarır. Bazı durumlarda, aslında az miktarda meme dokusu çıkarılır. Birçok durumda, özellikle meme alt kıvrımından sarkan memenin alt cephesinden önemli miktarda deri çıkarılır.

Aynı zamanda, deri örtüsünü azaltıp memeyi kaldırarak memenin kendi dokusunun tam arkasında yer alan ya pektoral kas altı, ya zar altı ya da kas üstü konuma bir protez koymak suretiyle memeyi genişletebiliriz.

Her bir yaklaşımın kazanç ve dezavantajları olabilir. Göğüs büyütme ya da göğüs dikleştirme işlemine karar verme aşamasında seçenekleri cerrahınızla konuşmalısınız.

gögüs dikleştirme

Meme büyütme-dikleştirme ameliyatı gerçekleştirirken özel tedbirler almak gerekir. Çünkü sadece büyütme ya da sadece dikleştirme işleminin aksine büyütme- dikleştirmede, her biri bağımsız ve ayrı yapılan bu ameliyatlarda hiç olmayan ya da çok az rastlanan riskler ortaya çıkabilir.

Bu riskler arasında, büyütme-dikleştirmenin sonrasında birtakım nedenlerden kanama veya enfeksiyon komplikasyonları ile memede problemler oluşabilir. Ancak iyi haber olarak meme büyütme-dikleştirme işlemlerinde bu risklerin çok nadir olması ve %1’den az oranda gerçekleştiği söylenebilir. Fakat bunlar, tüm meme işlemlerinde oluşabilen ancak genellikle yaşanmayan ve önemli olmayan durumlardır Ancak bu ameliyata giren kadınların büyük bir kısmında nihayetinde problemleri yaşamayacaktır. Bunun yerine, çok iyi görünen göğüsler onlara heyecan verecektir..

Yalnız büyütme veya dikleştirme ya da büyütme-dikleştirme yapılmış memelerin yeniden şekillendirilmesiyle kombine olarak karın konturunu içeren Doğuştan Gelen Güzellik konsept ameliyatının genellikle bir parçasıdır.

Uzun yıllar, bazı cerrahlar bu ameliyattan yapmaktan çekindiler ve başkaları tarafından cesaretleri kırıldı. Ama günümüzde, geliştirilmiş protezler kadar dokulara kan temininin de daha iyi anlaşılması sebebiyle göğüs büyütme ve dikleştirme operasyonlarında deneyimli olan birçok cerrah bu ameliyatları yaparak hastalarını mükemmel sonuçlara ulaştıracaktır.

Bahsedilmesi gereken bir başka şey, tek başına meme dikleştirmede olduğu gibi, göğüs büyütme – meme dikleştirme işleminde de kesi yapılması gerekir ve bunun neticesinde meme başı çevresinde, genellikle meme başı altından meme altı kıvrımına kadar dikey yönde ameliyat izi olur. Ancak bazı vakalarda, memenin altında görünmeyecek şekilde meme altı kıvrımında kısa bir kesi ve ameliyat izi olabilir.

Uzun vadede kadınların pek çoğunda bu izler azalır, yeni şekli verilmiş memenizin güzelliğine ve genel estetiğine gölge düşürmez.

18 yaşını geçmiş sağlıklı bir bireyseniz, göğüslerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız, kalça ve göğüs çapınızda orantısızlık varsa, doğum ve emzirme sonrası göğüslerinizde sarkma ve gevşeme olduysa, aşırı kilo alıp verdiyseniz ve göğüslerinizde dirilik kaybı varsa, iki göğsünüz arasında boyut ve şekil farkı varsa, göğüs büyütme operasyonu için uygun adaysınız.

Göğüs büyütme ameliyatlarından sonra kalıcı his kaybı görülme riski % 1 civarındadır, bu oran göğüs ucu altından yapılan girişlerde bir miktar daha yüksektir. Çoğunlukla ameliyattan sonraki erken dönemde görülen his kaybı ya da aşırı duyarlılık birkaç ay içinde normale döner.

Göğüs büyütme operasyonları için en azından ergenlik dönemi bitmiş ve göğüs gelişimini tamamlamış ve en azından 2 yıldır göğsün artık büyümediği gözlemlenmiş olmalıdır. Yaklaşık olarak 19-20 yaşından sonra bu operasyon gerçekleştirilebilir.

Göğüs büyütme operasyonu genel anestezi altında yapılan yaklaşık 1-2 saat süren bir operasyondur. Hasta genellikle aynı gün içerisinde taburcu olabilir. Operasyondan sonra 3 hafta boyunca bizim vereceğimiz bir sütyen kullandırılır. Hastalar genellikle 3 gün sonra işlerine dönebilirler.

Göğüs büyütme operasyonu sonrası çalıştığınız işe göre değişmekle birlikte ortalama 3 gün – 1 hafta sonra iş hayatına dönebilirsiniz. Bunun yanı sıra yoğun efor gerektiren, kol ve göğüs kaslarını kullandıran ağır aktiviteli sporlar 4-6 hafta süre ile yapılmamalıdır. Ayrıca yara iyileşmesi devam edeceğinden en az 10 gün terlenmemesi önemlidir. Yara yeri özel bantlar ile kapatıldığı için göğüs büyütme operasyonundan 1 gün sonra duş alabilirsiniz.

Silikon göğüs protezi ile göğüs büyütme opearsyonu sonrası hamile kalmakta ve süt vermekte hiçbir sakınca yoktur.

Silikonun herhangi bir son kullanma tarihi yoktur, ömür boyu kullanabilirsiniz. Fakat insanlar yaşlandıkça silikona bağlı olmayan, bir deformasyon, sarkma, mevcut göğüs dokusunda azalma gözlenir. Bu gibi durumlarda protezin değişimi ya da göğüs toparlama ameliyatları planlanabilir.

İnternet ortamında ilgi çekebilmek için bazı yöntemlerin daha iyi gibi anlatılması kişilerin kafasında karışıklık oluşturabilmektedir. Ancak estetik cerrahide her birey özel olarak değerlendirilip kişiye özelleştirilmiş tedavi uygulamak mükemmeli yakalamak açısından büyük önem taşır. Genelleme olarak kas altı veya zar altı daha iyidir demek doğru değildir.
Meme büyütmede vücut yapısı çok önem taşımaktadır. Meme dokusu oldukça az, deri yapısı ve kas yapısı ince ve vücudunda çok az yağlanma olan bireylerde öncelikle kas dokusu ile silikonun üzerine iyi bir örtü sağlamak dışardan silikonun anlaşılmasını engeller. Bu bireylerde öne çıkıklığı (projeksiyon) daha az olan damla şekilli silikon protezler tercih edilmelidir. Bu tip bireylerde zar altı yapılacak silikon dışarıdan oldukça belli olarak kişiyi rahatsız edecektir. Sportif yapılı, kas yapısı gelişmiş ve bir miktar meme dokusu olan bireylerde kas yapılarının bütünlüğünün korunması ve ağır spor ile silikonda yer değişikliğinin engellenmesi için zar altı teknik tercih edilebilir. Buradaki örneklerde belirtildiği üzere yöntemlerin iyiliği veya kötülüğü değil kişiye uygunluğu dikkatlice ve hassas bir şekilde belirlenmelidir.
Yapılacak işlemin avantaj ve dezavantajları düşünülerek tecrübeli bir cerrah tarafından hakkınızda en iyi kararın verileceğinden şüpheniz olmamalıdır.

Meme büyütme sonrası kesinlikle emzirme yapılabilir. Ameliyat öncesinde süt vermesi muhtemel bir anne adayı büyütme sonrasında da bebeğini emzirebilir.
Meme büyütmede silikon protez göğüs dokusunun arkasına yerleştirilir ve meme dokusundan bağımsızdır. Meme ucuna gelen süt kanalları sadece meme ucundan girilerek yapılan işlemlerde zedelenebilir. Ancak uygulanacak dikkatli teknik ile bu da engellenebilir.

Meme büyütmede doğal sonuçlar birkaç önemli faktöre bağlıdır. Öncelikle vücudunuzun doktorunuz tarafından çok iyi değerlendirilmesi ve kullanılacak silikonun büyüklüğü ve şekli çok titiz bir şekilde saptanmalıdır. Meme ameliyatlarıyla yoğun uğraşan hekimlerin bunları saptaması çok zor olmayacaktır. Özellikle bireylerin arzu ettiği görünümü doktoruyla paylaşması ve gerçekçi bir noktada hekim ile hasta beklentilerinin tam örtüşmesi başarının önemli bir anahtarıdır.

Genellikle sarkma ve gevşeme bebeklerine süt veren annelerin memelerinde süt vermenin bırakılması sonrası dokunun küçülerek üst kısmın boşalması ve derinin bol gelmesiyle ortaya çıkıyor. Meme protezi ile sarkıklığın düzeltilmesi ancak hafif sarkıklıklarda mümkün olabiliyor. Sarkıklığın az olduğu ve sadece hacim kaybının olduğu durumlarda silikonlar istenilen sonucu veriyorlar. Başta da bahsettiğim gibi deride ve dokuda da gevşeklik ve aşağıya inme durumu varsa meme dikleştirme ve büyütmeyi aynı anda yapmak gerekiyor. Bu konuda ayrıntılı bilgileri aynı isimli başlıkta bulabilirsiniz.

Genellikle hastalar işlemi takiben hastanede 1 gece geçirirler. Göğüslerinizde ve çevresinde 1 ya da 2 hafta hafif morluklar ve şişlikler olabilir. Göğüslerdeki şişlikler bir kaç hafta devam edebilir. Normal aktivitenize 1 ya da 2 gün içinde tekrar rahatlıkla başlayabilirsiniz. Ancak ameliyatınızı takiben 3-4 hafta zorlu ve ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

Bir kaç gün ağrınız olabilmektedir buna rağmen çoğu hastamız bundan rahatsızlık duymamaktadır. Zaten ameliyattan hemen sonra size, ağrıları oldukça azaltan uygun ağrı kesici reçete edilecektir.

Ameliyattan sonraki ilk ziyaretiniz genellikle ilk 3 ile 5 gün içinde olacaktır. İyileşme durumunuzu birkaç haftalık olarak izleyeceğiz. Sonrasında 6 ve 12. aylarda kontrole gelmenizi de önermekteyiz.

Genellikle 1 hafta içinde işinize dönebilirsiniz. Eğer işiniz fiziksel emek gerektiriyor ise 2-3 hafta izin alabilir ya da daha kısıtlı çalışma düşünebilirsiniz.

Araç kullanımı yapılan ameliyata göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 3. Haftadan sonra araç kullanımına izin verilmektedir. Ancak özel durumlarda 6 haftaya kadar araç kullanımı istenmemektedir.

Size ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları hastaneden çıkarken reçete edilecektir. Genellikle NSAİ (rantudil, apranax, majezik gibi) ve parasetamol (geralgine, parol gibi) ilaçlara karşı her hangi bir alerjiniz yok ise bu iki grubu kombine kullanmayı tercih ediyoruz. Genellikle ameliyat sonrası 5-7 gün size uygun antibiyotik kullanımını öneriyoruz.

Genel olarak meme büyütme yapılan hastalarımızın 1 gece hastanede kalmasını tercih etmemize rağmen nazı durumlarda aynı gün hastalarımızın eve gitmelerine izin verilebilir.

Kendini yeterince rahat hissettiğinde yapabilirsiniz. Ameliyattan hemen sonra göğsünüze yumuşak manipülasyon dışında başka herhangi bir şey kesi yerlerine zarar verebilir.

Meme büyütme ameliyatlarında çok küçük kesilerden girilerek implantlar yerleştirilmektedir. Ameliyatta dışardan görünebilen dikişler olmamakla birlikte yara dudakları birbirine yapıştırılmaktadır. Yara izlerinin iyileşmesi vücudun genetik özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte yara izinin oluşmasını engelleyici tedaviler de ameliyat sonrası dönemde hastalarımıza tarafımızdan anlatılmaktadır.

Drenler ameliyat sonrasında göğsünüzde biriken sıvıyı toplamak için gereklidir. Meme büyütme adaylarımızın işlemlerini en güvenli şekilde sonuçlandırmak için dren kullanımını genellikle uygun görmekteyiz. Drenleri günde en az bir kez ölçmeniz ve boşaltmanız gereklidir. Hemşirelerimiz hastaneden ayrılmadan önce bunun eğitimi size vereceklerdir. Drenler çoğu zaman ameliyatı takiben ilk gün bazen de bir kaç gün içinde çıkarılır. Biraz bol giysilerin altında dreninizi oldukça iyi gizleyebilirsiniz.

Eğer dreniniz varsa ıslak mendil ile silinebilirsiniz. Dreniniz alındıktan en erken 2 gün sonra duş alabilirsiniz. Genellikle kesi bölgelerinizde dışarıdan görülebilen bir dikiş bulunmaz. Bu bölgelerde iki kat bant bulunacaktır. Derinin hemen üzerine yapıştırılan ve ten renginde olan birinci kat bantlar 7-10 gün sonra kaldırılır. En üstteki genellikle beyaz veya su geçirmez şeffaf pansuman bandı yani ikinci kat bandın duş sonrası kaldırılmasını önermekteyiz.

Ameliyat sonrası sporcu sutyeni giymenizi öneriyoruz. Ön tarafta sabitlenen alttan teli olmayan (balensiz) sutyen olmalıdır. Ameliyat günü yanınızda önden düğmeli ve rahat çıkarılabilen bir pijamayı yanınızda getirmenizi öneririz.

Sonucu gözle görülür biçimde hemen fark edeceksinizdir. Bununla birlikte %10-%20 kadarda şişlikler olacaktır. Şişkinlikler büyük oranda 3-6 hafta içinde azalacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatlarında farklı teknikler kullanılır. Kullandığımız tekniklerde meme başı sağlam kalır ve emzirmeyi etkilemez. Ekstra büyük sarkık göğüsler daha agresif uygulamalar gerektirebilir. Bu gibi durumlarda meme ucuna gelen kanallar çok uzun olacağından dolayı emzirme durumunda değişiklikler olabilir.

Ameliyatı takiben meme ucunda his kaybı olabilmektedir. Buna rağmen genellikle his yavaş yavaş geri döner. Bununla birlikte meme küçültme ameliyatlarında his kaybı risklidir.

Normalden çok fazla kilo alımı ile göğüsler büyüyebilir. O nedenle mevcut kilonuza yakın kilolarda kalabilmek önemlidir. Hamilelik durumunda da göğüslerin büyüdüğünü de unutmayalım.

Tüm ameliyatlarımızda dışarıdan görülebilen dikişler kullanmamaktayız. Bu nedenle dikiş aldırmanıza gerek yoktur.

Bir kaç gün içinde seyahat edebilirsiniz. Ancak ameliyat sonrasındaki bir kaç gün ve bir kaç hafta iyileşme sürecinizi takip etmek isteriz. Şehir dışında yaşayan hastalarımız fotoğraf çekip göndermek suretiyle kontrollerini devam ettirebilmektedirler.

252 yorum

 • didem

  selam ben ameliyatı olmuştum 8-9 ay kadar oldu göğüs silikonlarımı değişmek damla silikon taktırmak istiyorum. Bana damla silikonla nin daha doğal olduğunu söylediler ve bende araştırdım kafama yattı bana bu hususta biilgi ve randevu verimenizi istiyorum. Teşekkürelr

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhabalar silikon imlantlarla de kullanılan teknikler ve silikon çeşitleri ile ilgili video ve görseller gönderdik, onları izler ve randevuya geldiğinizde daha detaylı görüşebiliriz

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhabalar silikon imlantlarla de kullanılan teknikler ve silikon çeşitleri ile ilgili video ve görseller gönderdik, onları izler ve randevuya geldiğinizde daha detaylı görüşebiliriz

 • elif sıla

  Bazı blog sayfalarında Meme küçültme ameliyatı yorumlarını okuduğumda, ameliyat sonrası uzun süre ağrılarla ile boğuşmak durumunda kalındığı söyleniyor ve bu ben cidden endişelendiriyor. Sizin bazı hastalarınızsa ameliyat sonrası ağrısı çok az olduğunu söylüyor. Bu hususta biraz kafam karıştı. Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Birde tabiki ameliyatı fiyatları nedir.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhabalar genelde hastalarımız ameliyat sonrası iyileşme sürecinin kolay olduğunu ifade ediyorlar. Bu hususta sizlere bazı bilgiler ve fiyat bilgilerini mail olarak gönderdik. Bize ulaşarak ücretsiz muayene randevusu alırsanız muayene de daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz

 • Azra Gürsoy

  Merhabalar,uzun zamandır ameliyatı olmak istiyorum.Bu ameliyatı güvenilir ve işinde bir numara olan bir doktora yaptırmak istiyorum.Bir çok araştırmalarımın sonucunda en uygun Doktor Erdem Güven’i buldum.İzlediğim bir çok video ve hasta yorumları da bu izlenimi doğruladı.En kısa zamanda randevu alarak muayane ye gelmeyi düşünüyorum.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Azra hanım, güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Size hem ameliyatı ile alakalı bilgilendirici bir video hemde ücretsiz randevu iletişim bilgilerimizi tekrar gönderdik.

 • selin

  ben 34 yaşındayım daha önce estetiği yaptırdım ama şimdi aynanın karşısına geçince sanki mememin biri diğerine göre biraz daha büyük gibi. Ben ne yapmalıyım tekrardan aynı doktora gitmek istemiyorum bana çevremden ısrarla sizi tavsiye ettiler. Göğsümdeki silikonlar çıkarılarak yerine yerine mi konmalı yoksa mememin birine küçültme mi yapılmalı. Yada küçük gibi olan silikonla biraz daha mı büyütülmeli düşünmekten yoruldum. Galiba en iyisi size muayeneye gelmek 🙂

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Selin hanım haklısınız en doğrusu muayeneye gelmek. Ben yinede bu durumlarda ne gibi problemlerle karşılaşıyoruz ve nasıl bir yol izliyoru bilgilendirme amaçlı size ve meme estetiği ile ilgili bazı bilgileri de gönderdim.

 • sinem

  ben daha önce estetiği olmuştum ve çok ağrılı bir iyileşme sürecim oldu, sonuçtanda memnun değilim. Fakat tekrar estetik yapmaya çok korkuyorum aynı ağrıları yaşamak istemiyorum. Eşimle dr Erdem beye geldik ve ben korkumdan dolayı göğüs estetiği olmak istemediğimi söyledim eşimse jnekomasti oldu ve onun ağrısız iyileşme sürecini gördüm ama hala korkularımı yenememiştim. Sonunda eşimin zorlamasıyla kabul ettim ve tekrar göğüs estetiği oldum. Sonuç mu harika bir görünüm ve cidden çok hafif ağrılı hızlı bir iyileşme süreci. Demek işi ehline vermek lazımmış.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba sinem hanım ve jinekomasti ameliyatlarını ve iyileşme süreçlerini burada paylaşmanız ve güzel yorumunuz içinizin teşekkürler

 • didem

  merhaba benim kanserden dolayı göğsüm alınmıştı ve sonra meme rekonsrüksiyonu ile tekrar meme yapıldı şimdi ise estetiği olmak istiyorum bu mümkün müdür. Silikonla yaparsak herhangi bir tehlikeli durum mevzubahis olabilir mi artık hiç bir risk almak istemiyorum. Lütfen bei bilgilendirir misiniz.

 • eren

  ameliyatı videolarınız izledim tabi sitenizde ki yazılara da baya göz attım ve bunlara hasta yoruları ile sosyal medyadaki durumu da eklediğimde işte doğru doktor dedim. Tek eksik fiyat bilgisi onu da bana gönderirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

 • emel

  heyy kardeşim ben estetiği yaptıracağım daha öncede sordum ve bana cevap vermediniz. Meme fiyatınız nedir. BAna bir randevu verin. Mailinizi bekliyorum.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Selam size ile ilgili istediğiniz tüm bilgiler mail olarak gönderildi. Arzu ederseniz bize telefonlada ulaşabilirsiniz.

 • zeliha

  merhabalar benim ameliyatı olmaya ikna edilmem lazım evet göğüslerim küçük ve onların daha büyük olmasını istiyorum ama biraz da korkuyorum lütfen beni bir yolla göğüs estetiğine ikna ediniz.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Zeliha hanım siz ameliyatıyla alakalı bazı bilgiler ve videolar gönderdim. Bize ulaşarak ücretsiz muayene randevusu alarak muayeneye geldiğinizde daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

 • eda

  merhaba ben ameliyatı yaptıracağım bütün raştırmalarımı yaptım. Ve size ameliyat olmaya karar verdim bana fiyat ve randevu bilgileriniz ulaştırırsanız sevinirim. Bird meme altımda hiç iz kalmasın diye koltuk altından silikonu yerleştirmek mümkün müdür acaba.

 • iremsu

  Ben daha önce estetik ameliyatı olmuştum ama silikonlarımda sıkıntı olmaya başladı ve 2 yıl önce Erdem beye tekrardan meme estetiği oldum. Şimdi gayet memnunum hiç bir sıkıntılı durum yok. İlk ameliyatımda ki ağrıları hatırlamak bile istemiyorum. Erdem bey hem mesleki hemde insani olarak harika bir hekim kendisine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca anladım ki doktoruma güvenmek çok önemliymiş ve ben her zaman Erdem beye çok güveniyorum

 • ela

  Erdem hocama estetiği olmadan önce aynanın karşısına geçtiğimde her zaman üzülüyor ve neden ben de o harika göğüslere sahip değilim diyordum ve bakmak istemiyordum. Şimdi ise aynanın karşısına geçtiğimde tek şikayetim aynadan ayrılmak istemiyorum. Herşey için teşekkür ederim hocam resmen kendime aşık oldum. Bir kez daha anladım ki nsan kendine bakmalı özen göstermeli ve aynaya baktığında kendisi bile bu zevki yaşamalı. Mutlu olmalı. Meme estetiğim ve güzelleşmeme katkısı olduğu için tekrardan doktoruma teşekkür ediyorum.

 • Doç. Dr. Erdem Güven

  ameliyatı olmak istiyorum bana fiyatlarınızı yazabiir misiniz

 • serap

  bugun yaptığınız kombine ameliyata şahit oldum, göğüs dikleştirme, vaser liposuction, tabiki silikonla olunca göğüste biraz büyüyecek her zamanki gibi başarılı bir operasyon ve mutlu son. Hocam çok cocukça olacak ama karar verdim bende istiyorum. O sihirli eller o dokunuş ve harika sonuç.

 • emel

  merhaba ben ameliyatı olmak istiyorum. iki soru var doğum yaparsam çocuğumu emzirebilecek miyim, Buna evet diyor doktorlar ama % 100 doğru mu ve ikincisi de fiyat ne olacak. Beni bu iki hususta net olarak bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba emel hanım ameliyatı sonrasında çocuğunuzu emzirebilirsiniz. Bu husustaki detaylar video ve makaleler link olarak mailinize gönderildi. Muayenede de tekrar detaylı olarak bu konuları size izah edeceğim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba emel hanım bu güne kadar yaptığımız hiç bir operasyon sonucunda estetik ameliyatından sonra bebeğe süt vermede bir problem olmadı. Size bu hususta bazı yazı ve videolarımı gönderdim.

 • şefika

  ameliyatı yaptırmak istiyorum. Bana amelitayatı fiyatlarıızı mail atarmısınız.

 • serap

  ameliyatı olmak istiyorum. BAna rica etsem fiyatınız nedir yazarmıısnız

 • melek

  merhabalar. erdem bey size bir de buradan teşekkür etmek istiyoorum. gerçekten ellerinize sağlık demek yerinde bir laf olacak sanırm. estetiği sonrasında çok mutlu, kendimle barışık, özgüvenim tam ve oldukça sağlıklıyım. herhangi bir sağlık problemim yok sayenizde ameliyat sonrası iyileşme sürecim de aynen sizin söylediğiniz gibi kolay ve hızlı ilerledi. hayatta ve işinizde başarılar diliyorum size. iyi çalışmalar.

 • selma

  amelliyatı için size gelmek istiyorum. ancak ben estetik açıdan doğal gibi dursun istiyorum. dışardan yapıldığı belli olsun istemiyorum. bunun için fiyatta değişim olur mu acaba? bir de bu estetik operasyon için ne gibi prosedürler var bilgi verebilir misiniz? teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum..

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Selma Hanım göğüs büyüme ile ilgili bazı videoları ve bilgileri size mail yoluyla gönderdim. Sizin istediğiniz görünümün olması için buradayız. Muayeneye geldiğinizde size sonrası ile alakalı görüntüleri göstereceğiz.

 • şüheda

  ile birlikte bir ameiyat daha olma şansım var mı acaba? yani meme için hem büyütme hem dikleştirme gibi iki estetik operasyonu aynı anda kombine şekilde yapmanız mümkün müdür? bilgilendirme maili bekliyorum iyi günler..

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba, size meme estetiği ve diğer ameliyatlar ile alakalı bir bilgi maili gönderdik. Oradan bize telefonla ulaşabilir, bilgi alabilir ve randevu alabilirsiniz. Meme estetiği planlamasını siz muayene geldiğinizde sizin istekleriniz doğrultusunda yapıyoruz.

 • berna

  ameliyatmı erdem bey yaptı. ve inanılmaz başarılı bir operasyon geçirdim. ne uzun süreli bir agrı ne bir sızı. hem istetiğim estetik görüntüye kavuştum hem de oldukça sağlıklıyım. kendisine çok teşekkür ediiyorum ve meslek hayatında başarılarının devamını diliyorum kendisinee:)

 • eslem

  hakkında herşey sayfanızda var tebrik ederim. Sitenizi inceledikten sonra ve videoları izleyince (Gerçi birkaç günümü aldı ama) yapmam gereken tek şeyin sizden randevu alarak meme estetiği için muayene gelmem gerektiğini anladım. Bunda sizinle alakalı estetik yorumlarının da büyüt etkisi var tabi ki. Yakında sizi randevu için arayacağım. Kesinlikle

 • aleyna

  merhaba erdem bey ben ameliyatı olmak istiyorum. Yurt dışında yaşıyorum, Fiyatlarınızı ve 15 ağustos-30 ağustos arasına bir randevu talep edebilir miyim. Geldiğimde meme estetiği yaptırmak istiyorum.

 • serife

  ameliyatı olmak istiyorum. Hangi hastanede çalışıyorsunuz ameliyatımı nerede olacağımı ve ameliyayatının kaç lira olacağını bilmek istiyorum. Teşekkür ederim.

 • ayşegül

  göğüslerimin küçük olması en büyük şikayetlerimdendi. büyük fakat doğal bir büyüklük olsun istiyordum. ve erdem güveni tercih ederek bu isteğime kavvuşmuş oldum. her zamn doğru hekim seçimi oluşan hastalığın tedavısinın veya bu gbi estetik problemlerin başiarıya ulaşmasının en önemli etkenlerindrn birisidir. benim ameliyatımda da olduğu gibi erdem beyin başarılı bir hekim olması hastanın mutlu ve sağlıklı olması için oldukça etkili bir durum. teşekkürler sayın erdem güven.

 • sinem

  evet doğru ipek hanım haklı lütfen ameliyatı fiyatlarını yayınlayın. Göğüs estetiği yaptırmak istiyorum ama fiyat bilgilerine ulaşamadım. Teşekkürler

 • ipek sarı

  ameliyat fiyatını öğrenebilir miyim. ameliyatından kaç gün sonra işime dönüş yapabilirim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba ile ilgili bilgilerin video linkleri ve fiyatları hakkında bilgilendirme ve göğüs estetiği randevu bilgileri mail adresinize gönderilmiştir

 • nuray

  ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi almak istiyorum. yoğun bir iş hayatım var bu nedenle de fazla bir devamsızlık yapamiyorum. duruma göre işimden izin alacağım. ameliyatı sonrasındaki iyileşme dönemi herkesin aynı mıdır bilgi verebilir misiniz erdem bey

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Nuray hanım ameliyatından sonraki iyileşme süreci için sitemdeki video linkini size mail olarak gönderdim. Gereken cevapları almış olacaksınız. Teşekkürler

 • melek

  operasyonu için ne gibi sağlık kontrollerinden geçmem gerekiyor acaba? hangi tür tetkikler yapılıyuor? ben fazla radyasyona maruz kalmak istemiyorum da bu yüzden gerekli olan işlemleri bana aktarabilir misiniz acaba?

 • Deniz

  Merhaba, ameliyatıyla ilgili bir fiyat alabilir miyim?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba deniz hanım, ameliyatıyla alakalı bilgiler mail adresinize gönderilmiştir. Bize telefonla ulaşabilir ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

 • ilknur

  göğüs ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır. Ameliyat sonrası ağrılı iyileşme süreci kaç gün sürüyor. estetiğinden sonra his kaybı oluşur mu ve meme yi sıkma vs durumlarda silikonun patlama olasılığı var mıdır. Kara vermek çok zor ama yinede memelerim küçük ve biraz daha büyük olmasını istiyorum

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   ilknur hanım merhaba ameliyatı ve iyileşme süreci bilgileri ve videolarını size gönderdim. Teşekkür ederim. Sorularınızın cevabını o videolarda bulacaksınız.

 • Nazan

  icin belli bir yas siniri var mi acaba? ameliyati icin yas sınırı dışında ne gibi seylere dikkat etmek gerekiyor kullanılan ilaclar, alışkanlıklar hangi durumlara daha cok dikkat etmek gerekiyor acaba soyleyebilir misiniz?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Nazan hanım tabiki gelişmeyi tamamlamak lazım. Bu hususta bilgileri içerik ve videoları mailde sizinle paylaştım. Orada göğüs estetiği ve göğüs ile ilgili gerekli bilgileri bulacaksınız. Sizin durumunuzda ne yapmak gerektiğine muayeneden sonra karar verebiliriz.

 • merve

  daha önce bir ameliyat geçirdim. Mememdeki kist alındı. Herhangi bir sorun yok ilk zamanki gibi ne küçülme ne de büyüme var. Kist aldırma işleminden önce de ameliyatı yaptırmak istiyordum. Fakat şuan korkuyorum eğer ameliyatı olursam kistin tekrar etme ihtimali var mı erdem bey?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba tabiki size bazı bilgiler ve göğüs estetiği ile alakalı video linkleri mail attım. Bizi arayarak ücretsiz muayene randevusu alarak gelebilirsiniz.

 • pelin

  merhaba daha önce meme küçültme ameliyatı oldum. 2 yıl önce oldum ve fazla bir küçültme yapıldığını düşünmeye başladım. Tekrardan biraz daha büyütmek istiyorum ama daha önce ameliyat olduğum için tekrardan e ameliyatı olunabilir mi bilemiyorum. Öneriler üzerine de sizden fikir alıp ameliyatı size yaptırmak istiyorum.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba peln hanım meme onarımı, göğüs meme estetiği ile alakalı bazı video linkleri ile bilgilendirme maili size gönderdim. Aynı zamanda ücretsiz muayene randevusu alabileceğiniz ilk ve iletişim bilgileride mail de mevcut.

 • buse

  yakın arkadaşım size ameliyatı yaptırdı. Ve üzerinden bir yıl geçti çok memnun ne ameliyat sürecinde ne de sonrasında hiçbir sorun yaşamadı hayat kalitesinde bir düşüş veya konforsuzluk meydana gelmedi. Bunun üzerine ben de size operasyonu yaptırmak istiyorum. ve arkadaşım adına çok teşekkür ediyorum erdem bey işinizdeki başarılarınızı da yakından takip ediyoruz.

 • anıl

  merhaba. Estetik olarak daha güzel görünmek istiyorum. Ve dolayısıyla orantısız olan bölgelerimden göğüslerimi daha estetik hale getirmek istiyorum. Vücuduma göre oldukça küçük olduklarından ameliyatı olmak istiyorum. En kısa zamanda kliniğinize gelmeyi düşünüyorum erdem bey

 • elif nur

  geçen yıl ameliyatı oldum benim damla silikon istememe rağmen doktorum takmadı şimdi memelerimin estetik ameliyatla yapıldığı belli gibi bar bar bağırıyor ve ben psikolojik olarak huzurlu değilim. Şimdi o silikonları çıkararak damla silikonla daha doğal görünecek şekilde göğüs estetiği yaptırmam mümkün mü ve biraz daha küçük olmasını istiyorum sarkma olur mu yada gevşeme yumuşama yaşar mıyım. Bu hususlarda bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   elis hanım size bilgilendirme maili attım. bize ulaşarak yada meme estetiği olarak ücretsiz muayene randevusu oluşturursanız muayeneden sonra daha doğru karar verebiliriz.

 • elif

  ameliyatı fiyatlarınız nedir

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   elif hanım fiyatlarını bilgi olarak mail adresinize gönderdim. Bize ulaşarak ücretsiz muayene randevusu alıp muayeneye gelebilirsiniz

 • seher

  göğüs ameliyatı olmak istiyorum. Randevu verebilir misiniz.

 • nafiye

  benim doğumdan sonra emzirmekten yada kilo alıp vermeden bilemiyorum göğsümde sarkma ve yumuşama oldu. Göğüslerimi toplatmak ve dikleştirmek istiyorum. Göğüs estetiği yaptırırken sadece yağ enjekte etmek yeterli olur mu yoksa silikonla mı yapılmalı.

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Nafiye hanım sayfamızda ve videolarımızdaki bilgileri incelediğinizi düşünüyorum. Muayene etmeden yorum yapmak doğru olmaz. Bizden randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz. Muayene ücreti ödemiyorsunuz. Size daha sonra hem ne şekilde bir göğüs estetiği yapmamız gerektiği ve fiyatları hakkında bilgi verebiliriz.

 • ilknur

  merhaba erdem bey yağ enjekte ederek ederek fiyatını öğrenebilir miyim

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba İlknur Hanım sizi muayene etmeden buradan fiyat vermemiz uygun değil. ücretsiz muayene randevusu alarak muayeneye gelirseniz hem nasıl bir meme estetiği yapacağımıza karar verir ve ücret bilgisi verebiliriz. Teşekkürler

 • şennur

  Merhaba silikonla fiyatları ne kadardır acaba

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba şennur hanım göğüs estetiği ile ilgili fiyat bilgileri size mail olarak gönderildi. Randevu alarak ücretsiz muayeneye geldiğinizde nasıl bir estetik yapmamız gerektiği ne karar vereceğiz

 • merve

  estetiği için sizi çok fazla duydum. işinizde ne kadar başarılı olduğunuzu her yerden okuyorum. ben de yaptırmak istiyorum ama göğüslerimin birinde bir şişlik var 2haftadan beri. yani içinde beze gibi bir şişlik. öncelikle onu kontrol ettirmem mi gerekiyor ve beni biraz korkuttuğu için de size danışmak istedim

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merve hanım muayeneye geldiğinizde bütün bu sorularınızın cevabını net olarak öğreneceksiniz. Göğüs estetiği sonrasında dilediğiniz göğüslere kavuşacağınız inancındayım.

 • melek

  çok yoğun ve stresli bir işte çalışıyorum. ameliyatı yaptırmak istiyorum. ama işim yoğun olduğundan izin alma veya rapor alma gibi durumlarda işimde büyük aksamalar meydana gelecek. masa başı bir işim var. acaba ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıl olur ortalaama kaç günde işime dönebilirim

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   Merhaba Melek hanım operasyonu sonrasında işinizde bir aksama olacağını düşünmüyorum. muayeneye geldiğinizde sizi detaylı bilgilendireceğiz.

 • hülya

  erdem bey inanılmaz bir doktor. için tereddüt etmeden başvurduğum ve sonucundan da uzun zamandır memnun kaldığım ve kalmaya devam edeceğim bir estetik operasyon yaptı. kendisine teşekkürlerimi belirtmek isterim. estetiğindeki başarısı ile mesleğinin diğer alanlarında da başarılar yakaladığına eminim.

 • aysu

  merhaba. ben göğüs büyüyme ameliyatı olmak istiyorum. fakat fazla zayıf olmam nedeniyle aklımda soru işaretleri var. acaba kilom nedeniyle yaptırmak istediğim göğüs tipi örtüşecek mi bununla ilgili sorularım için randevu almam mümkün mü?

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   merhaba aysu hanım maueyene ye geldiğinizde ameliyatıyla göğüsleriniz nasıl olacağına simülasyonda da görerek beraber kara vereceğiz. Muayene ye gelmenizi tavsiye ederim

 • filiz

  operasyonundan sonra olacak ağrılardan çok korkuyor ve bunun için göğüs estetiği ameliyatımı yaptırmıyordum. Erdem beyle görüştükten ve sayfadaki yorumlarla videolardaki ameliyatı olan kadınların yorumlarını dinleyince en sonda erdem beyle görüşünce bütün korkularımın boşa olduğunu ve abarmamak gerektiğini anladım. Artık göğüsleirmi ve kendimi daha çok seviyorum

 • sinem sarı

  ameliyatı oldum ve iyiki tercihimi dr erdem beyden yana yapmışım. Ameliyat öncesi muayeneden ve bilgilendirme sürecinden sonra huzurlu bir şekilde kendisine tamamen güvenerek ameliyata girdim ve ameliyat sonrası ise hem iyileşme süreci hemde estetiği sonucu tan da bana söylediği gibi oldu. Beklentilerimi tam olarak karşılayan ve bana çok güven veren ilgili doktorum erdem beye teşekkürler.

 • seçil

  estetiğimi erdem beye yaptırmakla çok doğru bir karar verdim. kendisiyle görüştüğümde kafamdaki tüm sorulara net ve ikna edici cevaplar aldım ve kendisine güvenerek ameliyata girdim. Ameliyat sonrası ve iyileşme süreci ise tam bana söylediği gibi oldu ve kendisine çok teşekkür ediyorum. Adı gibi güvenilir ve mesleğinde harikalar yaratıyor 🙂 iyiki varsınız erdem guven bey

 • Selin

  Kelimeler yetersiz estetiğinden sonra harika hissediyorum

Bir cevap yazın