aksesuar meme

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.3]

Ağırlıklı olarak meme kanseri, yağ bezesi veya lenf bezleriyle karıştırılan aksesuar meme sorunu az görülen bir çeşit doğumsal anomalidir. Meme dokusunun olması gereken alan dışında bulunması şeklinde tanımlanan aksesuar memede, kitle genellikle koltuk altında çıkmakla birlikte vücudun farklı bölgelerinde de gözlenebilir. Son yıllarda görülme sıklığı artan bu hastalığın cerrahi prosedür ile kolay şekilde tedavi edilmesi mümkündür.

Aksesuar Meme Nedir?

Aksesuar meme, doğum kaynaklı bir problemdir. Normal şartlarda anne karnındaki embriyonun koltuk altı hattından uyluğa uzanan kısmında çıkıntılar ortaya çıkar ve zamanla bu çıkıntılar meme dokusunu oluşturmaya başlar. Ancak bu aşamada yan hat üzerindeki hücrelerin kaybolmaması halinde, kişide meme dokusuna benzer yapılar gelişerek aksesuar meme sorununu meydana getirebilir. Kadınların yaklaşık %2’sinde görülen aksesuar meme, genellikle koltuk altındaki lenf nodlarında ortaya çıkar ve emzirme, gebelik gibi dönemlerde hormonal faktörlere bağlı olarak büyüyebilir. Çoğu zaman meme dışındaki bölgelerde büyüyen kitleler akla kanser gibi riskli durumları getirse de aksesuar meme problemi, basit ve komplikasyonu düşük bir anomalidir.

İletişime Geç


Aksesuar Meme Kimlerde Görülür?

Aksesuar meme, genellikle kadınlarda görülmekle birlikte nadiren de olsa erkeklerde de gözlenebilir. Kadınların %2’sinde ortaya çıkan aksesuar meme sorununun ırklarla ve genetik geçişle ilgili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca çoğu kişi aksesuar memenin bir hastalık olduğunu fark etmediği ve doktora başvurmadığı için tespit edilmemiş vaka sayısının ne oranda olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Aksesuar Meme Belirtileri Nelerdir?

Aksesuar meme dokusu genellikle ilk hamilelikte herhangi bir şikayete neden olmaz fakat bu dönemde anne adayı, koltuk altında yağ bezesine benzer bir yapının büyüdüğünü gözlemleyebilir. Özellikle gebelik sonrası emzirme ve adet döneminde bölgede artan bir gerginlik, sızı veya ağrı hissi oluşabilir. Sonraki hamileliklerde ise bezenin büyüyerek daha belirgin hale gelme durumu söz konusudur. Genel belirtileri ise şunlardır:

  • Genellikle koltuk altında kitleye benzer görüntü oluşturabilir.
  • Meme dokusunda anormal boyut artışlarına neden olabilir.
  • Ele gelen yumuşak şişkin bir doku şeklinde gelişir.
  • Ağrı, sızı ve meme hassasiyetine neden olabilir. Bu tür şikayetler genellikle regl ve gebelik dönemlerinde artış gösterme eğilimindedir.
  • Tek veya çift taraflı olarak gelişebilir.

Aksesuar meme doğum kaynaklı bir bozukluk olduğundan kendi kendine geçmez ve sadece ameliyat ile alınabilir. Kimi zaman yaşam kalitesini etkileyen şiddette şikayetlere neden olduğundan en kısa sürede ameliyat ile tedavi edilmesi önerilir. Özellikle ergenlik ve gebelik öncesi dönemde fark edilen vakalarda ameliyat daha erken süreçte planlanabilir. Ayrıca bu tür vakaların, olası meme kanseri ve fibrokistik hastalık faktörlerini elemek için düzenli muayene ve ultrasonografi ile takip edilmesi gerekir.

aksesuar meme

Aksesuar Meme Tanı ve Tedavi Yöntemi

Çoğu zaman lenf bezi ve yağ bezesi ile karıştırılan aksesuar meme, sağlık açısından risk taşımaz ancak hastaya düzenli muayene ve tetkik yaptırması önerilir. Bu sayede dokunun niteliği daha net anlaşılabilir. Nitekim, sadece ameliyat ile alınabilen aksesuar memenin öncelikle doğru şekilde teşhis edilmesi gerekir ve bunun için hasta öyküsü ile fiziki muayenenin ardından meme ultrasonundan faydalanılır. Fiziksel olarak rahatsızlık veren aksesuar meme dokularının basit bir operasyon ile çıkarılması mümkündür.

Aksesuar meme ameliyatı günümüzde modern ekipmanlar ve minimal invaziv teknikler uygulanarak yapılabilmektedir. Meme dokusunun bulunduğu bölgeye küçük kesiler açılarak gerçekleştirilen ameliyat sırasında, bölge tamamen temizlenerek kapatılır. Alana ufak çaplı müdahaleler yapıldığından kanama, enfeksiyon, yara izi gibi riskler de oldukça düşüktür. Ayrıca operasyon süresi kısa, iyileşme dönemi ise hızlıdır. Ameliyat sonrası atılan dikişler estetik olduğundan fiziksel görünümü zedeleyecek boyutta iz kalma riski de yoktur.

Bununla birlikte, aksesuar meme ameliyatı anestezi altında uygulandığından her ameliyatta olduğu gibi bir miktar risk taşır ancak hekim tecrübesi ameliyatın başarı oranını yakından etkiler. Genel olarak tehlikesiz ve kolay bir işlem olan aksesuar meme ameliyatı, deneyimli hekimler kontrolünde daha özenli ve titiz şekilde yapılabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP