Yalancı meme sarkmaları

 

Click to rate this post!
 
[Total: 1 Average: 5]

 

Yalancı Meme Sarkıklığı Nedir?

Meme sarkması, kendi içinde dereceleri olan ve kişiden kişiye değişen bir problemdir. Yalancı meme sarkıklığı da meme sarkmalarının başlangıç evresi olarak bilinen fakat kişiye estetik açıdan rahatsızlık veren sorunlardandır. Bununla birlikte, yalancı meme sarkıklığında tedavi, diğer sarkmalara nazaran çok daha hızlı ve pratiktir.

Meme Sarkması Nedir?

Meme sarkması, çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içinde gelişen ve evresi kişiden kişiye farklılaşan bir problemdir. En yaygın meme sarkma nedenleri arasında;

  • Genetik faktörler,
  • Hamilelik ve emzirme,
  • Yaşlılık,
  • Hızlı kilo alıp verme,
  • Sütyen kullanılmaması,
  • İri göğüs yapısına sahip olunması

gibi faktörler sıralanır. Ayrıca uzun süreli sigara kullanımı da memeyi dik tutan bağ dokuları zayıflatarak sarkma problemine yol açabilir.

 

İletişime Geç


Meme sarkmaları, genellikle sağlık açısından bir sorun oluşturmasa da estetik olarak rahatsızlık verir. Bu durum kişide öz güven eksikliğine, istediği kıyafeti giyememeye ve cinsel isteksizliğe varan ek problemlere neden olabilir. Bu nedenle meme sarkması, önemsenmesi gereken bir meseledir ve uzman hekim kontrolünde kolaylıkla tedavi edilebilir.

Meme Sarkmalarında Sınıflandırma

Meme sarkmalarında doğru bir tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle sarkma seviyesinin tespit edilmesi gerekir. Kadınlarda ve erkeklerde görülen sarkma problemleri, kendi içinde derecesine göre farklı sınıflara ayrılır. Genel olarak; göğüste sarkma olduğunu söyleyebilmek için meme başının, meme alt kıvrımı aşağısına inmiş olması gerekir. Dik memede ise; meme başı, alt kıvrımın yukarısında bir konumdadır.

Buna göre; meme sarkmalarının derecelendirilmesi şu şekildedir:

Hafif Sarkma (1. Seviye)

Hafif sarkmalarda, meme başı, göğüs alt kıvrımının yaklaşık 1 cm aşağısına inmiş durumdadır. Kimi zaman ise meme başı, meme alt kıvrımı ile eşit seviyede olabilir.

Orta Sarkma (2. Seviye)

Orta sarkmalarda, meme başı, meme alt kıvrımından 1-3 cm aşağı iner fakat hala dik durumdadır ve karşıya bakar.

Ağır Sarkma (3. Seviye)

Meme başının, meme alt çizgisinden 3 cm ve daha fazla aşağı indiği ileri seviyeli sarkmalardır. Bu sarkmalarda meme dikliğini tamamen kaybetmiş ve ayaklara bakar pozisyona gelmiştir.

Yalancı Sarkma (Pitoz)

Yalancı sarkmalarda, meme başı, meme alt kıvrımından yukarıda konumlanır fakat meme alt kısmındaki dokular, meme çizgisinin aşağısına doğru sarkmaya başlar. Genel meme dokusu ise gevşek ve sarkıktır.

 

 

Bütün meme sarkma problemleri, çeşitli dikleştirme operasyonları ile başarılı şekilde tedavi edilebilir. Özellikle yalancı pitoz, sarkmanın en erken safhası olduğundan tedavi, diğer sarkmalara göre çok daha pratik şekilde gerçekleştirilebilir.

Yalancı Meme Sarkması
Kimlerde Görülür?

Yalancı meme sarkıklığı, genel meme dokusunda sarkma görülmemesine rağmen meme ucu ve çevresindeki derinin gevşemesi durumudur.

Bunun sonucunda meme uçlarında aşağı doğru sarkma gözlenir ve meme dokusu sabit kalırken, meme ucu aşağı bakmaya başlar. Bu tür sarkmalarda özellikle yaşlanma, emzirme ve hızlı kilo kaybı etkilidir.

Tedavi ise oldukça güvenilir bir estetik müdahale ile sağlanır. Bununla birlikte, her cerrahi müdahalede olduğu gibi enfeksiyon, kanama ve anesteziye bağlı komplikasyonlar görülebilir.

Ancak uzman hekim tarafından gerçekleştirilen operasyon ile bütün komplikasyonlar, minimal seviyede tutulabilir.

Yalancı Meme Sarkıklığını Önleme

Yalancı Meme Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Yalancı meme sarkıklığı, meme dokusundaki hafif sarkma durumlarıdır ve her durumda ameliyat gerektirmeyebilir.

Genel olarak memedeki hacim kaybı ve gevşeme seviyesi minimal boyutta olduğundan, daha farklı tedavi seçenekleri uygulanabilir:

Botoks

Botulinum toksin, Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen ve tıbbi veya kozmetik amaçla kullanılan bir tür proteindir.

Meme sarkmalarında etkili olan bu toksin, meme ucunu çevreleyen bölgeye enjekte edilir ve alandaki kasların gevşetilmesine yardımcı olur.

Bu sayede meme ucu yukarı doğru bakmaya başlar fakat botoksun etkisi işlemden birkaç ay sonra geçer. Bu nedenle uygulamanın düzenli aralıklarla tekrarlanması önerilir.

Dermal Dolgu

Dermal dolgu maddeleri, meme ucu çevresindeki deri genişlemesini azaltma amacıyla kullanılır. Derinin altına enjeksiyon şeklinde uygulanan dolgu maddeleri, bölgenin dikleşmesine ve meme ucunun yukarı doğru bakmasında etkilidir. Ancak tıpkı botoks gibi, bu işlemin etkileri de bir süre sonra geçer.

Bu prosedürlerin tümü, meme ucu çevresindeki deriyi genişletmeyi ve memedeki gevşeme miktarını azaltmayı hedefler. Ancak ameliyatsız tedavilerin gereksinimi karşılamaması halinde, estetik operasyon süreci başlatılabilir.

Cilt Sıkılaştırma

Yalancı meme sarkmalarının en hafif olduğu durumlar, çeşitli cilt sıkılaştırma uygulamaları ile giderilebilir. Bu uygulamalar arasında; meme ucu çevresindeki areola derisini sıkılaştırmaya yarayan lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi veya ultrasonik cilt sıkılaştırma yöntemi sıralanabilir. Uygulama seçimi ise ihtiyaçlara göre belirlenir.

Yalancı Meme Sarkması Tedavisi

Estetik Ameliyat Süreci

Yalancı meme sarkıklığında estetik ameliyat öncesi hasta öyküsünün her yönüyle değerlendirilmesi önemlidir.

Operasyon sırasında genel anestezi uygulandığından çeşitli kan testleri ile tetkikler yapılır ve ameliyata uygunluk durumu kontrol edilir. Bunun yanı sıra daha önce meme kanseri geçirmiş olma veya meme dokusunda kitle gözleme gibi riskli durumlar sorgulanır.

35 yaş üstü ve riskli öyküye sahip kişilerde, diğer tetkiklere ek olarak mamografi ile ultrasonografi istenir. Değerlendirme aşamasında hastanın açık olması ve hem kullanılan ilaçlar hem de geçirilen hastalıklar hakkında kapsamlı bilgi vermesi gerekir.

Ameliyate elverişli olduğu tespit edilen hastalarda, ameliyat risklerini düşürmek adına 6-8 saatlik açlık aranır.

Memedeki sarkma problemlerini gidermenin en etkili yolu silikon protez kullanmaktır. Yalancı meme sarkıklarında hacim kaybı oldukça azdır ve bu nedenle kullanılan protez miktarı da az olur.

Dolayısıyla yalancı meme sarkıklığının silikon protez ile düzeltilmesi fazlasıyla kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilir. Fakat kullanılacak protez cinsi ile operasyon tekniği, klasik meme büyütme işlemlerinden farklıdır. İşlem sonunda meme dokusu dolgun hale getirilir ve meme başı ile areola dokusu ideal konuma taşınır.

Yalancı Meme Sarkıklığını Önleme

Yalancı meme sarkıklığı, meme sarkmalarının hafif boyutta olduğu vakalardır ve bazı basit uygulamalarla önlenebilir.

Şu durumlar; yalancı meme sarkıklığından korunmada veya mevcut sarkma probleminin ilerlemesini önlemede etkili olabilir:

  • Yanlış sütyen kullanımı meme sarkmalarının en önemli nedenlerindendir, bu nedenle göğüs tipine uygun yapıda ve boyutta sütyenler tercih edilmelidir.
  • Sütyen kullanmamak meme dokusunun kendi kendini destekleme seviyesini azaltabilir. Bu nedenle elbise seçimine uygun sütyen kullanımı önemlidir. Örneğin; sırtı açık elbiselerle birlikte sütyen kullanmamak yerine, sırtı açık sütyen modellerinin tercih edilmesi daha doğrudur.
  • Özellikle sportif aktiviteler sırasında sporcu sütyeni gibi göğüslere destek olan sıkı sütyenler giyilmeli ve memelerin fazla hareket etmesi önlenmelidir.
  • Çoğu yalancı meme sarkıklığı, cildin esnekliğini kaybetmesinden kaynaklanır. Bunu önlemek için düzenli egzersiz yapılmalı ve sağlıklı beslenilmelidir. Ayrıca sigara kullanılmamalı ve fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır.

Yalancı meme sarkmalarının görülmesi halinde uygulanabilecek farklı yöntemler vardır. Bu tür durumlarla karşılaşırsanız, en doğru müdahale için vakit kaybetmeden uzman hekime danışmanız tavsiye edilir. Böylece memedeki sarkma miktarını en aza indirgeyebilir ve kolay bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.

Bu makaleler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İşlemin yapılıp yapılmadığını ve size uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

TOP