meme küçültme_4Meme küçültme ameliyatları ergenlik dönemi sonrası bayanlara rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Annelikte Süt Vermeyi Etkiler mi?

Meme küçültme ameliyatı yaş sınırımız 17-18 söylenmesine rağmen bazı özel meme hastalıklarında daha küçük yaşlarda da meme küçültme ameliyatları uygulayabilmekteyiz.

Jinekomasti dediğimiz küçük yaşlardan itibaren özellikle 10 12 yaşından itibaren memeler dev boyutlara ulaştığı bazı özel hastalıklarda 13 14 yaş civarında da bu meme küçültme ameliyatlarını uygulayabiliyoruz.


Ancak bunlar çok nadir görülen hastalıklar ve bu hastalıklar nedeniyle çok küçük yaşlarda bu ameliyatlar uygulanabilmektedir.

 


Üst yaş sınırı olarak bir yaş sınırı yoktur.

meme küçültmede yaşÖzellikle 65-70 yaşında bile meme küçültme ameliyatını fonksiyonel nedenlerle yapmış olduğumuz hastalarımız mevcuttur.

Ameliyattan sonra süt verme konusunda şunları söyleyebilirim; ameliyat esnasında kullanılan teknikler ameliyattan sonra süt vermeyi etkileyen en önemli nedenlerden bir tanesidir.

Meme ucuna gelen süt kanallarının ameliyat esnasında dikkatlice korunması gerekir.

meme küçültme_5Birçok hastada süt kanallarının korunduğu ve ameliyattan sonra çok rahatlıkla süt vermenin sağlandığı görülmektedir.

Bununla birlikte ameliyat sonrasında süt verip vermemeyi etkileyen en önemli nedenlerden bir tanesi kişinin kendisinden süt verilip verilmemesi ile de ilgilidir. Yani ameliyattan önce bir kişi eğer süt vermişse bu kişinin ameliyattan sonra da süt vereceğini söyleyebilme şansımız çok yüksektir.

Ama öncesinde hiçbir vermemiş bir kişide bunun ameliyattan sonra verip vermeyeceği ile ilgili tahmin yürütmek söz konu olmamaktadır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın