Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl ve Neden Yapılır?

göğüs büyütme ameliyatı_4Göğüs büyütme silikon protezler veya yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Günümüzde görüntü, hastalık veya doğuştan gelişmeyen göğüs şikayetleri ile göğüs büyütme ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Göğüs estetiği için yağ enjeksiyonunu tercih eden kadınlar kendi vücutlarından alınan yağ dokularını göğüslerine enjekte ettirerek daha dolgun bir görüntü elde etmektedirler.

Tabii ki bu yöntem kalıcı değildir. Vücut bu yağ dokularını belli bir süre sonra emdiği için ortalama 18-36 ay vücutta etkin olarak kalabilmektedir. Bu yüzden kalıcı değişim isteyen kişiler genellikle protez silikon tercih ederler.


Silikon taktırma operasyonu kalıcı bir sonuç vermektedir. İsteğe göre damla ve yuvarlak olmak üzere iki tip silikon kullanılmaktadır.


Protezlerin günümüzde vücuddaki uyumu

göğüs büyütmeProtezler günümüzde vücuda oldukça uyum sağlamaktadır ve vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu yüzden silikon protezler rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Silikon gıda ve kozmetikte çok fazla kullanılan ve günlük hayatta da karşımıza sürekli çıkan bir maddedir. Vücuda uyum olarak bakıldığında en çok uyum sağlayan madde silikondur.

Buna bağlı olarak da silikon protezler takıldıktan sonra vücutta herhangi bir zarar vermemektedir ve hiçbir şekilde alerjiye sebep olmamaktadır. Göğse silikon takılması 4 farklı bölgeden yapılabilmektedir.

Bu bölgeler koltuk altı, meme ucu çevresi, göbek ve meme altı bölgeleridir. Her bölgeden yapılacak kesi kendi içerisinde avantajlı veya dezavantajlıdır.

Protezin büyüklüğü

göğüs büyütme ameliyatı_5Kişinin göğüs şekline, öncesinde hastalık geçirip geçirmeme durumuna göre ve istenilen silikon tipine göre farklı bölgelerden silikon meme içine yerleştirilmektedir. Protezler takılmadan önce protezin büyüklüğüne de karar vermek gerekmektedir. Belli ölçütlere göre protez büyüklüğü de belirlenmektedir.

Protezi taktıracak kişinin boyu, göğüs kafesi boyutu, omuz genişliği ve kendi kişisel isteği dikkate alınarak protezlerin boyutuna karar verilerek protezler kişiye nakledilir.

Bu konuda genellikle yani sağlık problemi olmayan kişilerde kişinin isteğine göre protezin boyutuna karar verilmektedir. Silikon büyük de olsa küçük de olsa günümüz teknolojisi ile bu protez silikonlar gerçek meme dokusundan ayırt edilememektedir.

Bu yüzden de silikon takılıp takılmadığı pek anlaşılmamaktadır. Kadınlar için bu durum da çok iyi ve olumlu yönde bir gelişmedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

3 yorum

Bir cevap yazın